Mój temat w KRP: Boże Narodzenie (111220)

by bp Zbigniew Kiernikowski

Podczas dzisiejszej (20 grudnia 2011 r.) wieczornej audycji KRP: „Rozmowy o życiu” podejmujemy temat Bożego Narodzenia.

W studio będą Dzieci i to właśnie z nimi chcemy przybliżyć sobie sens prawdy i tajemnicy Bożego Narodzenia a tym samym obecności Boga jako Człowieka między nami, czyli Jego obecności w historii świata a więc w małych i wielkich sprawch naszgo życia.

Zachęcam do udziału.

Bp ZbK

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

33 komentarze

 1. To niezwykle ważne jak przekazuje się tak ważną prawdę małym dzieciom.Przynajmniej w niektórych ten przekaz pozostanie na całe życie.I będą weryfikować,a ciekawość /chocby najmniejszego/ dziecka związaną z Bogiem obowiązkowo należy zaspakajać.
  Ja pamiętam swoją ciekawość a czasem nawet dociekliwość /odpuściłam sobie.Musiałam/.Nie została zaspokojona.Ksiądz absolutnie nie umiał wyjaśnić w sposób prosty najprostszych spraw.Zagmatwane to było,zawoalowane.

  #1 Ka
 2. Szczesc Boze . Moim zdaniem swieta sa po to wielu ludziom zeby sie pokazac tylko w obfitosci zastawione na stole , prezenty . Ale w swieta nie pamietaja tacy ludzie o ludziach bezdomnych ktorzy czasami nie maja kromki chleba . Janek biala podlaska . Wesolych swiat .

  #2 słuchacze audycji z 20.12.2011
 3. Swieta, to Urodziny Jezusa. Ja od czasu, kiedy wzielam sie za swoje zycie duchowe na powaznie, w czasie przed Bozym Narodzeniem, jakbym oczekiwala narodzin wlasnego dziecka. Taka wewnetrzna radosc i spokoj. Z niczym nie da sie tego porownac. Ania.

  #3 słuchacze audycji z 20.12.2011
 4. Pozdrawia Ekscelencję Pan Maruda z blogu, uwaźnie słucham o Boźym Narodzeniu. Ciekawe co napisze po tej audycji Miriam:-)

  #4 słuchacze audycji z 20.12.2011
 5. Krzna równieź i w Malówce wylewa aź pod plebanię-odnośnie tych meandrów-pozdrawia Maruda

  #5 słuchacze audycji z 20.12.2011
 6. W drodze do wiary powrocmy do Betlejem(do pierwotnej prostoty i czystosci). Wracajac z Betlejem do domu wezwani jestesmy mowic innym to, czego nauczylismy sie od nowo narodzonego. Alicja S.

  #6 słuchacze audycji z 20.12.2011
 7. Szczesc boze. Swieta beda u nas skromne nie mam z czym biegac po sklepach, prezenty wykonane wlasnorecznie, zrobiony zlubek wypelniony sianem z dzieciatkiem, zyczenia dodajace otuchy, rodzina duza po kolacji wyruszamy z oplatkiem do tych ktorzy nie przybyli, nawiedzamy cmentarz. Slowo stalo sie cialem i zamieszka miedzy nami. Jestesmy dumni ze mamy takiego biskupa i takie radio. Blogoslawionych swiat laczymy sie w modlitwie krysia z szaniaw

  #7 słuchacze audycji z 20.12.2011
 8. Tak, najpierw sens Bożego Narodzenia mamy odkryć my-dorośli, mam odkryć ja-katechetka. Odkryć i zdecydować się na wysiłek, by zrozumieć.
  Dlatego tak cenne były wyjaśnienia, naprowadzania Księdza Biskupa.
  Przyszedł, by naprawić to, co zostało zepsute; przyszedł, by pokazać drogę naprawy – burzyć w sobie mur wrogości, aż po śmierć.
  Jezus urodził się, aby umrzeć…
  Czego znakiem na ikonach Bożego Narodzenia jest umieszczenie Maryi i małego Jezusa w ciemnej grocie, nawet w grobie. A na innych – owinięcie Jezusa w białą pieluszkę podobną (specjalnie!) do całunu, w który owinięte było Ciało Jezusa po Jego śmierci.
  Te refleksje pomagają mi w zrozumieniu, co jest tak ważnego w narodzeniu Syna Bożego, w przyjęciu śmiertelnego ciała przez wiecznego Boga, że co roku obchodzimy pamiątkę tego wydarzenia.
  Pozdrawiam wszystkich:
  Księdza Biskupa i blogowiczów życząc,
  by Ten, który ukochał człowieka,
  strzegł i błogosławił Was
  w Święto Swojego Narodzenia
  i w zbliżającym się nowym 2012 roku 🙂

