Nadzwyczajni szafarze Komunii świętej

by bp Zbigniew Kiernikowski

Odpowiadam na zadane pytania:

dlaczego szafarzem nadzwyczajnym jest mężczyzna, ale szafarką – kobieta konsekrowana?

„W Polsce, zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, funkcję tę mogą pełnić mężczyźni w wieku od 25-65 lat oraz konsekrowane kobiety”.

po co w diecezji siedleckiej są potrzebni szafarze nadzwyczajni (świeccy)?

„Zasadniczym zadaniem nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej będzie zanoszenie jej do domów osób chorych i w podeszłym wieku, które nie mogą fizycznie uczestniczyć we Mszy świętej w kościele. Często osoby te są przez długie okresy w ciągu roku pozbawione możliwości przyjmowania Komunii świętej i przystępują do niej tylko przed świętami Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego. Dzięki posłudze nadzwyczajnych szafarzy będą mogły co niedzielę i w większe uroczystości łączyć się z całą wspólnotą parafialną przez przyjmowanie Ciała Pańskiego z tego samego ołtarza, przy którym ona się gromadzi. (…)
Zdaję sobie sprawę, że wprowadzenie funkcji nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej może napotkać trudności związane z jej przyjęciem, z przekroczeniem przyzwyczajenia, że tylko kapłan może dotykać Najświętszego Sakramentu i podawać Go wiernym, co będzie wymagało dłuższego procesu przemiany naszego myślenia. W tym kontekście chcę więc przypomnieć, że zanoszenie Komunii świętej chorym przez świeckich było czymś zwyczajnym już u początków Kościoła, jest praktykowane także dzisiaj w wielu miejscach na świecie, również w większości diecezji polskich. Podobnie jak kiedyś, tak i dziś, wymaga ono wiary i miłości tych, którzy tej funkcji się podejmują”.

Są to fragmenty mojego listu  na temat posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. W całości jest on dostępny na stronie www.diecezja.siedlce.pl

Bp ZbK

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

30 komentarzy

 1. Nadzwyczajni szafarze Najświętszego Sakramentu to coś bardzo potrzebnego dla naszej djecezji. Według mnie chodzi tu przede wszystkim o to, aby chorzy w ten sposób mieli szansę na jednoczenie się w ten sposób z całym Kościołem parafialnym, jednoczyli się niejako pośrednio w celebrowaniu Eucharystii niedzielnej. O tym wspomniał już ksiądz Biskup. Ja jednak chciałbym zwrócić uwagę także na to, że taka posługa może uświadomić nam coś bardzo ważnego, wyrwać nas ze złych sterotypów: ze Pan Jezusa to tylko ksiądz może rozdawać, że to tylko księdza funkcja. To otwiera nas na prawdę, że Eucharystia to nie tylko sprawa kapłana, ale i wszyscy wierni są w nią w odpowiedni sposób włączeni. Poprzez śpiew, odczytywanie tekstów liturgicznych, modlitwę powszechną, przygotowanie darów itd.. ale nawet przez to, że mogą nieść „owoc” celebracji osobom potrzebującym. Mi bardzo bliskie jest to, że nawiązujemy w ten sposób to pierwszych wieków chrześcijaństwa, gdzie właśnie wierni bo celebracji zanosili Najświętszy Sakrament do chorych.

  #1 grzesiek+
 2. Gdyby wcześniej byli nadzwyczajni szafarze przypuszczam, że moja śp. mama częściej mogłaby przyjmować Boży Pokarm. Dziękuję tą drogą JE.Ks. Biskupowi za taką inicjatywę mając na uwadze tych co będą z tej posługi korzystać. Z Panem Bogiem

  #2 Wanda
 3. Szafarze Komunii Swiętej bedą wyzwalac rózne emocje i postawy. Jedni bedą akceptować nas bez wahania, inni bedą negowac naszą poslugę mówiac o niepotrzebnym wyreczaniu ksiezy. Wystarczy jednak spytac chorych, którzy w niedziele nie bedą mogli pójsc do koscioła i przyjac Pana Jezusa do swojego serca. Dla nich szafarz jest oczekiwanym gosciem, który nie tylko udzieli komuni sw., ale bedzie łacznikiem przekazujacym wiadomosci o tym, co dzieje sie w parafii i kosciele. Byc NSKŚ to zapewne wielka łaska Boza dla chorych, pomoc dla kapłanów, a dla nas przygotowujacych sie to tej poslugi, to wielka radosc i wyróznienie oraz wielki obowiazek sluzenia Chrystysowi.

