Msza Krzyżma w Bazylice św. Piotra (140417)

by bp Zbigniew Kiernikowski

Po latach miałem możliwość przeżyć ponownie Mszę Krzyżma w Bazylice św. Piotra. Przeżywałem ją w z różnymi papieżami kilkanaście razy. Ostatni raz było to w roku 2002, kiedy już byłem biskupem nominatem siedleckim, chociaż do ogłoszenia brakowało kilka godzin.

Dziś uczestniczyło około 40 kardynałów i chyba sporo ponad 60 biskupów. Bardzo pięknie przygotowana liturgia wraz ze śpiewami. Liturgię Eucharystii poprzedził śpiew pierwszej z mniejszych Liturgii Godzin, czyli tercja. Papież Franciszek w homilii mówią o radości namaszczenia kapłańskiego, któremu towarzyszą „siostry” ubóstwo, wierność i misyjność. Nie będę tutaj przytaczał szerzej treści homilii papieskiej. Będzie ona zapewne umieszczona na różnych oficjalnych stronach. Przepowiadanie papieskie cechuje autentyczność i bezpośredniość.

Modliłem sią w czasie tej liturgii zarówno w intencjach Diecezji Siedleckiej jak i też Diecezji Legnickiej, do której aktualnie zostałem skierowany. Pamiętałem i pamiętam nadal w modlitwie o wszystkich Blogowiczach. Pozdrawiam Diecezjan z jednego i drugiego Kościoła lokalnego oraz Blogowiczów. Dziękuję też za komentarze i wyrażaną w nich zazwyczaj życzliwość.

Ta dzisiejsza liturgia była dla mnie jednocześnie okazją spotkania się z wieloma znajomymi, z którymi od lat się nie widywaliśmy.

Mszę Wieczerzy Pańskiej przeżyję w jednej z parafii w centrum Rzymu oraz we wspólnocie DN.

Bardzo serdecznie wszystkich pozdrawiam – z Diecezji Siedleckiej i z Diecezji Legnickiej oraz Blogowiczów – i łączę się w modlitwie w duchu, o jakim pisałem w moim liście pożegnanym skierowanym do Diecezjan Siedleckich.

Bp ZbK

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

36 komentarzy

 1. Wielkie dzięki Księże Biskupie.

  #1 Ka
 2. DZIĘKUJĘ PANU NAJWYŻSZEMU, że mogliśmy mieć takiego Pasterza.Ogarniam modlitwą jak umiem i mam nadzieję, że to co zmieniło się w naszej diecezji dzięki posłudze Księdza Biskupa, przyniesie obfite owoce przede wszystkim w sercach ludzi.

  #2 klara
 3. My również pamiętamy w modlitwie.

  #3 baranka
 4. Legnica też dziękuje i modli się 🙂

  #4 L
 5. Portal wiara.pl podaje, że Ojciec święty m.in. powiedział:
  „siostrą radości kapłańskiej jest posłuszeństwo Kościołowi hierarchicznemu”…

  Dziękuję za modlitwę.
  Modliłam się dziś w katedrze w czasie liturgii za Księdza Biskupa.
  I będę się modlić.

  Pozdrawiam 🙂

  #5 julia
 6. A ja dziękowałem Bogu,szczególnie w ten Wielki Czwartek, za takiego pasterza jakiego mieliśmy przez ostatnie 12 lat. Na pewno w Rzymie było pięknie, ale u nas w Siedlcach już mniej- bez Pasterza w taki dzień ? Żal… ale pomny nauk Księdza Biskupa, już więcej nie będę narzekał.
  Pozdrawiam

  #6 Waldek
 7. Diecezja Legnicka to teren misyjny.
  Czekamy na Dobrego Siewcę.
  Błogosławionych Swiąt.

