Światło objawienia dla zbawienia (210106)

by bp Zbigniew Kiernikowski

Uroczystość Trzech Króli, czyli Epifania niesie ze sobą prawdę o Objawieniu Boga i o zbawieniu skierowanym do wszystkich narodów.

Epifania to jedno z bardzo starych świąt. Łączy w sobie cztery wydarzenia, cztery aspekty przyjścia do ludzi Boga, Bożego, wcielonego Słowa:

Narodzenie Pana Jezusa
Pokłon Trzech Króli
Chrzest Jezusa w Jordanie
Cud w Kanie Galilejskiej. Początek znaków.

1. Radość oraz doświadczenie braku i trudności

Wszystkie one są nacechowane radością z powodu przychodzenia Boga do człowieka i z powodu interwencji Boga w ludzkie życie. Niosą jednak ze sobą albo są złączone z trudnymi przejawami ludzkiego działania i ludzkiego niedostatku.

 • Narodzenie – miało miejsce w warunkach odrzucenia, w grocie;
 • Pokłon Trzech Króli – łączy się z rzezią dzieci betlejemskich;
 • Chrzest w Jordanie – zapowiada Mękę i śmierć Jezusa;
 • Cud w Kanie Galilejskiej – brak wina (znak braku radości i szczęścia) i interwencja Jezusa, która jest pierwszym znakiem prowadzącym do wiary.

Taka jest charakterystyka, specyfika Bożego Objawienia. Nie przychodzi, aby nas potwierdzić w naszym postępowaniu i naszej pomyślności, lecz przeprowadza nas przez sytuacje, w których sami nie potrafimy ani być, ani żyć, ani właściwie działać.

Przyjście Boga do nas i Jego objawienie się i stałe objawianie z konieczności oznaczają konfrontację z naszą koncepcją życia, z naszą skłonnością zabezpieczenia swego życia – po prostu po swojemu, po naszemu. Objawienie się Boga w naszym życiu zawsze jest inne od tego co tylko my widzimy, chcemy zrealizować itd.

2. Ponad tobą jaśnieje Pan

Sens objawienie to przede wszystkim prawda, że bolesne doświadczenia, jakich człowiekowi przychodzi przeżywać, nie są celem historii ani jej kresem, lecz konieczną okazją daną ku temu, człowiek wybrany doświadczył obecności Pana.

 • Tak z Męką i Śmiercią Jezusa na krzyżu
 • I tak jest w naszym życiu

W takich bowiem okolicznościach człowiek nie może przypisać sobie czegokolwiek. Potrzebuje światła, potrzebuje innej mocy niż tylko jego ludzka.

Ale to właśnie w takim doświadczeniu i w takich okolicznościach może dostrzec i uznać pełne łaskawości działanie Pana Boga jako swego Pana. To jest objawienie. On JEST, gdy nam się wydaje, że Go nie ma.

Jest to najbardziej radosna a zarazem bardzo trudna prawda wybrania. Będziesz światłem dla innych – w trudnych chwilach. Inni będą chodzić w twoim świetle – tak mówi Bóg przez proroka Izajasza do Jerozolimy.

Bóg stale powołuje i stale na nowo dokonuje wyboru i prowadzi do nawrócenia. Nie zawsze idzie to w parze z ludzkim rozumieniem biegu historii. Dlatego sam Mesjasz musiał być odrzucony i ukrzyżowany. Dlatego Szaweł, późniejszy Apostoł Narodów, najpierw prześladował chrześcijan, aby potem im całkowicie służyć. Dlatego Szczepan został ukamienowany. Dlatego tylu wyznawców Chrystusa, odrzuconych przez świat, stawało się jaśniejącymi pochodniami dającymi blask światła pośród ciemności tego świata.

Potrzebujemy więc światła Objawienia. Potrzebujemy tych, którzy odważnie idą za światłem. Odkrywania w tym świetle potrzeby i możliwości stałego nawracania się wobec Prawdy Mesjasza. Żeby nie wracać swój, lecz inną drogą, która ostatecznie prowadzi przez Krzyż Jezusa Chrystusa i nasz krzyż.

Bp ZbK

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

58 komentarzy

 1. Dla mnie „światłem objawienia” dla mojego zbawienia jest łaska uświęcająca wlana do mojej duszy/życia/. W grzechu ciężkim/śmiertelnym/, który pozbawia moją duszę światła Prawdy Objawionej/Objawienie Boże/ jestem cały w ciemności/śmierci/ i wtedy całe moje dobro jest nic nie warte/fałszywe/. Mówię to z pozycji wierzącego katolika dla którego wierzyć znaczy rozumieć. Proszę „rozumieć” nie mylić z „wiedzieć”. Rozumieć to zaakceptować łaskę Wiary, która jest Bożego a nie mojego pomysłu. Wiara nie jest ze mnie lecz jest łaską Bożą wlaną z zewnątrz mnie do mojej duszy/życia/. janusz 🙂

  #1 baran katolicki
 2. Bóg się nam objawił a myśmy Go nie poznali.
  Niby Go wyznajemy ale jakoś wolimy Nim rządzić niż się Mu kłaniać.
  Widać człowiek od zarania dziejów chiał mieć Boga na własność i rozkazywać Mu.
  Rozkazuje Mu kogo ma zbawić. Człowiek zawładną Bogiem i jeszcze to wykorzystuje do swojej władzy przy tym podpiera się Jego Słowem.
  Jakże może człowiek zasłaniać się Bogiem i robić swoje niecne czyny?
  Jezus powiedział o swoim Ciele jako pokarmie więc człowiek to wykorzystał do swoich celów a szatan nie musi się trudzić.
  Człowiek sam mu otworzył furtkę, nawet bramę.
  Wiem, że to wszstko żeby prać swoje brudne pieniądze ale czy człowiek nie wie, że będzie z tego rozliczony? I co w tedy? Co się okaże?
  Czy rzeczywiście wierzymy tak jak nam się zdaje?
  „Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie” [Łk 6,38]

  #2 chani
 3. #1 Janusz
  Ale jak myślisz o Bogu w grzechu ciężkim?
  Dla mnie grzech ciężki to zaprzeczenie istnienia Boga.
  A jak Ty idziesz to kościoła, do spowiedzi to jednak wiesz do kogo idziesz czyli jednak nie masz grzechu ciężkiego.
  Ja wiem, że tak cię nauczyli i tak według ciebie jest ale albo idziesz cały czas sciężką Boga albo wypinasz się na niego.
  Jesteś w grzechu kiedy nie wierzysz w Niego:
  „Powiedziałem wam, że pomrzecie wgrzechach swoich. Tak, jeżeli nie uwierzycie, że JA JESTEM, pomrzecie w grzechach swoich»” [J7 8,24]
  Zamiast straszyć ludzi grzechem ciężki, lepiej by było wzywać do nawrócenia i głosić Królestwo Boże.
  Przecież ci co przyjmują komunię św. są nawróceni.
  W internecie znalazłem:
  „Jezus zapowiedział, że królestwo jest blisko, na wyciągnięcie ręki. Dlatego wzywa do nawrócenia, abyśmy nie żyli już w oczekiwaniu na odległą radość, lecz cieszyli się obecnością tego, którego wszyscy rozpoznają: Twojego Syna, króla wysłanego przez Boga, którego powinniśmy słuchać, kochać i naśladować!

  On nie rządzi jak znani nam władcy: wprowadza nowe porządki. Jest królem, który poświęca się i daje życie, stoi na czele niczym pasterz, który kocha i służy swoim owcom, interesując się z troską każdą z nich.

