Burza po wypowiedzi PMM (180218)

by bp Zbigniew Kiernikowski

Trwa gorączkowa dyskusja i wymiana emocjonalnych opinii w związku z wypowiedzią naszego Premiera Mateusza Morawieckiego, jakiej udzielił na postawione mu pytanie przez jednego z dziennikarzy NYT. Odpowiedź Premiera wywołała z różnych stron bardzo negatywne reakcje. Trzeba jednak przyznać – jak to też uznaje wielu – że ta wypowiedź zdaje się obiektywnie stwierdzać fakt negatywnych postaw i działań w czasach II Wojny Światowej wobec Żydów ze strony przedstawicieli różnych narodów – w tym Polaków i Żydów. Wypowiedź Pana Premiera dotknęła bardzo czułego aspektu – zbyt jednostronnego spoglądania na bolesne i tragiczne wydarzenia z czasów okupacji niemieckiej, jaki dominuje po stronie izraelskiej.

Jaka refleksja? Trzeba zdecydowanego docierania do prawdy przy jednoczesnej otwartości na rozmowy i dialog. Z wielu powodów nie przyjdzie to łatwo. Nie wolno nam jednak tracić nadziei. Trzeba pokornego podchodzenia do wszystkich bolesnych wydarzeń spowodowanych przez ludzi. Trzeba podejścia bez jakiegokolwiek kamuflowania ze względów ideologicznych czy z powodu niewłaściwie rozumianego patriotyzmu bez poszanowania prawdy. Trzeba refleksji i modlitwy.

Dziękujemy Bogu za słowa i za postawę Premiera Mateusza Morawieckiego i wspieramy go życzliwością, wyrażeniem i propagowaniem szczerych i prawdziwych opinii oraz modlitwą, by miał rozeznanie i siły do dalszego prowadzenia rozmów w duchu odkrywania i bronienia prawdy oraz szukania dróg prowadzących do wzajemnego zrozumienia i tworzenia płaszczyzny koegzystencji między narodami Izraelskim i Polskim. Między wyznawcami religii mojżeszowej i chrześcijanami. Jedni i drudzy cierpieli ze strony totalitaryzmu niemieckiego nazizmu.

Bp ZbK

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

48 komentarzy

 1. Tak „… Dziękujemy Bogu za słowa i za postawę Premiera Mateusza Morawieckiego i wspieramy go życzliwością, wyrażeniem i propagowaniem szczerych i PRAWDZIWYCH opinii oraz modlitwą, by miał rozeznanie i siły do dalszego prowadzenia rozmów w duchu odkrywania i bronienia PRAWDY oraz szukania dróg prowadzących do wzajemnego zrozumienia i tworzenia płaszczyzny koegzystencji między narodami Izraelskim i Polskim…” ks. bp ZbK

  #1 Jurek
 2. „… Tylko Jezus jest Droga, Prawda I Zyciem,… Kiedy nasza modlitwa jest zjednoczna z Jezusem, Bog daje nam Ducha Prawdy,..

  #2 Jurek
 3. Kabarecista Robert Górski napisał:
  „Potrzeba ostrożności, bo czego sie nie dotknie w tych relacjach, to koniec końców widać jakieś straszne krematorium”.
  Tak, wspierajmy modlitwą Premiera i prowadzących dialog.

  #3 Klara
 4. Prawda oczyszcza.

  #4 Ka
 5. #2 Jurek.
  Tylko Jezus Chrystus narodził się po to by dać Świadectwo PRAWDZIE. To jest ŚWIĘTA PRAWDA. Jest jeszcze jak mawiał ks.Tischner tys prawda i gówno prawda.
  Księdza Biskupa „trzeba” ma sens tylko przy dobrej woli obu Narodów. Dziękujmy również Stwórcy, że w tym historycznym konflikcie upomina się o narodowość własnego stworzenia. W świecie gdzie niszczy się wszelkie objawy narodowego patriotyzmu to wydarzenie jest perłą wyrzuconą na brzeg zdeprawowanego oceanu dziejów.
  janusz

  #5 baran katolicki
 6. W getcie w moim mieście jak i w innych gettach pilnowaniem żydów, przestrzeganiem prawa okupanta zajmowała się Jüdischer Ordnungsdienst, dosł. Żydowska Służba Porządkowa, zwyczajowo policja żydowska. Właśnie oni dopilnowali, by wszyscy Żydzi opuścili getto, kilkuset Żydów w eskorcie kilku żołnierzy niemieckich doprowadzono do stacji kolejowej i wywieziono do Sobiboru.

  #6 lemi
 7. W moim mieście młoda Żydówka zadawała się i bawiła Niemców za co w nocy ogolono ją na łyso. W odwecie Niemcy na drugi dzień złapali kilkunastu Polaków i rozstrzelali ich w centrum miasta na oczach mieszkańców.

  #7 lemi
 8. W moim mieście we wrześniu 1939 roku wkraczającą od wschodu armię czerwoną Żydzi witali chlebem i solą a na cześć agresora wybudowali bramę powitalną. Bolszewicy doszli prawie do Wisły a gdy oni wycofali się i od zachodu wkraczały wojska Niemieckie ci sami Żydzi wybudowali nową bramę powitalną i witali ich także chlebem i solą.

  #8 lemi
 9. Tak Lemi, zupelnie doslownie mowila moja b. dobra Tesciowa, [(urodzila sie w 1925 w Czortkowie) miala 15 lat, gdy Sowieci weszli, Jej Ojciec wraz z polbratem, (bo pierwszego meza Jej Matki „zameczyli” bolszewicy, trzymajac w wiezieniu w wodzie), uciekl przez Wegry i walczyl pozniej w Anders Armi pod Monte Cassino], wraz Jej Matka, nauczycielka i 9 letnim teraz sp. bratem wywiezli na Syberie, skad po 3 latach mieli mozliwosc powrotu, ALE, podobno Zyd ukradl im dokumenty i nie mogac wykazac sie, ze sa Polakami, dopiero po 6 latach skazania wysiedli w Pile. Choc ma juz blisko 93 lata W Czortkowie w swoim domu nie byla chyba jeszcze.