  #3 M
 4. Witam Księdza Biskupa,

  1. Jak pogodzić ewangeliczny radykalizm o całkowitym zawierzeniu Chrystusowi z naturalnymi metodami planowania rodziny? Czy jest możliwe dla nienawróconego serca korzystanie z naturalnych metod nie traktując ich jako metod antykoncepcyjnych?

  2. Dlaczego w perykopie o 'obrotnym rządcy’ w Łk 16,1-8 jest pochwała rządcy, za to że dłużnikom swojego Pana obniża długi, czyli na pierwszy rzut oka jest po prostu nieuczciwy? cytuję za BT: „Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił.”

  pokój

  #4 agnieszka
 5. Jeżeli tylko odpowiednio przygotowani są i będą czynić to z należnym dla Komuni i człowieka szacunkiem,dla mnie nie stanowi to szczególnej różnicy.

  #5 K.
 6. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Mam pytanie – ile świec powinno znajdować się na ołtarzu bądź przy ołtarzu? Bo jeżeli ma być ich liczba parzysta, to dlaczego w wielu kościołach są zazwyczaj 3? I czy w każdym kościele przy tabernakulum musi palić się wieczna lampka? a co, jeśli jej nie ma? Szczęść Boże

  #6 marcin
 7. Ja mam inne pytanie – kiedyś, pamiętam, Msza św. kończyła się słowami: Idźcie ofiara spełniona, a ludzie odpowiadali: Bogu niech będą dzięki. Teraz mówi się: Idźcie w pokoju Chrystusa. Może ktoś mi odpowie, od kiedy nastąpiła zmiana i dlaczego? Będę bardzo wdzięczna. pozdrawiam

  #7 zuza
 8. W liście brak odpowiedzi na postawione pytanie dlaczego szafarką może być tylko konsekrowana kobieta.

  #8 Dudi
 9. + LICh
  Jak rozumieć sformułowanie używane w pracach JE, że centralnym punktem celebracji eucharystycznej jest doksologia „Przez Chrystusa, w Chrystusie i z Chrystusem…”?
  Jak w tym kontekście rozumieć pojęcie „Celebracji Eucharystycznej”? Jako całą Mszę Świętą, czy może tylko Modlitwę Eucharystyczną wraz z Konsekracją?
  Z wyrazami oddania
  A.D.

  #9 A.D.
 10. Dudi – bo taka jest decyzja Konferencji Episkopatu Polski. Tak rozumiem odpowiedź. Pozdrawiam

  #10 Sara
 11. ale jak uzasadnia to Episkopat?

  #11 marcin
 12. Marcin #6
  Pytania tego rodzaju dotyczą raczej zwyczajów, które powstają w Kościele, a następnie są kodyfikowane. Przepisy wskazują konkretne rozwiązania (zob. „Ogólne wprowadzenia do Mszału Rzymskiego 117 i 316”), które w praktyce bywają z wielu różnych powodów pomijane. Nie chcę tego ani pochwalać, ani nadmiernie ganić. Trzeba zwrócić uwagę doniosłość tego, czego dotyczą. Inną wagę ma np. materia sakramentu (chleb, olej), a inną liczba świec.
  Z pozdrowieniem

