Modlitwa w intencji Bpa Tadeusza Rybaka

by bp Zbigniew Kiernikowski

Proszę o modlitwę w intencji Księdza Biskupa Tadeusza Rybaka – pierwszego Biskupa Diecezji legnickiej. To na jego barki przed 25 laty spadło zadanie tworzenie nowej diecezji. Nie oznaczało to, co prawda, rozpoczynania wszystkiego od podstaw. Kościół bowiem żył i działał na tej ziemi wcześniej i cieszył się już bogatym doświadczeniem. Zorganizowanie nowej diecezji wiązało się jednak z koniecznością stawienia czoła całkowicie nowym wyzwaniom. Te wyzwania potęgowały się i otrzymywały szczególny koloryt ze względu na to, że Legnica była jeszcze w dużej zależności od wojsk sowieckich i dawnych układów politycznych. To wszystko wymagało podejścia pełnego wiary i odwagi.

Mając na uwadze cały kontekst społeczny i polityczny Bp Tadeusz stanął wobec zadania organizowania życia kościelnego na tej ziemi. Do zasadniczych zadań należało także umiejętne wykorzystanie wszystkich struktur i organizacji kościelnych, które istniały na tym terenie już przed reorganizacją archidiecezji wrocławskiej. Konieczne było jednak powołanie całego szeregu nowych struktur administracyjnych czy instytucji wykonawczych oraz podejmowanie decyzji personalnych. Tylko dobra organizacja oraz zaangażowanie osób, którym zostały powierzone konkretne zadania, a także wiara ludu Bożego całej diecezji mogły stworzyć dobre podwaliny nowej diecezji. To było niezbędne, aby mogła ona dobrze wypełniać swoją misję jako jeden z kościołów lokalnych na mapie Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce, a także realizować wszystkie swoje zadania wobec wiernych żyjących na tej dolnośląskiej ziemi. Jako trzeci biskup legnicki z uznaniem patrzę na to wszystko, co dokonało się na tym terenie w ciągu minionych dwudziestu pięciu lat. Szczególnie na to, co zostało zrealizowane w trzynastu latach posługi pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka. Wtedy bowiem kształtowały się podstawy istnienia i działania naszej diecezji. Teraz On potrzebuje naszej modlitwy i duchowego wsparcia.

Dziękuję wszystkim, którzy w tę modlitwę się włączają

Bp ZbK

 

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

6 komentarzy

 1. Łączę się w modlitwie za Bp Tadeusza

  #1 Klara
 2. Tak myślę,że bez wpisów tutaj , każdy z nas łączy się w modlitwie za tego Kapłana.

  #2 niezapominajka
 3. Życzę Biskupowi Rybakowi wszystkiego dobrego.I oby uwierzył że Jego praca i zmaganie nie było nadaremne.
  Nawet ta choroba.
  BÓG JEST ! I czuwa nad nami.

  #3 Ka
 4. Przeczytałem dziś wiadomość o śmierci Biskupa Tadeusza.
  „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” usłyszeliśmy niedawno podczas wykonywania znaku posypania głowy popiołem. Są to słowa wyjęte z 3 rozdziału Księgi Rodzaju.
  Nie jest to jednak Księga o śmierci, jest to Księga Życia. Wsłuchujemy się tam w opowieść o rękach Boga podnoszących proch ziemi, podnoszących do wysokiej godności, do swojej godności.
  Od tego momentu, gdy ręce te ukształtowały Ciebie i mnie na Jego obraz , na Jego podobieństwo ,ten proch ziemi, nasze ciała stały się nośnikiem życia, wspólnego życia. I chociaż słowa o śmierci niosą za sobą jej nieubłaganą konieczność, zostały bezpośrednio poprzedzone Dobrą Nowiną o nadziei życia, o uprzedzającym zamyśle naszego Stwórcy.
  Bądźmy więc w tych smutnych chwilach wtuleni w te ciepłe i czułe ręce, bo w nich się rodzimy, jesteśmy i umieramy.

  #4 grzegorz
 5. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
  janusz

  #5 baran katolicki
 6. Chrześcijanie wierzą, że dusza po śmierci nie znika, lecz ciągle trwa.
  „W akcie stwórczym Bóg dał człowiekowi zalążek nieśmiertelności.
  Pascha Jezusowa dała wszystkim ludziom moc zmartwychwstania.
  Ciało doczesne jest śmiertelne, w samym sobie nie ma możliwości trwania po śmierci. Tę możliwość ma dusza, która pozbawiona ciała zmierza do sytuacji jedności z ciałem(…)” z: Dusza ludzka
  Jeśli wierzymy to – nie tylko umieramy, ale i zmartwychwstaniemy!
  Zasmuca nas fizyczny brak tak drogich nam osób…

  #6 Miriam

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php