  #7 reto
 8. Na wielu obrazach przedstawiających św. Jana od Krzyża umieszczony jest napis: „Et pati et contemni – cierpieć i zostać wzgardzonym!”.
  Wiosną 1591 r., ostatniego roku jego życia na tej ziemi, św. Jan od Krzyża opowiada swemu bratu Franciszkowi takie oto wydarzenie: „W klasztorze (Segovia) mieliśmy pewien obraz z dźwigającym krzyż Chrystusem. Pewnego dnia, gdy przed nim stałem, pomyślałem, że obraz ten lepiej będzie powiesić w kościele, żeby nie tylko bracia zakonni, lecz również wszyscy, którzy przychodzą do kościoła, mogli się przed nim modlić. Wkrótce potem wprowadziłem mój pomysł w czyn. Kiedy już go przeniosłem do kościoła, poczułem, jak gdyby Pan nasz przemówił do mnie z obrazu: Bracie Janie, proś Mnie, o co zechcesz, a Ja ci to podaruję. Odpowiedziałem Mu: Panie, pragnę dla Ciebie znosić trudy i wzgardę. O to prosiłem naszego Pana. A On tak wszystko urządził, że cierpię raczej z powodu niezasłużonego uznania, jakie mi się okazuje” (wypowiedź jednego ze współbraci podczas procesu beatyfikacyjnego).

  Pozdrawiam serdecznie i modlę się za Księdza Biskupa pamiętając szczególnie o cudownej gościnie (uczcie) zafundowanej nam w Rzymie we wrześniu 2013r. w czasie Jubileuszowej Katedralnej Pielgrzymki. Ciągle pamiętam słowa Św. Jana Bosko zacytowane wtedy przez Księdza Biskupa :
  „Fröhlich sein, gutes tun und die Spatzen pfeifen lassen”.

  Smutno, że Ksiądz Biskup będzie w innym miejscu. „Partir c’est mourir un peu” .Byłem na katechezie paschalnej we wtorek, zakupiłem książkę „OD PASCHY DO PASCHY” i nie podszedłem do Księdza Biskupa z prośbą o dedykację, bo trochę się śpieszyłem . Myślałem ,że zrobię to w środę. A w środę Ksiądz Biskup był już w Rzymie…

  Wszystko, co się dzieje w związku z rozstaniem z naszą diecezją przypomina mi pożegnanie św. Pawła z Efezjanami z 20 rozdziału Dziejów Apostolskich
  „Dlatego czuwajcie, pamiętając, że przez trzy lata we dnie i w nocy nie przestawałem ze łzami upominać każdego z was. A teraz polecam was Bogu i słowu Jego łaski władnemu zbudować i dać dziedzictwo ze wszystkimi świętymi. Nie pożądałem srebra ani złota, ani szaty niczyjej. Sami wiecie, że te ręce zarabiały na potrzeby moje i moich towarzyszy. We wszystkim pokazałem wam, że tak pracując trzeba wspierać słabych i pamiętać o słowach Pana Jezusa, który powiedział: „Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”».
  Po tych słowach upadł na kolana i modlił się razem ze wszystkimi. Wtedy wszyscy wybuchnęli wielkim płaczem. Rzucali się Pawłowi na szyję i całowali go, smucąc się najbardziej z tego, co powiedział: że już go nigdy nie zobaczą.
  Potem odprowadzili go na okręt.”

  Niech Trójca Święta błogosławi Księdzu Biskupowi w każdym miejscu i w każdym czasie. Niech Najświętsza Maryja Dziewica zawsze otacza Księdza Biskupa swoją opieką.
  Leszek S.

  #8 Leszek Leon
 9. Pasterz, który opuszcza swoje owce (szczególnie w Triduum) to oszust!!! Piękne zachowanie na koniec…Księże Biskupie głosiłeś, aby brać krzyż, a gdy on przyszedł na Ciebie, to od niego uciekłeś. Żal mi Ciebie. Dziękuję Bogu, za to, że wreszcie diec. siedlecka i pobożny lud podlaski odetchnie ze spokojem, bo wielu skrzywdziłeś…

  #9 zAras
 10. Ad #9 zAras
  cyt.:[Pasterz, który opuszcza swoje owce (szczególnie w Triduum) to oszust!!! Piękne zachowanie na koniec…Księże Biskupie głosiłeś, aby brać krzyż, a gdy on przyszedł na Ciebie, to od niego uciekłeś. Żal mi Ciebie. Dziękuję Bogu, za to, że wreszcie diec. siedlecka i pobożny lud podlaski odetchnie ze spokojem, bo wielu skrzywdziłeś…]

  Dlaczego zatem, zamiast delektować się odzyskanym spokojem, robisz wpisy na blogu tego oszusta, który wielu skrzywdził ?
  Gdybyś jednak miał zamiar tu wrócić, to nie wypowiadaj się w imieniu diecezjan, bo jak widzisz sami potrafią to robić – pisz o swoich krzywdach, a nuż doznasz ulgi.

