Emmanuel (161220)

by bp Zbigniew Kiernikowski

W tych dniach często czytamy o Emmanuelu. O tym, który jako narodzony z Dziewicy, będzie Bogiem z nami. Gdy patrzymy na wydarzenia, jakie dzieją się na arenie międzynarodowej i naszej rodzimej, widzimy wiele zamętu i przewrotności. Trzeba nawet powiedzieć, że uruchamiają się mechanizmy zła i nieprawości. To, co się dzieje w naszym życiu społecznym, a szczególnie politycznym, jest niepokojące. W działaniach wielu polityków i tzw. walczących o demokrację widać brak prawdy i forowanie własnych interesów oraz zamęt i powodowanie zamętu. To wszystko dotyka wielu ludzi osobiście i niszczy nasze życie społeczne.

Gdy na tym tle myślimy o Emmanuelu, Bogu z nami, narzuca się wielkość tej przedziwnej Obecności. Trzeba ze strony Tego, który jest i chce być Emanuelem, wielkiej miłości i wielkiej wszechmocy i wszechwiedzy, by w sposób dobrowolny wejść w tę ludzkość niszczoną przez grzech. Ten, który przychodzi i w miarę tego, jak wchodzi, w ludzkość musi „liczyć się” z tym, że te ludzkie nieprawości i zło Go dotkną. On to weźmie na siebie i zwycięży w sobie. Będzie to krzyż. Okrutne odrzucenie Jego obecności. Ta odrzucona Obecność przemieni się w chwalebną. Obwieści zmartwychwstanie i przebaczenie.

Pozostaje jednak pytanie, jak my – w szczególności my ochrzczeni – korzystamy dzisiaj z tej prawdy i tego daru Jego obecności. Musimy stawiać sobie pytanie, czy mamy rozeznanie, miłość i odwagę, aby brać udział w Jego dziele jednania, czy też stoimy w naszych różnych konkretnych sytuacjach życiowych stoimy po stronie zamętu, nieprawości i zła.

Emmanuel jest z nami. On przeżywa swoje rany w naszym życiu. On niesie orędzie jedności i przebaczenia. Potrzebuje tych, którzy będą z Nim. On jest z nami, On jest ze mną. Czy ja robię wszystko, by być z Nim?

Bp ZbK

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

8 komentarzy

 1. Mam takie przekonanie ,ze Emmanuel jest z nami ,w naszej Ojczyznie i czeka z ogromną cierpliwościa ,a nasi wspaniali Swięci męczennicy orędują za nami.

  Na nadchodzące Swieta Bożego Narodzenia zyczę ks Biskupowi obfitości łask Bożych i dobrego odpoczynku.

  #1 Tereska
 2. Jeżeli Bóg z nami – któż przeciwko nam? – nasuwa mi się.
  Oby tylko rzeczywiście być z Nim.

  I Ksiądz Biskup jest już z nami 🙂
  Pozdrawiam wszystkich

  #2 Miriam
 3. #2 „Jeżeli Bóg z nami – któż przeciwko nam ?”
  Grzech

  #3 Ka
 4. Najlepsze życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego i Nowego Roku dla Księdza Biskupa. Wiele błogosławieństwa od nowo narodzonego Dzieciątka Jezus i Mocy Ducha Świętego w Roku Pańskim 2017.

  #4 Leszek
 5. Dobrych Świąt życzę.No i Radosnego Narodzenia.

  #5 Ka
 6. „Oby raczył Ci dać światło Szechiny”/Lb 6,25/, które oświetli/rozraduje/ każdy Twój krzyż. Chwalebny krzyż jest blaskiem Szechiny w nas dla innych. Pozdrawiam janusz

  #6 baran katolicki
 7. „…stawiać sobie pytanie,czy mamy rozeznanie,miłość i odwagę,by brać udział w Jego dziele jednania…”
  Trzy ważne słowa i odpowiednia kolejność:rozeznanie,miłość,odwaga.
  A można zrobić to tak:
  „Otwórz swe serce dla Boga.
  Niech zamieszka w nim.
  Pewniejsza będzie twa droga,
  gdy już będziesz z Nim(…)
  Ruszaj z mocą Jego.
  Między ludźmi dobro siej.Imię Najwyższego.”

  Niech Boży Syn,który wchodząc w ludzką naturę stał się całkowicie bezsilny,uczy nas takiego zaufania Bogu,jakim obdarzył nas On – Wszechpotężny Bóg.
  Życzę,by miłość miłosierna Boga była przez nas dostrzegalna w każdej chwili dnia i nocy,ufając,że będzie obecna w naszym życiu,relacjach,środowisku.

  #7 Mirosława
 8. Na ręce Gospodarza tego blogu składamy świąteczne życzenia Jemu oraz wszystkim blogowiczom.
  Niech gwiazda Ducha Świętego prowadzi nas tam, gdzie prostota i ubóstwo naszych serc spotyka się z darami o wiele większymi niż złoto , kadzidło i mirra.
  Grzegorz z całą Rodzinką

  #8 grzegorz

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php