Dzisiaj, we wtorek 12 lipca, udaliśmy się na Górę Tabor, gdzie Jezus przemienił się na oczach trzech wybranych swoich uczniów.

Położenie Góry Tabor

Góra Tabor leży w odległości ok. 8 km. Na wschód od Nazaretu. Nie jest to bardzo wysoka góra, bo jej wysokość to 600 m. Jednakże w odniesieniu do reszty terenu, w szczególności do doliny Ezdrelon, robi imponujące wrażenie. W historii biblijnej zawsze odkrywała znaczną rolę. Podobnie za czasów chrześcijaństwa, gdyż była okupowana przez różne władze i często stanowiła przyczółek strategiczny. Wielokrotne zabudowywana i wielokrotnie niszczona. Dziś za dawnych budowli pozostają ruiny. Nie ma już tutaj Benedyktynów, którzy dwukrotnie tutaj byli osadzani  i wiele wnieśli do znaczenia religijnego tego miejsca. Jedyną zamieszkałą dzisiaj częścią jest konwent franciszkański (w ramach Custodia della Terra Santa) i monastyr grecki. W centralnym miejscu Góry stoi kościół, wielokrotnie przebudowywany, nad którym pieczę sprawują Ojcowie Franciszkanie. Można więc tutaj spokojnie sprawować liturgię i zapoznać się z tym miejscem oraz wejść w jego przesłanie.

Wydarzenie

Wydarzenie i Tajemnica Przemienienia nie są łatwymi do właściwego pojęcia i zrozumienia. Istotą bowiem – wbrew ogólnemu wrażeniu czy oczekiwaniu – nie jest cudowność tego wydarzenia, chociaż to zawsze zawiera się w tym wydarzeniu, lecz przywołanie do prawdy egzystencji.

To, co dzieje się z Jezusem i co w oczach uczniów jest cudem, jest bowiem objawieniem Jego prawdy, co też zostaje poświadczone przez Mojżesza i Eliasza jako przedstawicieli (ojców) Prawa i Proroków. Jezus jest naprawdę taki, jakim się przez chwilę pokazał uczniom i jako taki jest wypełnieniem tego, do czego zmierzało (co chciały osiągnąć)  Prawo i Prorocy.

Jest to też objawienie prawdy o człowieku, który wobec Bożej prawdy przeżywa lęk, zdumienia, jest nią pociągnięty i zafascynowany a jednocześnie nie pojmuje do końca, o co chodzi. Czytaj więcej…


css.php