  #9 Jurek
 10. „Zgodnie z halachą żydowi nie wolno dopuścić (o ile potrafi temu zapobiec), by jakikolwiek goj został mianowany na najskromniejsze nawet stanowisko, dzięki któremu mógłby sprawować władzę nad żydami”. Izrael Szahak.
  Współcześni Syjonici są dobrze zamaskowani i nie sposób ich poznać wśród znajomych. Są jednak ogony,o których zapominają sami wybrani. Czy współczesny Syjonizm to biblijny Izrael?
  janusz

  #10 baran katolicki
 11. „Ta religia [Żydów z czasów Pana Jezusa] już nie istnieje. Istnieje ona tylko i wyłącznie na kartach Pisma Świętego jako zapis doświadczeń wiary i pobożności biblijnego Izraela. Na gruncie religii biblijnego Izraela wyłoniły się dwie religie. Najpierw chrześcijaństwo (…), a następnie judaizm rabiniczny (…). Nie pokrywa się [on] z religią biblijnego Izraela. Jest od niej, wbrew pozorom, bardziej odległy niż chrześcijaństwo”. Ks.prof.Waldemar Chrostowski. Jak mało znamy syjonistyczny Izrael.
  janusz

  #11 baran katolicki
 12. Dobry Bóg aby dać człowiekowi /Adamowi/ szanse na miłość odebrał mu spory kawał jego dumy narodowej, wolności, religijności, syjonizmu, racji, majątku narodowego i tego wszystkiego co kłóci nas i Żydów i utworzył Ewę, inną niż on odpowiednią pomoc.
  Wszystko inne to – jak cytuje Janusz – gówno prawda.

  #12 grzegorz
 13. 3. Czytam: How many Jews are left in Poland?
  One-fifth of the Polish population perished during World War II, half of them were 3,000,000 Polish Jews murdered in The Holocaust, constituting 90% of Polish Jewry. Although the Holocaust occurred largely in German-occupied Poland, there was little collaboration with the Nazis by its citizens.

  4. Panu premierowi Netanjahu i innym politykom izraelskim serdecznie polecam lekturę. Oryginał, rękopis „Pieśni o zamordowanym narodzie żydowskim” Icchaka Kacnelsona znajduje się w kibucu Lochame ha-Geta’ot, czyli Bohaterów Getta, pod granicą libańską. Politycy izraelscy zapomnieli, że to mają, zapomnieli, że Icchak Kacnelson – Żyd z Żydów zdążył przekazać im i światu realia Zagłady. Jak to przeczytają, to wtedy możemy porozmawiać – mówiła historyk, dr Ewa Kurek.

  – My w zasadzie nie musimy się bronić. Zamordowani polscy Żydzi nas obronią. Musimy mieć tego świadomość – uważa inicjatorka akcji na rzecz wznowienia ekshumacji w Jedwabnem.

  #13 Jurek
 14. „W rzeczywistości Polacy jako jedyni udzielili jakiejkolwiek pomocy bojownikom z warszawskiego getta. Alianci, USA, Wielka Brytania i Związek Radziecki, po prostu zignorowali Powstanie w Getcie Warszawskim” – przypomina Arens cytowany przez onet.pl
  I podkreślił, że to Niemcy odpowiadają za Holocaust. Podał, że w wielu krajach byli kolaboranci współpracujący z okupantem, ale takich nie było w Polsce.

  „To jest różnica między Polską a innymi narodami Europy, które znalazły się pod niemiecką okupacją. To może być przyczyna drażliwości obecnego polskiego rządu, gdy słyszy oskarżenia, że Polska jest współodpowiedzialna za Holokaust” – pisze Arens.
  Źródło: Haaretz, niezalezna.pl, onet.pl „Mosze Arens to były minister spraw zagranicznych Izraela, trzykrotny minister obrony, a także ambasador Izraela w Stanach Zjednoczonych

  #14 Jurek
 15. Nie widzę w przestrzeni publicznej najmocniejszego argumentu w tym sporze:
  Będziemy odkrywali fakty historyczne i współczesne dotyczące niesprawiedliwości po obu stronach wg naszej najlepszej wiedzy.
  Wiemy, że jako Żydzi jesteście mocniejsi finansowo, medialnie, macie większe wpływy polityczne w świecie.
  Jednak nie boimy się przegrać bo wierzymy, że naszym Panem jest Jezus Chrystus, który umarł na Krzyżu i żyje. Jeśli w takiej czy innej przegranej w stosunku do Was Żydów jest Jego plan , będzie to też nasza Pascha.

  #15 grzegorz
 16. #12 Grzegorz.
  Naszym nowym Adamem jest Nazarejczyk/Jezus Chrystus/. Po co ciągle trwać w mentalności Prawa/stary człowiek/.Biblijny Adam dojrzał w Jezusie Chrystusie i to On winien być dla nas źródłem katolickiej wiary. Duma to poczucie własnej wartości/godności/.
  Adamie, jesteśmy Katolikami, jesteśmy Polakami, jesteśmy dziećmi ukochanego Stwórcy. Nie popadajmy w kompleksy niższości przed byłe łachudrą. Dumy Katolik to nie pyszałek lecz „gość”, który ukochał swoją ojcowiznę miłością przekraczającą tutejszą rzeczywistość.
  Nacjonalizm narodowy to nic innego jak kochać własną żonę, własne dzieci, własną kulturę, własną religię, własnego sąsiada, własnego nieprzyjaciela, itd. kochać miłością Chrystusową/Katolicką/.
  Pozdrawiam
  janusz

  #16 baran katolicki
 17. Taka tez byla stodola w Gardelegen.
  „…charred bodies of concentration camp prisoners who were burned to death inside a barn near the Medieval walled town of Gardelegen in eastern Germany on the night of April 13, 1945.

