W dniu dzisiejszym, niedziela 23 października 2011 roku, odbyła się wizytacja kanoniczna w Parafii pw. Ducha Świętego w Siedlcach. W katechezie, jaką zazwyczaj czynię po ingresie, nawiązałem do słów wypowiedzianych przez Panią G., Delegatkę Parafialną. Dotyczyło to utwierdzania w nauce Chrystusa. Drugi motyw, który podjąłem, to słowa, w których wyrażała nadzieję, że obraz Parafii, tzn. Parafian z tej wizytacji zapisze się dobrze i na trwałe w mojej pamięci sercu. Wyraziłem więc też moje przekonanie, że moje nauczanie dotrze do serc Parafian i w nich pozostanie. Moje nauczanie, jako nauczanie prawdy Jezusa Chrystusa głoszonej Kościele i zgodnie z tradycją Kościoła.

Po południu miało miejsce spotkanie z przedstawicielami grup, wspólnot i ruchów działających w Parafii. Po przedstawieniu, jakie odbyło się pod kierownictwem ks. Łukasza w krótkiej katechezie zwróciłem uwagę na trzy elementy, które powinny zawsze być obecne w działalności wspólnot i ruchów.

1. Najpierw wskazałem na to wszystko, co wiąże się z modlitwą. Są to bowiem wspólnoty kościelne i działają nie w swojej mocy, lecz są zanurzone w mocy Chrystusa i Kościoła. Tę moc zdobywa się prze modlitwę i tą mocą wielbi się Boga oraz przeżywa wspólnotę Kościoła,

2. Następnie przywołałem nie zawsze obecną prawdę o potrzebie formacji w każdego typu wspólnotach i grupach. Obok celów partykularnych, jakie sobie one stawiają, nie można nigdy zapomnieć o tym, że winny służyć pogłębianiu i kształtowaniu wiary z odniesieniem do sakramentów a w szczególności do chrztu.

3. Wreszcie trzeci element to działalność praktyczna: charytatywna, niesienie wszelkiego rodzaju pomocy potrzebującym i całej wspólnocie parafialnej, współdziałanie przy organizacji życia parafialnego itp.

Tym, co spina i wiąże wszystkie rodzaje działalności i wszystkie podmioty działające, to świadomości jedności kościelnej i troska o nią – dążenie do niej.

Dziękuję wszystkim Parafianom na czele z Księdzem Proboszczem i wszystkimi Prezbiterami. W szczególności dziękuję Osobom, z którymi było mi dane chwilę porozmawiać.

Życzę Wszystkim Bożego Błogosławieństwa

Bp ZbK

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

8 komentarzy

 1. dwie homilie wygłoszone przez Księdza Biskupa podczas wizytacji oraz katechezę skierowaną do parafian można odsłuchać pod tym linkiem
  http://www.podlasie24.pl/wiadomosci/diec.-siedlecka/wizytacja-biskupia-w-parafii-ducha-swietego-w-siedlcach-81e3.html

  #1 ks. Mateusz Czubak
 2. Niedzielna wizytacja Księdza Biskupa była rzeczywiście spotkaniem z Pasterzem zatroskanym o Wspólnotę Kościoła. Zostaliśmy utwierdzeni w wierze.
  Dla mnie było to spotkanie z Ojcem, spotkanie, które wniosło wiele pokoju…

  #2 Ks. Łukasz
 3. Z niepokojem oczekiwaliśmy wizytacji ks. biskupa w naszej parafii. Obawialiśmy się jak ks. biskup zostanie odebrany przez nas parafian. Baliśmy się, że ks. biskup mówi trudnym, niezrozumiałym językiem i że jest bardzo wymagający. Tymczasem przeżyliśmy wzruszające i pouczające spotkanie.
  Program „Chrzest w życiu i misji kościoła” jest trudny, ale stanowi niejako bramę dzięki, której maleńkimi kroczkami wchodzimy, aby wiara w nas mogła być wciąż żywa, nadzieja uskrzydlała a miłość wobec Boga i człowieka dała życie wieczne.
  Podczas wizytacji ks. biskup pokazał jak bardzo mu na nas zależy, na prawidłowym rozwoju naszej wiary. W drodze z kościoła nasi znajomi też to potwierdzali.
  Celebracja Słowa Bożego i katechezy są tymi wiosłami, które pozwalają płynąć pod prąd z Chrystusem miłosiernym, ale wymagającym. Tylko taka „łódź” prawdziwie pozwala budować cywilizacje miłości; Boga z człowiekiem, człowieka z Bogiem.

  #3 Barbara i Janusz
 4. Dlaczego jesteśmy (prawdopodobnie) jedyną Diecezja, która przy pomocy swojej rozgłosni nie transmituje w całosci i na „żywo” Apelu z Jasnogórskiego? Warto tez zwrócic uwage że przy wizerunku Matki Boskiej na zewnątrz budynku gdzie miesci sie KRP zwyczajnie odpada i sypie sie tynk.

  #4 jacek
 5. Spotkanie ks. biskupa ze wspólnotami naszej parafii pozwoliło przypomnieć nam jak bardzo ważna i potrzebna jest formacja człowieka. Bez niej zasadne jest błądzenie po „omacku”, z nią życie staje się czytelne, porządkowane, bez maski, nabiera sensu komunii człowieka z Bogiem i między sobą. Bycie we wspólnocie jako formacji otwiera naszą odpowiedzialność w służbie człowiekowi.