  #10 Waldek
 11. Odwagi Zbigniewie!
  Myślę, że w tym trudnym czasie liturgia ze wspólnotą (DN) na pewno Ci się przyda.
  Obyś otrzymał pociechę przez bliskość braci i nie tracił ducha.
  Bardzo serdecznie pozdrawiam

  #11 bodzioslaw
 12. Za odważne głoszenie Chrystusa,wszelkie dobro jakie Ksiądz Biskup wniósł do naszej diecezji, z wdzięczną pamięcią i życzeniami Błogosławieństwa na dalszą drogę
  siostra

  #12 siostra
 13. Czcigodny Księże Biskupie,
  Głoszenie Dobrej Nowiny przez Księdza Biskupa uratowało nam wielu życie i wiarę. Ogrom wdzięczności, którą nosimy w sobie ograniczoność słów nie odda, niech więc będzie tylko dziękujemy. Z życzeniem dobrego przeżycia Paschy i mocy w głoszeniu Chrystusa, tym do których Pan i Kościół posyła.
  Z wdzięcznością i nieustanną modlitwą za Księdza Biskupa
  JM

  #13 JM
 14. W końcu diecezja i seminarium odetchnie z ulgą. Nawet kapłanom Ksiądz Biskup nie podziękował. Na przyszłość niech Biskup pamięta, że powierzonych sobie kapłanów się nie beszta, ani prywatnie ani publicznie w kościołach. Nie łamie się prawa kanonicznego ani Ratio Studiorum w kwestii wychowania seminaryjnego.Popadłeś w kary kościelne a teraz w liście pożegnalnym bronisz tego, za co cię ukarano.Paranoja. Mam nadzieję że całe to pochlebstwo które stało obok Księdza Biskupa zrozumie swoją ślepotę, a Ksiądz jeszcze raz przeczyta dokumenty kościelne. Współczujemy kapłanom i klerykom z Legnicy, nadchodzi era urlopów dziekańskich, terapii, psychologizacji, świeckości i kobiet wychowawczyń w seminarium. Włącznie z długiem, lepiej sponsorować Neoństwo w Jerozolimie.

  #14 Gmae over
 15. Jestem bardzo ciekawa,
  jak odbiera wpisy podane przez aZaras i Gmae over (może Game over?) nowy Biskup Ordynariusz Kazimierz?

  Pozdrawiam 🙂

  #15 julia
 16. Drogi Gamae over odpowiedz mi dlaczego kobieta nie może być wychowawcą w seminarium ?
  Przypominam Ci, że Twoja matką jest również kobieta i to ona była Twoim wychowawcą zanim tam trafiłeś.
  Dość średniowiecza panowie nazywający siebie kapłanami !.
  Biskup miał racje, że was beształ, bo wam się w głowach poprzewracało.
  Trochę pokory i refleksji nad sobą.
  Na plebaniach w roli gospodyń też są kobiety i niejednokrotnie byłam świdkiem jak co niektórych wychowują.
  Zostawcie tego Biskupa w spokoju i zajmijcie się własnym ciemnogrodem i pruderyjnym fałszem za woalem sutanny.
  Popatrzcie na siebie i nie oskarżajcie kobiet za swoją klęskę.
  To wy knuliście spiski przeciw Biskupowi który naiwnie wam zaufał

  #16 kobieta
 17. #14
  Życie to nie gra, która się kończy na śmierci. To nie koniec ale początek nowego życia.
  Nie przegrał Zbigniew Kiernikowski ani diecezja siedlecka.
  Tu musiała polać się czyjaś krew.
  Dobrze, że jest to krew Biskupa\ojca\ a nie Wasza\dzieci\.
  Chrystus\Kościół\ to nie gra lecz poważna Droga.
  Zapewniam Cię, że Ksiądz Biskup bardzo dobrze rozumie swoja ślepotę/niemoc/ i dlatego tyle wytrzymał z wami.
  „Jezus powiedział do nich: Gdybyście byli ślepi, nie mielibyście grzechu, ale ponieważ mówicie: 'Widzimy’, przeto pozostajecie w grzechu.” – Jan 9:41
  Teraz zagra z wami po waszemu.
  Tylko jaka to melodia?
  janusz