  American soldiers of the 102nd Infantry Division of the US Ninth Army were horrified when they saw the ghastly scene in the barn on the morning of April 15, 1945…”https://www.scrapbookpages.com/Gardelegen/Massacre.html.

  #17 Jurek
 18. SZCzęść Boże Ojcze Biskupie
  pozdrawiam wszystkich.
  Chcę powiedzieć że przysłuchujac się sporowi nasuwa się obraz nieprzebaczenia i stanu ciągłej wojny nerwów…podział i nienawiść.
  Lekarstwem może byłoby słowo przebaczenia, co w polityce prawie nie występuje. Jest walka na racje.
  Przecież nie ma już Jakuba … teraz jest Izrael.
  Pozdrawiam danuta

  #18 miłosierna samarytanka
 19. Dziennikarz zadający pytanie PMM mija się z prawdą.
  Polityk opowiadający historię babci mija się z prawdą.
  Czy standardem w narodzie Żydowskim jest kłamstwo?

  #19 lemi
 20. #18 Danusiu.
  Przepraszam i proszę o wybaczenie to nie koniec wojny. Chodzi o realne skutki/rany/, z którymi trzeba żyć z pokolenia w pokolenie. Nie ma już Adama jest Chrystus. Po co ciągle trwać w sprawiedliwości Starego Zakonu? Ten kto przebacza powinien mocą własnego przebaczenia wziąć na siebie skutek doczesnego zła wyrządzonego przez proszącego o przebaczenie.
  Jak sama widzisz, w sporze pomiędzy Polakami a Syjonistami nie ma świadomości Chrystusa, który na siebie wziął wieczną winę człowieczej głupoty. Pozostają realne szkody doczesne do zapłacenia. Tu jest cały problem konfliktu. „Nie ma już Żyda ani poganina/goja/, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie”. W Jezusie Chrystusie a nie poza Nim należy się jednoczyć.
  janusz

  #20 baran katolicki
 21. Profesor Żbikowski Żydowskiego Instytutu Historycznego w całości finansowanego z naszych podatków opowiada kłamstwa historyczne.
  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w całości finansowane z naszych podatków nic nie mówi o naszym poświęceniu w ratowaniu Żydów, przemilcza prawdę historyczną.
  W KL Auschwitz w większości utrzymywanym z naszych pieniędzy podawane są dwie wersje narracji, jedna dla Żydów druga dla gojów.
  W Polskich ambasadach i konsulatach pracują osoby posiadające obywatelstwo Polskie i Izraelskie.
  Jak długo będziemy dojeni i traktowani jak zwierzęta które należy wykorzystywać?

  #21 lemi
 22. Żydzi i chrześcijanie:módlcie się!
  http://misyjne.pl/zydzi-chrzescijanie-modlcie-sie/

  #22 Mirosława
 23. – Tak Niemcy zabijali w Jedwabnem, wbrew temu, co twierdzi Jan Tomasz Gross.
  Dlaczego nie zrobimy ekshumacji, nie potwierdzimy tego? Dlaczego godzimy się na to, by do Polski przylepiało się ciągle haniebne oskarżenie, że to Polacy zabili Żydów w Jedwabnem?
  A kto zabił Polaków w Gardelegen?
  Dziś Gardelegen powinno być pokazywane na całym świecie na sztandarach, jak żywcem spalono Polaków – akcentował Witold Gadowski.

  #23 Jurek
 24. #20 Januszu … Ty, masz rację…
  nie zgadzam się zdecydowanie w kwestii gdy, piszesz …” ze skutkami … ranami trzeba żyćc z pokolenia na pokolenie. To nie jest Droga Jezusa. On tez był prześladowany.
  Możesz nie zgadzać sie dalej … bowiem mam małe pojęcie o polityce, chociaż tu, bardziej rozchodzi się o meritum. Poszukiwanie prawdy i jej rozpowszechnianie wymaga jednocześnie wiedzy w tym konkretnym temacie, a także wrażliwości i wyczucia / obiektywizmu. Dobrze zostawić margines na dyskusję budującą dialog stron. Kierunek wytyczony trwałymi poglądami uniemożliwia wyjaśnienie i przyjęcie faktycznego stanu.
  Słuchałam … przypadkiem … dziś rano, o współpracy Policji francuskiej z Niemcami w czasie wojny. Fakty wyszły w XXI wieku. Francuska Policja przekazywała co tydzień wyznaczoną przez Niemców liczbę Żydów … ale Policja zawsze wydawała na stracenie większą ich liczbę od wyznaczonej przez Niemców.
  Co, nimi kierowało ? … co, chcieli uzyskać ? … Kto, decydował o tym ?
  Wojna, to okrutny czas. Ja nie mogę wiedzieć, ale wczułam się pierwszy raz i poczułam coś co pękło we mnie … a, żyło jako prawda … trudna i bolesna, bo przecież ludzie ginęli w cierpieniu.
  „Ludzie … Ludziom, zgotowali ten los” …\Fakty mówią same za Ludzi, którzy nic już nie powiedzą. Czczę ich pamięć.
  Ludzie w tamtym czasie cierpieli z powodu strachu o życie własne … bliskich, sąsiadów/może to właśnie była rodzina Żydów …
  Nie byli pewni jutra … głód … choroby … obozy …
  Byli, też Sprawiedliwi …
  Tak sobie myślę, jak każdy kto te dni przeżył, musi nosić niezapomniany obraz tej tragedii.
  Współczuję …
  Przepraszam … ale, jestem już wiekowa, sercem jestem z mężem, który opowiadał mi dużo.
  On, był wymagający … był dobry … był, nauczycielem.
  Dzięki Bogu …
  Przeszłam przemianę … dostałam od Boga Łaskę Przebaczenia i od tej chwili, myślę wyjątkowo.
  Nie potrafię nosić w sobie uraz. Stałam się łagodna. Owszem jest mi przykro, ale nie noszę w sercu
  uraz. Wiem, że to Łaska.
  Musiałam to napisać.
  Dodam jeszcze, że noszę w sercu, opowiadanie mojego Męża o zsyłce na Syberię. On, urodził się w 43 roku w Puszmie. Jego, trzyletni brat zmarł tam z niedożywienia. Mieszkali w ziemiance.
  Powiedział mi podczas toczącego się sporu na szczeblu międzypaństwowym (Polska-Niemcy)
  że dość tego podsycania i zasiewania w młodym pokoleniu uraz tamtych czasów, bo dochodzi do wypaczenia. Nie widzieliśmy … nie możemy poczuć. Trzeba zakończyć .
  Przepraszam, proszę o wyrozumiałość Ojcze Biskupie.
  Pozdrawiam danuta

