Dzisiaj gościmy w KRP Księdza Biskupa Macrama Max Gassis, biskupa diecezji El Obeid z Sudanu. Jest to diecezja położona w centralnym Sudanie, która pozostaje na terenie zarządzanym przez Chartum, a więc władze muzułmańskiej Republiki. Ksiądz Biskup przedstawił sytuację i wyraził swoje największe potrzeby, którym musi sprostać, aby ludzie na tym terenie mogli w miarę możliwości żyć. Na tym terenie żyje około 6 milionów. Z tego cztery miliony to muzułmanie a pozostałe dwa miliony to wyznawcy trydycyjnych religii afrykańskich i chrześcijanie.

Księdz Biskup Macram przedstawił takich oto pięć próśb (dziedzin, które wymagają pomocy):

  1. lekarstwa i wszelka pomoc medyczna;
  2. pomoce szkolne;
  3. materiał kancelaryjny;
  4. pomoc w budowaniu (wierceniu) studni. Oni mają sprzęt, ale potrzebują materiałów pomocniczych (tereny są bagniste) i środków opłaty personelu technicznego;
  5. kapłani, siostry zakonne i wolontariusze.

Ta ostatnia prośba leży Księdu Biskupowi najbardziej na sercu. Kieruję więc apel do młodych Księży, którzy mają znajomość języka angielskiego i czują w sobie ducha misyjnego, by się odważyli podjąć decyzję pójścia z pomocą w te strony. Podobny apel do Sióstr czy oOsób, które byłyby gotowe podjąć wolontariat. Potrzeba kobiet.

Będziemy też starać się pomóc w inych dziedzinach.  Przygotowanie jednej studni to koszt około 10 – 15 tysięcy dolarów.

Rozmawiamny też ogólne o misjach i sytuacji Kościoła krajach, gdzie chrześcijanie są prześladowani i gdzie Kościół przeżywa różne nadzwaczajne trudności.

Zachęcam do udziału w audycji, tutaj na blogu i do zainteresowania się tą problematyką i gotowości niesienia pomocy.

Bp ZbK

 

Posłuchaj audycji: http://archiwum.radiopodlasie.pl/?p=12435


css.php