Jerycho Młodych – Pratulin (110616-19)

by bp Zbigniew Kiernikowski

W dniach od 16 do 19 czerwca miło miejsce spotkanie Młodzieży w Pratulinie pod znakiem Jerycha Młodych. Hasłem spotkania było „Siłacze Boga”. Tematyka ta miała na celu pokazać m.in. konfrontację wszelkiego rodzaju sił i mocy ludzkich, za którymi czasem stoją moce szatańskie, z mocą, jaką Bóg obdarza człowieka, który Go słucha i do Niego się ucieka.

Młody człowieka otrzymuje bowiem dzisiaj wiele impulsów i zachęt oraz propozycje ze strony świata, by okazywać się mocny samy sobą często w oparciu o środki i pomoce niewłaściwe i wręcz destruktywne. To prowadzi też nierzadko do błędnego pojmowania siebie i swego ciała oraz kształtowania niewłaściwych relacji koleżeńskich i przyjacielskich  czasem z bardzo bolesnymi konsekwencjami na całe życie.

Z drugiej strony jest prawdą, że Pan Bóg stale jest blisko człowieka, szczególnie młodego, który wzrasta i potrzebuje światła i pomocy w wybieraniu właściwej drogi życiowej. Bóg to czyni przez Ewangelię Jezusa Chrystusa, którą powierzył Kościołowi, by ją głosił w wszystkim każdym czasie i w każdym miejscu. Potrzebne są wszelkiego rodzaju inicjatywy, dzięki którym Prawda Boża może docierać do młodego człowieka.

Tak działo się w tych dniach w Pratulnie.

Katechezy, spotkania w grupach, rozmowy, świadectwa, modlitwa a także młodzieńcza zabawa.

Inscenizacja

Inscenizacja przedstawiająca walkę Dawida z Goliatem, przygotowana przez grupę KSM ze Stoczka Łukowskiego, ukazała, jak to biblijne wydarzenie sprzed trzech tysięcy lat dzisiaj jest aktualne. Jak młodzież, podobnie jak wówczas Dawid przeżywa wyzwania ze strony świata, czasem też zmagania, upadki, ale także jaką ma szansę odwołać się do mocy Boga i zwyciężać. Jak można pokonać fałszywe i zredukowane koncepcje życiowe w oparciu o prawdę, prostotę, szczerość i odwagę zaufania Bogu wbrew podpowiedziom tego świata, by żyć po swojemu.

Świadectwa

Wzruszające były świadectwa tych, którzy przeżyli upadki i doświadczyli pustki i bezsensu życia prowadzonego w oparciu o przemoc, alkohol, narkotyki, nieuczciwość, złe układy grupowe, hołdowanie zmysłom dla swego użycia.  Jeszcze bardziej wzruszające i pobudzające do oddawania Panu Bogu chwały było to, Czytaj więcej…


css.php