Diecezjalna Szkoła Liturgiczna (110305)

by bp Zbigniew Kiernikowski

Również dzisiaj odbyła się piąta sesja Diecezjalnej Szkoły Liturgicznej. Podejmowaliśmy m.in. aspekt paschalny celebracji liturgicznej i znaczenie rozumienia Paschy Jezusa i celebracji Eucharystii jako Misterium Paschalnego dla naszego życia. 
Na zakończenie przewodniczyłem liturgii Eucharystii w Katedrze.
Wiecej informacji na naszej stronie diecezjalnej – Serwis internetowy Diecezji Siedleckiej.

Zapraszam – szczególnie Uczestników Diecezjalnej Szkoły Liturgicznej – do komentarzy.

Bp ZbK

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

3 komentarze

 1. Na początek…
  Gdy zaczynałam Szkołę, nie uważałam siebie za osobę, która nic nie wie o sprawowaniu liturgii, a na KAŻDEJ godzinie zajęć dowiadywałam się czegoś nowego.
  Wiem już, że liturgia, aby była prawdziwie dziełem Boga, wymaga wysiłku od wszystkich uczestników. Ale ten wysiłek jest konieczny, by można było się cieszyć jej owocami.
  To na początek… 🙂
  p.s. Już żałuję, że Szkoła się kończy.

  #1 uczestniczka
 2. Mam wiele zajęć, które, niestety, sprawiają, że jestem często poza domem. Był czas w moim życiu, że nie zastanawiałam się nad tym bardzo i byłam aktywna, gdzie tylko chciano mojej współpracy. Gdy dzieci dorosły, przyszedł czas, że to one uświadomiły mi, iż zbyt często nie było mnie w domu.
  Na początku żachnęłam się, ale uświadomiłam sobie, że to prawda. Choć stracony czas nigdy nie wróci, staram się teraz wybierać, z czego tak naprawdę warto korzystać. Kiedy pojawiła się możliwość uczestnictwa w zajęciach DSL, bez wahania zgłosiłam gotowość uczestnictwa. Męża poprosiłam o cierpliwość i powiedziałam, że, w miarę możliwości, chciałabym uczestniczyć w zajęciach. Rozumie to i zgadza się, w wielu obowiązkach mnie wyręcza. Jestem Mu za to wdzięczna – spokojnie mogę uczestniczyć w zajęciach nawet do późnych godzin popołudniowych.
  Brałam udział we wszystkich zajęciach, jak do tej pory i, jak napisała moja przedmówczyni, choć wydawało mi się, że nie uczestniczę w Eucharystii całkiem nieświadomie, z zajęć na zajęcia dowiaduję się czegoś nowego. I … może dla innych to takie prozaiczne … ale często przychodziłam na mszę św., by opowiedzieć Bogu o wszystkich swoich bolączkach, by prosić za siebie i swoich najbliższych, a teraz tak dokładnie uświadomiłam sobie, że Eucharystia na tym właśnie polega, by przeżywać Ją we wspólnocie – im większej, tym większa radość dla wszystkich! Choć wcześniej wiedziałam, ale teraz wyraźniej to do mnie dotarło, że wokół ołtarza zwieramy się wszyscy tak samo ważni dla Pana i, czym nas więcej autentycznie wierzących w NIEKRWAWE OFIAROWANIE PANA NA OŁTARZU, tym większa wspólna radość!
  Chcę też podziękować serdecznie Jego Ekscelencji za obecność wśród nas – członków DSL – na ostatnim sympozjum, na temat którego zrobił wpis na blogu (od razu nam o tym powiedział) i za uroczyste dla nas i podniosłe sprawowanie Eucharystii w Katedrze Siedleckiej. Dla mnie osobiście było to bardzo duże przeżycie. Dziękuję za ciepło i zainteresowanie, Księże Biskupie, które widać w każdym momencie działania z „TWOIMI OWIECZKAMI NA TERENIE DIECEZJI”. 🙂 Wiele sił i łask Bożych w każdy przedsięwzięciu! 🙂

  #2 MałgorzataW.
 3. … i jeszcze chciałam podziękować serdecznie prowadzącym zajęcia w DSL – Pani mgr Irenie Chłopkowskiej, Ks. mgr Jerzemu Przychodzeniowi, Ks. Waldemarowi Mrózowi za ich cierpliwe tłumaczenie nam tego, co często było niby oczywiste, ale dopiero po „wypowiedzeniu” okazywało się tak naprawdę jasne! 🙂

  #3 MałgorzataW.

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php