  #24 miłosierna samarytanka
 25. #21 lemi,
  Polska od wieków wspierała diasporę żydowską, taka już nasza tradycja.
  Obecnie też wspieramy.
  Dodam jeszcze dla przykładu byłego wicepremiera i ministra finansów w rządzie Donalda Tuska – Jacka Rostowskiego a właściwie: Jan Antony Vincent- Rothfeld (Jacek Rostowski) (ur. 30 kwietnia 1951 w Londynie) wnuk Jakuba Rothfelda-Rostowskiego (syna Mojżesza Rotfelda i Lei z domu Broder).
  Zatrudniliśmy go w rządzie mimo, że nie miał nawet polskiego obywatelstwa.
  Środowiska żydowskie powinny być nam chyba wdzięczne 🙂

  #25 grzegorz
 26. Wdzięczność środowisk żydowskich wobec Polski powinien wzmacniać fakt, że po II wojnie światowej przyjęliśmy wielu zwyrodnialców żydowskiego pochodzenia, którzy jako funkcjonariusze UB, KBW i innych komunistycznych formacji, jako sędziowie i prokuratorzy, dokonywali okrutnych zbrodni na członkach podziemia niepodległościowego , prześladowali, torturowali oskarżali i skazywali niewinnych obywateli.
  Dzięki temu ci zbrodniarze nie realizowali swoich morderczych instynktów gdzie indziej, np. w Izraelu, Niemczech, Francji itd.które to kraje mogły w tym czasie spokojniej odbudowywać swoje zniszczone podczas wojny zasoby a Izrael budować nowe państwo.

  #26 grzegorz
 27. #24.
  Danusiu, po co w takim razie ciągle gloryfikować śmierć Nazarejczyka/Jezus Chrystus/ na Golgocie? Czy nie czas zakończyć, zapomnieć i szerzyć dalej humanitarną ideologię zrównoważonego rozwoju? KREW JEGO NA NAS I NA DZIECI NASZE – (Mat.27:25). Danusiu, „BIERZCIE I PIJCIE Z NIEGO WSZYSCY: TO JEST BOWIEM KIELICH KRWI MOJEJ NOWEGO I WIECZNEGO PRZYMIERZA, KTÓRA ZA WAS I ZA WIELU BĘDZIE WYLANA NA ODPUSZCZENIE GRZECHÓW. TO CZYŃCIE NA MOJĄ PAMIĄTKĘ”. Dzisiejszy Jezus Chrystus to Uwielbiony w chwale Boga Ojca jednorodzony Bóg Syn.
  Zdumiony jestem jak łatwo udaje się nam współczesnym Katolikom przeskakiwać z grzesznej doczesności do wiekuistej świętości. To cudowne przeniesienie/porwanie/dobre w ideologi protestanckiej ale ni jak ma się do wiary boskiej i katolickiej.
  Piaty warunek dobrej Spowiedzi świętej to zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu. Tu zaczyna się nasz współczesny problem z Sakramentem pokuty i pojednania. Kto dzisiaj odchodząc od konfesjonału pamięta jeszcze o zadośćuczynieniu Panu Bogu i bliźniemu za konkretne skutki swoich grzechów? Jakże łatwo nam się zadowolić rozgrzeszeniem, które faktycznie nie ma mocy uświęcenia bez zadośćuczynienia. Gdzie są nasi kapłani? Dlaczego nam tego nie uświadamiają na kazaniach? Czy nie jest tak, że latami trwamy w duchowej śmierci zadowalając się zadaną pokutą? Być może Panu Bogu to wystarczy ale nie człowiekowi okradzionemu, zabitemu, sponiewieranemu, zbezczeszczonemu, pogardzonemu, znienawidzonemu, zranionemu naszym grzechem.
  Zobacz Jezus Chrystus w biblijnym Nazarejczyku wziął na siebie wszystkie ludzkie winy/grzechy/. Zadość uczynił Bogu Ojcu ale zadość uczynienie doczesne pozostawił dla nas. Nie rozwiązał swoją śmiercią skutków człowieczego grzechu. Ktoś musi ponieść realne konsekwencje zła doczesnego. Jeśli ktoś urwał mi rękę a ja mu wybaczę to i tak będę bez ręki aż do śmierci. Samo przebaczenie to dopiero początek drogi do pojednania w wymiarze Chrystusowym.
  Danusiu, tu nie ma nic do rzeczy moje zdanie, moja racja, itd. Chodzi o piąty warunek Spowiedzi św. Kiedyś pytałem Księdza Biskupa jak On to widzi jako duszpasterz ale nie doczekałem się odpowiedzi. Jak Ty sobie radzisz z tym sakramentalnym zadość uczynieniem Bogu i bliźniemu?
  Pozdrawiam
  janusz

  #27 baran katolicki
 28. #25.
  Grzegorz, miliony Żydów Holokaustu to przecież Polacy „całą gębą”.
  janusz

