Kategoria: Rozważania NiedzPsalmResp
-
Pan jest blisko ludzi skruszonych w sercu (30 Ndz C 161023)
Liturgia 30 Niedzieli roku C jest przeniknięta przesłaniem wzywającym do przyjęcia postawy oznaczonej pojęciem „skruszonego serca” czyli pokornego stawania w prawdzie. To właśnie pełna prawda o życiu człowieka pomoże mu właściwie stawać przed Bogiem i przed drugim człowiekiem. Tylko prawda pozwoli też człowiekowi właściwie przeżywać siebie i pomoże mu być szczęśliwym – w pełni człowiekiem.…
-
Obyście dzisiaj usłyszeli głos Jego (27 Ndz C 161002)
W 27 Niedzielę roku C po pierwszym czytaniu pełnym emocji z księgi Habakuka odpowiadamy śpiewem Psalmu 95. Te emocje człowieka doświadczającego nieprawości ze strony innych ludzi wyrażają się w wołaniu skierowanym do Boga, który jakby nie reagował. Stąd wołanie i skarga: Dokądże, Panie, wzywać Cię będę, a Ty nie wysłuchujesz? Na to w imieniu Boga…
-
Panie, naucz nas liczyć dni nasze (23 Ndz C 16004)
Dzisiejsza niedziela zaprasza nas w rozważanie Mądrości. Zaprasza nas do uznawania i przyjmowania Bożej Mądrości. Stanowi też okazję do tego, by uświadamiać sobie potrzebę życiowej mądrości i przyjmować pokorę uzdalniającą do prośby o tę życiową mądrość. Takie myśli kojarzą się z pierwszym czytaniem dzisiejszej liturgii. Odpowiedzią na to czytanie z Księgi Mądrości jest śpiew fragmentu…
-
Łaska i wierność Boga (21 Ndz C 160821)
W dzisiejszą niedzielę po pierwszym czytaniu w naszych ustach najkrótszy z Psalmów. Ale jakżeż wymowny. Jest to wezwanie do chwalenia Pana Boga, Tak rozpoczyna się pierwszy wiersz i tak kończy się ostatni drugi, wezwaniem: Alleluja, Chwalmy Pana. Tego nie ma w podanej wersji liturgicznej REFREN: Całemu światu głoście Ewangelię Chwalcie Pana, wszystkie narody, wysławiajcie…
-
Pan postawił moje stopy na skale (20 Ndz C 160814)
Dzisiejsze czytania, a w szczególności fragment Psalm, który śpiewamy po pierwszym czytaniu, pozwalają spojrzeć na nasze życie w trzech ujęciach, ukazując trzy momenty czy trzy aspekty naszego życia. Przytaczam najpierw słowa Psalmu. Z nadzieją czekałem na Pana, † a On pochylił się nade mną * i wysłuchał mego wołania. Wydobył mnie z dołu zagłady,…
-
Królestwo naszego Pana i nasze (5 Ndz Wlkn C 160424)
W pierwszym czytaniu dzisiejszej Niedzieli słyszymy, że Paweł i Barnaba w Lystrze, Ikonium i w Antiochii oraz wszędzie, gdzie przybywali jako Apostołowie umacniali dusze uczniów, zachęcając do wytrwania w wierze. Pouczali też, że przez wiele ucisków trzeba nam wejść do królestwa Bożego. Bramą do Królestwa Bożego jest tajemnicy Jezusa Chrystusa, a więc w szczególności Jego…
-
Opuszczenie (6 NdzWlkP, Palmowa C – 160320)
W Niedzielę Palmową, która otwiera Wielki Tydzień jako pierwsze Słowo Kościół nam podaje początkowy fragment trzeciej Pieśni o Słudze Jahwe. Sługa Jahwe jest przedstawiony jako uczeń, który przyjmuje Słowo Boga, i w ten sposób niesie pomocy wszystkim doświadczony przez cierpienie, przez trud życia, przez niesprawiedliwość itp. Jest to zapowiedź przyjścia i obecności między ludźmi tego…
-
Być w opiece Najwyższego (1 Ndz WlkP C 160214)
W pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu jako pierwsze słowo w liturgii słyszymy wyznanie wiary Izraelity, który przychodzi do kapłana z owocami ziemi w celu złożenia ofiary. To wyznanie wiary to opowiadanie o faktach stanowiących doświadczenie życiowe wierzącego. Punktem wyjściowym tego wyznania jest przedstawienie sytuacji tułacza i niewolnika. Zasadniczym wydarzeniem jest wyzwolenie z Egiptu. Jest to…
-
Wobec aniołów . . . (5 Ndz C 160207)
W piątą Niedzielę roku C jako pierwsze czytanie słyszymy fragment sceny powołania proroka Izajasza. Jest to ukazanie tego momentu, jak Bóg przez posługę jednego z serafinów uzdalnia Izajasza do tego, aby stał sią ustami Boga. Chodziło o oczyszczenie ze wszystkiego, co mogłoby być tylko ludzkie, a więc nieczyste przed Bogiem. Skoro prorok ma zwiastować Słowo…
-
Głosić Twoją sprawiedliwość, Panie (4 Ndz C 160131)
W czwartą Niedzielę roku C mamy skłaniające do wzruszenia pierwsze czytanie zaczerpnięte z Księgi Proroka Jeremiasza. To jest fragment świadectwa jego powołania na proroka i nakreślenia charakteru jego misji. Nie zostaje powołany do łatwej misji. Wręcz przeciwnie. On będzie musiał przeżyć wiele niesprawiedliwości i poniżenia z powodu tego zadania, przed jakim Bóg go stawia.…