  Jego królestwo jest piękne i godne pożądania. Wszystko to, co nas otacza, objawia jego cechy. To królestwo, które Ojciec podarował swojemu Synowi, Jezusowi, i które On dzieli z wytrwały-mi i wiernymi uczniami. To królestwo, do którego przyjął On na Kalwarii jednego z łotrów. Królestwo, które już się rozpoczęło i dokona się, kiedy zostanie ofiarowane Ojcu, ponieważ Bóg jest wszystkim we wszystkich”

  #3 chani
 4. I jeszcze:
  Nie da się z wiary zrobić targowiska bo inaczej będziemy mieli tylko niewolników a Jego królestwie wszyscy są wolni.
  „Człowiek człowiekowio zgotował ten los” – pamiętamy te słowa?
  Te słowa można przyrównać do naszej wiary gdzie zniewoliliśmy ludzia tych, którzy nie chcą się poddać najlepiej straszyć grzechem ciężkim i wieczną karą.
  Na maila dostałem:
  „Ja, właśnie Ja przekreślam twe przestępstwa i nie wspominam twych grzechów”
  Izajasza 43,25
  To w końcu jak tą karą?
  Grzech został zmazany a kara jednak została?
  Chyba to nie jest wolą Boga.

  #4 chani
 5. „…Jest to najbardziej radosna a zarazem bardzo trudna prawda wybrania. Będziesz światłem dla innych – w trudnych chwilach. Inni będą chodzić w twoim świetle – tak mówi Bóg przez proroka Izajasza do Jerozolimy.”… za Ks.Biskupem
  …….
  Przyjmując Boże błogosławieństwa świadomie i z pełna zgoda, jestem po pierwsze szczęśliwa i jak Pan Bóg pozwoli , mogę być światłem dla innych…
  …to dzieje się mocą Bożą i myślę tak :
  …moje starania , mogą być opatrznie rozumiane ,
  …mogę być ignorowana,wyśmiana,
  …mogę spotkać się też z życzliwością osób trzecich
  ……
  To wszystko może się dziać z woli Bożej…
  …Pragnę być uczniem Jezusa Chrystusa i miłować jak On…
  …pragnę przyjmować wszystkie błogosławieństwa jeśli będzie mi to dane i być szczęśliwą…

  …tego życzę sobie i Wam drodzy blogowicze… 🙂

  #5 niezapominajka
 6. #2 Chani
  Właśnie wracam z Eucharystii w St. Scholastica’s w Burwood, gdzie remontuje, dzis dokładnie 40 lat temu kupiony pierwszy dom. Tu wlasnie 3 miesiace pozniej spotkałem ubogiego skromnego Fr George Maltby, założyciela parafii w 1968, proboszcza przez 30 lat zyl 75 lat, 50 lat jako święty ksiadz. Zdziwilo mnie, ze od razu mnie/nas zauwazyl,” moze bo przez półtora roku bylem tylko z 7 letnim synem, którego przyjął do szkoły bez opłaty, jeśli dobrze pamiętam. Nawet chcial mnie zrobic “Special Minister. Jeździł VW Garbusem, kiedyś gdy wróciłem z pracy, Maciek powiedział, ze był Fr George i pozmywał naczynia.
  Dziewczynkę umierająca w wypadku na Burwood HWY trzymał przy sercu zanim zmarła.
  W czwartek gdy przyjechałem tu godzinę za wcześnie na Msze sw. modlem sie nad jego tablica w Resurection Garden:
  „Crossing the Bar
  BY ALFRED, LORD TENNYSON
  Sunset and evening star,
  And ONE CLEAR CALL FOR ME!
  And may there be no moaning of the bar,
  WHEN I PUT OUT TO SEA,”
  https://www.poetryfoundation.org/poems/45321/crossing-the-bar

  Dziś o 9 AM policzylem było około 70 ludzi, jakos nie zauważyłem tego co piszesz poniżej:
  „… Niby Go wyznajemy ale jakoś wolimy Nim rządzić niż się Mu kłaniać….. Rozkazuje Mu kogo ma zbawić. Człowiek zawładną Bogiem i jeszcze to wykorzystuje do swojej władzy przy tym podpiera się Jego Słowem…
  Jezus powiedział o swoim Ciele jako pokarmie więc człowiek to wykorzystał do swoich celów a szatan nie musi się trudzić…”
  “PUT OUT TO SEA”
  Czy Ty nie zbyt często piszesz do siebie, by sie usprawiedliwić, czy starasz nie innych przekonać, by wierzyli jak Ty? Ja takich raczej.
  Moze to nie przypadek, ze na “background of the projector” ekranie zauwazylem zdjecie plynacego czlowieka, zrobione z glebi blekitnego morza… pomyslalem: WYPLYN NA GLEBIE…

  #6 Jurek
 7. “Epifania to jedno z bardzo starych świąt. Łączy w sobie cztery wydarzenia, cztery aspekty przyjścia do ludzi Boga, Bożego, wcielonego Słowa:
  1. Narodzenie Pana Jezusa
  2. Pokłon Trzech Króli
  3. Chrzest Jezusa w Jordanie
  4. Cud w Kanie Galilejskiej. Początek znaków.
  /…/

  Ale to właśnie w takim doświadczeniu i w takich okolicznościach może dostrzec i uznać pełne łaskawości działanie Pana Boga jako swego Pana. To jest objawienie. ON JEST, GDY NAM SIĘ WYDAJE, ŻE GO NIE MA.”
  “Mądrość Jana od Krzyża
  Św. Jan od Krzyża jest nie tylko mistrzem modlitwy, lecz również mistrzem syntezy. Bóg obdarzył go wyjątkowym talentem – zdolności ujmowania w kilku słowach tego, co z pozoru wydaje się skomplikowane. Zjednoczenie z Bogiem to najtrudniejsza droga, na którą może wejść każdy z nas; lecz nie powinniśmy iść po niej sami, ponieważ możemy uczynić Drogi Boże – zazwyczaj proste – dość zawiłymi.”

  #7 Jurek
 8. W Australii dzis Chrzest Jezusa w Jordanie.

