Adwent – 20 grudnia

by bp Zbigniew Kiernikowski

W chwili zwiastowania, czyli bezpośredniej i ostatecznej zapowiedzi spełnienia się obietnicy, przedstawionej w tak zwięzły sposób przez anioła, Maryja staje przed tym wyzwaniem jako ta, która nie ma mocy sama z siebie. Mówi: „nie znam męża”.

Prawda, że Oni, czyli Maryja i Józef nie zamieszkali jeszcze razem. A oto właśnie teraz stoi przed Nią mąż Boży, Gabriel. Imię to bowiem oznacza zarówno męża Bożego, jak i moc Bożą. Ów mąż Boży mówi o mocy Ducha, który ma zstąpić na Maryję, aby uczynić Ją mieszkaniem (namiotem) dla Syna Bożego. W ten sposób cała Boża Prawda („rzeczywistość”) wypełni Maryję tak, jak chwała Boża wypełnia świątynię Bożą.

Czego w tym przypadku oczekuje Bóg od Maryi? Tylko całkowitego oddania się Jemu. Tylko przyzwolenia na Jego obecność w Niej.

Wkładem Maryi w spełnienie się zwiastowanej Jej tajemnicy jest Jej całkowite oddanie się do dyspozycji Boga przy jednoczesnym uznaniu, że sama z siebie nie ma żadnej mocy, by tego dokonać.

Cała postawa Maryi zawiera się i wyraża w Jej słowach: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa”.

Na te słowa czekał Bóg. Podobnych słów i dyspozycji serca Bóg oczekuje od nas, by mógł posługiwać się nami w realizowaniu dzieła zbawienia, by w nas i przez nas mogła objawić się Jego zbawcza moc.

Bp ZbK

(Światło na mojej ścieżce)

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

9 komentarzy

 1. Niech się świeci Imię Twoje, Panie, w nas i przez nas. Amen

  #1 niezapominajka
 2. Trzeba żyć dobrem i ufać dobru /Bogu/.
  Wtedy nie będzie kłopotów z siebie oddaniem.

  #2 Ka
 3. #2 Ka
  Ale jak tu żyć dobrem jak wszędzie „Cię” atakują nawet ci, którzy chodzą do Kościoła?
  Modlą się, przyjmują Komunie św. a po wyjściu z Kościoła wrzeszczą na Ciebie i biją bo źle wyszły badania w poradni.

  Wszyscy jakbyśmy stosowali regułe nie oko za oko ale Bóg bogiem ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie.
  Nie cierpie takich ludzi, którzy udają świętoszków w kościele a w domu to okropieństwa wyprawiają.
  I co takie osoby reprezentują?

  #3 chani
 4. Szczęść Boże Czcigodny Ojcze
  „Cała postawa Maryi zawiera się i wyraża w Jej słowach: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa”. … Tak, krótko, i … dosłownie, ujął Słowo najważniejsze Ksiądz Biskup.
  Ale, też :„Na te słowa czekał Bóg. Podobnych słów i dyspozycji serca Bóg oczekuje od nas, by mógł posługiwać się nami w realizowaniu dzieła zbawienia, by w nas i przez nas mogła objawić się Jego zbawcza moc.” … zainspirował ponownie Czcigodny Ociec Biskup do podjęcia zastanowienia zamyślenia …. ……….tak więc …. od razu pomyślałam …. (?) … a, może takie ciche tchnienie … przychodzi…od, Pana Boga, do Ducha we mnie …
  Pomyślałam : może, to dlatego brakuje nam (mi) Odważnej Wiary , dzięki której mogę przyjąć każdą Wolę Bożą wypowiedzianą cichym …. najcichszym …. tchnieniem Jego Ducha. Gdy Bóg chce aby Słowo Stało się w nas Żywe posyła Swojego Anioła, i to w KIMŚ, Kogo na tym Miejscu ja, nie widzę , ale gdy to odkryję (a, właściwie kiedy ON mi to odkryje) przyjmuję siłę Bożą … i, Słowo Staje się Ciałem … Słowo Boże ma Moc Zbawienia … Jezus, niósł Słowa Życia Wiecznego.
  Boże Anioły Archanioły niech nas wspierają … strzegą … chronią i bronią nieustająco … w Naszej Drodze za Jezusem, który Stał się w Maryi Słowem Wcielonym.
  Ten Dzień Początku Słowa już nadchodzi …
  Czcigodny Ojcze Biskupie, życzę Ojcu Pokoju i Dobra będącymi z Wiary Darem… niech Pan Jezus – Emmanuel sprawi, iżby z Łaski sprawiedliwy Życia w Pełni doświadczać mógł.
  Tajemnicę Zbawienia w Betlejemską Noc rozjaśni Światło niosąc wszemu światu Radość z Narodzin Nowego Życia, a Wola Boża niech zawsze dzieje się … teraz i na wiek wieków . Amen.
  Dziękuję, za spotkanie w ten Czas Adwentu … Był to Czas naszego cichego Uwielbienia Jezusa. Czas zasiewania, pielęgnowania i oczekiwania Owocu. Bogu Dziękuję za Dzieło w Nas za Wspólnotę serc i, Ducha. danuta

  #4 milosierna samarytanka
 5. Wszelkiego dobra i błogosławieństwa Bożego na każdy dzień i noc, w każdej sytuacji życzę Wam kochani i Waszym najbliższym, wszystkim , którzy tu zaglądają 🤩🥰😍♥️

  #5 niezapominajka
 6. Księże Biskupie, Kochani Blogowicze!
  W czasie Świąt będziemy śpiewali piękny tekst kolędy:

  Cicha noc, święta noc
  Narodzony Boży Syn
  Pan Wielkiego Majestatu
  Niesie dziś całemu światu
  Odkupienie win, odkupienie win!

  życzymy aby postawa cichości i pokory towarzyszyła nam wszystkim w codziennym przyjmowaniu tak wielkiego Bożego daru, a radość w wydawaniu go potrzebującym w tym zwariowanym i niespokojnym dzisiejszym świecie.

  #6 grzegorz
 7. DOBRYCH ŚWIĄT KSIĘŻE BISKUPIE.ZDROWIA I RADOŚCI !

  #7 Ka
 8. #3 Chani
  Nie zauważaj ataków bowiem nie wiedzą co, za co i dlaczego tak czynią.
  Uśmiechaj się i przynajmniej Ty /stań na wysokości zadania/, bądź wychowany.

  #8 Ka
 9. #8 Ka
  No tak ale łatwo przychodzi tak pisać.
  W ogóle teoria jest łatwiejsza niż praktyka.
  Teoria mówi „zaufaj Bogu” czy „wybaczaj” a jak jest w praktyce?
  Na czym polega to zasufanie Bogu?
  A jak wybaczać?
  To wszystko jest tą teorią.

  #9 chani

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php