  #5 Barbara i Janusz
 6. Drogi Jacku
  Przykro, ale muszę się z Tobą nie zgodzić. Jedyną w stu procentach stacją transmitującą Apel Jasnogórski z Jasnej Góry jest Radio Jasnagóra. Drugą stacją, która w 99,9999 procentach ma tę transmisję jest Radio Maryja. W pozostałych stacjach nieliczne mają Apel w programie. Dlaczego Katolickie Radio Podlasie nie transmituje codziennie na zywo Apelu z Jasnej Góry? Mogłbym zapytać Czy Apel Jasnogórski ze studia w Siedlcach, jest inny, ale byłoby zbyt proste tłumaczenie. Gdybyś był stałym słuchaczem wiedziałbyś, że takie transmisje mają dość często miejsce. O braku stałych transmisji decydują i względy techniczne i finansowe. Do transmisji konieczne jest stałe, sztywne łącze. Bardzo drogie łącze. Sprawa utrzymania stacji nie musi obchodzić sluchaczy, bo od tego są jej pracownicy, by o te sprawy dbać. Jak kazda stacja katolicka dysponujemy budżetem, który wymaga liczenia kazdej zlotówki po kilkakroć, bo z jednej strony mamy w koncesji zapisane okreslone wymagania co do misji społeczono – religijnej, z drugiej pod względem prawno – skarbowym jestesmy traktowani jak normalna stacja komercyjna. Jesteśmy wdzięczni i słuchaczom, którzy nas wspierają i rozlicznym instytucjom, samorządom, które zlecając nam szereg prac pozwalają pozyskiwać środki, dziękujemy firmom, które nam ufają. Pewnie byłoby łatwiej gdyby część przedsiębiorców, którzy podkreślają swoje związki z kościołem uwierzyła w radio jako bardzo dobry nośnik ich reklamy. Korzyść zaiste byłaby obustronna. Nie oczekujemy dotowania, ale zlecania konkretnej pracy. Nie wszyscy chcą o tym słuchać, ale wielokrotnie ci sami ludzie stawiają przed nami wielkie zadania. Nie uchylamy się, ale musimy mierzyć siły na zamiary. Zapewne do tematu Apelu wrócimy. Być może ktoś nam w tym pomoże, a jak nie bedziemy pracować by spełnić wszelkie oczekiwania naszych słuchaczy i pozyskiwać następnych, bo do tego zostaliśmy powołani. Tworzyć program, który przyciągnie do katolickiej rozgłośni jak największą rzeszę ludzi, którym mozna głosić Dobrą Nowinę.
  A co do odpadającego tynku, cóż. Wydaje mi się, że doskonale wiesz do kogo się w tej sprawie należy zwrocić. Pozdrawiam i obiecuję, że sprawa transmisji Apelu będzie przedsięwzięta.

  #6 Grzegorz Skwarek
 7. Tak samo jak Barbara i Janusz byliśmy bardzo przejęci wizytacją naszego ks. Biskupa, lecz to co przeżyliśmy przeszło nasze oczekiwania.
  W katechezie przed Mszą świętą Ks. Biskup powiedział nam wprost, że jego zadaniem jest stać na straży naszej wiary. Wspólna modlitwa i Słowa nauki wypowiedziane w homilii utwierdziły nas w przekonaniu, że jest to najważniejsza rola, którą biskup ma do spełnienia, bo bez Pasterza owce się rozpraszają.
  Nam dane było porozmawiać z Ks. Biskupem osobiście. Czuliśmy, że ta osobista katecheza jest zaproszeniem do jeszcze głębszego dialogu z Bogiem, poprzez czytanie Pisma Świętego.Podczas tej rozmowy Ks. Biskup przywoływał fragmenty z Pisma i zaskakiwał nas wiedzą i głębią interpretacji, która jednocześnie była wyrażona w prostych słowach – trafiających do dorosłych i do dzieci. Mieliśmy wrażenie, że ks. Biskup zna całe Pismo Święte na pamięć! Zafascynowani słuchaliśmy, słuchaliśmy, słuchaliśmy… szkoda, tylko, że tak krótko.

  Dziękujemy za dar jakim była dla nas ta wizyta i mamy nadzieje na kolejne spotkania.

  #7 Izrael z rodziną
 8. Akcja Katolicka w parafii Ducha Świętego w Siedlcach dziękuje Ks. Biskupowi za spotkanie z grupami wspólnot, ruchów i stowarzyszeń działających przy parafii. Za wygłoszenie katechezy, w której Ks. Biskup zwrócił uwagę na trzy sprawy jakie zawsze powinny być obecne w naszych grupach, tj.: modlitwa, formacja i działanie praktyczne, a także Ks. Biskup wyjaśnił zebranym, że działalność wszystkich grup musi mieć akceptację hierarchii kościelnej (proboszcz, biskup).
  Dziękujemy Ks. Biskupowi za umocnienie nas w wierze chrześcijańskiej za wskazania i wyjaśnienia byśmy lepiej mogli działać ze świadomością dla jedności kościelnej.
  Życzymy wszelkich łask Bożych.

  #8 Marian

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php