  #8 Jurek
 9. Szczęść Boże Czcigodny Ojcze Biskupie …
  Zacznę od stanu „TERAZ” …wczoraj też, miałam swoje „Teraz” ale, dziś inny staje się Owoc, ze Słowa które głosi Prawdę, co wypływa ze Źródła …z tego samego Żywego Słowa Bożego. To jest moje ciągłe nawracanie. To jest jak napisał Janusz nie „wiem” … ale, „rozumieć” się staram.
  Rozmyślam i trwam w Słowie… wybieram … stale, bo nie mam wątpliwości, że mogę tkwić w błędzie to jednak właśnie gdy ze zrozumieniem przyjmę Sowo wtedy Słowo Wcielone się stać może. Nie na zawsze …
  Ojca Biskupa, myśl przytoczę: „Bóg stale powołuje i stale na nowo dokonuje wyboru i prowadzi do nawrócenia. Nie zawsze idzie to w parze z ludzkim rozumieniem biegu historii. Dlatego sam Mesjasz musiał być odrzucony i ukrzyżowany. Dlatego Szaweł, późniejszy Apostoł Narodów, najpierw prześladował chrześcijan, aby potem im całkowicie służyć. Dlatego Szczepan został ukamienowany. Dlatego tylu wyznawców Chrystusa, odrzuconych przez świat, stawało się jaśniejącymi pochodniami dającymi blask światła pośród ciemności tego świata.
  Potrzebujemy więc światła Objawienia. Potrzebujemy tych, którzy odważnie idą za światłem. Odkrywania w tym świetle potrzeby i możliwości stałego nawracania się wobec Prawdy Mesjasza. Żeby nie wracać swój, lecz inną drogą, która ostatecznie prowadzi przez Krzyż Jezusa Chrystusa i nasz krzyż.”Bp ZbK … a, w zakończeniu to Słowo … … „Podziel się z innymi …” Bp ZbK…” Teraz … sercu otwiera się obraz … stała Maria Magdalena i płakała … nie poznała GO ! … Mario ? … Rzekł jej Jezus: „Nie dotykaj mnie, bo jeszcze nie wstąpiłem do Ojca; ale idź do braci moich i powiedz im: Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego, do Boga mego i Boga waszego. I przyszła Maria Magdalena, oznajmiając uczniom, że widziała Pana i że jej to powiedział.” (J 20, 17-18)
  Jezus do konkretnego człowieka zwracał się : … „Idź i pokaż się”…
  Nam na Świadectwo … wskazał Siebie Samego w Upokorzeniu Betlejem i na Golgocie. Znakiem Wiary jest Krzyż …to, Znak Męczeństwa. Choćby stanięcie we współcierpieniu pod Krzyżem z Ukrzyżowanym jest Znakiem … jestem gotowa, pójść za Tobą Panie…Mów do mnie Panie.
  Dziś prosiłam o Kolędę, przygotowałam się … w myśli miałam datę, którą wybrałam datę, ale usłyszałam: dzisiaj przyjdę …
  To dla mnie za krótki czas… choć było to dużo za wcześnie ale, zapaliłam świece … nie znałam godziny, ale ten ogień świecy przypomniał mi Ewangelię o Duszy roztropnej i Duszy głupiej. Pomyślałam … nie dam się zaskoczyć …
  Czasu mało, a następną czynnością było odśnieżenie wokół wejścia otworzenie bramy na oścież… Jezusowi.
  … „przygotuj drogę dla Jezusa” … „otwórz, drzwi Jezusowi” … powtarzał Duch we mnie. Byłam Martą i Marią.
  Siebie pozostawiłam na koniec… najmniej temu co zewnętrzne.
  Czułam, że „czekam” … na Jezusa … i, jak ten Zacheusz wpatrywałam się w ten kierunek z którego może przyjść … tylko tłumów nie było w mojej wsi. Wokół nikt nie oczekiwał na Jezusa.
  Jezus przyszedł z Radością i Pokojem oraz Błogosławieństwem dla domu i mieszkańca.
  Wszystko jest NOWE … a ja, myślałam o nieuchronnym przemijaniu życia … o, kruchości ciała … o, Drodze do Boga … o, wspinaczce na Drabinie Życia … czy, biegłam we właściwych „zawodach” ???
  Przyszło Nowe … Narodził się Emmanuel w Betlejem, Jezusowi Trzej Królowie Monarchowie Dary przynieśli, Jezusowi Maleńkiemu pokłonili się.
  Wszyscy, zamyśleni nad Cudem Słowa Życia.
  Wszyscy, nie odeszli drogą którą przybyli. Tamta stara droga nie jest bezpieczna.
  Miłujący Bóg, nie wstydzi się przyjść do świata w stajni, w ubóstwie i chłodzie.
  Józef i Maryja z Dzieciątkiem też poszli inną drogą.
  Dobrze mieć blisko Swojego Anioła Stróża.
  Czcigodnemu Ojcu Biskupowi dziękuję za Pasterza Dusz w mojej wsi.
  Wszystko jest Inne … ale cel pozostał Ten Który Był i Jest i Będzie. danuta

  #9 miłosierna samarytanka
 10. #6 Jurek
  „Czy Ty nie zbyt często piszesz do siebie, by sie usprawiedliwić, czy starasz nie innych przekonać, by wierzyli jak Ty?” – ja nikogo nie przekonuje do swoich racji. Każdy ma swój wierzący rozum i powinien rozeznać czy robi dobrze czy nie.
  Przecież faryzeusze też burzyli się na Jezusa jak wykazywał im obłudę w wierze.

  #10 chani
 11. # Jurek
  Poza tym ja nie wydaje o sobie opini.
  Gdybym się usprawiedliwiał to by Bóg mnie pewnie znienawidził i opuścił mnie.
  A tak to sumienie mi nic nie wyrzuca ale to Bóg jest moim sędzią więc kogo mam się bać?
  To On wydaje o mnie opinie.
  Myślisz, że jakbym wiedzIał że robię źle to bym dalej tak postępował?
  Wiem, że On jest Sędzią sprawiedliwym i by mnie ukarał za nieposłuszeństwo a raczej mnie obdarza dobrem.

  #11 chani
 12. #3 Krzysztofie, grzech ciężki nie pozbawia duszę ludzką łaskę wiary. Grzesznik nadal wierzy i ma świadomość co uczynił. Dusza bez łaski uświęcającej traci zdolność życia nadprzyrodzonego. Taka dusza potrafi doskonale radzić sobie w doczesności ale nie ma możliwości sama z siebie nawiązać relacji ze swoim Stwórcą. Pozostają w takiej duszy łaski uczynkowe, które uzdalniają do nawrócenia i sakramentalnej spowiedzi. Wiele razy doświadczałem i pewnie jeszcze doświadczę śmierci nadprzyrodzonej po grzechu ciężkim. Grzech śmiertelny niejako wygania Ducha Świętego z katolickiej duszy. Pozostaje żal i tęsknota ukryta w duchowej pamięci. Każdy powrót do Pana Boga jest powrotem syna marnotrawnego, który wraca zeświniony bo pamięta kochającego Ojca. Tak też jest i ze mną. Człowiek grzesząc nie rani Boga ani nie zaprzecza Jego Istnienia. Grzesząc ciężko/śmiertelnie/ z pełną premedytacją i źle pojętą wolnością plujemy Panu Bogu w Jego Przenajświętszą Twarz i jakby nic się nie stało idziemy w swoją stronę oddalając się od kochającego Ojca. Zawsze przychodzi czas refleksji/opamiętania/, czas nawrócenia, żalu, wstydu i chęć powrotu, przeproszenia, itd. Obyśmy jak najwcześniej nawracali się po grzechu ciężkim/śmiertelnym/. Ryzyko utraty wiecznej chwały w Domu Ojca jest przeogromne. Nie zawsze grzeszny człowiek zdąży wrócić po swoim oddaleniu się od źródła swojego życia. To prawda, że ci co przystępują do Komunii Świętej muszą być w stanie łaski uświęcającej. Nie mogą być w grzechu ciężkim/śmiertelnym/. Nawrócenie jest procesem i nie odbywa się ot tak magicznie z dnia na dzień. Nawet moment spowiedzi nie uwalnia katolika od kar doczesnych za swoje grzechy. Tutaj potrzebna jest pokuta i zadość uczynienie. Wian jest nam całkowicie darowana ale pozostaje kara jako skutek grzechu do naprawienia/uświęcenia/. janusz

  #12 baran katolicki
 13. #11 chani
  Gdybym się usprawiedliwiał to by Bóg mnie pewnie znienawidził i opuścił mnie.” piszesz juz kilka razy.
  Wydaje mi nie ze masz zbyt bledne mniemanie o Bogu.
  Pamietam około 15 lat temu Fr Sagay mnie zaskoczył, gdy powiedział cos w tym rodzaju, czy Ty myślisz, ze Bog ci tak poprostu powie, ze zle robisz.
  „Can a mother forget the baby at her breast and have no compassion on the child she has borne? Though she may forget, I will not forget you!” Iz 49:15
  https://www.youtube.com/watch?v=2C1fFVry4Vo

  #13 Jurek
 14. „Każdy ma swój wierzący rozum i powinien rozeznać czy robi dobrze czy nie.” – to nie jest takie proste jak chyba myślisz.
  „Przecież faryzeusze też burzyli się na Jezusa jak wykazywał im obłudę w wierze.” – często to poruszasz, nie wiem czy porownujesz sie do Jezusa, czy nas, którzy zwracają Ci uwagę do Faryzeuszy.
  'Św. Jan od Krzyża jest nie tylko mistrzem modlitwy, lecz również mistrzem syntezy. Bóg obdarzył go wyjątkowym talentem – zdolności ujmowania w kilku słowach tego, co z pozoru wydaje się skomplikowane. Zjednoczenie z Bogiem to najtrudniejsza droga, na którą może wejść każdy z nas; lecz nie powinniśmy iść po niej sami, ponieważ możemy uczynić Drogi Boże – zazwyczaj proste – dość zawiłymi.”’

