Dzień dzisiejszy przeznaczyliśmy przede wszystkim na wędrowanie po  miejscach położonych na Górze Oliwnej lub w jej okolicy. Wjechaliśmy autobusem liniowym z okolic Bramy Damasceńskiej na Górę Oliwną i udaliśmy się najpierw na miejsce Wniebowstąpienia Pana Jezusa.  

Miejsce Wniebowstąpienia Pana Jezusa

To miejsce położone na szczycie Góry Oliwnej, przy drodze w kierunku na Betfage i Betanię, jest tradycyjnie wskazywane jako miejsce, skąd Pan Jezusa – jak pisze św. Łukasz w swojej Ewangelii – błogosławiąc Apostołów, rozstał się z nimi i został uniesiony do nieba. Apostołowie zaś po oddaniu Mu pokłonu z radością wrócili do Jerozolimy (Łk 24,50-53). Najstarsze świadectwa dotyczące lokalizacji tego miejsca nie są jednoznaczne i różnią się szczegółach. Niemniej jednak miejsce, o którym mowa jest zaznaczone bardzo wczesnym kultem chrześcijańskim. W IV wieku istniała już tutaj świątynia. Wskazywano też i dziś się wskazuje skałę, na której można dopatrzeć się odcisku stóp Pana Jezusa (jest właściwie tylko jedna, bo druga została zabrana do meczetu al-Aqsa. Należy zauważyć, że muzułmanie wierzą w Jezusa jako prroka i akceptują Jego wstąpienie do nieba – podobnie jak Mahometa.

To, co widzimy dzisiaj, pochodzi głównie epoki krzyżowców z późniejszymi dodatkami i przeróbkami. Całość jest otoczona średniowieczny murem, w ramach którego był prawdopodobnie klasztor.

Kościół „Pater noster”

Od najstarszych świadectw o miejscach kultu w Jerozolimie i okolicy dowiadujemy się od Euzebiusza z Cezarei, który wspomina trzy takie miejsca. Były to grota Narodzenia w Betlejem, następnie Golgota i miejsce Grobu Jezusa oraz grota na Górze Oliwnej związana z nauczaniem Pana Jezusa. Mamy uż Świadectwa z pierwszej połowy IV wieku, że tutaj istniał kościół, a Egeria (świadectwo z 384 roku) podaje nazwę świątyni „Eleona”. Jest to miejsce związana z nauczaniem Pana Jezusa w ostatnich dniach Jego ziemskiego życia, kiedy to mówił o rzeczach ostatecznych. Tutaj –wg Egerii – w Wielki Czwartek czytano fragmenty 24 i 25 rozdziału Ewangelii Mateusza. Czytaj więcej…


css.php