Miesiąc: luty 2008

  • Małżeństwo – rozwód – sakramenty

    Księże Biskupie, chcę zadać pytanie na prośbę mojej siostry. Jej mąż jest alkoholikiem, nie pracuje. Obecnie mieszka z matką, ale chce wrócić do żony-mojej siostry. Dzieci mają dorosłe. Siostra myśli o rozwodzie cywilnym, gdyż nie jest w stanie mieszkać z mężem pod jednym dachem. Jest ciężko chora na serce i potrzebuje spokoju. Czy po rozwodzie…

  • Rekolekcje – długość czy jakość?

    Nie ma żadnego kanonu czy przykazania dotyczącego długości rekolekcji. Najważniejsze, żeby dokonało się w nich nawrócenie. Rekolekcje, jako wezwanie do nawrócenia czy głoszenie Ewangelii jest potrzebne, by otwierać człowiekowi oczy na jego grzeszność i na miłość Boga. Są różne formy rekolekcji. Parafialne zazwyczaj trwają ok. 3 dni. Są też np. rekolekcje ignacjańskie, które odprawia się…

  • zaniepokojona KSM-owiczka

    .. jak Ks. Biskup ma się do KSM-u? .. KSM-em (podobnie jak Akcją Katolicką) interesuję się w miarę moich możliwości i bardzo mi zależy na poprawnej formacji w tym Stowarzyszeniu. Natura i struktura KSM-u jest inna niż Ruchu Swiatło-Zycie, przynajmniej w założeniach. Ruch Swiatło-Zycie ma na celu formację w duchu inicjacji chrześcijańskiej, natomiast KSM zakłada u…

  • bodek58

    …w jaki sposób do Jana Ewangelisty dotarł tak szczegółowy przekaz ze spotkania Pana Jezusa z Samarytanką.. Pytanie dotyczące szczegółowego przekazu rozmowy Pana Jezusa z Samarytanką wchodzi w zakres kwestii związanych z procesem powstawania pism Nowego Testamentu i hermeneutyki biblijnej. Są to bardzo szczegółowe studia. Krótko mogę powiedzieć, że Ewangelie nie są kroniką wydarzeń, lecz świadkami…

  • Konrad

      czy orędzia Vassuli Rygen są prawdziwe… Najlepiej odnosić się do Ewangelii i aktualnego nauczania Kościoła.  Wtedy się jest na pewnym gruncie. Bp ZbK

  • Maciek – Czy wolno mieć wiarę wbrew nadziei?

    Jest to doświadczenie Abrahama – oprócz jego historii opisanej w Księdze Rodzaju, polecam bliższe zapoznanie się z 4 rozdz. Listu do Rzymian. Jest to także i ostatecznie doświadczenie Jezusa na krzyżu (zob. Mk 15,34 i paral. – zob. też interpretacja tego fragmentu w mojej książce „Eucharystia i jedność”, s. 71-93, oraz mój artykuł „Rola cierpienia w…

  • Rozważanie przypowieści o synu marnotrawnym (Łk 15,1-3.11-32)

     Na dni Wielkiego Postu proponuję rozważanie przypowieści określanej jako przypowieść o synu marnotrawnym, która jest także przypowieścią o jego ojcu, a która właściwie chyba najbardziej odnosi się do jego starszego brata. Przypowieści o zagubionej owcy, zagubionej drachmie oraz o synu marnotrawnym opowiedział Jezus w konkretnym kontekście. Stało się to wtedy, gdy faryzeusze i uczeni w…

  • Julia – skrutynia i egzorcyzmy

    Egzorcyzmy i skrutynia to nie jest to samo. Egzorcyzmy są jednym z elementów skrutyniów.  Na te tematy będę mówił w najbliższych katechezach w katedrze, a także w naszym Radiu. Poniżej zamieszczam fragment dokumentu „Wprowadzenia” do „Obrzędów Chrześcijańskiego Wtajemniczenia Dorosłych”. Odsyłam również do moich artykułów: „Teologiczny wymiar skrutyniów” (1 i 2). Można je znaleźć na następującej…

  • III niedziela Wielkiego Postu – Samarytanka

    Proponuję rozważanie Ewangelii o Samarytance z III niedzieli Wielkiego Postu Gdybyśmy starali się określić motyw, który stanowi kanwę opowiadania przedsta-wionego w dzisiejszej Ewangelii, to zapewne będzie nim prośba ujęta w słowach: „daj mi pić” oraz inne podobne formy jak: „dać wodę do picia”. Prośba „daj mi pić” pojawia się najpierw w ustach Jezusa i jest…

  • Mikołaj – grzech przeciwko Duchowi Swiętemu

    W odpowiedzi na pytanie Mikołaja o grzech przeciwko Duchowi Świętemu pozwalam sobie przytoczyć fragmenty kilku moich wypowiedzi z różnych publikacji. Proszę wziąć pod uwagę, że są to wypowiedzi wyjęte z różnych kontekstów, niemniej uważam, że mogą być one pomocne w rozumieniu tego zagadnienia. Krótko ujmując, można powiedzieć, że grzech przeciwko Duchowi Świętemu ma miejsce wtedy,…