  #14 Jurek
 15. Serce+/Człowiek/ → Miłość+/rozum/ → Człowieczeństwo

  #15 Ka
 16. #12 Janusz
  A może ta tzw. kara jest odpokutowywana już tu na ziemi?
  I wiesz co.
  Ty możesz mi nie wierzyć, że nie mam grzechu ciężkiego ale Duch Święty wie jednak, że go nie mam a owego Ducha nie da się okłamać:
  ” Ale pewien człowiek, imieniem Ananiasz, z żoną swoją Safirą, sprzedał posiadłość i za wiedzą żony odłożył sobie część zapłaty, a pewną część przyniósł i złożył u stóp Apostołów. «Ananiaszu – powiedział Piotr – dlaczego szatan zawładnął twym sercem, że skłamałeś Duchowi Świętemu i odłożyłeś sobie część zapłaty za ziemię? Czy przed sprzedażą nie była twoją własnością, a po sprzedaniu czyż nie mogłeś rozporządzić tym, coś za nią otrzymał? Jakże mogłeś dopuścić myśl o takim uczynku? Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu». 5 Słysząc te słowa Ananiasz padł martwy” [Dz 5,1-4]
  Tak, że nie wstydzę się mówić tego i nie będę kłamał.

  #16 chani
 17. #14 Jurek
  Św. Paweł w jednym swoich Listów napisał żebyśmy patrzyli na Jezusa, który nam przewodzi w wierze i dlatego chce być taki jak On.
  Ludzie mają swoich ziemskich idoli i pporównują się z nimi. Czasami próbują zachowywać się jak oni.
  Ja patrze na Jezusa. Chce być taki jak On.
  Czasami mi się to udaje, czasami „nie” ale wiem, że On mnie .uchroni przed grzechem i przed zboczeniem z Jego drogi.

  #17 chani
 18. #16 Krzysztofie, nie zachowujesz przykazania kościelne nawet w stopni minimalnym. Tworzysz swoją wiarę i coraz bardziej oddalasz się od boskiej Wiary katolickiej, w której zostałeś ochrzczony. Proponuję obejrzeć sobie chrzest katolicki i posłuchać słów, które tam padają. https://www.youtube.com/watch?v=x0j7W2dQD0I Wiara Kościoła katolickiego dała Ci chrzest. Czy to dociera do Ciebie? Dlaczego teraz plujesz na boską Wiarę? Czy to jest w porządku wobec Boga i człowieka? janusz

  #18 baran katolicki.
 19. #17 Krzysiu,
  „Ja patrze na Jezusa. Chce być taki jak On.” – Are you sure?
  48 Jam jest chleb życia. 49 8 Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli. 50 To jest chleb, który z nieba zstępuje: kto go spożywa, nie umrze. 51 Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata». 52 Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: «Jak On może nam dać [swoje] ciało do spożycia?»
  53 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. 54 Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. 55 Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. 56 Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. 57 Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez9 Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. 58 To jest chleb, który z nieba zstąpił – nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki». 59 To powiedział ucząc w synagodze w Kafarnaum.
  60 A spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, wielu mówiło: «Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?» (Jn6)

  #19 Jurek
 20. W srode odpisala do mnie Cheryl właśnie:
  „Cześć Jurek, Mam kilka przemyśleń na temat Eucharystii…. Aby wziąć na siebie nasze grzechy, Jezus musiał stać się ciałem… jednym z nas, częścią naszego ciała …… i jako jeden z nas mógł wziąć na siebie odpowiedzialność, cierpieć za nasze grzechy i zadośćuczynić za nasze grzechy. On nie tylko ofiarował siebie za nasze odkupienie, ale na krzyżu oddał swoje życie za nas i tak ofiarował siebie jako oblubienicę… .. „dopełniło się”. Jak mieliśmy z tym współpracować? Ofiaruje siebie, ale nie wymusza zjednoczenia. Przyjmując Eucharystię, idziemy za naszą Matką, jednocząc się z Jezusem i przyjmując zaproszenie, która była całkowicie zjednoczona ze swoim Synem. Ona, Arka Przymierza, została napełniona (dosłownie i duchowo) Synem Bożym. Co nie jest możliwe dla osób wypełnionych Słowem Bożym? Pełen Laski? Naszym problemem jest czasami brak pokory, jesteśmy pełni siebie i nie zostawiamy miejsca na ten Boski i wzniosły dar…”

  #20 Jurek
 21. #18 Janusz
  Ale ja w #16 pisałem o czymś innym.
  Potrafisz mi wytłumaczyć czy można okłamać Ducha Świętego bez konsekwencji?

  #21 chani
 22. #Janusz
  A poza tym jak Bóg jest Głową Kościo ła to czy same Przykazania Bże by nie wystarczyły?

  #22 chani
 23. # Janusz
  # Jurek
  Wiecie też, że Jezus powiedział: „kto uwierzy i przyjmnie chrzest będzie zbawiony”.
  Jak myślicie dlaczego Jezus wtedy nie powiedział o swoim Ciele?
  I nie pluje na Boga.
  Zapewne wiesz, że Bóg jako Głowa Kościoła zrobi wszystko co chce i nawet człowiek nie jest w satnie Mu rozkazywać.
  Możecie sobie wmawiać tymi tzw cudami, że spożywacie prawdziwe Ciało Chrystusa ale wiem jak jest na prawdę.

  #23 chani
 24. #23 chani
  a) Wydaje sie ze wybiorczo manipulujesz. Tak czynia protestanci, ale powiedział w innym miejscu (np caly rozdzial Jn 6), czasie i kontekście, jak chyba juz zbyt czesto jest Ci cytowane. A I tu powiedzial wiecej:
  „Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; A KTO NIE UWIERZY, BĘDZIE POTĘPIONY.” (Mk 16 16)
  Tu nie ma kropki, ale średnik Krzysiu!
  2) Ponadto:
  3) http://analizy.biz/marek1962/eucharystia.htm
  a) Pierwszy epilog – Ewangelisty
  30 I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej książce, uczynił Jezus wobec uczniów. 31 TE ZAŚ ZAPISANO, ABYŚCIE WIERZYLI, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc mieli życie w imię Jego. (Jn 20)
  b) Drugi epilog – Ewangelii
  24 Ten właśnie uczeń daje świadectwo o tych sprawach i on je opisał. A wiemy, że świadectwo jego jest prawdziwe. 25 Jest ponadto wiele innych rzeczy, których Jezus dokonał, a które, gdyby je szczegółowo opisać, to sądzę, że cały świat nie pomieściłby ksiąg, które by trzeba napisać. (Jn 21)

  #24 Jurek
 25. “Możecie sobie wmawiać tymi tzw cudami, że spożywacie prawdziwe Ciało Chrystusa ale wiem jak jest na prawdę.”
  1) Badz rozsadny, kto sobie wmawia? Ja wiem w Kogo ja wierze.
  2) Fr Lou mawial czesto, ludzie pewni siebie czesto myla sie.

  #25 Jurek
 26. #19 Jurek
  Jes
  Dobrze cytujesz ale wszyscy mogą mówić, że u nich jest żywy Chrystus to nie znaczy, że tam jest.

