Wizytacja rozpoczęła się w sanktuarium MB Częstochowskiej w Dąbrowicy. W katechezie nawiązałem do słów Przedstawicieli Parafii, którzy powiedzieli o jednoczeniu się wspólnoty parafialnej, w której ważna jest Rodzina jako Domowy Kościół. Następnie zostały zaprezentowane grupy i zespoły działające w Parafii. Jest wiele zespołów i współpraca jest mocno rozbudowana. Dobrze, że są katechezy liturgiczne, które przygotowują do przeżycia liturgii niedzielnej.

W odpowiedzi na to przedstawienie rzeczywistości parafialnej, powiedziałem o parafii, jako miejscu, w którym uczymy się słuchać głosu Jezusa Chrystusa. Ten Jego Głos, który przebija się stałe w spotkaniach wspólnoty parafialnej pod przewodnictwem Księdza Proboszcza, chroni nas przed wszelkiego rodzaju dewiacjami. To znaczy, abyśmy nie utknęli w jakiejś dziurze na skrajni jezdni.  Grozi nam bowiem zawsze niebezpieczeństwo, że do czegoś przylegamy – z racji naszego upodobania – zbyt mocno i chcemy to przeprowadzić nieraz za wszelką cenę. Z drugiej zaś strony od niektórych rzeczy czy relacji, które uważamy za niewygodne la nas, uciekamy, od nich odchodzimy, dokonujemy „rozwodu”. Tak dokonuje się nasze życie w różnego rodzaju „dewiacjach”. Tylko Chrystus wyznacza nam właściwą drogę. Wspólnota parafialna, która słucha Słowa Bożego pod przewodnictwem Księdza Proboszcza jest właściwym miejscem formacji takiego myślenia, w którym uczymy się prostolijnego i prawego sposobu pojmowania naszego życia.

W podobnej atmosferze przebiegało spotkanie z Radą Parafialną obydwu wspólnot: w Dąbrowicy i w Wojanowie. Okazuje się, że jest duża potrzeba katechezy. Obiecuję nieść pomoc na tym polu i zachęcam do wszelkiego rodzaju wysiłków. Ciesz mnie to, że w Parafii istniej zespół liturgiczny, i że Ksiądz Proboszcz głosi katechezy pogłębiające wiarę chrześcijańską.

W Kościele parafialnym w Wojanowie miała miejsce liturgia Eucharystii. Na początku Ksiądz Proboszcz przedstawił aktualny stan Parafii. W homilii mówiłem o jednoczeniu i zgromadzeniu rozproszonych dzięki temu, że Jeden (Jezus) umarł za naród. To jest główny motyw dzisiejszej Ewangelii. Cieszę się z dzisiejszych spotkań i rozmów. Dziękuję całej Wspólnocie Parafialen wraz z Księdzem proboszczem Andrzejem.

Zapraszam do dalszych refleksji.

Bp ZbK


css.php