  #28 baran katolicki
 29. Tak się składa że od kilku lat pracuję w Żydowskim Instytucie Historycznym, wcześniej krótko w IPN, o Polinie też wiele wiem jak też znam ludzi pracujących w Muzeum Auschwitz. Bardzo mnie boli wypominanie że te instytucje finansuje polski podatnik. Te instytucje zatrudniają w znakomitej większości Polaków takich choćby jak ja.
  Prof. Żbikowski podaje fakty, które mamy w dostępnych archiwach, w naszym i IPN i państwowych.
  Obawiam się że piszący tutaj nie mają wiedzy o skali niegodziwości Polaków w czasie wojny. Mam pretensję do Grossa że napisał o Jedwabnem a ominął to że w tej okolicy w 14 innych miejscowościach były pogromy, w których Polacy mordowali żydowskich sąsiadów.
  Żydowski chłopak został zastrzelony przez polskiego policjanta na podwórku mojego rodzinnego domu na Podlasiu.
  Dlatego zostałam historykiem-judaistą. Mam dostęp do największej biblioteki judaistycznej w której pracuję i do wielkiego archiwum, w którym mamy też teczki sprawiedliwych.
  Nad historiami sprawiedliwych pracowałam w IPN. Ich niesamowity heroizm jest mi dobrze znamy.
  Moi pradziadkowie też ukrywali Żydów w swej małej chatce. Byli w tym strasznym czasie ludzie bohaterscy, lękliwi, obojętni i też dopuszczający się niegodziwości i mordu. Musimy przyjąć naszą historię z pokorą, nie wiemy jak my sami zachowywalibyśmy się w takich okolicznościach w jakich znaleźli się nasi przodkowie i Żydzi.
  Jestem Panu Bogu wdzięczna za tą całą awanturę, jaką mamy bo pokazuje ona bardzo wiele.
  Ja straciłam ostatnio wiele złudzeń ale wierzę, że wielu ludzi dowie się sporo o naszej historii przy tej okazji.

  #29 Alicja Kościan
 30. Księże Biskupie,
  napisałam komentarz dość długi, ale przepadł.
  Przykro mi bardzo, już nie mam siły ponownie pisać.
  Będę się modlić za nas wszystkich. Wierzę że Pan Bóg dobro z tego wyprowadzi.
  Serdecznie pozdrawiam i zapewniam o ustawicznej modlitwie.

  Alicja

  #30 Alicja Kościan
 31. #29 Alicjo,
  Słusznie piszesz o Waszych badaniach naukowych i historycznych i w tym kontekście o Polakach mordujących Żydów.
  I obecnie uczestnicząc w Eucharystii czynimy gesty uznające nasz grzech, który wczasach pokoju objawia się w sposób może bardziej zawoalowany, ale w czasach wojny prawdopodobnie w niektórych przypadkach przybrałby formy drastyczne. Ja co do tego nie mam złudzeń.
  Społeczeństwa jednak wypracowały w tej sytuacji naszego grzechu pewne sposoby współżycia, również potrzebne aby to współżycie nie wzmacniało zachowań negatywnych.
  Te normy mają zastosowanie również w temacie tu poruszanym.
  W sprawie Holokaustu praktykuje się dwojako:
  1.Nie ma penalizacji tzw. kłamstwa oświęcimskiego, tzn. państwo nie wyznacza sankcji za wygłaszanie jakichkolwiek, chociażby niezgodnych z prawdą poglądów na ten temat. Tak jest np. w USA. Wtedy mamy do czynienia z wolnym rynkiem poglądów a równowaga na tym „rynku” utrzymuje się samoistnie, naturalnie. Osoba zaprzeczająca istnieniu obozów śmierci natychmiast spotyka się z miażdżącą krytyką opartą na solidnych argumentach historyczno-naukowych, które powstały właśnie dzięki tej wolności.
  2. Penalizuje się tzw. kłamstwo oświęcimskie, wtedy jednak nie ma wolnego rynku poglądów. Pewne poglądy można głosić, innych nie. Nad pewnymi można przeprowadzać badanie, analizy historyczne itd a nad innymi nie, logiczne- przecież nie można ich głosić.
  W Polsce mamy tą drugą sytuację. Ty cieszysz się swobodą badań nad zbrodniami popełnionymi na Żydach. Masz pracę, dostajesz dofinansowanie na badania itd.
  Czy jako uczciwego historyka, naukowca nie doskwiera ci czasem myśl, że taką swobodą nie cieszą się badacze zbrodni popełnionych na Polakach?
  Wyobrażasz sobie, że Żydowski Instytut Historyczny publikuje obszerne monografie dotyczące zbrodni popełnianych przez Żydów w czasie wojny, po wojnie? Czy ktoś byłby odważny w Waszym Instytucie pisać prace historyczne o Bagsiku i Gąsiorowskim, o Helenie Wolińskiej i środowisku, które w Wielkiej Brytanii skutecznie chroniło ją aż do śmierci i wielu innych wydarzeniach z naszej wspólnej historii?
  Nie podważam kompetencji czy uczciwości pracowników instytucji, o których piszesz, ale w tej dziedzinie panują nieuczciwe polityczne warunki gry narzucone przez grupy wpływów.
  Walczą one o swoją dominację, o pieniądze a o jak duże świadczy właśnie obecna ich reakcja na logiczne przecież słowa Premiera Morawieckiego.