  #26 chani
 27. #21 Krzysztofie, pytasz czy Ducha Świętego można okłamać? 🙂 A czy Pana Boga można okłamać? 🙂 Co mam Ci odpowiedzieć na tak postawione pytanie? Powiedz nam, kim dla Ciebie jest Duch Święty? Coś mi się zdaje, że w twojej wierze Duch Święty nie jest Osobą Boga Wszechmogącego. Czy możesz coś więcej napisać o twoim rozumieniu Ducha Świętego/Ducha Bożego/. janusz

  #27 baran katolicki
 28. #23 Krzysztofie, znamy nagłe przypadki chrztu z samego pragnienia. Są to nagłe wypadki podczas niebezpieczeństwa nagłej śmierci. Wówczas sam człowiek może zapragnąć być ochrzczonym i tak się stanie według jego wiary. Normalną drogą do chrztu jest być ochrzczonym przez już ochrzczonego chrześcijanina. Nie może np. ochrzcić poganin lub ateista bo do tego wymagana jest wiara nie tylko chrzczonego ale i tego, który chrzci. Ty przyjąłeś chrzest od świętego i apostolskiego Kościoła katolickiego. Na chrzcie przyjąłeś konkretną Wiarę Objawioną przez Samego Pana Boga konkretnej wspólnocie katolickiej. Sam się nie ochrzciłeś i sam się nie zbawisz. Proszę dać się przekonać i choć trochę pomyśleć w sposób racjonalny/katolicki/. janusz

  #28 baran katolicki
 29. #27; #28Janusz
  Już ci parę razy w poszczególnych wpisach mówiłem kim dla mnie jest Duch Święty i nie będę tego powtarzał.
  Chcesz to poszukaj.
  Konkretnie napisz czy da się oszukać Boga bez konsekwencji?
  ” Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu». Słysząc te słowa Ananiasz padł martwy”.
  Pismo przecież nie kłamie więc bez konsekwencji nie da się okłamać Boga.
  I nie wiem co ci jeszcze napisać.
  Piszesz ciągle, że błądzę ale skąd wiesz, że to Ty nie zbłądziłeś?
  Zachowujesz się jak Szaweł.
  Pozwól działać Bogu
  Sam kiedyś zacytowałeś „Szawle, Szawle czemu Mnie prześladujesz” i nie wiem czy wiesz ten fragment był skierowany do Ciebie.
  Niektóre fragmenty, które cytujemy mówią jakby o nas samych.

  #29 chani
 30. Ostatni rozkaz wg:
  1) Mt.
  16 Jedenastu zaś uczniów udało się do Galilei na górę, tam gdzie Jezus im polecił. 17 A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. 18 Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: «Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. 19 Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody4, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. 20 UCZCIE JE ZACHOWYWAĆ WSZYSTKO, CO WAM PRZYKAZAŁEM. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata»5.
  2) Lk:
  Ostatnie pouczenia
  44 Potem rzekł do nich: «To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach». 45 WTEDY OŚWIECIŁ ICH UMYSŁY, ABY ROZUMIELI PISMA, 46 i rzekł do nich: «Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie, 47 w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i ODPUSZCZENIE GRZECHÓW wszystkim narodom, począwszy od Jerozolimy. 48 WY JESTEŚCIE ŚWIADKAMI TEGO. 49 OTO JA ZEŚLĘ NA WAS OBIETNICĘ MOJEGO OJCA. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż będziecie przyobleczeni mocą z wysoka».

  3) Jana
  17 Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje! 18 5 Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». 19 To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»

  #30 Jurek
 31. Krzysiu miotasz sie,
  „wszyscy mogą mówić, że U NICH JEST ŻYWY CHRYSTUS to nie znaczy, że tam jest.”
  To nie wszyscy, moze niektorzy, ale to sam:
  1) 1406 JEZUS MÓWI: „JA JESTEM CHLEBEM ŻYWYM, który zstąpił z nieba. JEŚLI KTO SPOŻYWA TEN CHLEB, BĘDZIE ŻYŁ NA WIEKI… KTO SPOŻYWA MOJE CIAŁO I PIJE MOJĄ KREW, MA ŻYCIE WIECZNE… TRWA WE MNIE, A JA W NIM” (J 6, 51. 54. 56).
  2) Kosciol
  1413 Przez konsekrację dokonuje się przeistoczenie (transsubstantiatio) chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Pod konsekrowanymi postaciami chleba i wina jest obecny żywy i chwalebny Chrystus w sposób prawdziwy, rzeczywisty i substancjalny, z Ciałem, Krwią, Duszą i Bóstwem.

  #31 Jurek
 32. 9) To niewiarygodne, kiedy piszę to do Chani, otrzymałem e-mail od Cheryl z odręczną notatką: Cześć Jurek, Myślę, że masz ten sam dylemat co św. Antoni. Twoim problemem nie jest to, że przyjaciel nie wierzy, że Eucharystia jest konieczna… problem polega na tym, że TWÓJ PRZYJACIEL NIE WIERZY, ŻE EUCHARYSTIA JEST PRAWDZIWĄ I RZECZOWĄ OBECNOŚĆ CHRYSTUSA. Bo gdyby wierzył, że pobiegnie do Eucharystii. Czyż nie jest pragnieniem chrześcijanina spotkania z Chrystusem? Czy nie jest to być zjednoczonym z Chrystusem raz na zawsze. Kiedy św. Joanna d’Arc poszła do tabernakulum, aby spożyć Ciało i Krew, nie powiedziała: „Chcę być jednym z wami”? Chrześcijanin nie może nazywać siebie chrześcijaninem, jeśli nie pragnie spotkać Chrystusa. I to pragnienie musi być prawdziwe… Spotkanie musi być prawdziwe… a nie czysto medytacyjne, jak jakieś pogańskie „duchowe” doświadczenie…

  #32 Jurek
 33. #29 Krzysztofie, Pana Boga nie można oszukać bo Pan Bóg jest wszechwiedzący. Pan Bóg wie o nas wszystko. Jesteśmy stworzeni z Bożego Zamysłu. Człowiek może być oszukany i tak się dzieje za każdym razem kiedy ulegamy szatańskiej pokusie. Każdy grzech niesie za sobą poważne konsekwencje. Jeśli np. z premedytacją ukradniesz wdowi grosz i ta wdowa umrze z głodu to wtedy poniesiesz karę jako konsekwencję swojego grzechu. Kara musi być odpokutowana a krzywda wyrządzona zadość uczyniona na tyle na ile możesz to uczynić. Człowiek grzesząc sam siebie oszukuje. Grzesząc krzywdzimy samych siebie. To nie Pan Bóg kara grzesznika lecz grzesznik sam na siebie ściąga karę. Grzech nawet wyspowiadany sakramentalnie pozostawia po sobie przykre konsekwencje, które wymagają zadość uczynienia, pokuty. Twoja nie wiara w moc Eucharystii skutkuje tym, że nie czujesz potrzeby słuchania Mszy Świętej. Jeśli zemrzesz w tej niewierze to na pewno spotkasz się z poważnymi konsekwencjami już po tamtej stronie. Msza Święta już ci wtedy nie pomoże. Szkoda, że tak się upierasz wybierając własną wiarę/drogę/ do Nieba. Zdradzę ci co widziała moja dusza podczas słuchania Mszy Świętej. W kościele było nas nie wielu. Zobaczyłem obok siebie tych, którzy odeszli i są już po tamtej stronie. Widziałem swoich przodków. Wielu z nich poznałem ale byli i tacy, których już nie pamiętałem. Najwspanialszy moment to wspólny śpiew wraz Aniołami „Święty, Święty, Święty, Pan Bóg Zastępów …”. Szkoda, że tego nie możesz usłyszeć ani zobaczyć swoją duszą. Przenajświętsza Ofiara dzieje się po obu stronach Nieba. Tu i tam. Bardziej tam niż tutaj. Szkoda każdego dnia bez Mszy Świętej. janusz

  #33 baran katolicki
 34. #32
  Jurek
  A czy może czasem nie jest tak, że ową WIARĘ/NIEWIARĘ podważają swoim zachowaniem Ci którzy Eucharystię przyjmują, jednocześnie depcząc ją wskutek swej natury?
  Moją postawę w stosunku do Kościoła /ostrożną, bardzo ostrożną/wybrał i opracował kapłan przez lata nad nią pracując /to tak, na marginesie/.
  Absolutnie nie chcę ani przeszkadzać, ani się narażać. I nie ma to nic wspólnego z wiarą czy niewiarą, raczej z doświadczeniem. Też prawdziwym.

