Dziś, w trzecią niedzielę wielkanocną, 8 maja, odbyło się Diecezjalne Spotkanie Rodzin. Hasłem były słowa: Dwoje jednym ciałem w Chrystusie. Na spotkanie złożyły się – po wstępnym przedstawieniu – moja katecheza i kilka świadectw. Następnie była Eucharystia i agapa. Mam wrażenie, że była bardzo dobra atmosfera. Przebieg spotkania był transmitowany prze nasze radio – Katolickie Radio Podlasie. Wielu zapewne słuchało.

Zapraszam chętnych do wymiany myśli.

Bp ZbK

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

23 komentarze

 1. Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tym spotkaniu. Dotarło do mnie, że nie wystarczy samo przyjęcie sakramentu małżeństwa, trzeba jeszcze żyć sakramentalnie, czyli dając siebie do końca drugiej osobie w życiodajnej miłości. Dobrze, że organizatorzy pomyśleli o jednym świadectwie z „naszego podwórka”, nawiązującym do programu „Chrzest w życiu i misji Kościoła”. Ciekawa dyskusja odnośnie spotkania w Parczewie wywiązała się na KAI. Można tutaj przeczytać: http://ekai.pl/diecezje/x41665/ile-wiary-tyle-dzieci/

  #1 Tomek
 2. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego spotkania. Bardzo głęboka katecheza ks. Biskupa ukazująca istotę chrześcijaństwa i życia małżeńskiego. Świadectwa – od samej ich treści dla mnie ważniejsze jest to, że ci ludzie są w stanie przejechać pół Polski i tak otwarcie, bez skrępowania mówić o Bogu – piękne i budujące. Potem była uroczysta Msza Św., pełna bazylika, bardzo dobrze przygotowana liturgia, świetne czytania, atmosfera modlitewna. Agapa – okazja do spotkań i dyskusji, oczywiście można było nieco się posilić, było może 1000 osób, darmowy plac zabaw dla dzieci (jak ci parczewscy księża to zorganizowali, to ja nie wiem). O 20.00 koncert Orkiestry Wojskowej z Warszawy z solistami, w repertuarze maryjnym i patriotycznym. Koncert rewelacyjny, pełny profesjonalizm – znakomita orkiestra.
  Po koncercie spotkaliśmy się z przyjaciółmi porozmawiać i na gorąco wymienić spostrzeżenia o tym dniu, przeciągnęło się nam prawie do trzeciej. Co ciekawe – temat rozmowy był jeden, wrażenia wszystkich podobne, a czas minął nam błyskawicznie.
  Księże Biskupie, księże Prałacie, księże Jacku, księża Wikariusze – dziękujemy.

  #2 Olo
 3. „Już szron na głowie już nie to zdrowie,a w sercu ciągle maj”.
  Dobrze,że chce się chcieć i ks Biskupowi i pewnie dziesiątkom pozostałych tych młodszych i starszych.Dziękuję za to,że jesteście.
  Tam nie było „smutnych bez nadzieji”.Pozdrawiam

  #3 wojtek
 4. ’Wczoraj rozmawialismy z Tadkiem o bpie siedleckim. Nie znamy żadnego innego biskupa, który prowadziłby tak szeroko zakrojoną działalność ewangelizacyjną jaką On przeprowadza. I nie tylko w swojej diecezji.
  „Rodzice chrześcijańscy powinni mieć tyle dzieci, ile mają w sobie wiary, a nie środków finansowych – mówił bp Zbigniew Kiernikowski podczas Diecezjalnego Dnia Rodziny w Parczewie”.’
  http://ekai.pl/diecezje/siedlecka/x41665/ile-wiary-tyle-dzieci/
  Ewa

  #4 Jurek
 5. Ks. Biskupie, rozmawiając ze znajomymi dotknęliśmy tematu in vitro
  mam zapytanie czy in vitro jest grzechem ciężkim pod karą ekskomuniki?
  Czy ludzie nakłaniający do tego grzechu też są pod tą karą? pozdrawiam Anna

  #5 ania
 6. #4 – Tyle dzieci ile wiary ??? Ooo , to wszystkie dzieci są choćby cząstką – moje 😀
  Pozdrawiam wszystkie dzieci.KOCHAM WAS!

