Kongres Eklezjologiczny – Parczew (130511)

by bp Zbigniew Kiernikowski

Kończy się ósmy rok pracy w ramach programu „Chrzest w życiu i misji Kościoła”. W tym roku przerabialiśmy piątą grupę tematów zebranych pod tytułem: „Instytucje religijne w historii zbawienia”. Zajmowaliśmy się trzema tematami: świątynia – synagoga i zapowiedź nowego przymierza. Każdy rok pracy kończy się Kongresem Eklezjologicznym, który odbywa się kolejno w czterech miejscowościach. W nich których zbierają się przedstawiciele czterech regionów. Są to Parczew, Leśna Podlaska (region bialski), Garwolin, i Wola Gułowska (region siedlecki).

Dziś, 11 maja 2013 miał miejsce Kongres w Parczewie. Rozpoczęliśmy liturgiczną Modlitwą Przedpołudniową. Następnie wprowadziłem w tematykę. Nawiązując do treści  katechez przerabianych w tym roku podkreśliłem fakt działania Pana boga wobec człowieka. Człowiek, na podobieństwo zamiarów, jakie nosił w sobie Dawid, chce budować Panu Bogu świątynie – czyli „dom”. Dawid, po wyrażeniu tych swoich zamiarów wobec proroka Natana otrzymał obietnicę, że to nie on zbuduje Bogu przybytek, lecz, że to Bóg zbuduje jemu dom. Najpierw chodziło o syna królewskiego Salomona, który zbudował świątynię jerozolimską, a następnie o Jezusa, który – jako syna Dawida –i przez swoją Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie zgromadził wokół siebie nowy lud. Ten lud gromadzi się przede wszystkim dzięki poznaniu i doświadczeniu przebaczenia.

Przeszliśmy wreszcie do sprawozdań z pracy w parafiach i do świadectw. Dziękuję za świadectwa, które zostały wypowiedziane. Zachęcam do kontynuowania tu na blogu wymiany tych doświadczeń z tegorocznej pracy.

Bp ZbK

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

6 komentarzy

 1. 12 maja od godz. 9:45 program Radia Podlasie nadawany będzie ze studia plenerowego w Parczewie, gdzie odbędzie się ,,Diecezjalny Dzień Rodziny”. To bardzo dobrze dla takich jak ja, którzy będą mogli usłyszeć Dobrą Nowinę z Parczewa. Dziękuję janusz

  #1 baran katolicki
 2. Usłyszałam :
  Możesz być wierny, bo spotkałeś
  podstawę wierności –
  Jezusa Chrystusa i Kościół.
  „On wiary dochowuje, bo nie może się zaprzeć siebie samego” /2 Tm/
  Będzie przebaczał, dopóki jestem. On się zobowiązał.
  Wtedy i ja nie mogę
  nie przebaczać.
  „Jeżeli bowiem z Nim współumarliśmy…” 2 Tm 11-13
  A to wszystko /łaska wiary, zdolność przebaczenia/
  jest w mocy
  chrztu świętego.

  #2 Miriam
 3. Ks.Biskupie starałem się (..)

  #3 Józef
 4. Ad #3 Józef
  Józefie!
  Proszę kiedyś przyjść, by porozmawiać.
  Bp ZbK

  #4 bp Zbigniew Kiernikowski
 5. Niech Będzie Pochwalony Jezus Chrystus!
  Dzięki katechezom Ks.Biskupa – między innymi :”Chrzest w życiu i misji Kościoła” mam potrzebę pogłębienia wiary , więzi z Chrystusem i Kościołem.Stawiam jednak sobie pytanie :Jaki był plan Pana Boga ,że postawił mnie w tym miejscu i w tej wspólnocie Kościoła?
  Jola

  #5 Jola
 6. #5 Jola
  Dlaczego piszesz „jednak”?
  Myślę, że właśnie dlatego Pan Bóg postawił Cię w tym miejscu 🙂

  #6 Miriam

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php