  #12 bp Zbigniew Kiernikowski
 13. Marcin #11
  Przepisy w Kodeksie Prawa Kanonicznego są następujące:
  Kan. 230 –
  § 3. Tam, gdzie to doradza konieczność Kościoła, z braku szafarzy, także świeccy, chociażby nie byli lektorami lub akolitami, mogą wykonywać pewne obowiązki w ich zastępstwie, mianowicie: posługę słowa, przewodniczyć modlitwom liturgicznym, udzielać chrztu a także rozdzielać Komunię świętą, zgodnie z przepisami prawa.
  Kan. 910 –
  § 1. Zwyczajnym szafarzem Komunii świętej jest biskup, prezbiter i diakon.
  § 2. Szafarzem nadzwyczajnym komunii świętej jest akolita oraz wierny, wyznaczony zgodnie z kan. 230, § 3.

  Konferencja Episkopatu Polski podejmując tego rodzaju decyzje bierze pod uwagę potrzeby pastoralne oraz tradycję i zwyczaje w Polsce. Jeśli chodzi o uzasadnienie – proszę skierować się do rzecznika Konferencji Episkopatu lub do Komisji Liturgicznej KEP

  #13 bp Zbigniew Kiernikowski
 14. Zuza #7
  W Editio Typica Mszału, czyli oficjalnym łacińskim wydaniu Mszału Rzymskiego, mamy jako formułę rozesłania – Ite, missa est i odpowiedź: Deo gratias. W przekładach na języki narodowe bywały i bywają używane różne formuły, które odpowiadają formule łacińskiej. Jeśli przejrzymy różne wydania Mszału w j. polskim i w innych językach narodowych, znajdziemy tam takie jak: „Idźcie, ofiara spełniona”, „Idźcie w pokoju Chrystusa”. Mszały w niektórych językach narodowych dają do wyboru klika różnych formuł. Np. włoski ma 4 różne formuły, angielski ma 3.
  Aktualnie obowiązujący Mszał w j. polskim ma formułę: „Idźcie w pokoju Chrystusa”. W oktawie Wielkanocy dodaje się aklamację: Alleluja.
  By odpowiedzieć na pytanie, kiedy jaka fromuła została wprowadzona, trzeba przejrzeć wszystkie dotychczasowe wydania Mszału w języku polskim.

  #14 bp Zbigniew Kiernikowski
 15. A.D. #9
  Proszę zobaczyć kontekst, w jakim jest to powiedziane. Cała Eucharystia dąży do doksologii (dziękczynne uwielbienie Pana), a owocem jej jest komunia (Uczta eucharystyczna).
  Szczęść Boże!

  #15 bp Zbigniew Kiernikowski
 16. A gdyby tak ks. Biskup zamiast zaspokajać swoją próżność organizowaniem przyjęć imieninowych udał się pieszo do jakiegoś chorego ? Mieści się coś takiego w głowie ks. Biskupa ?

  #16 były ministrant
 17. Były ministrancie – tak nie można. Czy Ci się to podoba czy tez nie, biskup Kiernikowski jest głową dziecezji siedleckiej i proszę z szacunkiem… Z szacunkiem ….

  #17 Agnieszka
 18. Chciałbym zripostować wypowiedź byłego ministranta. Z dość niestosownego i nieprawdziwego tonu wypowiedzi wnioskuję, że jesteś człowiekiem dość młodym…
  Więc pragnę Ci powiedzieć, że Ks. Biskup odwiedza chorych. Mam osobiste doświadczenie spotkania z Ks. Biskupem, gdyż przyjeżdżał do moje umierającej żony i wlewał i w Jej i nasze serca wiele otuchy. Było to wielkim przeżyciem zarówno dla mnie jak i dla mojej rodziny. Za tę posługę jestem ogromnie wdzięczny Ks. Biskupowi.
  A tak na koniec: dobrze by było nie wypisywać niesprawdzonych informacji!!! Pozdrawiam

  #18 diecezjanin
 19. Przy okazji tematu dotyczącego nadzwyczajnych szafarzy padły słowa, iż mogą nimi być kobiety konsekrowane. Zainteresowało mnie użycie określenia „kobiety konsekrowane”, a nie po prostu np. siostry zakonne. Kto zatem oprócz sióstr należy do osób konsekrowanych.
  Szczęśc Boże.

