Mitra i pierścień

by bp Zbigniew Kiernikowski

Mitra jest uroczystym nakryciem głowy biskupa. Infuła (proste, nieuroczyste nakrycie głowy) jest stosowana przy takich okolicznościach jak celebracje żałobne czy pokutna oraz w koncelebrze biskupów z papieżem. Wówczas tylko papież ma mitrę. Infułę noszą (mogli nosić) także nie biskupi mający wyższe godności kościelne.

Pierścień biskupi to znak bycia na straży poprawności relacji Oblubienicy (Kościoła) do Oblubieńca (Chrystusa). Muszę przyznać, że bez sprawdzenia nie jestem w stanie powiedzieć czy istnieje różnica pomiędzy pierścieniem biskupim i kardynalskim. Wiem natomiast, że arcybiskupi nie otrzymują na nowo pierścienia, gdy zostają arcybiskupami. Otrzymują zaś paliusz.

Nie jest określone to, co ma być wygrawerowane na pierścieniu biskupa. Ja np. mam jeden pierścień przedstawiający Jezusa Chrystusa w otoczeniu apostołów Piotra i Pawła z wygrawerowanym napisem upamiętniającym datę konsekracji (20 maja 2002) i tych, którzy mi go podarowali w tym dniu, czyli Papieski Instytut Polski. Inny pierścień, który otrzymałem podczas synodu o Eucharystii od papieża Benedykta XVI, ma znak pelikana i herb Benedykta XVI. Papież natomiast nosi pierścień zwany pierścieniem rybaka.

Bp ZbK

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

3 komentarze

 1. Piękne zmiany – całość znacznie bardziej czytelna 🙂 Pozdrawiam

  #1 Frytka
 2. Kardynałowie otrzymują pierścień od Ojca Świętego. Zawiera on wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego. Towarzyszą mu Najświętsza Panna i św. Jan. Pierścień ten wygląda tak:

  http://cache.boston.com/bonzai-fba/Globe_Photo/2006/03/26/1143377876_8771.jpg

  http://bp1.blogger.com/_BB2CEUhgSSY/R0ko77OP9YI/AAAAAAAAAso/2Ier0RHJMg0/s1600-h/annello.jpg

  Może Ekscelencja wie dlaczego niektórzy z biskupów, w tym także biskupi polscy, znacznie obniżają rękę gdy ktoś chce ich pocałować w pierścień, uniemożliwiając czasami okazanie przez ten pocałunek szacunku i uznania władzy?

  Jak już Ekscelencja jest przy temacie insygniów biskupich, może Ekscelencja napisze coś o stosowaniu dalmatyki biskupiej? Niestety, wbrew przepisom, niektórzy biskupi nie zakładają dzisiaj dalmatyki pod ornat wtedy, kiedy powinni. Papież zaś daje piękny przykład, nosi dalmatykę pod ornatem.

  #2 Mateusz Markiewicz
 3. Właściwie co do pierścienia arcybiskupigo to zauważyłem np. u Abp Wielgusa, że po konsekracji miał już pierścień z kamieniem szlachetnym gdzie wczesniej miał zwykły bez kamienia i zauważam to u innych abp-ów.

  #3 Leszek

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php