Synod 2008 – (2)

by bp Zbigniew Kiernikowski

bazylika-1.JPG  Kilka słów z dzisiejszych (6. października 2008) obrad 12. Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów. Był to pierwszy dzień obrad. Wypełniony był więc zagadnieniami wprowadzającymi. Obrady rozpoczęły się celebracją (śpiewem) Godziny Przedpołudniowej. Ojciec Święty wygłosił homilię odnosząc się głównie do tej części Ps 118, jaka jest w dzisiejszej modlitwie. Zwrócił uwagę na rolę Słowa Bożego. Podaję skrótowo kilka myśli z tej homilii.

Słowo ustanowione w niebiosach       

Przez to Słowo wszystko się stało i wszystko w Nim trwa – całe stworzenie ma w tym Słowie oparcie. Jednakże wszystkie stworzone rzeczy mają swoje granice – są ograniczone. Tylko Słowo jest nieograniczone – jest szerokie, jest otwarte, jest komunikujące. Ewangelizacja to nie jest stwarzanie pewnych grup skupionych wokół jakiegoś problemu, idei czy interesu. Lecz jest to wyjście na szerokie wody, wejście w Boży projekt, włączanie człowieka w Boży plan. Odnosząc się do słów Psalmu: Jestem Twoim, Zbaw mnie. Ojciec Święty zwrócił uwagę na prawdę, że zanim człowiek może powiedzieć do Boga: jestem twoim, to Bóg najpierw przyjął człowieka jako swojego. Najpełniej to spełnił w Jezusie Chrystusie. Przyjął człowieczeństwo, aby człowiek mógł odkrywać przynależność do Boga. W Jezusie Bóg powiedział także do mnie, że jest dla mnie, i w ten sposób stał się dla mnie „drabiną” – umożliwił dostęp do Boga. W tym Słowie dokonuje się życiodajne i wieczne przymierze. Dzięki temu Słowu człowiek ma odniesienie do wieczności.

  Po modlitwie Kard. W. Lewada, Prefekt Kongregacji Nauki Wiary, w imieniu zgromadzonych Ojców synodalnych skierował kilka słów pozdrowienia do Ojca Świętego. Następnie Sekretarz Generalny Synodu Abp Nikola Eterovic w dłuższym przemówieniu po łacinie przedstawił okoliczności zwołania Synodu, jego cele, sposób pracy oraz jego uczestników i wszystkie potrzebne podstawowe informacje. Z kolei Kard. Marc Ouellet, Arcybiskup Quebek w Kanadzie, jako relator generalny, przedstawił tzw. Relatio ante disceptationem, czyli – krótko mówiąc – wprowadził w przedmiot i treść mających odbywać się obrad.Po południu natomiast (sesja popołudniowa godz. 16:30 – 19:00) miały miejsce krótkie, 10 minutowe przedstawienia problematyki związanej z obecnością i przepowiadaniem Słowa Bożego na poszczególnych kontynentów. Uczyniło to pięciu kardynałów bądź biskupów przedstawicieli tychże kontynentów. Kolejnym momentem był czas poświęcony na wolne głosy i propozycje. Były to krótkie wystąpienia.Ostatnim punktem popołudniowej sesji były dwa dłuższe wystąpienia. Pierwszy przemówił główny rabin Haify Shear Yashuv Cohen. Drugi – Kard. Alberto Vanhoye, emerytowany profesor Papieskiego Instytutu Biblijnego, który także przez jakiś czas był rektorem tej uczelni oraz Przewodniczącym Papieskiej Komisji Biblijnej. Osobiście dodam przy tej okazji, że podczas moich studiów w Rzymie słuchałem jego wykładów i zdawałem u niego egzaminy. Jest on specjalistą od Listów Pawłowych, a w szczególności od Listu do Hebrajczyków. Dzisiaj mówił o problematyce związanej lekturą Pisma św. przez wyznawców judaizmu i chrześcijan – odnosząc się do stosownego dokumentu Papieskiej Komisji Biblijnej. Modlitwą „Anioł Pański”, której przewodniczył Ojciec Święty, zakończyliśmy dzisiejsze obrady.Pozdrawiam wszystkich.Bp ZbK

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

6 komentarzy

 1. 🙂

  #1 julia
 2. Niesamowite, ponownie doświadczam w jakiejś mierze bycia w Kościele, podobnie jak wczoraj podczas czytania wpisu „Synod(1)”!!! Mam wdzięczność, że w taki sposób Bóg odpowiada na mój brak.
  z modlitwą,
  agnieszka

  #2 agnieszka
 3. Bardzo dziękuję Księże Biskupie za osobiste echo Słowa, ono także i mnie pomaga odkrywać przynależność do Boga i mówić prosto: zbaw mnie. Jestem poruszona, może wobec moich wyrażanych wcześniej wątpliwości czy pewnej rezerwy, mimo oparcia jakie dawało mi Słowo w czasie próby.
  Dziękuję i pozdrawiam.

  #3 AnnaK
 4. Bardzo się cieszę, że na tym synodzie znalazło się też miejsce dla rabina Shear Jashuv Cohena (wiem, że to nadinterpretacja faktu, ale znaczenie imienia rabina przemawiającego na synodzie jest po prostu piękne… 🙂 – że tak przypomnę: jest to imię synka Izajasza, a w tłumaczeniu na polski: Reszta Powróci).

  Ja jednak z innym pytaniem: prawie wszystkie dzisiejsze polskie media trąbią o propozycji abpa Gądeckiego dot. porządku czytań. Jaka jest opinia Księdza Biskupa na ten temat?

  #4 Małgorzata fmm
 5. Miło,tak poczytać z pierwszej i wiarygodnej ręki o tym co tam się dzieje.Specjaliści od słowa,strasznie to ciekawe jest.

  #5 K.
 6. Czytam relacje Ks. Biskupa a za oknem pięknie śpiewa jakieś ptasze.Z radością przyjmuję te chwile.
  Pozdrawiam Ks. Biskupa wraz z „podniebnym” śpiewakiem.

  #6 Anna

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php