  #8 katechetka
 9. #3
  Bardzo pouczające- czekać na Narodzenie Boże jak na narodzenie własnego dziecka.
  Najbardziej zrozumieją to Ci , którzy z tęsknotą oczekiwali swoich dzieci.Ja tak czekałam.

  Życzę każdemu takich Narodzin we własnym sercu.

  #9 Tereska
 10. Słuchałem ks. Biskupa w wieczornej audycji i bardzo mi się podobała treść bogatej wypowiedzi ks. Biskupa jest to budujące dla mego zrozumienia.Z mojej strony chciałbym przytoczyć rozmowę Pana Jezusa z Nikodemem z ew.Jana rozdział 3.Jezus podkreśla jeżeli się nie narodzicie z Ducha na pewno nie wejdziecie do Królestwa Bożego.Bo co się narodziło z ciała jest ciałem a co się narodziło z Ducha jest Duchem.Czyli my wszyscy żyjący tu na ziemi powiniśmy oddać swoje życie Jezusowi i uznać Jezusa za swego Pana.Jeżeli to się nie dokona w człowieku to nie ma Bożego Narodzenia pozostajemy przy tradycji.Kolejny rok Bożego Narodzenia pozostaje obok Królestwa Bożego.
  Z okazji Bożego Narodzenia dla ks. Biskupa i wszystkich blogowiczów chciałbym życzyć: zdrowia i radości,pomyślności w Nowym Roku – błogosławieństwa Bożego każdego dnia codziennego niech Duch Boży narodzi się w waszych sercach a łaska Boża niech spocznie na was wszystkich w poznawaniu Słowa Bożego.Tego z całego serca życzę.Józef.

  #10 Józef
 11. Dużo rozmyślam ostatnimi czasy nad Opatrznością Bożą. Wstąpiłem wczoraj do Kościoła, rzadko chodzę w tygodniu – ale wczoraj wstąpiłem.
  I trochę rozświetlił mi Bóg temat Opatrzności; w liturgii były słowa o tym, że Maryja uwierzyła i zawierzyła się Opatrzności i planom Bożym i o to przeszkody stają się stopniami w ślad za Jezusem. A wytrwałość rodzi owoce na wieki…..
  Święta tuż, tuż więc życzę każdemu, żeby zawierzył Bogu

  #11 pawelpiotr
 12. I wy macie tak, że zastanawiacie się po co to wszystko?
  Po co prezenty, suto zastawionego stołu, po co tej gonitwy za zakupami?

  #12 chani
 13. #4
  Miriam nic nie napisze, bo nie słuchała…
  W archiwum nie mogę znaleźć, proszę o jakieś namiary.
  Witaj Panie Maruda, tym razem na fali (radiowej:}
  Zmuszasz mnie Pan jeszcze do komentarza, a domu Pan na świnta ni sprzontasz ? (Chyba nie tak jak kobieta)
  Podziękuj Pan, proszę, ode mnie Ekscelencji za życzenia, masz przecież bliżej. Ja nie chcę już zawracać głowy Księdzu Biskupowi, bo ma na niej już kilka okien w sieci 🙂 Na boeninga jeszcze mnie niestać, ale chętnie bym przyleciała, pozdro!

  #13 Miriam
 14. #13 Miriam
  Pewnie jutro będzie ta audycja w Archiwum 🙂
  Pewnie zapodadzą linka na blog pod wpisem Biskupa 🙂
  Ja tyż polatał bym, niekoniecznie Boeingiem, ale bym poleciał w siną dal 🙂
  Tam gdzie Jezus się narodził 🙂

  #14 chani
 15. Z wielką przyjemnością posłuchałabym tej audycji z dziećmi.Możliwy jest link?
  A jak skrytykuję? /wpadło mi do głowy/Nie obrażajcie się ,proszę.