  #6 Ka
 7. #5 ania
  „Na wszystkich, którzy poczną dziecko metodą in vitro oraz na wszystkich, którzy przyczyniają się do takiego zapłodnienia Kościół katolicki nakłada ekskomunikę. O tym dlaczego Kościół nie zmienia swojego stanowiska w kwestii in vitro rozmawiamy z ks. prof. Ryszardem Sztychmilerem, prawnikiem-kanonistą”
  http://www.familie.pl/profil/marcin1984/1133,Dlaczego-Kosciol-potepia-In-vitro.html

  #7 julia
 8. Wielu pyta, gdzie jest Bóg w czasie dewastacji /zniszczeń. . .
  Stala obecnosc Chrystusa (Slowa Bozego) w zyciu Kosciola, ta relacja trwa to Slowo jest dalej sluchane, jesli bede nawet sluchal Slowa, ale bez relacji, to z tego nic nie bedzie… Oto Ja jestem z wami az do skonczenia swiata (Mt 28). Sluchanie,… odpowiadajac na to Slowo, czesto sie mowi to Slowo ma moc egzercyzowania od zlego ducha. Stala obecnosc Chrystusa urzeczywistnia sie w Jego Ciele, ktorym jest Kosciol. Kosciol sie tworzy przez sluchanie Slowa, potrzebne jest nawracanie przez Slowo Boze. Kosciol to jest wspolnota ludzi, ktorzy sluchaja Slowa, dialog oblubiencow. Duch Swiety doprowadza wierzacych do calej prawdy, . . .
  Jestesmy nieprzygotowani do sluchania. Kluczem do Slowa jest zawsze krzyz… Jezus przyszedl do nas jako Wcielone Cialo, zeby zniszczyc w nas diabla… On mnie zaprasza. Nie moge byc z Nim zachowujac siebie, moge odejsc, ale On zawsze jest…Slowo jest znakiem,… Konstytucja Dei Verbum jest jedna z najwspanialszych konstytucji, sluchajac Slowa w sposob religijny i proklamujac w sposob wierny…, tylko ten moze proklamowac w sposob wierny, kto slucha w sposob religijny (religiose audience)…
  Sw Pawel: jestem stworzony do Ewangelii (Rz 1, 1), najpierw ta Ew musi sie stac we mnie… Trzeba czytac…, Pismo swiete prowadzi nas do wspolnoty… Kosciol jest Nauczycielka sluchania…, Mow Panie, Twoj Kosciol Cie slucha…, zebysmy byli przekonani, by sluchac, ze On wciaz mowi …, To ze sie tworzy wspolnota sluchania jest bardzo wazne…, Kosciol jest tym podmiotem odpowiadajacym przez poszczegolne czlonki, ktore odpowiadaja jako czlonki Kosciola. (Twojego Kosciola i wszystkie jego czlonki Ciebie prosimy przez Chrystusa Pana Naszego Amen.
  Prosimy Cie Wszechmogacy Boze, abysmy umieli sluchac, abysmy to Slowo przezywali i umieli sie Nim dzielic…, niech splynie na nas szczegolnie na tych ktorzy sa zamknieci na sluchanie Slowa.
  …”dlatego tyle katechez, tyle przygotowania – i tak jest tego wszystkiego za mało.
  Jak ktoś zaczął trochę dostrzegać, to widzi, że tyle już się dowiedział, a jeszcze tak mało wie i tyle może jeszcze się dowiedzieć”…
  To jakby do mnie.
  Przegrałam część katechez na telefon komórkowy. Dobrze się słucha w słońcu, na leżaku a i przy pracy w ogrodzie. Albo przy przygotowywaniu obiadu. Albo przy naprawie zamka w furtce do posesji p. Zosi.
  Ale mi się przydarzyło, jakby mi tak ktoś powiedzial 40 lat temu, że takie własnie będzie nasze spotkanie po latach, że będziemy rozmawiać często, że będę słuchać nagrań (bpa ZbK) że………

  #8 Jurek
 9. #5 ania,
  myślę, że:
  1. człowiek, który świadomie i dobrowolnie popełnia grzech zabójstwa SAM wyklucza się ze wspólnoty Kościoła – ekskomunikuje się;
  2. człowiek, który stawia siebie na miejscu Boga (oddziela poczęcie od naturalnego aktu małżeńskiego) SAM musi sobie postawić pytanie, KIM jest dla niego Bóg i czy chce być z Nim w jedności, w komunii (bo może chce być obok Niego czy ponad Nim?)
  Pozdrawiam 🙂

  #9 julia
 10. Julio – dzięki wielkie za Twoje wpisy. Szukałam potwierdzeń, czasami broniąc tezy brakuje argumentów.Przesłany link bardzo mi pomógł.
  Myślę również, że odpowiedzialność jest taka sama jak przy karze za aborcję. W sumie też jest zabójstwo – ale nie jednego tylko wielu dzieci. Zapłodnienie “in vitro” sprzeciwia się godności człowieka i jest poważnym nieporządkiem moralnym, a więc używając terminologii teologicznej jest grzechem. Ponieważ materia jest najpoważniejsza z możliwych (podobnie jak przy aborcji), bo dotyczy ludzkiego życia, to jeśli ktoś świadomie (a więc mając wystarczającą wiedzę na ten temat) podejmuje takie działania z pewnością popełnia grzech ciężki.

