Miesiąc: luty 2019
-
Człowiek ziemski i człowieka niebieski (7. Ndz C – 190224)
Słyszymy w tę dzisiejszą 7 Niedzielę roku C o człowieku ziemskim i człowieku niebieskim. Według słów św. Pawła z dzisiejszego czytania zachodzi pewne utożsamienie człowieka – Adama, który stał się „duszą / istotą żyjącą” (psychikos) z człowiekiem ziemskim. Natomiast człowiek duchowy (pneumatikos), to ten, który żyje mocą Boga. I tutaj św. Paweł ma na myśli…
-
Błogosławieństwo i przekleństwo (6. Ndz C – 190217)
W dzisiejszą Niedzielę czytamy fragment Ewangelii wg św. Łukasza. Jest to odpowiednik fragmentu Mateuszowego Kazania na Górze. Ewangelista Łukasz nie przytacza wszystkich błogosławieństw, który zawiera Ewangelia Mateusza, ale „uzupełnia” Mateusza przez wprowadzenie „biada”. Czyni przez ten kontrast bardziej wyrazistym przesłanie Jezusa. Obraz krzaka i drzewa O błogosławieństwie i przekleństwie w życiu człowieka mówi tej Jeremiasz.…
-
Kryzys i zbawienie (5. Ndz C – 190210)
W 5. Niedzielę roku C słyszymy fragment sceny powołania proroka Izajasza. Charakterystyczne jest przedstawienie sytuacji kandydata na proroka, który wobec spotykającej go teofanii woła: „Biada mi! Jestem zgubiony!” To było doświadczeniem Izajasza, które stanęło na progu jego powołania. Sytuacje kryzysu Doświadczenie proroka Izajasza w jakiejś mierze odpowiada sytuacji Piotra – rybaka, który poznał nieskuteczność swojej…
-
Nie lękaj się . . . (4. Ndz C – 190203)
W czwartą Niedzielą roku C jest proklamowany jeden z początkowych fragmentów Księgi Proroka Jeremiasza. Jest to część dialogu powołania Jeremiasza do tej przedziwnej i posługi, która jest bardzo odpowiedzialna a jednocześnie ryzykowna – z punktu widzenia ludzkich kalkulacji i ludzkich przewidywań. Prorok ma bowiem mówić w imieniu Boga do ludzi. Nie jest t jednak mowa…
-
Dzień Życia Konsekrowanego (190202)
Wszystkim Osobom Konsekrowanym w ten Dzień Wkroczenia Pana i Władcy do swojej Świątyni składam jak najserdeczniejsze życzenia światła i mocy płynącej od tego Niezwykłego Pana. To On wkracza do swojej świątyni narażając się, że zostanie przez niektórych (wielu) swoich (tych którzy nie zawsze akceptują przynależność do Niego) odepchnięty, wzgardzony. Stanie się wśród swoich „znakiem sprzeciwu”…