Dzisiaj gościmy w KRP Księdza Biskupa Macrama Max Gassis, biskupa diecezji El Obeid z Sudanu. Jest to diecezja położona w centralnym Sudanie, która pozostaje na terenie zarządzanym przez Chartum, a więc władze muzułmańskiej Republiki. Ksiądz Biskup przedstawił sytuację i wyraził swoje największe potrzeby, którym musi sprostać, aby ludzie na tym terenie mogli w miarę możliwości żyć. Na tym terenie żyje około 6 milionów. Z tego cztery miliony to muzułmanie a pozostałe dwa miliony to wyznawcy trydycyjnych religii afrykańskich i chrześcijanie.

Księdz Biskup Macram przedstawił takich oto pięć próśb (dziedzin, które wymagają pomocy):

 1. lekarstwa i wszelka pomoc medyczna;
 2. pomoce szkolne;
 3. materiał kancelaryjny;
 4. pomoc w budowaniu (wierceniu) studni. Oni mają sprzęt, ale potrzebują materiałów pomocniczych (tereny są bagniste) i środków opłaty personelu technicznego;
 5. kapłani, siostry zakonne i wolontariusze.

Ta ostatnia prośba leży Księdu Biskupowi najbardziej na sercu. Kieruję więc apel do młodych Księży, którzy mają znajomość języka angielskiego i czują w sobie ducha misyjnego, by się odważyli podjąć decyzję pójścia z pomocą w te strony. Podobny apel do Sióstr czy oOsób, które byłyby gotowe podjąć wolontariat. Potrzeba kobiet.

Będziemy też starać się pomóc w inych dziedzinach.  Przygotowanie jednej studni to koszt około 10 – 15 tysięcy dolarów.

Rozmawiamny też ogólne o misjach i sytuacji Kościoła krajach, gdzie chrześcijanie są prześladowani i gdzie Kościół przeżywa różne nadzwaczajne trudności.

Zachęcam do udziału w audycji, tutaj na blogu i do zainteresowania się tą problematyką i gotowości niesienia pomocy.

Bp ZbK

 

Posłuchaj audycji: http://archiwum.radiopodlasie.pl/?p=12435

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

12 komentarzy

 1. Wlasnie czytam:
  „…Kościół ma obowiązek obejmować troską wszystkich swoich wiernych i pamiętać również o tych, którzy doświadczają prześladowań i niesprawiedliwości. Z okazji obchodzonego w Polsce III Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym na zaproszenie polskiej sekcji stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie do naszego kraju przybył ks. bp Macram Max Gassis, ordynariusz diecezji El Obied w nowym państwie – Sudanie Południowym…”

  #1 Jurek
 2. Niestety, nie było mi dane słuchać audycji z przyczyn natury technicznej. Mam pytanie: gdzie można przekazać dary dla diecezjan Biskupa – Gościa ?

  #2 niezapominajka
 3. Czcigodny ks Biskup Macrama Max Gassis odprawił dziś odpustową Mszę Św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Białej Podlaskiej. Miałam okazję uczestniczyć.
  Uroczysta celebra w języku łacińskim, piękny chór i mocne kazanie. Na koniec Ks. Biskup powiedział parę wzruszających słów do wiernych. Przyznał, że jest to jego najpiękniejsza Msza święta, którą koncelebrował. Nie dlatego, że tak liczne zgromadzenie wiernych, ale dlatego, że w tak licznym towarzystwie innych kapłanów. W Sudanie brakuje ich bardzo. Powiedział też i o innych problemach z jakimi borykają się tamtejsi chrześcijanie. A mi do głowy przyszła refleksja: jak wiele mamy dobra u siebie, którego nie zawsze potrafimy docenić. Mamy się czym podzielić. Potrzebne są nasze ofiary i modlitwa. Pozdrawiam i dziękuję Ks Biskupowi za jego obecność : )

  #3 owieczka
 4. #2 niezapominajka
  Audycji możesz posłuchać na stronie: http://archiwum.radiopodlasie.pl/?p=12435,
  a tu masz stronę internetową „Pomoc dla Sudanu”: http://pomocdlasudanu.pl/#/Home

  #4 chani
 5. dzięki chani 🙂

  #5 niezapominajka
 6. Po wysłuchaniu wtorkowej audycji doszłam do wniosku, że Ksiądz Biskup Macram ma dokładnie takie same preferencje, co nasz Ks. Biskup Zbigniew -najważniejsza jest formacja chrześcijańska.
  Jakże odmienne warunki, a zadanie to samo. 🙂
  Tu, czy tam, w takich, czy innych warunkach, jesteśmy tacy sami i potrzebujemy tego samego.

  #6 basa
 7. #5 niezapominajka
  Zawsze do usług 🙂

  #7 chani
 8. Pozdrawiam – sprawy misji leza mi na sercu! R.

  #8 monsignoreR
 9. Ad #6 basa
  Tak, sprawy adekwatnej formacji są zawsze priorytetowe.
  Pozdrawiam.
  Bp ZbK

  #9 bp Zbigniew Kiernikowski
 10. Ad #8 monsignoreR
  Tak, sprawy misyjne są bardzo istotne w Kościele w przeżywaniu przez całą wspólnotę kościelną własnej tożsamości.
  Wszystkie osoby, które to mają na uwadze i temu się poświęcają, są skarbem Kościoła.
  Pozdrawiam
  Bp ZbK

  #10 bp Zbigniew Kiernikowski
 11. Ad #3 owieczka
  Jestem przekonany, że obecność Kiędza Biskupa Macrama w naszej Diecezji uwrażliwi nas wszystkich na sprawy misyjne.
  Dobrze się stało, że był u nas, że z nami się modlił, że rozmawiał i dał świadectwo swojej wiary i wiary swego Kościoła lokalnego.
  Pozdrawiam
  bp ZbK

  #11 bp Zbigniew Kiernikowski
 12. Gdy byłam młodą, dorastającą dziewczyną, pragnęłam kiedyś wyjechać na misję. Wydawało mi sie to takie bardzo trudne do spełnienia. Dzisiaj tę trudność dostrzegam inaczej. Jeśli bardzo tego pragnę i dążę ku tamu, i jeśli Pan Bóg temu błogosławi, to jest możliwe – to wypełnienia marzeń, by posługiwać na misji w świecie.
  Moją odkrywaną misją, jest rodzina / póki co /, a jakie plany Pana Boga są dalsze, tego nie wiem,
  ale otwarta jestem na każde powołanie…

  #12 anka

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php