  #10 ania
 11. #10 ania
  Cieszę się, że link pomógł 🙂
  Pozdrawiam Cię serdecznie 🙂

  #11 julia
 12. #10 ania
  Na pewno ważne jest napominanie, czy też przypominanie o nieporządkach moralnych , także w dziedzinie in vitro.Ale julia we wpisie #9 zwraca uwagę na inny bardziej podstawowy aspekt z tym związany.Ten nieporządek ma swoja przyczynę, jest związany z widzeniem siebie w świecie jako decydenta a nie sługi, jako punkt odniesienia a nie jako nośnika miłości z Boga.Dlatego też przy stwierdzaniu faktu błędu warto zamiast o karze za grzechy wspomnieć o szansie na wyjście z tej sytuacji.Wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę ,że postępuje źle nawet gdy głośno się do tego nie przyznaje.Im nie jest potrzebny argument o karze , tylko o szansie na wybaczenie i świadecto o Bogu przemieniającym serce.

  #12 grzegorz
 13. włączyłem radio pod koniec mszy i żałuje że nie słuchałem jej w całości może gdzieś jest jej jakiś zapis archiwalny pozdrowienia dla Biskupa i dla odwiedzających ten blog.

  #13 lukasz
 14. #13
  Zapis katechezy z spotkania rodzin w Parczewie można znaleźć pod adresem:
  http://radiopodlasie.pl/wiadomosci/nauczanie-biskupa-siedleckiego-zbigniewa-kiernikowskiego-3704.html
  Zapis homilii niestety nie działa.

  #14 basa
 15. #14 basa

  A mnie nawet zapis z katechezy nie działa, chyba mi się komputer psuje.

  #15 chani
 16. #15 chani
  U mnie działa. Można też juz posłuchać homilii.
  Nie wiem, na jakiej zasadzie działa ta strona, ale im wiecej jest plików do odsłuchania tym dłuzej trzeba odczekać, aż będzie można ich posłuchać. Muszą sie one jakoś uaktywnić?
  Chani, czy ty znasz sie na komputerach i programach?

  #16 basa
 17. #16 basa
  Trochę się znam na komputerach, programach.
  Te pliki działają na plugin-ie Flash, trzeba zainstalować najnowszą wtyczkę.
  Procesor w komputerze odpowiada przede wszystkim za jego szybkość i dlatego im słabszy procesor tym na odsłuchanie tych plików trzeba długo czekać.

  #17 chani
 18. # 17 chani
  „Mów do mnie jeszcze” 😉
  Nie mam zielonego pojęcia, co to jest plugin.
  Najważniejsze, że mogę tych plików słuchać. Mogę chwilę poczekać. 🙂
  Moim komputerem zajmują się moi bracia.

  #18 basa
 19. Ale dziękuję za odpowiedź. Jak się zapewne domyślasz, znowu byłam ciekawska.

  #19 basa
 20. #18 basa
  Plugin to jest taki dodatek do programu, który rozszerza jego możliwości. Na przykład żeby można było odtwarzać pliki na stronach internetowych trzeba zainstalować Flasha ze strony http://get.adobe.com/pl/flashplayer/ i w zależności od przeglądarki (program do przeglądania stron internetowych) jakiej się używa, sama czasami proponuje nam zainstalowanie nowej wersji tej wtyczki.

  #20 chani
 21. #20 chani
  Jeszcze raz dziekuję. 🙂
  Nie wiem, czy powinnam wykorzystywać do tego blog Ks. Biskupa.
  Napiszę jeszcze może tylko, że flashplayer aktualizuje mi sie automatycznie co jakiś czas, ale nie wiem, czy plugin też.
  I chyba szybkość odczytywania tych plików zależy właśnie od tego, ktorej przeglądarki użyję.

  #21 basa
 22. #21 basa
  Właśnie ten flashplayer to jest ten plugin.
  Szybkość odczytywania tych plików bardzie zależy od szybkości procesora (czyli serca komputera), w pewnym stopniu też od przeglądarki ale procesor ma decydującą rolę

  #22 chani
 23. #22 chani
  🙂

  #23 basa

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php