  #34 Ka
 35. # Jurek
  Ja za świętym Pawłem Apostołem mogę śmiało powiedzieć:
  „Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus. Choć nadal prowadzę życie w ciele, jednak obecne życie moje jest życiem wiary w Syna Bożego, który umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie”
  [Ga 2,20]

  #35 chani
 36. Ad #32 Jurek,
  brutalne, ale dotykające sedna:
  „Chrześcijanin nie może nazywać siebie chrześcijaninem, jeśli nie pragnie spotkać Chrystusa. I to pragnienie musi być prawdziwe… Spotkanie musi być prawdziwe…”

  Jakże często jednak w świecie chrześcijańskim, słowa o potrzebie rzeczywistego spotkania z Jesusem, odczytuje się w kluczu tajemniczej metafory, hiperboli etc.
  Tym samym człowiek sam sobie wyrządza krzywdę oraz innym, jeżeli tak naucza.
  Spotkanie z Jezusem powinno być pragnieniem nr 1, ponieważ już pierwsze takie Spotkanie zmienia człowieka radykalnie i na zawsze. To widać na zewnątrz- w słowie, postawie i czynie. Środowisko, w którym żyje taka osoba zauważa, a nawet doświadcza realnej obecności Królestwa Bożego. Owoce spotkania z Jezusem są dla każdego widoczne- dokładnie tak, jak On sam mówił: Nie ukryje się miasto położone na górze.
  Wprawdzie nie każdy będzie w stanie powiedzieć po takim spotkaniu, jakiego koloru są oczy Jezusa, ale każdy będzie do głębi poruszony objawieniem Jego chwały- światłości i mocy. Od tego momentu nic już nie może pozostać takie samo- po spotkaniu z Bogiem człowiek nie może pozostać przy „życiu”.
  On czeka na każdego, na te spotkania, o każdej porze dnia i nocy, aby dać człowiekowi Życie.

  #36 Paweł
 37. # 33 Janusz
  I znowu się wymigujesz z odpowiedzią.
  W szkole też tak robiłeś?
  I jak dla mnie to byś napisał świętną powieść SF 🙂
  I dlaczego ci, którzy nie chodzą na Eucharystię od razu nie wierzą?

  #37 chani
 38. “I dlaczego ci, którzy nie chodzą na Eucharystię od razu nie wierzą?”
  Dlatego:

  1) 28 Oni zaś rzekli do Niego: «Cóż mamy czynić, abyśmy wykonywali dzieła Boże?» 29 JEZUS ODPOWIADAJĄC RZEKŁ DO NICH: «Na tym polega dzieło [zamierzone przez] Boga, ABYŚCIE UWIERZYLI W TEGO, KTÓREGO ON POSŁAŁ». /…/
  2) 47 ZAPRAWDĘ, ZAPRAWDĘ, powiadam wam: KTO WIERZY, ma życie wieczne.
  48 Jam jest chleb życia. 49 8 Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli. 50 To jest chleb, który z nieba zstępuje: kto go spożywa, nie umrze. 51 Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. JEŚLI KTO SPOŻYWA TEN CHLEB, BĘDZIE ŻYŁ NA WIEKI. CHLEBEM, KTÓRY JA DAM, JEST MOJE CIAŁO ZA ŻYCIE ŚWIATA». 52 Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: «Jak On może nam dać [swoje] ciało do spożycia?»
  53 Rzekł do nich Jezus: «ZAPRAWDĘ, ZAPRAWDĘ, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. 54 Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. 55 Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. 56 Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. 57 Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez9 Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. 58 To jest chleb, który z nieba zstąpił – nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki». 59 To powiedział ucząc w synagodze w Kafarnaum.
  60 A spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, wielu mówiło: «Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?» 61 Jezus jednak świadom tego, że uczniowie Jego na to szemrali, rzekł do nich: «To was gorszy? 62 A gdy ujrzycie Syna Człowieczego, jak będzie wstępował tam, gdzie był przedtem? “ (J6)

  #38 Jurek
 39. #38 Jurek
  Wiem, że ten fragment ci się bardzo podoba i tylko go cytujesz ale uwierz mi jest inaczej niż myślisz.

  #39 chani
 40. 11. #39 chani
  “Wiem, że ten fragment ci się bardzo podoba i tylko go cytujesz ale uwierz mi jest inaczej niż myślisz.”
  Jezu ufam Tobie.
  Wiec dla odmiany inny cytat:
  16 Bo ja nie wstydzę się Ewangelii, jest bowiem ona mocą Bożą ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka3. 17 W niej bowiem objawia się sprawiedliwość Boża, która od wiary wychodzi i ku wierze prowadzi, jak jest napisane: a sprawiedliwy z wiary żyć będzie4.

  Usprawiedliwienia potrzebują poganie

  18 Albowiem gniew Boży ujawnia się z nieba na wszelką bezbożność i nieprawość tych ludzi, którzy przez nieprawość nakładają prawdzie pęta. 19 To bowiem, co o Bogu można poznać, jawne jest wśród nich, gdyż Bóg im to ujawnił. 20 Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty – wiekuista Jego potęga oraz bóstwo – stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła, tak że nie mogą się wymówić od winy5. 21 Ponieważ, choć Boga poznali, nie oddali Mu czci jako Bogu ani Mu nie dziękowali, lecz znikczemnieli w swoich myślach i zaćmione zostało bezrozumne ich serce. (Rz 1)

  #40 Jurek
 41. I jeszcze inny moze:
  Ga 1,8-9
  PRAWDZIWOŚĆ GŁOSZONEJ PRZEZ ŚW. PAWŁA EWANGELII
  Prawdziwa Ewangelia
  1 8 Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy – niech będzie przeklęty! 9 Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście – niech będzie przeklęty!
  Podkladasz sie chyba.

  #41 Jurek
 42. „# Jurek
  Ja za świętym Pawłem Apostołem mogę śmiało powiedzieć:
  „Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus. Choć nadal prowadzę życie w ciele, jednak obecne życie moje jest życiem wiary w Syna Bożego, który umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie”
  [Ga 2,20]”
  Ja chyba tez, wiec „kardynale Bertone miedzy toba i mna ktos jest klamca” – Socci

  #42 Jurek
 43. # Jurek
  A poza tym to Jezus nie powiedział, że ci, którzy nie będą jedli Ciała Syna Człowieczego nie będą wierzyli jednak

  #43 chani
 44. Ad #42 Jurek
  Z czym to połączyć?
  Do czego odnieść?
  Chyba do żartobliwego ale wymownego powiedzenia:
  Wlazł na gruszkę, rwał pietruszkę i wołał: jaka ładna cebula!
  Bp ZbK

  #44 bp Zbigniew Kiernikowski
 45. Ad #43 chani
  Proszę o większą staranność w formułowaniu wypowiedzi, aby można było zrozumieć, o co chodzi!
  Bp ZbK

  #45 bp Zbigniew Kiernikowski
 46. # 40: 41 Jurek
  Drogi Jurku.
  Ale ja nie wstydzę się Boga i nie znam innej Ewangelii.
  Tylko człowiek może ją interpretować na swoją korzyść czasami związaną z pieniądzem.
  Wiadomo, że człowiek we wszystkim widzi korzyść i nawet na Bogu potrafi zarobić.
  Wierzysz to zapłać a jak nie to znaczy, że nie wierzysz – taka smutna prawda.
  Zadajmy więc sobie pytanie:
  Czy gdyby nie korzyść materialna to byśmy wierzyli?
  I sam zacytowałeś: „7 W niej bowiem objawia się sprawiedliwość Boża, która od wiary wychodzi i ku wierze prowadzi, jak jest napisane: a sprawiedliwy z wiary żyć będzie” więc wniosek sam wyciągnij.
  I wiesz co?
  Ja w wierze używam rozumu i próbuje logicznie myśleć.
  To chyba nie zabronione?
  ——————————–
  #45 bp Zbigniew Kiernikowski
  No dobrze. Czasami ja siebie też nie rozumiem 🙂

  #46 chani
 47. #42 Jurek
  Wiesz co Jurek?
  Ja mam pokarm, o którym Ty nic nie wiesz?
  Twoim pokarmem jest Jezus w Hostii a moim Jezus pod inną postacią.