  #15 Ka
 16. #14
  Mnie też się marzy polecieć tam ,gdzie się Jezus narodził . I wiesz co Chani , mocno wierze ,że tam kiedyś będę . Już mi się taka wiara sprawdzila w przypadku Rzymu ,Asyżu, Padwy,Medjugorie.
  A wydawało się niemożliwe.

  Pan jest cudowny i spełnia nawet marzenia.

  #16 Tereska
 17. Przyjdz Duchu Swiety ja pragne o to dzis blagam Cie, przyjdz w swojej mocy i sile…
  A kilka godzin temu mowilem Margaret, jak bardzo cenie sobie modlitwe do Ducha Swietego

  #17 Jurek
 18.  My niejednokrotnie nie chcielibysmy by nas Pan Bog poszukal gdzie jestesmy…
  Ja sam dokonuje przegladu swej trzody.
  Uwierzyc ze Bog mnie szuka, jednoznaczne by uwierzyc, ze ja jestem pasiony karmiony przez kogos innego jest to najtrudniejsze tj dzielo Boga, ze ja potrzebuje odnalezienia z Ezekiela
   Serdecznie witamy rozmowy o zyciu z bpem pani Aneta Sobierajska i pan prof Bogumil Leszczysnki, Chcemy porozmawiac o naszej tozsamosci chrzescijanstwa w swietle adhortacji VD, i w kontekscie tego co przezywamy w naszym kraju w rodzinach. Nasze zycie jest często pod etykieta chrzescijanstwa, ale nie zawsze bardzo z Ew tozsame.
  Po owocach widzimy, ze to wszystko tak nie jest. Pan Jezus mowil jak bedzie miedzy wami Pan Jezus nie mowi, ze powinno byc, ale, ze bedzie. Tj jesli On jest posrod nas tj tak jak mialo byc, jesli nie jest, to Go nie ma posrod nas

  #18 Jurek
 19. Pamiętam tradycję z mojego dzieciństwa, która sprawiała, że prezenty nie były takie ważne. Od samego rana pościliśmy jedząc bardzo skromne śniadanie i jakąś niedobrą szarą zupę około obiadu. Do tego od samego rana uważaliśmy, żeby się z nikim nie pokłócić. To było baardzo trudne, kiedy się miało młodszego brata (hihi).

  #19 AnnaK
 20. #16 Tereska
  O tak, ja też w to wierzę 🙂

  #20 chani
 21. Australijska Kolęda
  Gdzieś daleko stąd
  stoi polski dom,
  wśrod zielonych palm
  chłonie słońca żar.
  W dali poszum fal
  pragnie przegnać żal,
  że to nie jest sen,
  lecz gwiazdkowy dzień.
  Refren: Australijska kolęda
  gdzieś na krańcu świata
  chce przywołać święta
  w samym środku lata.
  Australijska kolęda
  tam, gdzie Krzyż Południa
  szuka pierwszej gwiazdy
  i śnieżnego grudnia.
  Z wielu świata stron
  każdy polski dom
  w ten niezwykły dzień
  swe kolędy śle.
  Lecz najcieplej z nich
  ta kolęda brzmi,
  co zrodziła się
  tam, gdzie wstaje dzień
  Refren: Australijska kolęda

  #21 Jurek
 22. W Wigilię Bożego Narodzenia
  życzę
  Księdzu Biskupowi
  i wszystkim odwiedzającym ten blog
  – Szczęśliwych Świąt 🙂

  #22 julia
 23. Wszystkim – miłych, pogodnych, radosnych Świąt.Niech Pan Bóg trzyma Was /i mnie :)/ mocno w swym miłosierdziu i opiece.
  Wspaniałych Świąt !

  #23 Ka
 24. Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia. Pragnę zostawić J.E.Biskupowi i wszystkim Czytelnikom serdeczne życzenia świateczne: Niech nowonarodzony Bóg, który zamieszkał z nami, pozostanie w nas i prowadzi przez życie ku Światłości Wiekuistej. Szczęść Wam Boże.