  #17 baran katolicki
 18. (Mt13,14n) Tak spełnia się na nich przepowiednia Izajasza: „Słuchać będziecie, a nie zrozumiecie, patrzeć będziecie a nie zobaczycie. Bo stwardniało serce tego ludu, ich uszy stępiały i oczy swe zamknęli, żeby oczami nie widzieli ani uszami nie słyszeli, ani swym sercem nie rozumieli; i nie nawrócili się”.
  Czyżby św. Mateusz mówił o niektórych diecezjanach siedleckich?
  Uosabiam to, co w oczach w niektórych (szczególnie duchownych) siedleckich diecezjanach jest najgorsze: jestem z innej diecezji i na dodatek jestem we Wspólnocie Neokatech. Już kilkadziesiąt lat! Ale wiem, że to przez Ks. Zbigniewa Pan dotarł do mej chrześcijańskiej świadomości i pozwolił żyć z Bogiem. Tak, codziennie upadając ale i chwytając rękę Pana, która mnie podnosi. ” w Nim mogę wszystko”.
  Poprzednikom w zapisach mogę cytować Słowo o przebaczaniu i niesądzeniu, ale to chyba teoretycznie przerabiali na wykładach teologii. A praktycznie?
  Zapraszam na katechezy neokatechumenalne.
  Modlę się za w s z y s t k i c h Diecezjan siedleckich, a Pan Bóg wszystko zrobi najlepiej!!!
  A i H

  #18 aleksander
 19. Znamienne jest to, co pisze Papież Franciszek w „Evangelii gaudium” o Kościele instytucjonalnym,
  o tym, że dziś w Kościele wielu pasterzom (prawdopodobnie także tym rozgoryczonym, którzy piszą na tym blogu) zależy na obronie instytucji (także proboszcza, dziekana, księdza w ogóle), że nie można powiedzieć złego słowa na księdza, bo to przecież „KAPŁAN CHRYSTUSA”.
  Papież pisze (chyba dwukrotnie), żeby się przejąć tym, co daje jako program Kościoła na dziś. Pytanie ilu księży przeczytało… Papież pisze, że wszyscy potrzebują nawrócenia (także „pobożny kler siedlecki” – a może przede wszystkim. Samo papiestwo też musi się nawracać – pisze Papież.
  I doświadczył Ksiądz Biskup tego, czego Pan Jezus od swoich w Nazarecie. „Przecież my znamy jego ojca i matkę, wiemy skąd jest”.
  To była przeszkoda do przyjęcia Słowa. I w naszej diecezji też skupianie się na osobie Biskupa, a nie na tym, co głosił. I dobrze, że nie wszyscy wszystko wiedzą.
  Ważne, że wie OJCIEC, Franciszek i Ty Księże Biskupie.
  Reszta się dowie wszystkiego po przejściu przez śmierć.
  Choć jak czytam te wpisy niektórych kapłanów, to myślę sobie, że będą mieli ciężko umierać…

  #19 ksiądz
 20. Na blogu komentarze, jak chyba dwa tysiące lat temu w Jerozolimie, jedni za, inni przeciw, inni się wstrzymują.
  Czas, by przejść już z tych naszych ludzkich „przepychanek” w inny wymiar świętowania Paschy czego Wszystkim życzę
  JM

  #20 JM
 21. DUŻO ZDROWIA, WEWNĘTRZNEGO SPOKOJU W ŚWIĘTA I PO ŚWIĘTACH – TO OD ANDRZEJA.
  WIARY, MIŁOŚCI, POKORY – TO OD BRATA ANDRZEJA.
  P.S. MAM NADZIEJĘ, ŻE TAK JAK DO TEJ PORY, BĘDĘ MÓGŁ ŚLEDZIĆ DIALOG KS. BISKUPA Z WIERNYMI – I ŻE TO SIĘ PRZYNAJMNIEJ NIE ZMIENI.
  z wyrazami szacunku AF

