W 27 Niedzielę roku C po pierwszym czytaniu pełnym emocji z księgi Habakuka odpowiadamy śpiewem Psalmu 95. Te emocje człowieka doświadczającego nieprawości ze strony innych ludzi wyrażają się w wołaniu skierowanym do Boga, który jakby nie reagował. Stąd wołanie i skarga: Dokądże, Panie, wzywać Cię będę, a Ty nie wysłuchujesz? Na to w imieniu Boga odpowiada prorok i zapewnia, że niechybnie nadejdzie chwila sądu wskutek czego „zginie ten, co jest ducha nieprawego, a sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności”. Słowa Psalmu zwracają myśl człowieka ku Bogu i wzywają do tego, by Jemu oddawać cześć całym życiem a na sprawy ziemskie spoglądać w świetle Bożego prowadzenia. To dokonuje się głównie przez słuchanie Słowa Boga.

REFREN: Słysząc głos Pana, serc nie zatwardzajcie

Przyjdźcie, radośnie śpiewajmy Panu,
wznośmy okrzyki ku chwale Opoki naszego zbawienia.
Stańmy przed obliczem Jego z uwielbieniem,
radośnie śpiewajmy Mu pieśni.

Przyjdźcie, uwielbiajmy Go padając na twarze,
zegnijmy kolana przed Panem, który nas stworzył.
Albowiem On jest naszym Bogiem,
a my ludem Jego pastwiska i owcami w Jego ręku.

Obyście dzisiaj usłyszeli głos Jego:
„Niech nie twardnieją wasze serca jak w Meriba,
jak na pustyni w dniu Massa,
gdzie Mnie kusili wasi ojcowie,
doświadczali Mnie, choć widzieli moje dzieła” (Ps 95,1-2.6-9).

 

Psalm 95 jest często używany przez Liturgię jako jeden z tak zwanych psalmów inwitatoryjnych, czyli wprowadzających w modlitwę. Wezwanie do oddawania czci i chwały Panu Bogu ma swój jakby kulminacyjny punkt. To jest właśnie przynaglenie i życzenie dotyczące słuchania głosu Boga.

 

1. Głos Boga

 

Głos Boga – czyli Jego mówienie do człowieka i ogólnie dla całego stworzenia stanowi o istnieniu i kształtowaniu wszystkiego. Naturalnie głos jest tylko – czy nawet: aż – nośnikiem działania Pana Boga. Po raz pierwszy człowiek powiedział do Boga o usłyszeniu głosu Boga w sytuacji po grzechu. W tamtej sytuacji na pytanie Pana Boga skierowane do Adama: „Gdzie jesteś?” Adam odpowiedział: „Usłyszałem Twój głos . . .” (Rdz 3,9n).

Po grzechu głos Boga zdaje sią przerażać, czy wprost przeraża. Bóg jednak nie mówi po to, by człowieka straszyć, lecz by wyprowadzić z ukrycia, w które człowiek sam wchodzi. Obrazowo i dobitnie mówią mówiąc: sam się pakuje.

Tak się dzieje, bo stale sięga po swoje poznanie doba i zła i w konsekwencji odkrywa swoją nagość, swoją niewystarczalność. Chce być jak Bóg, chce sam decydować, co dobre a co złe i w tym poznaje pewne swoje osiągnięcia i zdobycze, ale jednocześnie odkrywa też swoje granice i dotyka granic swoich możliwości a czasem wchodzi w absurdalne sytuacje. Wyraża to dobitnie Psalm 9,17: „W grzechy swoje uwikłał się człowiek występny”.

 

2. Usłyszeć i słuchać

 

Możemy pytać, czy jest ratunek dla tego i takiego człowieka uwikłanego w dzieła rąk swoich. Właściwie trzeba powiedzieć czy jest i jaki jest ratunek dla wszystkich nas grzeszników.

Nie jest to droga ukrywania się, lecz słuchania głosu Pana, nawet jeśli ten głos nas demaskuje. Nawet jeśli ten głos ukazuje naszą nagość i pewne absurdalne aspekty naszego uwikłania się w to, co sami wymyślamy, wytwarzamy, produkujemy.

Szczególnie wtedy jest to ważne, kiedy ci „operatorzy” i twórcy owych dzieł człowieka oderwanych od zamysłu Boga a idących za głosem złego ducha (przebiegłego węża) próbują nas coraz to bardziej zapędzać w owo ukrywanie się i trwanie przy swoim.

Jako wierzący wiemy i coraz to bardziej poznajemy, że jedyną drogą wyjścia z tego uwikłania się w działa rąk swoich i owej zwodniczej inteligencji (zob. Rdz 3,1 – najbardziej przebiegły, najbardziej inteligentny) jest usłyszenie głosu Boga i posłuchanie tego, co Pan mówi.

