Rozpoczynamy rozmowy na temat II Synodu Diecezjalnego. Jesteśmy w fazie przygotowania. Odbyły się już dwa spotkania ogólne przedstawicieli dekanatów i różnych środowisk oraz instytucji Diecezji. Została wyłoniona Komisja Przygotowawcza oraz Sekretariat.

Prace przygotowawcze zmierzają do opracowania dokumentu zwanego „lineamenta” czyli zarys problematyki synodalnej. Ten dokument wstępny zostanie podany do wiadomości publicznej (przed wakacjami tego roku), aby wszyscy mogli zgłaszać swoje propzycje zagadnień do rozważenia. Na podstawie otrzymanego materiału z terenu całej Diecezji  (wszyscy są zaproszeni do zgłaszania tematów, zagadnień, problemów itp. do późnej jesieni br.) zostanie opracowany przez Sekretariat kolejny dokument : tzw. „documentum laboris„, czyli przedstawienie zebranych argumentów, które będą stanowiły przedmiot prac synodalnych w zespołach, komisjach itp. Ten dokument będzie oficjalnym materiałem przedstawionym podczas otwarcia Synodu, które nastąpi – jak mam nadzieję – w maju 2012 r. Wtedy rozpocznie się już praca we wszystkich zespołach i komisjach na konkretnymi zagadnieniami.

Zachęcam do wymiany myśli i propozycji, które mogą ubogacić i ukonkretnić te nasze działania.

Bp ZbK

Posłuchaj audycji: http://archiwum.radiopodlasie.pl/?p=9550

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

6 komentarzy

 1. Odniosę się do audycji.
  Jestem kilkanaście lat katechetką i moją niedzielną Mszą Świętą jest Msza Święta z udziałem dzieci. Ksiądz głosi homilię dla dzieci i robi to bardzo dobrze. Dzieci Go bardzo lubią, ja też bardzo Go cenię. Ale…
  Jeśli Rodzice dzieci powiedzmy kilka lat przychodzą na Mszę Świętą z udziałem dzieci – ja chodzę kilkanaście. Brakuje mi homilii dla mnie – dorosłej…
  Dlatego tak bardzo sobie cenię blog Księdza Biskupa i cotygodniowe rozważania.
  p.s. Proszę nie odbierać mojej wypowiedzi jako narzekanie, ale jako głos ZA homilią dla dorosłych.
  Pozdrawiam 🙂

  #1 katechetka 2
 2. Słuchałem audycji 29.03.11. o godz. 21.45.Ks.Biskupie super sprawa,że taki Synod Diecezjalny powstanie to jest myśl Ks. Biskupa bardzo dobra.Na podjęcie tego kroku chciałbym Ks. Biskupowi życzyć: niech Pan Jezus błogosławi a Duch Swięty niech umacnia i prowadzi każdego dnia.Alleluja !.Amen. Pozdrawiam. Józef.

  #2 Józef
 3. W audycji Ks.Biskup poruszył bardzo ważny temat: jakaś tam parafia prosiła żeby zabrać tego księdza z parafii.Z tym problemem nie jedna parafia się trudzi na pewno w całej Polsce.Ja uważam że od konfliktów parafialnych powinni być odpowiedzialni i kompetentni radni parafialni.Przy Kurii powinna być powołana komisja z osób duchownych i świeckich w takiej samej liczbie osób.Do trzeciego filaru tego rozwiązania jest przecież Sąd Biskupi w co powinny też wchodzić w skład osoby świeckie.Biskup natomiast najlepiej jak by się trzymał zadania jak ludzi na wrócić do Chrystusa:osoby duchowne i świeckie.Tego ludzie nie znają – gdzie są konflikty w parafiach tam nie ma umierania dla siebie czyli diabeł jest rozjemcą.Kościół co my tworzymy z osób duchownych i świeckich oparty powinien być na jedności i pokoju gdzie głową jest Jezus Chrystus i po taki swój Kościół przyjdzie -to jest temat do przemyślenia dla nas wszystkich za czym powstanie konflikt w parafii. Józef.

  #3 Józef
 4. #1 katechetka 2
  Słyszałem, że w niektórych parafiach dzieci na czas homilii są zabierane do pomieszczenia sąsiedniego ( jeśli są warunki) i przyprowadzane po homilii.Tam dla nich głoszona jest homilia „dziecięca”. Wymagało by to pewnego zachodu, ale może warto temat poruszyć czy ze względów duszpasterskich czy organizacyjnych jest to możliwe.
  Z drugiej jednak strony , dobrze powiedziana homilia dla dzieci, ma swoją wartość również dla dorosłych. Do dziś pamiętam i używam tego obrazu, gdy ksiądz na mszę „dla dzieci” przyniósł 2-3m sznur, zawiązał pośrodku luźno węzeł i poprosił dwóch delikwentów o ciągnięcie każdy w swoją stronę.To co sie dzieje z węzłem, gdy każdy chce postawić na swoim i co zrobić aby węzeł nie powstał- ilustracja nie tylko dla dzieci!

  #4 grzegorz
 5. warto zauważyć też bardzo konkretne sugestie, o ile nie zalecenia Ks. Biskupa – tu postaram się nic nie przekręcić – aby na tzw. Mszach Św. Dla Dzieci głoszona była homilia dla dorosłych z ukierunkowaniem na to, by rodzice PRZEKAZYWALI jej treść i wraz z nią wiarę – swoim dzieciom. Z tym u nas (niestety nie tylko w diecezji siedleckiej – ale skupmy się na NASZEJ ziemi…) kiepsko. co obserwuję, spotykając się z młodzieżą gimnazjalną – ich obojętne podejście wskazuje na brak przekazywania wiary w domu rodzinnym… A można w tym właśnie mocno podeprzeć się niedzielną homilią – chociażby… taka myśl… Naprawdę, myślę, WARTO to zauważyć… ciepło pozdrawiam, z BOGIEM!

  #5 Luk
 6. Księże Biskupie, to wspaniale, że powstanie II Synod Diecezji Siedleckiej. Uważam,że dobrze byłoby w parafiach naszej diecezji naświetlić jasno parafianom na czym polegać będzie praca Synodu i dać możliwość wypowiedzenia się- zgłaszania pytań, zagadnień, niejasności odnośnie współczesnej wizji kościoła. Naprowadzić czego Bóg od nas oczekuje i sposobu nauczania -przekazywania Słowa Bożego. Wielu ludzi jest zagubionych, szczególnie młodych odchodzi od kościoła, od Boga, bo tak naprawdę w naszych kościołach nie zjadują Go. Trzeba znaleźć sposób właściwego rozumienia i przekazywania Słowa Bożego,nowy sposób nauczania i zachęcenia do szukania Boga. Jest szansa, że stanie się tak dzięki Synodowi. Niech Duch Święty prowadzi Księdza Biskupa. Serdecznie pozdrawiam.

  #6 maba

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php