  #24 AWM
 25. Życzę wszystkim , niech to pierwsze przyjście Jezusa uleczy nasze wszystkie rany i uratuje tych ,którzy giną / z Hymnu/
  szczęść Boże

  #25 Tereska
 26. i ode mnie: abyście w czasie Świąt Narodzenia Pańskiego odnaleźli choć jedną refleksję, która odnowi Wasze życie w Chrystusie.
  Niech Święta będą czasem realnych spotkań; trochę odpoczynku od komputera 🙂
  Błogosławionych Świąt!

  #26 Monika
 27. Dużo radości z okazji świat Bożego Narodzenia dla Księdza Biskupa i wszystkich którzy tu zaglądają.

  #27 AnnaK
 28. Ja trochę o praktycznym wydźwięku Świąt Bożego Narodzenia, bo już jest po świetach i może mój wpis nie zakłoci nastroju, a da jakieś wskazówki, coś wyjaśni.
  Podczas liturgiiświątecznej na chórze znalazł się w ramach reformy liturgicznej wprowadzanej przez nowego proboszcza w parafii dość przypadkowy „zespół”wokalny: saksofon, który fałszował niemiłosiernie; solistka, która raczej się darła niż śpiewała oraz głos męski wtórujący – chyba najlepszy wykonawca. Wyśpiewywali i buczeli na saksie Cichą noc i inne, kościół milczał przez cały czas, ani jednej wspólnej kolędy, a celebrans promieniał i chwalił, jak to pięknie dzisiaj było w kościele. Na dodatek przypadkowa dziewczynka ( tak na oko około 12 lat), nieprzygotowana wykrzykiwała słowa psalmu gardłowym głosem, a przypadkowe dziewczynki ( w wieku gimnazjalnym chyba) ubrane w kurtki z włochatymi kapturami” odstawiały” czytania mszalne. Na mój gust ( ale ja się nie znam tylko miałem takie odczucia ) budziło to wszystko spory niesmak? Co na to liturgiści i muzycy kościelni?

  #28 uczestnik
 29. Ad #28 uczestnik
  Skoro tak było, jak o tym opisujesz, to trzeba coś z tym zrobić.
  Idź do Proboszcza (celebransa?) i to mu powiedz.
  Jeśli trzeba, to weź ze spobą osoby, które podobnie odczuwają i dostrzegają niewłaściwość takich postaw i takiego sposobu sprawowania liturgii.
  Jeśli to nie pomoże, to powinienieś powiadomić o tym stosowną władzę kościelną – niezależnei od tego w jakiej diecezji to się działo.
  Jeśli uważasz za stosowne i za możliwe, skontaktuj się ze mną bezpośrednio np. drogą mailową (bp@radiopodlasie.pl).
  Pozdrawiam
  Bp ZbK

  #29 bp Zbigniew Kiernikowski
 30. Ekscelencjo!

  #30 uczestnik
 31. Ad #30 uczestnik
  Bardzo dziękuję.
  Mail wraca.
  Proszę przy okazji o kontakt.
  Bp ZbK

  #31 bp Zbigniew Kiernikowski
 32. ad 31
  Nie wiem, czemu mail wraca, może program traktuje go jako spam.
  Chyba niepotrzebnie “wychyliłem się”, ale irytuje mnie bylejakość i tandeta w liturgii. A mógłbym pohamować swoja irytację i odnaleźć się przed Panem Bogiem i w takiej sytuacji.
  Pozdrawiam Księdza Biskupa

  #32 uczestnik
 33. Ad #32 uczestnik
  Dobrze, że napisałeś o tym, jak było na pasterce.
  Proszę jednak o kontakt.
  Może być na moją pocztę – adres: bp@radiopodlasie.pl
  To moje maile wysyłane przeze mnie na podany przez Ciebie adres, wracają z dopiskiem:
  Podane konto jest zablokowane administracyjnie lub nieaktywne.
  Będą wdzięczny za bliższy kontakt
  Bp ZbK

  #33 bp Zbigniew Kiernikowski

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php