  #19 aga
 20. Nadzwyczajni szafarze… hm to budzi we mnie mieszane uczucia, nie chodzi mi o to że ktoś wyręcza księży, raczej obawiam się odarcia Najświętrzego Sakramentu z pewnego sacrum. Rozumiem że zwyczaj ten ma korzenie sięgające początków chrześcijaństwa, tylko dlaczego akurat teraz ktoś próbuje go na siłe wprowadzić, czyżby sale seminaryjne pustoszały. Pozdrawiam

  #20 Paweł
 21. Nadzwyczajni szafarze – cóż znam przypadek człowieka którego powołano do tej zaszczytnej funkcji w kościele. A znam człowieka bliżej i wiem że świadomie wyrządził mi wielką krzywdę i nawet nie powiedział przepraszam. A jak się to ma do tego że powinien on być w stanie łaski jeśli po spowiedzi nie zadośćuczynił mnie skrzywdzonemu? Jak to się ma do tego że ten człowiek ma dzielić się ze mną Sakramentem Eucharystii? Dlaczego takich ludzi wybierają księża którzy chyba nie za bardzo znają ich życie poza wspólnotą parafii. Wystarczy że taki księdzu się podlizuje od dłuższego czasu i już może dostąpić zaszczytu? Bp. Pieronek proponował kiedyś wprowadzenie udzielania Eucharystii na rękę za co też został „awansowany” to dlaczego teraz poniewiera się Najświętszym Sakramentem? A czy nie spowoduje to rozleniwienia i tak już leniwych księży? Czy kontrolowane jest używanie tej posługi czy nie jest ona nadużywana przez księży? Mam propozycję aby wprowadzić takie coś jak są zapowiedzi przed ślubem a również przed święceniami kapłańskimi to pozwoliło by na możliwość wniesienia ewentualnych protestów do danej kandydatury.
  Może jeszcze wzorem zachodnim wprowadzić funkcję tacowego po co ksiądz ma się męczyć i zbierać datki? Mogli by to robić wyznaczeni ludzie świeccy którzy po liturgii policzyli by i zaksięgowali złożone ofiary. Było by to także wskazane ze względu na niejasne zasady finansów parafii. Znam w diecezji tylko dwie parafie w których były takie praktyki. Pisze były bo obawiam się że obecnie zostały skutecznie wyplenione przez nowych proboszczów.
  Szkoda że Ekscelencja nie chce zrobić z tym porządku. Myślę że było by to danie przykładu jawności życia parafialnego jego przejrzystości a tak krążą niepotrzebne podejrzenia i plotki.
  Swoją drogą proboszcz po objęciu urzędu w jednej ze wspomnianych parafii bardzo był zadowolony z takich porządków po każdej mszy przychodzili radni parafialni i liczyli tacę a w poniedziałek rano nieśli pieniądze do banku na konto. Czy zna Ekscelencja przykład takiej parafii w której finanse są jawne? Myślęże ten pomysł nie spodoba się wielu proboszczom a chyba jest rozsądny i zasługuje na rozpatrzenie i akceptacje. Pozdrawiam. Piotr

  #21 Pio24
 22. Aga – kobiety konsekrowane to nie tylko zakonnice, ale np. członkienie instytutów świeckich (z tym, że one chyba i tak nie rozdawałyby Komunii, bo ich przynależność do instytutu jest tajna), wdowy i dziewice konsekrowane.