  #47 chani
 48. Ad#46; 47 Chani.
  Drogi Krzysiu,
  1) “Ale JA NIE WSTYDZĘ SIĘ BOGA I NIE ZNAM INNEJ EWANGELII.
  Tylko człowiek MOŻE JĄ INTERPRETOWAĆ NA SWOJĄ korzyść…” –
  W tym sek.
  2) ‘sam zacytowałeś: „17 W niej bowiem objawia się sprawiedliwość Boża, KTÓRA OD WIARY WYCHODZI I KU WIERZE PROWADZI, jak jest napisane: a SPRAWIEDLIWY Z WIARY ŻYĆ BĘDZIE” więc wniosek sam wyciągnij.’ – wyciagam wiec na tyle na ile umie, sam sprowokowales mnie, dziekuje, ze dobrze zauwazyles:

  a) Rz 1, 17 – Ha 2,4 (por. Ga 3,11; Hbr 10,38). Sens cytatu: sprawiedliwość Boża niesie ZBAWIENIE TYM, KTÓRZY ZAWIERZĄ BOŻYM OBIETNICOM. TRUDNY ZWROT „OD WIARY… KU WIERZE”, RÓŻNIE TŁUMACZONY (wiara ST i NT; wiara w fakty i wiara w obietnice rzeczy przyszłych) podkreśla zapewne nie tylko konieczność samej wiary, ale i jej postępu.
  b) Ga, 3, 11: “10 Natomiast na tych wszystkich, którzy polegają na uczynkach Prawa, ciąży przekleństwo. Napisane jest bowiem: PRZEKLĘTY KAŻDY, KTO NIE WYPEŁNIA WYTRWALE WSZYSTKIEGO, CO NAKAZUJE WYKONAĆ Księga Prawa. 11 A że w Prawie nikt nie osiąga usprawiedliwienia przed Bogiem, WYNIKA STĄD, ŻE SPRAWIEDLIWY Z WIARY ŻYĆ BĘDZIE. 12 Prawo nie opiera się na wierze, lecz [mówi]: KTO WYPEŁNIA PRZEPISY, DZIĘKI NIM ŻYĆ BĘDZIE.
  13 Z TEGO PRZEKLEŃSTWA PRAWA CHRYSTUS NAS WYKUPIŁ – stawszy się za nas przekleństwem8, bo napisane jest: Przeklęty każdy, którego powieszono na drzewie – 14 aby błogosławieństwo Abrahama stało się w Chrystusie Jezusie udziałem pogan i abyśmy przez wiarę otrzymali obiecanego Ducha
  c) Hbr 10, “38 A mój SPRAWIEDLIWY Z WIARY ŻYĆ BĘDZIE,
  JEŚLI SIĘ COFNIE, nie upodoba sobie dusza moja w nim.
  39 My zaś nie należymy do odstępców, którzy idą na zatracenie, ale do wiernych, którzy zbawiają swą duszę.”

  d) Dziwne: ”przypadek?”W piatek 29 stycznia 2021; Rok B, slyszelismy wlasnie o, wiec moze szkoda, ze nie byles:
  czytanie (Hbr 10, 32-39)
  Wiara podtrzymuje wytrwałość
  Czytanie z Listu do Hebrajczyków
  Bracia: Przypomnijcie sobie dawniejsze dni, kiedy to po oświeceniu wytrzymaliście wielkie zmaganie, to jest udręki, już to wystawieni publicznie na szyderstwa i prześladowania, już to stawszy się towarzyszami tych, którzy to przeżywali. Albowiem współcierpieliście z uwięzionymi, z radością przyjęliście rabunek waszego mienia, wiedząc, że sami posiadacie majątek lepszy i trwały. Nie wyzbywajcie się więc waszej ufności, która znajduje wielką odpłatę. Potrzebujecie bowiem wytrwałości, abyście po wypełnieniu woli Bożej dostąpili spełnienia obietnicy. «Jeszcze bowiem krótka, bardzo krótka chwila, i przyjdzie Ten, który ma nadejść, i nie spóźni się. A MÓJ SPRAWIEDLIWY DZIĘKI WIERZE ŻYĆ BĘDZIE, JEŚLI SIĘ COFNIE, NIE ZNAJDZIE DUSZA MOJA W NIM UPODOBANIA».
  MY ZAŚ NIE NALEŻYMY DO ODSTĘPCÓW, KTÓRZY IDĄ NA ZATRACENIE, ALE DO WIERNYCH, KTÓRZY ZBAWIAJĄ DUSZĘ.
  e) “I WIESZ CO?
  JA W WIERZE UŻYWAM ROZUMU I PRÓBUJE LOGICZNIE MYŚLEĆ.” – Ja tez sie tak staram!

  #48 Jurek
 49. 47 Chani

  Wiesz co Jurek?
  Ja mam pokarm, o którym Ty nic nie wiesz?
  Twoim pokarmem jest Jezus w Hostii a moim Jezus pod inną postacią.
  chani

  – Byc moze, podkresle raz jeszcze: “Ale ja… NIE ZNAM INNEJ EWANGELII.” i nie chce znac!

  #49 Jurek
 50. #49 Jurek
  Ja też nie znam nikogo poza Bogiem ale jak tak znasz Ewangelię to zapewnię wiesz, że przy studni Jezus oświadczył uczniom, że „«Ja mam do jedzenia pokarm, o którym wy nie wiecie». Mówili więc uczniowie jeden do drugiego: «Czyż Mu kto przyniósł coś do zjedzenia?» Powiedział im Jezus: «Moim pokarmem jest wypełnić wolę Tego, który Mnie posłał, i wykonać Jego dzieło” (Jan 4,32-34]
  Jeśli pokarmem Jezusa jest wypełnić wolę Boga to według logiki Jezusa pokarm to nie tylko fizyczne połknięcie czego ale to słowo ma głębszy sens.

  #50 chani
 51. # Jurek
  W Ks. Ezechiela znalazłem ” A On rzekł do mnie: «Synu człowieczy, zjedz to, co masz przed sobą. Zjedz ten zwój i idź przemawiać do Izraelitów!» Otworzyłem więc usta, a On dał mi zjeść ów zwój, mówiąc do mnie: «Synu człowieczy, nasyć żołądek i napełnij wnętrzności swoje tym zwojem, który ci podałem». Zjadłem go, a w ustach moich był słodki jak miód” [3,1-3]
  Jak myślisz Ezechiel na prawdę zjadł ten zwój i dlatego przemawiał w imię Boga?
  W Ks. Jeremiasza wyczytałem takie słowa:
  ” I wyciągnąwszy rękę, dotknął Pan moich ust i rzekł mi: «Oto kładę moje słowa w twoje usta…” [1,9]
  Pan włożył w usta Jeremiasz swoje słowa ale w jaki sposób?

  #51 chani
 52. #50 chani
  “34 POWIEDZIAŁ IM JEZUS: «MOIM POKARMEM JEST WYPEŁNIĆ WOLĘ TEGO, KTÓRY MNIE POSŁAŁ, I WYKONAĆ JEGO DZIEŁO.”