  #31 grzegorz
 32. #29.
  Alicjo, proszę spróbować odpowiedzieć na zasadnicze pytanie konfliktu wokoło Holokaustu. Gdzie byłeś Izraelu gdy Naziści mordowali „Twoich” obywateli? Odpowiedzi wymagają kwestie narodowościowe najwyższych dowódców III Rzeszy? Jaka była narodowość właścicieli banków finansujących Holokaust?
  Czy nie jest tak, ze to Żyd Żydowi zgotował taki los/Holokaust/?
  Pozdrawiam i oczekuję doczesnej odpowiedzi
  janusz

  #32 baran katolicki
 33. #30
  Alicjo. Pan Bóg w Jezusie Chrystusie wziął na Siebie każdą człowieczą winę. To znaczy odkupił/wykupił/ każdego człowieka z niewoli grzechu/szatana/. Zakochał się aż do „szaleństwa” w każdym człowieku. Niestety w ogromie bez wzajemności. „Miłość nie jest kochana”.
  Pan Bóg za dobro wynagradza a za zło karze. Wyprowadzi na prostą ale jakim kosztem? Ile będziemy musieli za takie wyprowadzenie zapłacić w doczesności? Ile człowieczej krwi musi znowu popłynąć by zadość uczynić Sprawiedliwości?
  janusz

  #33 baran katolicki
 34. Alicjo,
  Wydarzenia związane z relacjami polsko-żydowskimi zbiegły się u mnie z rozważaniem tematu powszechności Kościoła.
  Obejmuje on bowiem również współczesnych Żydów na tyle, na ile ktokolwiek z nich spotyka w chrześcijanach tego samego Ojca , który prowadził Abrahama , Mojżesza, Jakuba czy Dawida.
  Prorocy ci widzieli, każdy w swoich okolicznościach, okruchy Zbawiciela.Jego pełni a obecna po Zmartwychwstaniu i zesłaniu Ducha Świętego daje nam moc, by tym żyć i o tym świadczyć, również wobec współczesnych Żydów; czy to wierzących czy też ateistów.
  Świadczyć a więc przebaczać.
  Jednak o tym co przebaczamy, nie wolno mówić publicznie, jest to otoczone zasłoną milczenia, przesuwane w nieistnienie.
  Dlatego, o ile mamy odwagę, uznajemy nasz wspólny (i Polaków i Żydów ) grzech, również konkretne grzechy nie dla potępienia, ale aby dzięki posłaniu przez Ducha być jednym, świętym i powszechnym Kościołem.

  #34 grzegorz
 35. „Polacy mordowali żydowskich sąsiadów”.
  Alicjo, POLSKA to wspólnota katolickiej „maści”. Katolickość to różnorodność zjednoczona w Jezusie Chrystusie.
  Katolickość naszego narodu/rodzina/ jest /przyjazna/gościnna dla innych narodowości. Narodowość to rodzinność. Polakami byli w ogromnej większości ideologiczni Syjoniści, którzy z pokolenia w pokolenie mają sprawiedliwość po swojej stronie. Mają władzę nad światową kasą, ale nie mają władzy nad wiecznością.
  janusz goj

  #35 baran katolicki
 36. Ojcze Biskupie
  Tak smutno mi się zrobiło. Brakuje mi argumentów czasowo-rzeczowych, ale poddałam się rozprawie. To mi w sercu gra po trudnym dniu. To opisuję … może nie powinnam. Proszę o wyrozumiałość.
  Pozdrawiam Wszystkich…

  # Januszu… pozdrawiam … trudno o odpowiedź w sprawie delikatnej dotykającej Sfery z Innego Wymiaru przez Sakrament Spowiedzi.
  Sakrament Pokuty i Pojednania, to jak! … obmycie siebie w Krwi Bożego Miłosierdzia .
  Pojednanie to … spotkanie Oblubieńca z jego Oblubienicą … (tak powiem z siebie w uniesieniu).
  Zadośćuczynienia, to czyny Miłości, na wzór Bożej Miłości.
  Bóg, jest Miłością. Jego Miłość trwa wiecznie… wszystko przetrzyma.
  >>>… tylko Jezus Chrystus mógł wziąć na siebie nasze grzechy dlatego … że, Sam był bez grzechu. Tylko Bóg ma władzę nad grzechem i Bóg może umrzeć za grzech człowieka i powstać, ze śmierci . Umarł za grzech choć był bez grzechu.
  Bóg, w Sobie ma Moc … czyli, ma Moc … pokonać zło …
  Nie muszę, czynić zła dlatego, że ktoś mi czyni zło.
  „ …kto nienawidzi swojego brata jest zabójcą …: powiedział Pan Jezus/ Źródło Życia.
  Jestem odrzucona, gdy potrafię żyć z grzechem … z moim grzechem i może drugiego złem, kiedy zaakceptuję je.
  … „ Ile razy mam przebaczać swojemu bratu” … pytał Piotr, …
  Pan Jezus odpowiedział: masz przebaczyć nie siedem a, siedemdziesiąt siedem razy” ….
  Może, brak dobrych intencji będzie nadal pobudzany. Trzeba sobie zdać sprawę, że trzeba dążyć do jedności.
  Pan Jezus wiele razy mówił do uczniów … … „UFAJ….”
  Jutro niedziela …. która, (?) zjednoczy … czy, rozdzieli nas w Komunii z Jezusem …
  Pan Jezus … powiedział: … do wszystkich, kto w Niego uwierzy ten… (ma już Życie)…
  Ja, Jestem… Prawda …
  Kapłan przy Ołtarzu powie jutro … „ … OTO JEZUS …”
  Jezus … popatrzy i wypowie do mnie … „TO JEST CIAŁO MOJE I KREW MOJA , za ciebie/ za was wszystkich WYLANA na KRZYŻU >>>… czyńcie, to na Moją Pamiątką… „

  A … ja… choć niczego nie muszę …
  Popatrzę Jezusowi w Oczy i cichutko powiem Mu;
  Obrus Biały i Ciało Twoje Jezu i Kielich Krwi … na Nim … i Kapłana głos …
  Komunia z Chrystusem … to, moment … dla którego warto żyć, by Życie zachować.
  Pascha z Chrystusem … to Droga, którą muszę przejść.
  #15 Grzesiu :” w przestrzeni publicznej nie widzę najmocniejszego argumentu w tym sporze”…
  … chociaż: … „będziemy odkrywali fakty historyczne i współczesne dotyczące niesprawiedliwości po obu stronach w/g naszej najlepszej wiedzy … /i, dalej / … Nie boimy się przegrać, bo wierzymy, że naszym Panem jest Jezus Chrystus, który umarł na krzyżu i żyje.” Jeśli w takiej czy innej przegranej w stosunku do Was Żydów jest Jego plan , będzie to też nasza Pascha.
  Jednsć byłą by najpiękniejszym spełnieniem za trud Jezusa Mękę i Śmierć na Krzyzu
  Życzmy sobie Paschy spełnionej … oby Jezus Chrystus nie umarł na daremnie za nas …
  Pozdrawiam.
  danuta