  Natomiast nadal nie rozumiem, czemu zwykły facet może być szafarzem, a zwykła kobieta nie. Czy kobiety niekonsekrowane potrzebne sa w kościele tylko do sprzątania i organizowania akcji charytatywnych? :/

  #22 Mela
 23. Przepraszam ze nie jest to komentraz ale zupełnie nowe pytanie:

  Co sądzi Ks. Biskup o potrzebie (pastoralnej i eklezjologicznej) wprowadzenia diakonatu stalego w diecezjach polskich. Mam na mysli szczególnie czesto podawany argument, ze mamy duzo prezbiterow to diakoni sa nam niepotrzebni, a to jest nieprawda z punktu widzenia poprawnej eklezjologii i teologii pastoralnej. Czekam z cierpliwoscia na odpowiedż. JP

  #23 custos
 24. Witam Serdecznie!
  Jestem NSKŚ, mam 28lat od dwóch lat pełnie te piękną i odpowiedzialną posługę. Wydawać by sie mogło ze to jest bardzo prosta sprawa, i tak na pozór jest dopóki nie zdasz sobie sprawy ze rozdajesz Ciało Chrystusa. Ciało które pamięta Betlejemską Szopkę, górę Tabor i Zmartwychwstanie… Zawsze gdy wypowiadam … „Ciało Chrystusa” czynie to z wielkim skupieniem, szacunkiem i czcią zawsze są to drżące słowa, słowa które przeszywają moją duszę. Słowa pewne zdecydowane oparte na skale. Staje sie wtedy taki malutki w obecności Chrystusa, taki najmniejszy, taki ostatni… Udzielam Komunii Świętej całym sobą, gestem, spojrzeniem, wyraźnym słowem, całą swoją postawą nierzadko pochylając sie np nad dziećmi. Mając Chrystusa w bursie na piersiach czuje jak mój Mistrz posługuje sie mną, moim słowem, gestem, całym mną… Jeremiasz pisze… „nie mów że jesteś młodzieńcem gdyż pójdziesz dokąd kolwiek cię pośle i będziesz mówił cokolwiek ci polecę. Nie bój sie ich gdyż ja jestem z tobą – wyrocznia Pana” tak dzieje sie za każdym razem gdy udaje sie z Komunia Święta do chorych… „oto kładę Moje słowa w twoje usta” Chrystus tez pyta? „Kogo mam posłać, ja odpowiadam powtarzając za Jeremiaszem … oto ja poślij mnie… Amen

  #24 Mikele
 25. Witam
  Mam 27 lat. Moim pragnieniem jest być szafarką Komunii Św. Jestem panną niekonsekrowaną. Chciałabym połączyć życie małżeńskie z zakonnym jak św. Elżbieta, Jadwiga i wiele innych. W mojej parafii ksiadz jest bardzo chory i staruszek nie moze juz tyle chodzic. Chorzy, których odwiedzam, żalą się ze nie moga przyjac Pana… Mam ból w sercu. Pragnę być św. Tarsycjuszem, naczyniem niosącym Chrystusa… Czy kobiety takie jak ja, wierne Kościołowi, usługujące w parafii mają szanse stać się „nogami” Pana, by mógł odwiedzać chorych? Modlę się o to gorąco, o tę łąskę choć wiem, ze zaden człowiek nie bedzie w pełni godzien ani mezczyzna ani kobieta… Proszę o modlitwe…G.

  #25 Gala
 26. NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS !!!!! Księże Biskupie jak czytam to co pisze Ksiądz Biskup i te komentarze pełne zachwytu odnośnie nowego porządku- zwyczaju w Naszym Świętym Kościele,to nie mogę być obojętny na te działania szatańskie , które mocno zakorzeniły się.Chciałbym tylko zadać pytania Księdzu Biskupowi, na które szukał będę odpowiedzi.. 1- Czy Ksiądz Biskup zna sytuację i kondycję Kościoła Katolickiego na zachodzie( Włochy, Francja, Hiszpania…)? 2- Czy chciałby Ks.Biskup żeby w takiej sytuacji był Nasz Kościół? 3- Czy wprowadzając nowy porządek- zwyczaj, taki który był wprowadzony wcześniej na zachodzie Europy, jest drogą do celu? 4-Czy Ks. Biskup wie że w POLSCE 50% ludzi ochrzczonych nie ma nic wspólnego z Kościołem Św.-nie przyjmuje Sakramentów Świętych,nie odróżnia podstawowych Świąt Kościelnych- co w tej sprawie robi Kościół!?
  Proszę o odpowiedż. Z PANEM BOGIEM-nieobojętny Siedlce

