W odpowiedzi przytaczam stosowne fragmenty Motu Proprio .Zaznaczam, że moja wypowiedź nie odnosiła się do sprawowania Mszy św. bez udziału ludu (o tym art. 2 Motu Proprio), lecz do sprawowania Mszy św. z udziałem wiernych. W tym przypadku ma zastosowanie Art. 5. Przywołuje on też kanon 392. Art. 5. § 1. W parafiach, w których jest stale obecna grupa wiernych przywiązanych do wcześniejszych tradycji liturgicznych, proboszcz powinien chętnie przyjąć ich prośbę o odprawianie Mszy w rycie Mszału Rzymskiego ogłoszonego w 1962 i zapewnić, aby dobro tych wiernych stało w zgodzie ze zwykłą opieką duszpasterską w parafii i pod kierunkiem biskupa zgodnie z kanonem 392, unikając niezgody i wybierając jedność Kościoła. Poprosiłem więc Księży Proboszczów o informowanie mnie o takich przypadkach, gdyż tutaj ma również zastosowanie kanon 392. Zachodzi to w przypadku, gdy proboszcz wyraża zgodę jak i też wtedy, gdyby tej zgody nie wyraził. Szczególnie zaś w drugim przypadku, jak to ujmuje art. 7. Motu Proprio: Art. 7. Jeśli grupa wiernych świeckich nie otrzymała od proboszcza zgody na swoją prośbę, o której mowa w art. 5 par. 1, informuje o tym biskupa diecezjalnego, który jest usilnie proszony o spełnienie ich prośby. Jeśli biskup z jakiegokolwiek powodu nie może zapewnić takiej celebracji, sprawa kierowana jest do Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”. Mam nadzieję, że jestem w Kościele rzymsko-katolickim na swoim właściwym mi miejscu, a nie ponad nim.Bp Zbk
Komentarze
8 odpowiedzi na „Augustyn”
Księże Biskupie,
z okazji Księdza Imienin życzę: zdrowia, sił, wytrwałości w pasterzowaniu naszą diecezją;
życzliwości i zrozumienia ze strony prezbiteratu;
radości ze spotkań z wiernymi, szczególnie młodymi; wdzięczności ze strony tych, których Ksiądz Biskup naucza i prowadzi drogą posłuszeństwa Ewangelii.
JE z okazji imienin życzymy wiele zdrowia, zrozumienia do końca woli Bożej, ufności w Boże Miłosierdzie, by każdy dzień był pełen Bożego pokoju, radości i życzliwości od ludzi.
Ja również dołączam się do imieninowych życzeń! Życzę Księdzu Biskupowi wielu sił, zdrowia, trwania przy Bogu i drugim człowieku każdego dnia, radości ze sprawowanej posługi,dużo życzliwych osób na ścieżkach życia i aby miał Ksiądz Biskup siły każdego dnia przybliżać ludzi do Boga, wlewając w ich serca nadzieję i ukojenie ran.
Szczęść Boże !
Kiedyś pacjentka zadała mi takie pytania ( przed pójściem do szpitala ): Czy leczenie się nie jest przeciwstawianiem się woli Pana Boga ? Skoro Pan Bóg chce ją tak doświadczyć, to może ona powinna przyjąć tą chorobę, a nie walczyć z nią ?
Odpowiedziałam na te pytania po swojemu, ale chciałabym wiedzieć, co powinnam odpowiedzieć wg Ks. Biskupa.
Barbara Saczuk
Chciałem odpisać dokładnie to co JE Biskup Kiernikowski
Nie twórzmy problemu tam gdzie go nie ma…
Nasz ordynariusz zgodnie z obowiązującymi przepisami kieruje wiernych w pierwszej kolejności do proboszczów a jako odpowiedzialny za liturgię w diecezji chce znać choćby skalę zapotrzebowania na Mszę Św. w rycie nadzwyczajnym.
Arkadiusz Dymecki
Ekscelencjo,
mam pytanie, a właściwie prośbę. Czy JE mógłby mi wytłumaczyć, jak należy rozumieć grzechy przeciwko Duchowi Świętemu. W Ewangelii według Świętego Mateusza, Jezus mówi,,… Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym…”
Oczywiście dołączam się do życzeń. Szczęść Boże
Wasza Ekscelencja zawsze błogosławi swój powierzony lud boży,pozwól aby i ja mógł prosić Boga o błogosławieństwo dla ks Biskupa ,aby radość ze swojej posługi pasterskiej nigdy nie zniknęła z Twojej twarzy.Niech Twój św Patron ma w swojej opiece.
Chciałabym się jeszcze odnieść do Ewangelii Mt 14,22-33 (św. Piotr chodzi po wodzie). Zgadzam się z Ks.Biskupem, że należy w życiu duchowym zrezygnować z własnej inicjatywy, a pozwolić działać Bogu. Jednak wydaje się, że istnieje pewna pułapka kwietyzmu, jakiejś bierności. Jak to odróżnić od rzeczywistego zdania się na Boga?
S.T.S.