Ziemia Święta (4) – Banias (110709)

by bp Zbigniew Kiernikowski

Dzisiaj byliśmy na północy Ziemi Swiętej, u źródeł Jordanu, u podnóży gór Hermonu. Miejscowość Banias znana w czasach Jezusa jako miejsce – sanktuarium „boga wszystkiego”, czyli boga „pan”. To miejsce było bardzo żywotne i królowie tam budowali swoje pałace. Jest to miejsce bogate w roślinność. Teren wokół pierwszych kilometrów przepływu Jordanu jest czasem nazywany „palestyńską dżunglą”. Jest duża wilgotność i przy wysokich temperaturach bujnie rozwija się roślinność wokół „wodospadów” i przełomów Jordanu.

To miejsce wybrał Jezus, aby pod Cezareą Filipową, tak się zwała część tej okolicy, pytać swoich uczniów o to, za kogo Go uważają ludzie i za kogo oważają Go sami uczniowie. To tutaj Piotr złożył swoje wyznanie: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego” (Mt 16). To wyznanie pochodziłlo nie od niegoi jako człowieka (ciało i krew), lecz zostalo mu objawione przez Boga Ojca.

Proklamowaliśmy tutaj to Słowo. Wygłosiłem katechezę związaną z tym Słowem i z tym miejsce, W modlitwie pytaliśmy się o nasz stosunek do Jezusa.

Stąd ślę pozdrowienie i wyrazy pamięci w modlitwie wszystkim, a szczególnie tym, którzy chcą mnie wspierać w słchaniu i wyznawianiu Jezusa oraz chcę mnie słuchać jako pasterza, który idzie za Jezusem – chociaż czasme ułomnie (także Piotr-  obok swego mocnego dnia, czyki wielkiego wyznania –  miał tutaj swoją przedziwną „noc”. Po „przyjcielskiej” radzie, jaką Piotr skierował do Jezusa, Jezus mu powiedział bardzo prawdziwe a zarazem bardzo gorzekie słowa: zejdź mi z oczu [albo: idź z tyłu, za Mnie], szatanie…). Było to mocne doświadzenie dla Piotra. Potrzebne jemu jako przyszej opoce Koścoła. Potrzebne też każdemu pasterzowi, aby nie prowadził nikogo swoją drogą, lecz drogą Jezusa. Tego Jezusa, który świadomie wie dokąd idzie i co Go tam czeka. Piotr tego musiał się uczyć. Musimy uczyć się tego wszyscy, zwłaszcza pasterze, wychowawcy, rodzice

Bp ZbK

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

3 komentarze

 1. szkoda że ksiądz Biskup nie umieszcza zdjęć z Ziemi Świętej

  #1 piotruś
 2. Bardzo dziękujemy Księże.
  #1 – zobacz zdjęcia może tu :
  http://www.misjaszalom.pl/gora_blogoslawienstw.html

  #2 Ka
 3. #2 Ka
  P. Grzegorz Skwarek też był nw Ziemi Świętej i tu:http://www.podlasie24.pl/wiadomosci/z-regionu/ziemia-swieta.-poleca-grzegorz-skwarek-galeria-7165.html, można zobaczyć zdjęcia z jego wypadu 🙂

  #3 chani

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php