Rozpoczęliśmy Wielki Post Roku Pańskiego 2014. W liturgii niedzielnej mamy czytania z roku A. Na blogu komentuję, jako zasadniczy tekst pierwsze czytanie liturgii niedzielnej. W pierwszą niedzielę Wielkiego postu roku A Kościół podaje nam jako pierwsze czytanie fragment drugiego opowiadania o stworzeniu człowieka oraz opowiadanie o grzechu pierworodnym.

Przedstawienie grzechu pierworodnego pierwszych rodziców wskazuje na jego istotę w każdym grzechu, jaki popełnia człowiek. Polega on na tym, że człowiek dał się wprowadzić i daje się nada wprowadzić w innym zamysł co do siebie samego niż ten, jaki od początku wobec człowieka miał i nadal ma Bóg. Kusicielowi udało się zmienić sposób widzenia i poznawania przez człowieka otaczającej go rzeczywistości i tym samym także wszystkich relacji, jakie zachodzą w życiu człowieka zarówno w odniesieniu do Boga jak również do innych ludzi. Oto co wąż powiedział do Ewy:

 

Czy rzeczywiście Bóg powiedział:
Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu?
Niewiasta odpowiedziała wężowi:
Owoce z drzew tego ogrodu jeść możemy,
tylko o owocach z drzewa, które jest w środku ogrodu,
Bóg powiedział: Nie wolno wam jeść z niego,
a nawet go dotykać, abyście nie pomarli (Rdz 3,1nn).

Podstęp zawarty w tym pytaniu węża skierowany do Ewy zasadza się na doprowadzeniu do takiego postrzegania, w którym jeśli ktoś zabrania czegoś, co jawi się jako ważne i potrzebne to tak, jakby zabraniał wszystkiego.

 

1. Nie wolno jeść ze wszystkich czy tylko ze wskazanego ?

Pamiętamy, że Bóg sprawił, aby ziemia w rajskim ogrodzie wydała rośliny i owoce wszelkiego rodzaju dla dobra człowieka. Człowiek z nich miał prawo korzystać. W środku ogrodu stało drzewo życia. Symbolizowało ono dany przez Stwórcę człowiekowi dostęp do życia w całej obfitości. Czytaj więcej…


css.php