Miesiąc: luty 2012
-
Potop i Przymierze ( 1 Ndz WlkP B 2012)
W Pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu Kościół podaje nam jako pierwsze czytanie z Księgi Rodzaju. Jest to fragment, który odnosi się do sytuacji po potopie. Wtedy to Bóg zawarł przymierze z Noem i jego synami. Można powiedzieć, że to ma odniesienie do całej ludzkości, jaka rozwinie się w czasie po potopie. Przymierze to jest oparte na…
-
III Katecheza i Diecezjalna Szkoła Liturgiczna (120225)
W sobotę, 25 lutego 2012 roku w WSD w Nowym Opolu odbyła się III Katecheza z czwartego cyklu, a więc cyklu o roli proroków w wydarzeniu, jakim było Wygnanie Babilońskie. W tej katechezie chodzilo o odkrycie roli i sensu uniżenia ludu wybranego, a tym samym każdego człowieka przeżywającego historię zbawienia, oraz zapowiedzi nowości, jaką Bóg przygotował po…
-
Mój temat w KRP: Rekolekcje (Konwiwencja) w Ziemi świętej (120221)
Dzisiaj rozmowa na temat odbytej niedawno przez nas pielgrzymki – rekolekcji (konwiwencji) w Ziemi świętej. Niestety nie mogę w tej audycji uczestniczyć. Będą Osoby, które brały udział i podzielą się swymi doświadczeniami. Mam nadzieję, że okaże się jasno cel tej konwiwencji, mianowicie potrzeba rozumienia realiów Ewangelii zwiazanych z miejscami i sytuacjami historycznymi oraz ich odczytywania w…
-
Nowość dzięki przebaczeniu (7 Ndz B 2012)
W siódmą Niedzielę roku B jako pierwsze Słowo proklamowane w czasie liturgii Eucharystii mamy fragment z Księgi Pocieszenia proroka Izajasza (Iz 43, 18-19.21-22.24b-25). Czytany w tę niedzielę fragment jest częścią większej partii tekstu odnoszącego się do wydarzenia Wyjścia z niewoli egipskiej. Prorok zapowiada, że wydarzenie, jakich uczestnikami byli Izraelici podczas tamtego Wyjścia okażą się tylko…
-
Rekolekcje (konwiwencja) w Ziemi św. – dzień 9. – Wieczernik ‑ (120216)
Czwartek, 16 lutego, dziewiąty i ostatni dzień naszych rekolekcji. Przed południem w Wieczerniku proklamacja Słowa z Ustanowienia Eucharystii i Zesłania Ducha Świętego. Po czytaniach odbyła się katecheza, która przeprowadził don Pino, odpowiedzialny za ośrodek Domus Mamre – Jerozolimskie Centrum Drogi Neokatechumenalnej. Aplikację do sytuacji kapłańskiej naszego prezbiterium zrobiłem ja. Następnie, jak to praktykujemy przy wszystkich…
-
Rekolekcje (konwiwencja) w Ziemi św. – dzień 8. – Ein Karin ‑ (120215)
Środa, 15 lutego, ósmy dzień naszych rekolekcji. Przed południem przeżyliśmy go w Ain Karim i w Betanii. Po popołudniu byliśmy w Jerozolimie. W Ain Karim celebrowaliśmy Jutrznię, w czasie które czytaliśmy Słowo opowiadające o wydarzeniach z Ain Karim – a więc życia Zachariasza i Elżbiety oraz Maryi. Była też katecheza, której część wygłosił ks. Leszek…
-
Rekolekcje (konwiwencja) w Ziemi św. – dzień 7. – Betlejem (120214)
Wtorek, 14 lutego, siódmy dzień naszych rekolekcji. Przeżyliśmy go przed południem w Betlejem a późne jego popołudnie w Jerozolimie. W Betlejem udaliśmy się najpierw na Pole Pasterzy. Była tam katecheza o zwiastowaniu Dobrej Nowiny Pasterzom. „Nie bójcie się! Zwiastuję wam radość wielką” (euangelizomai hymin charan megalen), która będzie udziałem całego narodu (Łk 2,10). Znamienne jest…
-
Rekolekcje (konwiwencja) w Ziemi św. – dzień 6. – Ku Jerozolimie (120216)
W drodze z Galilei do Jerozolimy (poniedziałek 13 lutego) ochrzciłem na prośbę rodziców Macieja i Nadii małego Wincentego Pawła w Jordanie przy udziale całej naszej pielgrzymującej wspólnoty. Było to głębokie przeżycie dla nas wszystkich. Następnie zwiedzaliśmy Qumran. Później, po południu na jednym z miejsc na pustyni mieliśmy katechezę na temat roli pustyni w życiu człowieka…
-
Rekolekcje (konwiwencja) w Ziemi św. – dzień 5. – Gamla (120212)
Dziś, w niedzielę 12 lutego, udaliśmy się do miejscowości Gamla. Jest miejscowość położona na północ od Jeziora Galilejskiego na skraju wyżyny Golan. W związku z tym miejscem porusza się sprawę zelotów, relacji do władzy – w szczególności do Heroda Wielkiego i jego synów oraz władzy okupującej wówczas tereny Izraela, czyli Rzymian, a także w ogóle…
-
Trąd i uzdrownie – wspólnota (6 Ndz B 2012)
W szóstą Niedzielę roku B mamy pierwsze czytanie z Księgi Kapłańskiej (13,1-2.45-46). Jest to słowo, które jest świadectwem z życia wspólnoty Izraela. Mówi o sytuacji Ludu podczas wędrówki na pustyni. To jednak staje się podstawą do i sposobem kształtowania wspólnoty Izraela przez wieki. Jest to prawda trudna i w pewnym sensie okrutna. Można ją zrozumieć…