  1) Krzysiu, potwierdzasz co wczesniej cytowalem:
  “ 24 A KIEDY LUDZIE Z TŁUMU zauważyli, że nie ma tam Jezusa, a także Jego uczniów, wsiedli do łodzi, przybyli do Kafarnaum i tam szukali Jezusa. 25 Gdy zaś odnaleźli Go na przeciwległym brzegu, rzekli do Niego: «Rabbi, kiedy tu przybyłeś?»
  26 W odpowiedzi rzekł im Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Szukacie Mnie nie dlatego, żeście widzieli znaki, ale dlatego, żeście jedli chleb do sytości. 27 TROSZCZCIE SIĘ NIE O TEN POKARM, KTÓRY GINIE, ALE O TEN, KTÓRY TRWA NA WIEKI, A KTÓRY DA WAM SYN CZŁOWIECZY; JEGO TO BOWIEM PIECZĘCIĄ SWĄ NAZNACZYŁ BÓG OJCIEC». 28 ONI ZAŚ RZEKLI DO NIEGO: «CÓŻ MAMY CZYNIĆ, ABYŚMY WYKONYWALI DZIEŁA BOŻE?» 29 JEZUS ODPOWIADAJĄC RZEKŁ DO NICH: «NA TYM POLEGA DZIEŁO [ZAMIERZONE PRZEZ] BOGA, ABYŚCIE UWIERZYLI W TEGO, KTÓREGO ON POSŁAŁ».” (J6)

  2) “Krzysiu miotasz sie,
  „wszyscy mogą mówić, że U NICH JEST ŻYWY CHRYSTUS to nie znaczy, że tam jest.”
  To nie wszyscy, moze niektorzy, ale to sam:
  1) 1406 JEZUS MÓWI: „JA JESTEM CHLEBEM ŻYWYM, który zstąpił z nieba. JEŚLI KTO SPOŻYWA TEN CHLEB, BĘDZIE ŻYŁ NA WIEKI… KTO SPOŻYWA MOJE CIAŁO I PIJE MOJĄ KREW, MA ŻYCIE WIECZNE… TRWA WE MNIE, A JA W NIM” (J 6, 51. 54. 56).
  2) KOSCIOL
  1413 Przez konsekrację dokonuje się przeistoczenie (transsubstantiatio) chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Pod konsekrowanymi postaciami chleba i wina jest obecny żywy i chwalebny Chrystus w sposób prawdziwy, rzeczywisty i substancjalny, z Ciałem, Krwią, Duszą i Bóstwem.

  3) Wiec masz racje: “Jezusa pokarm to nie tylko fizyczne połknięcie czego ale to słowo ma głębszy sens.”

  #52 Jurek
 53. #51 chani
  Nie wiem, dla mnie ani jedno ani drugie, nie jest az tak istotne, zapewne inni wiedza lepiej.
  Ez 3, 3 – Por. Iz 6,5n; Jr 1,9; Ap 10,8.

  Iz 6,5-7) i aby uczestniczył w świętości Boga (por. Iz 1,26n; Iz 5,16n). To trzykrotne powtórzenie podjęte zostaje w Ap 4,8 i w liturgii kościelnej.
  Iz 1, 26 – „Miasto Sprawiedliwości” – sprawiedliwość w teologii Izajasza i Amosa oznacza: przestrzeganie praw w rządzeniu i w sądach, cnotę władców i przymiot królestwa, w którym Bóg daje ludowi udział w swej świętości. „Gród Wierny”, imię symboliczne, jak i poprzednie, dane przyszłej Jerozolimie, wyrażające jej rolę i powołanie.
  9 I wyciągnąwszy rękę, dotknął Pan moich ust i rzekł mi: «Oto kładę moje słowa w twoje usta. (Jr 1, 9)
  8 A głos, który słyszałem z nieba,
  znów usłyszałem, jak zwracał się do mnie w słowach:
  «Idź,
  weź księgę otwartą w ręce anioła stojącego na morzu i na ziemi!». (Ap10, 8)

  #53 Jurek
 54. #50 Chani
  “ale jak tak znasz EWANGELIĘ”
  Moze to nie przypadek, ze dzis wlasnie mozna uslyszec taka odpowiedz sw Pawla w Kosciele:
  “… Piszę zaś to, nie żeby coś osiągnąć w ten sposób. Wolałbym raczej umrzeć niż… NIKT MIĘ NIE POZBAWI MOJEJ CHLUBY7. 16 Nie jest dla mnie powodem do chluby to, że głoszę EWANGELIĘ. Świadom jestem ciążącego na mnie obowiązku. Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii! 17 Gdybym to czynił z własnej woli, miałbym zapłatę, lecz jeśli działam nie z własnej woli, to tylko spełniam obowiązki szafarza. 18 Jakąż przeto mam zapłatę?8 Otóż tę właśnie, że głosząc EWANGELIĘ bez żadnej zapłaty, nie korzystam z praw, jakie mi daje EWANGELIA.” (1 Kor)

  #54 Jurek
 55. #50 chani
  4) Wczoraj cytowalem, reszte co pisales: “….JA MAM DO JEDZENIA POKARM, O KTÓRYM WY NIE WIECIE». Mówili więc uczniowie jeden do drugiego: «Czyż Mu kto przyniósł coś do zjedzenia?»: 34 POWIEDZIAŁ IM JEZUS: «MOIM POKARMEM JEST WYPEŁNIĆ WOLĘ TEGO, KTÓRY MNIE POSŁAŁ, I WYKONAĆ JEGO DZIEŁO.”
  5) i napisalem, “Krzysiu, potwierdzasz co wczesniej cytowalem: /…/
  6) Dzis otworzylem na Jan 3, 29 i wlasnie znowu czytalem dalej:

  “… 27 Na to przyszli Jego uczniowie i dziwili się, że rozmawiał z kobietą. Jednakże żaden nie powiedział: «Czego od niej chcesz? – lub: – Czemu z nią rozmawiasz?» 28 Kobieta zaś zostawiła swój dzban i odeszła do miasta. I mówiła tam ludziom: 29 «Pójdźcie, zobaczcie człowieka, który mi powiedział wszystko, co uczyniłam: Czyż On nie jest Mesjaszem?» 30 Wyszli z miasta i szli do Niego. 31 Tymczasem prosili Go uczniowie, mówiąc: «Rabbi, jedz!» 32 On im rzekł: «JA MAM DO JEDZENIA POKARM, O KTÓRYM WY NIE WIECIE». 33 Mówili więc uczniowie jeden do drugiego: «Czyż Mu kto przyniósł coś do zjedzenia?» 34 Powiedział im Jezus: «MOIM POKARMEM JEST WYPEŁNIĆ WOLĘ TEGO, KTÓRY MNIE POSŁAŁ, I WYKONAĆ JEGO DZIEŁO. /…/
  39 Wielu Samarytan z owego miasta zaczęło w Niego wierzyć dzięki słowu kobiety świadczącej: «Powiedział mi wszystko, co uczyniłam». 40 Kiedy więc Samarytanie przybyli do Niego, prosili Go, aby u nich pozostał. Pozostał tam zatem dwa dni. 41 I o wiele więcej ich uwierzyło na Jego słowo, 42 a do tej kobiety mówili: «WIERZYMY JUŻ NIE DZIĘKI TWEMU OPOWIADANIU, NA WŁASNE BOWIEM USZY USŁYSZELIŚMY I JESTEŚMY PRZEKONANI, ŻE ON PRAWDZIWIE JEST ZBAWICIELEM ŚWIATA».

  #55 Jurek
 56. Ad #55 Jurek
  I po co tyle długiego cytatu?

  #56 bp Zbigniew Kiernikowski
 57. Ad #56 bp Zbigniew Kiernikowski
  Moze cos w tym jest, dziś znów otworzyłem na tym samym miejscu i czytałem także rozdz 6, który kilka razy tu cytowałem az Chani napisal:. „Wiem, że ten fragment ci się bardzo podoba i tylko go cytujesz ale uwierz mi jest inaczej niż myślisz.”
  Pozdrawiam wszystkich z ciepłego Melbourne.

  #57 Jurek
 58. #57 Jurek
  Aż się nasuwa pytanie, które skierował kiedyś Filip do dworzanina:
  „Czy rozumiesz co czytasz”? [Dz 8,30]
  Żeby cytować to trzeba najpierw to zrozumieć.

  #58 chani

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php