  #21 A.F.
 22. Wiele znanych mi osób, w tym księża, nie tylko z Drogi Neokatechumenalnej uważa, że widać iż Autor ostatniej książki „Od Paschy do Paschy” przeżył to, o czym pisze i jest wiarygodnym Świadkiem.
  Dziękuję Czcigodnemu Autorowi za świadectwo życia.
  JM

  #22 JM
 23. Droga „kobieto” nie umiesz czytać wprost??? Dokumenty kościoła tego zabraniają!!! A 2 to nie jestem księdzem i nie będę haha. Propaganda nieźle powtarzana- średniowiecze to złoty okres a nie ciemnogród, Pani myli pojęcia i nie zna totalnie historii i jak już wspomniałem dokumentów kościelnych. A Mamy kapłanów nie uczą ich ani spowiadać, ani kierować wspólnotami czy parafiami tylko do momentu wstąpienia młodego chłopaka do seminarium przekazują im wiarę i kształtują człowieczeństwo, resztę w jakimś stopniu uzupełnia wychowanie w seminarium przez doświadczonych kapłanów a nie kobieta która nie ma pojęcia nic o życiu kapłanów i wprowadza wypaczone już Blachnickie metody (tzw. Blachniczanki przeinaczają założenia Ks. Blachnickiego- świętego kapłana). Siedlce to nie Kopia Górka i żaden ciemnogród- tu pobożność trzyma wiarę a na zachodzie Polski ona gaśnie szybciej niż u nas- nie bez przyczyny mówią niektórzy o pogańskim Szczecinie.

  Owoc szczeciński chciał sadzić drzewa w Siedlcach, uschła, bo nie od Boga było to dzieło.

  #23 salamandra
 24. Piłatowi była dana władza z góry, aby później objawiło się dzieło Boga. Pod krzyżem nie wszyscy uwierzyli. Setnik zrozumiał co się stało, stąd jego słowa: „prawdziwie, ten człowiek był Synem Bożym” (Mk 15, 39).
  Być może ten moment był potrzebny i diecezji siedleckiej, ten moment i takie okoliczności.
  Nie wiem. Może ktoś, patrząc jak Cię biczują, przybijają do krzyża (o którym tak dużo mówiłeś), widząc jak to przyjmujesz coś zrozumie…
  Ja zrozumiałem…
  Dziękuję!
  Dla mnie jesteś wiarygodnym świadkiem.
  A ogólnie do nas księży, …
  jak my mało jeszcze rozumiemy czym jest Kościół…

  #24 ksiądz
 25. Kochamy Cię Księże Biskupie za wszystko co robiłeś i robisz, za Twoje oddawanie się Prawdzie mimo piętrzącego się zła , kłamstwa, pomówień, obelg, niesprawiedliwości. I tak Dobro ostatecznie zwyciężyło – piekło pokonane przez Syna Bożego!
  W górę serca! Jezus Chrystus zmartwychwstał!
  Jesteśmy odważni Księże Biskupie Twoją odwagą i nadal będziemy wierni Twojej nauce, tak jak Ty jesteś wierny Ewangelii, nasz Kochany Mistrzu!!!

  #25 druga strona nnnnnnnnnnn
 26. Myślę, że w nauczaniu ks. Biskupa wywyższany jest Jezus Chrystus.Jeśli komuś to przeszkadza, to niech zastanowi się czyjej chwały pragnie? I za kim podąża w swoim życiu?

  #26 U
 27. „Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone.” ( Łk 6;37)

  #27 basa
 28. JEZUS ZMARTWYCHWSTAŁ!
  ALLELUJA!!!
  TO ON ZWYCIĘŻA ŚMIERĆ .Czt w to wierzę?
  WIERZĘ ŻE BÓG MA ZAWSZE RACJĘ W MOIM ŻYCIU.
  Wszystkim bez wyjątku obecnym na tym blogu życzę RADOSNEGO ALLELUJA
  maria

