Msza sprawowana według Mszału Jana XXIIII

by bp Zbigniew Kiernikowski

Odpowiadam wszystkim, którzy w ostatnim czasie do mnie się zgłaszali z pytaniami w tej materii :

1. Przed kilku laty ktoś zwrócił się do mnie z prośbą o możliwość Mszy świętej według Mszału Jana XXIII. Poprosiłem wówczas, aby zorganizować spotkanie z zainteresowanymi osobami. Nie zostało to do dzisiaj uczynione.

2. Odnosząc się do Motu Proprio Benedykta XVI trzeba pamiętać, że:

a) sprawowanie tej liturgii jest formą nadzwyczajną liturgii Kościoła (zob. Motu proprio Art. 1);

b) W parafiach, w których jest stale obecna grupa wiernych przywiązanych do wcześniejszych tradycji liturgicznych (ubi coetus fidelium traditioni liturgicae antecedenti adhaerentium continenter existit), proboszcz powinien chętnie przyjąć ich prośbę o odprawianie Mszy rycie Mszału Rzymskiego ogłoszonego w 1962 i zapewnić, aby dobro tych wiernych stało w zgodzie ze zwykłą opieką duszpasterską w parafii i pod kierunkiem biskupa zgodnie z kanonem 392, unikając niezgody i wybierając jedność Kościoła. (Art. 5 § 1).

3. Mając to na uwadze proszę, aby osoby zainteresowane (stała grupa wiernych) zwróciły się najpierw do swego proboszcza, a ewentualnie następnie do mnie (zob. Motu proprio art. 7). Księży Proboszczów proszę też, aby w takich przypadkach skontaktowali się ze mną.

Bp ZbK

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

7 komentarzy

 1. Wierni powinni wiedzieć że każda msza jest wielka. I nie okupią grzechów,wyłącznie mszami. Choćby to przenadzwyczajna msza była, przede wszystkim wnętrze człowieka musi być czyste.

  #1 K.
 2. Drogi księże Biskupie, mam dwa pytania. Po pierwsze, jak odnieść motu proprio Summorum pontificum do innych rytów niż rzymski np. dominikański, kartuzki, czy one też mogą być sprawowane na mocy tego dokumentu?
  Drugie pytanie dotyczy brewiarza, motu proprio wspomina o tej księdze liturgicznej, ale mówi, że duchowni wyższych święceń mogą ten brewiarz odmawiać, a jak inni?
  Pozdrawiam serdecznie i proszę o modlitwę i błogosławieństwo

  #2 Bernard
 3. A może WE zechciałby sam odprawić Mszę Św. w rycie nazdwyczajnym. Byłby Ksiądz Biskup pierwszym od wielu lat polskim hierarchą celebrującym Mszę trydencką. Do tej pory na Mszy trydenckiej byli (ale nie odprawiali, tylko asystowali) JE ks. abp J. Życiński, ks. bp Ignacy Dec i ks. bp Piotr Jarecki. Szczęść Boże.

  #3 Lukasz
 4. Popatrzyłem na życiorys Waszej Ekscelencji. Wynika z niego, że w seminarium Ekscelencja był jeszcze, gdy obowiązywał dawny mszał. Jak Ekscelencja odniósł się do nowej Mszy? Czy nie żal Ekscelencji, że aż tyle zmieniono? Jak Ekscelencja realizuje w Diecezji Siedleckiej 54. punkt Konstytucji o Liturgii: „Należy jednak dbać o to, aby wierni umieli wspólnie odmawiać lub śpiewać stałe teksty mszalne, dla nich przeznaczone, także w języku łacińskim.” ?

  #4 Mateusz Markiewicz
 5. Ekselencjo już dziś chciałem złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji jutrzejszych imienin ks.biskupa i życzyć przede wszystkim zdrowia, Łask Bożych w wypełnianiu swojego posłannictwa, do głoszenia Dobrej Nowiny oraz wytrwałości w dążeniu do coraz to większego ubogacania życia liturgicznego diecezji. Ogaraniam modlitwą i sam o nią proszę w mojej intencji, w intencji mojej chorej mamy i chorej znajomej z prośbą o bł. Boże i łaski. Szczęść Boże!

  #5 Rafał
 6. W punkcie III Wasza Ekscelencja napisał: „Mając to na uwadze proszę, aby osoby zainteresowane (stała grupa wiernych) zwróciły się najpierw do swego proboszcza, a ewentualnie następnie do mnie (zob. Motu proprio art. 7). Księży Proboszczów proszę też, aby w takich przypadkach skontaktowali się ze mną.”
  I od razu przypomina mi się bulla „Quo primum” św. Piusa V, która każdemu kapłanowi GWARANTOWAŁA i nadal GWARANTUJE odprawianie Mszy św. bez ŻADNEGO pozwolenia biskupa. Czy zatem Wasza Ekscelencja nie stawia się wyżej od świętego Kościoła Rzymsko-katolickiego?

  #6 Augustyn
 7. Ad #6 Augustyn
  Proszę dobrze wczytać się w dokumenty Kościoła Rzymsko-Katolickiego.
  Bp ZbK

  #7 bp Zbigniew Kiernikowski

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php