 

3. Jaki to jest głos ?

 

Jest to głos który brzmi od początku historii zbawienia. Zapowiada i obwieszcza Zwodzicielowi i wszystkim, którzy pozwolili się zwieść: Kładę nie przyjaźń między ciebie a Niewiastę; między potomstwo twoja a potomstwo Jej. Ty zmiażdżysz Mu piętę. Ono zmiażdży ci głowę (Rdz 3,15). Ten głos stale rozbrzmiewa, stale się rozwija i konkretyzuje.

W historii zbawiania przybiera trzy podstawowe formy.

 1. Jest obietnicą daną i gwarantowaną przez Boga;
 2. jest Dekalogiem, czyli ujmując szerzej: Prawem danym człowiekowi rzez pośrednictwo Narodu Wybranego;
 3. jest Ewangelią obwieszczającą spełnienie obietnicy i wypełnienie Prawa w Jezusie Chrystusie – Synu Boga, który, gdy nastała pełnia czasu, narodził się z Niewiasty, umarł śmiercią grzesznika – zgodnie z Prawem – i zmartwychwstał pokonując tym samym całą przebiegłą mentalność Zwodziciela, złego ducha, przebiegłego węża.

Dla nas wierzących słuchać głosu Pana to przyjąć te trzy formy objawiania się Boga w historii. Wierzymy, że ostatecznie to jest słowem i logiką prawdziwego zwycięstwa i środkiem do osiągnięcia wypełnienia się celu ludzkiego życia i osiągnięcia wiecznego szczęścia, którego spełnianie się dokonuje się w tych, którzy słuchają Głosu Pana Boga. Wiemy, że dzisiaj nie jest to zazwyczaj modne, że wielu odrzuca. Nawet próbuje z tym głosem walczyć. Z drugiej strony stwierdzamy, że jest coraz to więcej ludzi, którzy za tą prawdą tęsknią i jej poszukują.

Bp ZbK

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

3 komentarze

 1. Jedynym Zbawicielem jest Bóg.
  I bardzo podoba mi się zmiażdżenie głowy,co tam pięta.

  #1 Ka
 2. USŁYSZEĆ I SŁUCHAĆ.
  Dla mnie jest łatwiej,gdy stawiam sobie często pytanie:
  Co mam czynić,aby…? Czego mi jeszcze brakuje?
  Wróciłam do rozważania z 28Ndz B 2009.
  „Jezus chce nas obdarzyć wiarą – darem siebie(…)
  Na ile nas stać na takie zawierzenie żeby wyzbyć się tego,co nam przeszkadza w przyjęciu Jego daru.Wtedy łatwiej mi będzie znajdować odpowiedź na pytanie:co mam czynić,aby…,jakie często staje przede mną w moim życiu i na które muszę odpowiedzieć życiem w różnych sytuacjach”.-ks.Bp.
  Na ulotce leku„Nervosol”,(którego nie używam) – lek przeznaczony dla osób w łagodnych stanach napięcia nerwowego.Polecany jest dla wszystkich osób,które mają problemy ze snem oraz czują wewnętrzny niepokój.
  Można stosować „polepszacze”,ale czy wtedy usłyszę głos Boga?
  Bezsenne noce mogą być„utkane z pacierzy”.
  Dla mnie wskazówką jest książka ks.Tadeusza Dajczer „Rozważania o wierze”. http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/rozwaz_wiara_00.html

  #2 Mirosława
 3. …”Możemy pytać, czy jest ratunek dla tego i takiego człowieka uwikłanego w dzieła rąk swoich. Właściwie trzeba powiedzieć czy jest i jaki jest ratunek dla wszystkich nas grzeszników.”… Ks.Bp
  Niewątpliwie Bożą Łaską jest widzenie swoich grzechów. Pan Bóg otwierał mi oczy stopniowo, abym po prostu nie utraciła kontroli nad własną psychiką z przerażenia jak okropne są popełniane grzechy.
  Ostre widzenie wszystkich swoich grzechów jest wręcz niebezpieczne dla człowieka ale Dobry Pan pozwala na widzenie siebie w kolejnych grzechach postrzeganych w czasie krótszym lub dłuzszym.
  I dlatego :…”Nie jest to droga ukrywania się, lecz słuchania głosu Pana, nawet jeśli ten głos nas demaskuje. Nawet jeśli ten głos ukazuje naszą nagość i pewne absurdalne aspekty naszego uwikłania się w to, co sami wymyślamy, wytwarzamy, produkujemy.”… Zatem:…” Dla nas wierzących słuchać głosu Pana to przyjąć te trzy formy objawiania się Boga w historii. Wierzymy, że ostatecznie to jest słowem i logiką prawdziwego zwycięstwa i środkiem do osiągnięcia wypełnienia się celu ludzkiego życia i osiągnięcia wiecznego szczęścia, którego spełnianie się dokonuje się w tych, którzy słuchają Głosu Pana Boga.”…
  Z serca dziękuje za te rozważania Księdza Biskupa
  i serdecznie pozdrawiam 🙂 🙂 🙂

  #3 niezapominajka

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php