  #36 miłosierna samarytanka
 37. Z zainteresowaniem wysłuchałam wypowiedzi ks. Henryka Zielińskiego o tym,
  jak jest rozumiana prawda przez przedstawiciela cywilizacji grecko-rzymskiej,
  a jak przez Żyda.
  Zacytuję krótko:
  – „W cywilizacji grecko-rzymskiej prawda jest zgodnością naszego myślenia i mówienia z faktami i obiektywnym stanem rzeczywistości. Prawdę się odkrywa jako istniejącą niezależnie od naszej woli i akceptacji.
  – W kulturze żydowskiej zaś prawda ma charakter intencjonalno-moralny. Prawdziwe jest to, co jest uznawane za słuszne i podporządkowane dobru. Nieprawdziwe zaś będzie to, co mu nie służy, choćby miało uzasadnienie w faktach.

  – Ostatecznym punktem odniesienia w odróżnianiu prawdy od fałszu jest dla religijnego Żyda najwyższe dobro, którym jest Bóg.
  – Dla człowieka niewierzącego, ale tkwiącego w mentalności żydowskiej, takim punktem odniesienia pozostaje własne JA, czego konsekwencją będzie uznanie, że każdy ma swoją prawdę.
  – Dla syjonisty kryterium uznania czegoś za prawdziwe będzie dobro Żydów i państwa Izrael”

  Jakie konsekwencje stąd wypływają?
  1. dla Yaira Lapida prawdą jest, że jego babcię zamordowali Polacy razem z nazistami, choć faktem jest, że nie zginęła podczas Holokaustu
  2. dla dziennikarza Ronena Bergmana prawdą jest, że jego matka, rzekomo odznaczona przed wojną przez polskiego ministra edukacji, ratowała swoich krewnych przed Polakami, choć podczas Holokaustu miała, jak sam gdzie indziej stwierdził, zaledwie pięć lat
  3. zbrodnicza działalność żydowskiej organizacji „Żagiew” była faktem, ale w żydowskim rozumieniu nie jest prawdą.

  Pozdrawiam 🙂

  #37 julia
 38. AD 29
  Przyjmujesz jednostronną narrację. Ogólna prawda jest taka, że ludzie dzielą się na dobrych i złych, niezależnie od przynależności narodowej. Wskazywanie wyłącznie na złych Polaków jest kłamstwem. Było bardzo dużo złych Żydów w trakcie II wojny i także po.
  Mordowali Żydzi Polaków nawet tych którzy im pomagali i swoich w trakcie wojny a także z wielką nienawiścią Polaków za komuny. Więc nie opowiadaj tylko jednostronnej narracji.
  Dokończę historię likwidacji getta w moim mieście. Niemcy załadowali na pakę samochodu Policjantów Żydowskich, obiecując im przewiezienie na lepszą placówkę. Wywieźli ich do pobliskiego lasu, kazali wykopać grób i rozstrzelali z karabinu maszynowego.
  W obozach koncentracyjnych kapo byli Żydzi, Ukraińcy i niewielu Polaków.
  Gross to wielki kłamca, począwszy od ilości ofiar spalonych w stodole o wymiarach 6×8 metrów nie zmieści się 1800 osób a skończywszy na fakcie by na oczach Niemców uzbrojeni Polacy cokolwiek mogli robić. Jedno wielkie kłamstwo, szkoda, że L. Kaczyński przerwał ekshumację.
  Bardzo żałuję, że moje pieniądze idą na szkalowanie moich rodziców i rodziny walczącej w AK i Powstaniach, podczas gdy Żydzi kolaborując z okupantami i zaborcami pomnażali swoje majątki. W okresie międzywojennym Żydzi w sąsiednim ok. 10 tys. miasteczku dysponowali większym kapitałem niż budżet Polski. Informacja do sprawdzenia.

  #38 lemi
 39. Smutny to spór, ale walka słowna – a właściwie obopólne zmaganie – o prawdę historyczna jest tu konieczna.
  Pan Premier MM odwaznie prowadzi te dyskusje, aby doszło po obu stronach do pewnego oczyszczenia wzajemnych niewłaściwych sądów co do win popełnionych, bo bez tego nie ma przebaczenia.
  Tylko prawda nas wyzwoli…
  Wazne aby przebaczenie bylo po obu stronach bez wzgledu na wielkosc winy…
  Tak myślę bo sama doswiadczam wybaczania przez Boga – i wzajemnie nie zawsze niestety, przez ludzi

  #39 niezapominajka
 40. Z powyższych mądrych komentarzy nasuwa mi sie jedna wspolna prawda, którą kiedyś też zasłyszałam;
  – o Zydach mówi się dobrze, albo nie mówi się wcale
  – są potęgą, bo mają świat w kieszeni i mają swoją nietykalna prawdę .

  Tak sobie pomyślałam – ile jest we mnie „Żyda” / w nas zróżnicowanych pod względem pogladów i wiary Polakach/.

  #40 Klara
 41. W czasie okupacji do tegoż getta moja babcia nosiła żywność przez dziurę w ogrodzeniu. Pomimo licznej własnej rodziny i braku żywności dzieliła się tym co miała – jak sama mówiła – z przyjaciółmi. Bo przyjaźń jest ponadnarodowa i nie zastraszy jej grożąca kara śmierci.
  Jeśli moja babcia mogła wchodzić i wychodzić z getta wielokrotnie, to dlaczego ich mieszkańcy nie opuszczali tego terenu?
  Przyczyn było wiele oprócz ogólnych po indywidualne.
  Jedną z nich było traktowanie Polski jako kraju w którym dało się dość dobrze żyć. Brak poczucia, że Polska to ojczyzna.
  Dlatego kolaboracja z agresorami, okupantami, zaborcami i brak zjednoczenia z Polakami w walce z okupantem.
  W mojej rodzinie patriotyzm jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, a Polska to moja Ojczyzna.
  Dzisiaj zdrajcy różnej maści nazywają naszą Ojczyznę „ten kraj”, „w tym kraju” itp.