  #28 maria
 29. Do Salamandra Widzę ,że nie wiesz jaka była pozycja społeczna kobiety w średniowieczu .Biskup przełamywał te stereotypy przywołując pozycję społeczną kobiety.Chwała mu za to.zapewniam Cię, że ,żeby zrozumieć istotę wiary trzeba pozbyć przyzwyczajeń i przywiązań do kultu religi tradycji tam panujących .Pochodzę z tamtych rejonów a od 30 lat mieszkam w południowo zachodniej Polsce i widzę różnice.Ludzie w Twoim rejonie nie chcą pracować nad sobą w żadnej dziedzinie życia .Starają się ale to jeszcze za mało .Zrozumienie swojej wiary też wymaga pracy nad sobą .Zobacz jak ciężko pracował Biskup a dopiero póżniej wymagał od innych,ale trzeba wyzbyć się świadomnośći życia w ciemnogrodzie ,żeby to zrozumieć Trzeba po prostu pracować w ogólnym słowa tego znaczeniu .

  #29 kobieta
 30. Owoce duszpasterzowania Ks Bp siegaja odleglych diecezji i napewno jest w tym moc Ducha Swietego.
  Oto przyklad:
  Kaplan korzystajacy z rekolekcji dla duchowienstwa gloszonych przez przez KsBp /chociaz niezbyt zachwycil sie Biskupem/-zainteresowal sie Droga neokatechumenalna.Po wysluchaniu katechez ktore akurat odbywaly sie w Jego parafii -zlozyl swiadectwo mowiac: DOPIERO PO 50-ciu latach zrozumialem ,ze SLOWO odnosi sie do mnie.Obecnie jest prezbiterem nowo powstalej wspolnoty DN przy tej parafii /wczesniej byl bardzo zadowolony z tej poslugi ,ktora prowadzil/
  Tak dziala Duch Swiety,wieje skad chce i dokad chce.
  Mysle ,ze wielu Kaplanow potrzebuje inicjacji chrzescijanskiej,ale nie sa otwarci na powiew Ducha.

  #30 Tereska
 31. DZIĘKUJĘ za modlitwę. Życzę wielu łask Bożych Księdzu Biskupowi i wszystkim Blogowiczom.

  #31 owieczka
 32. Waldek, nie ośmieszaj się, lepiej zmień diecezję, na zdrowie Ci to wyjdzie. Game over gratuluję!!! 🙂 to jest prawda co piszesz, jestem zbudowany Twoją postawą :)Boże!!! Nigdy więcej takich biskupów jak zk! Diecezjo Legnicka, współczuję i łączę się z Wami w bólu.

  #32 zAras
 33. Ad. Salamandra

  Wydaje mi się, że to Ty nie umiesz dokładnie czytać dokumentów Kościoła. Czytaj uważnie „Pastores dabo vobis” oraz „Vita consecrata”. Są jeszcze inne dokumentny, w których wskazuje się na konieczność wprowadzania świeckich do seminariów w roli wychowawców, także KOBIET. Nie podaję konkretnych numerów, żebyś sobie uważnie dokumenty przeczytał (przeczytała). Jak będzie trzeba to podam konkretne numery. Pozdrawiam.
  Ksiądz

  #33 Ksiądz
 34. To chyba miał być komentarz do Game over. Przepraszam za pomyłkę.

  #34 Ksiądz
 35. Ad kobieta
  cyt za kobietą:Ludzie w Twoim rejonie nie chcą pracować nad sobą w żadnej dziedzinie życia .Starają się ale to jeszcze za mało .Zrozumienie swojej wiary też wymaga pracy nad sobą

  Jak można szufladkować ludzi i wrzucać do jednego worka wszystkich kierując się miejscem zamieszkania?
  Jeśli tego uczą na ,,drodze”to gratuluję byłej siedlczance

  #35 Zuza
 36. # kobieta:
  idealnie. trochę protestantyzmu (sola scriptura), trochę judaizmu, trochę feminizmu, przyprawione lewackimi bajeczkami o ciemnocie średniowiecznej universitas, ciemnogrody i takie tam.
  takie rzeczy to można wciskać przesiedleńcom na ziemiach zachodnich, ludziom bez korzeni (nie z własnej winy), a nie ludziom od wieków ugruntowanym na tej ziemi. i tym się właśnie różnimy. u nas nie arogancja i apodyktyczność czy totumfactwo jest potrzebne, żeby coś osiągnąć.
  to ma być ewangelizacja? równie dobrze można by tu nasłać krzyżaków, efekt będzie podobny.

  #36 taw

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php