Dziś spotkali się na pilegrzymce w Leśnej Podlaskiej Mieszkańcy i Opiekunowie Domów Pomocy Społecznej z terenu Województwa Lubelskiego, a więc z terenów Diecezji Lubelskiej, Zamojsko-Lubaczowskiej, Sandomierskiej i Siedleckiej. Było około siedmiuset uczestników. Takie pielgrzymki są organizowane regularnie do różnych miejsc – sanktuariów.

W katechezie, która wprowadziła w przeżycie liturgii Eucharystii, mówiłema o Miłosierdziu Bożym objawionym w maluczkich. Rozumienie i przyjmowanie tej prawdy o roli bycia w postawie maluczkich to bardzo istotny element objawienia, który niejako nadaje sens wszystkim sytuacjom trudnym, w jakich przychodzi nam żyć. Jezus, jako pełe Objawienie się Bog, stał się właśnie maluczkim, kimś, komu po ludzku życie się nie udało i kto przez ludzi został odrzucony aż do ukrzyżowania.
Tego właśnie Jezusa uczynił Bóg Panem i Mesjaszem – Zbawicielem świata. Od Niego uczymy się właściwej postawy życia.
Maryja, jako Służebnica, która słuchała i Słowa i Je przyjęła, stała się Matką Słowa Wcielnonego, które zaprowadziło Ją pod Krzyż, ale które też wprowadziło Ją do chwały życia. Ona jest tą, która uczy nas słuchać Słowa i mówić naszym życiem: Niech mi się stanie według Słowa Twego.

Pozdrawiam wszystkich uczestników

1. Bo maluczki nie zawsze jest maluczkim /częściej utrudzonym/,jak i wielki wielkim.
    Zechciał Ks.Biskup ducha w „maluczkich” podnieść -PRAWDĄ.
    To miłe.

2. Jak bardzo niepopularnie jest bycie maluczkim.
    Co to znaczy być maluczkim we współczesnym świecie?

#2 dana
  3. #2 dana
    o maluczkich (też we współczesnym świecie) pisał Ksiądz Biskup na blogu w listopadzie 2008 roku.
    A inni komentowali…
    Jeśli masz ochotę, poczytaj:
    Pozdrawiam Cię 🙂

#3 julia
  4. julia#3
    Dzięki za ten link. Wcześniej nie czytałam tego.
    Bardzo mnie uswiadomił / Ksiądz Biskup i wpisy / -pewne prawdy, o sobie również. Jak bardzo bliskie te rozwazania są do przyjmowania krzyży w swoim życiu. Jak bardzo uniżenie jednoczy z Jezusem Chrystusem. Bycie maluczkim bez takiej świadomości bywa czasami / najczęściej / bardzo bolesne, pełne buntu i goryczy trującej duszę.
    Dziekuję Księże Biskupie ! i drodzy Blogowicze.
    Co sie dzieje z lipką?
    Serdecznie pozdrawiam

#4 dana
  5. #4 dana,
    pięknie to ujęłaś:
    „Bycie maluczkim bez takiej świadomości bywa czasami / najczęściej / bardzo bolesne, pełne buntu i goryczy trującej duszę”
    Właśnie dlatego czytam rozważania Księdza Biskupa, gdyż uświadamiają mi prawdę, która pomaga przyjmować wolę Pana Boga bez „goryczy trującej duszę” i zatruwającej życie innym.
    Pozdrawiam 🙂

#5 julia