  #41 lemi
 42. … Prace archeologiczne w Jedwabnem ujawniły, że STODOŁA MIAŁA 19 m x i 7 m.
  Z kolei mogiła, w której pochowano spalone osoby, ma wymiary 7,5 x 2,5 m i znajduje się przy dłuższym z boków budynku. Jej głębokość nie była dokładnie badana – na prośbę środowisk żydowskich. Ustalono jedynie, że grubość warstwy ziemi na mogile, tzw. nadkładki, wynosi od 50 do 130 cm.
  Na przełomie maja i czerwca 2001 roku IPN przeprowadził w Jedwabnem ekshumację, która – wobec stanowiska Żydów, że nie wolno naruszać spokoju zmarłych – miała ograniczony charakter. W obrębie stodoły znaleziono m.in. łuski i naboje produkcji niemieckiej…”

  #42 Jurek
 43. Wymiary stodoly potwierdza historyk dr Ewa Kurek, mowiac, ze w takich gabarytach moze by sie zmiescilo 12 krasnoludkow/m^2.
  Ale swiadek ur 2 listopada 1932 roku mowil, ze jako 8 letnia widziala, jak Gestapo w czarnych mundurach dzieci wrzucalo na ten zscisniety tlum. Ofiary zyly jeszcze przez tydzien.
  https://www.youtube.com/watch?v=sajQZyiGP7Y
  wykres mozliwych 1- 10 ludzi/1m^2
  http://www.gkstill.com/Support/crowd-density/CrowdDensity-1.html
  wiec 12/ 1m^2 moglo jednak byc.

  #43 Jurek
 44. … ta 8 letnia Hieronima Wilczewska mowi: Gestapowiec zlapal mnie za kark, mowiac geh raus verfluchte donner wetter, drugi gestapowiec tez w niemieckom mundurze, powiedzial do mnie po rosyjsku: ty panimajesz czto on skazal? on skazal zebys sie napatrzyla, bo jak skoncza z Zydami to wezma sie za Polakow…. Postawiono tam pomnik z kamienia z napisem, “Miejsce kazni ludnosci zydowskiej, Gestapo, zandarmeria niemiecka spalila zywcem 1600 osob, 10 lipca 1941.” Dzis jest inny pomnik, niestety juz z innym napisem.

  #44 Jurek
 45. Dziękuję Jurku

  #45 lemi
 46. ’Kampania społeczna #RespectUs to oddolna inicjatywa młodych Polaków, którzy nie chcą żyć w kłamstwie.  Głównym celem kampanii jest wyrażenie sprzeciwu wobec zakłamywania historii, oraz ukazywania Polski i Polaków jako kata w czasie II Wojny Światowej.  /…/Na nagraniu widać mężczyznę, który wymienia wszelkie wydumane winy Polaków, jednocześnie za nie przepraszając. To film, który po prostu trzeba zobaczyć!’

  #46 Jurek
 47. ’Nikt nie będzie w stanie zrozumieć obecnej antypolskiej (ale nie tylko) postawy części Żydów bez właściwego poznania ich Talmudu.

  To on kształtuje świadomość żydowską i w nim można odnaleźć odpowiedź na pokrętny, żydowski ogląd przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Poznanie Talmudu jest więc warunkiem koniecznym zrozumienia myślenia i postaw większej części Żydów, w tym ich postaw dzisiejszych. To się nie zmieniło od setek lat.

  Jak jeszcze przed wojną pisał ks. dr Stanisław Trzeciak: „Talmud stał się wyłącznym autorytetem w łonie żydostwa i wyparł niemal Biblię ze świadomości narodu. Wobec tego mamy najzupełniejsze prawo twierdzić, że żydzi porzucili religię Mojżeszową, a wyznają religię talmudyczną. Musimy ich zatem według Talmudu oceniać. Musimy zasady talmudyczne poznać, zwłaszcza te, które są normą i podstawą etyki talmudycznej, podanej do wypełniania w stosunku do wszystkich gojów, do wszystkich nieżydów, a zatem i w stosunku do nas samych, bo jak słusznie zaznacza Wajnberg: „Talmud jest właściwie kodeksem kanonicznym, karnym i cywilnym, zbiorem ustaw dotyczących życia obrzędowego, społecznego, rodzinnego i osobistego”. A zatem nie Biblia, ale Talmud jest właściwie normą życia i podstawą etyki żydowskiej, bo żydzi wyznają religię talmudyczną, a nie Mojżeszową” (…) Toteż widzimy to dzisiaj, co również stwierdzają żydzi, a co Chrystus Pan wyrzucał uczonym w Piśmie i faryzeuszom, że opuścili Prawo Mojżeszowe, a wytworzyli sobie własne tradycje i podania starszych i według nich, a nie według Prawa Bożego postępują. Potwierdza to również Talmud w następujących słowach: „Baczniejszą uwagę zwracaj na słowa uczonych w Piśmie niż na słowa Zakonu (Tory). W Torze są przykazania i zakazy, kto zaś przestępuje słowa uczonych w Piśmie zasługuje na śmierć”. [12]’http://blogpress.pl/node/24830

  #47 Jurek
 48. Holocaust dla dużej części Żydów, żydowskich organizacji i samego państwa Izrael stał się niejako świetnym finansowym biznesem, o czym pisał autor żydowskiego pochodzenia i post factum wyklęty przez Żydów Norman G. Finkelstein w swojej słynnej książce „Przedsiębiorstwo Holocaust”. Jako motto napisał w niej: „Mam wrażenie, że zamiast uczyć o Holocauście, handluje się nim”[15].’

  #48 Jurek

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php