  #26 nieobojętny
 27. Ad #26 nieobojętny
  W odpowiedzi mogę tylko powiedzieć, że są mi znane problemy Kościoła na Zachodzie. Wiem też, jakie tamy były zaniedbania i błędy. Dlatego widzę potrzebę inicjacji chrześcijańskiej. Wiem też, jaki jest stan wiary (na ile to można określać) wśród ochrzczonych czy chodzących do Kościoła. Jest nawet sporo osób, które korzystają z Sakramentów świętych, ale życiowo są odległe od Kościoła. Dlatego także u nas już teraz trzeba inicjacji chrześcijańskiej. Każdy, kto ma otwarte oczy i dobrą wolę, widzi to i bierze sobie to do serca. Nie chodzi tylko o zachowanie pewnych zwyczajów i praktyk związanych z chrześcijaństwem, ale o osobistą wiarę i przylgnięcie do Chrystusa i świadome bycie w Kościele czy bycie członkiem Kościoła. Zachęcam do lektury adhortacji posynodalnej Jana Pawła II, Ecclesia in Europa (w szczególności punkty 47-51).
  Zapraszam do bezpośredniej rozmowy na te tematy.
  Bp ZbK

  #27 bp Zbigniew Kiernikowski
 28. Czcigodny Księże Biskupie. Czy Episkopat nie może ustalić jednolitego prawa ustanawiającego ze w każdej parafii powinien być przynajmniej jeden „szafarz nadzwyczajny”. Nie jest moim zdaniem sprawiedliwe to ze w jednej diecezji wierni maja łaskę przyjąć co niedziele Chrystusa w Komunii św. a w drugiej tylko w pierwszy piątek miesiąca. Nie liczyłbym na troskę proboszczów bo np. mój proboszcz nie widzi takiej potrzeby a raczej boi się tego co ludzie powiedzą. Nie raz z nim rozmawiałem wiec nie wymyśliłem powodu. Dziwi mnie brak troski ze strony duszpasterzy w stosunku do chorych który przejawia się w tym, ze ludzie którzy często chodzili do Kościoła nawet codziennie, zmorzeni chorobą pozostają bez laski przystąpienia do komunii przynajmniej co niedziele (bo wystarczy raz w miesiącu w pierwszy piątek) przykre. To właśnie choroba wymaga pokrzepienia. Pozdrawiam serdecznie Księdza życząc mocny w głoszeniu Chrystusa Zmartwychwstałego.

  #28 Katolik
 29. Serdecznie dziekuje za dzisiejsze upowaznienie mnie (nas 21 szafarzy) do poslugi NSKS.Jak ks. Bp powiedział w homili ,ze jestesmy znakiem przychodzacego Boga dla człowieka,by w kosciele byla wieksza komunia rodzaca sie z nawrócenia czlowieka.Tego nawrocenia wszyscy potrzebujemy.Bedziemy sie starac byc tym łacznikiem,ktory w imieniu koscila pełni posluge jednosci. I byc narzedziem e reku Pana Boga.Jeszcze raz sereczne Bóg zapłac. moim pragnienie jest ,aby nas bylo z roku na rok coraz wiecej.

  #29 m grzesznik
 30. Dnia 2.08.2010r.w sposób nagły i niespodziewany odszedł do domu Ojca jeden z naszych wspólbraci Piotr Makarewicz z Janowa Podlaskiego.Pogrzeb śp Piotra odbył sie w Janowie Podl. 5.08 Niech Dobry Bóg przyjmie Go do swojego Królestwa i pozwoli mu byc tak blisko Chrystusa jak na ziemi,gdzie wedrujac do chorych zanosił do tych,którzy Go potrzebowali. Wszystkich braci szafarzy prosimy o modlitwę o zbawienie duszy Piotra.

  #30 szafarze z dekanatu terespolskiego

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php