Podejmujemy dziś temat z dziedziny życia liturgicznego naszej Diecezji. Od kilku lat prowadzimy Diecezjalną Szkołę Liturgiczną. Zajmuje się tym zespół osób świeckich i duchiwnych. Biorą w niej osoby z różnych parafii – też świeccy i duchowni. Celem jest zapoznanie uczestników z przepisami i duchem liturgii. Nie są to zajęcia tylko teoretyczne, ale także praktyczne.  Znajomość liturgii jest bardzo istotnym elemente życia chrześcijańskiego i bardzo wpływa na kształtowanie życiowych postaw. Liturgia jest najlepszym środowiskiem formacji chrześcijańskiej. 

Dobrze jest jeśli z konkretnej parafii jest kilka osób. Najlepiej jeśli uczestniczy w tym ktoś z duszpasterzy. Taki zespół może łatwiej wnieść w życie parafii wiele ze zdobytego doświadczenia.

O tym wszystkim chcemy rozmawiać.

Spodziewam się, że do rozmów na antenie włączy się też grono słuchaczy, do czego serdecznie zachęcam.

Naturalnie – jak zazwyczaj – będzie możliwe połączenie telefoniczne i elektroniczne.

Pan Redaktor poda na początku audycji wszystkie dane  adresowe.

Zapraszam do komentarzy na blogu.

Posłuchaj audycji: http://archiwum.radiopodlasie.pl/?p=6909  

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

16 komentarzy

 1. Czy wymagany jest wiek osób chętnych?

  #1 Sluchacze audycji 19.10.2010.
 2. Jak długo trwa nauka w takiej szkole?
  Maja

  #2 Sluchacze audycji 19.10.2010.
 3. Czy mozna zgłosić sie samemu czy tylko za poręczeniem proboszcza?

  #3 Sluchacze audycji 19.10.2010.
 4. Może trochę nie na temat, ale bardzo proszę o odpowiedzi na pytania:
  1. czy w adwencie udzielany jest sakrament małżeństwa?
  2. jak długo trwają nauki przedmałżeńskie dla studentów?
  3. w jakiej sytuacji można zawrzeć sakramentalny związek małżeński w kościele, który nie jest parafialnym żadnej ze stron? (czy studenci mogą zawierać małżeństwo w parafiach swojego zamieszkania tymczasowego – tam, gdzie studiują?)
  Pozdrawiam.

  #4 julia
 5. Ja tak troche nie w temacie, ale o uczestnictwie w sluzbie liturgicznej. Od urodzenia, jak juz pewnie wszyscy wiedza jestem osoba niepelnosprawna. Ponad 5 lat temu zapisalam sie do mojej parafialnej scholi. To bylo dla mnie naprawde trudne psychicznie. Trzeba bylo przelamac wiele barier i zapomniec o mysleniu przepraszam za doslownosc: Kaleka w scholi? To sie nie moze udac. Cale zycie marzylam, by spiewac dla Pana, ale nie wiedzialam, jak dziewczyny mnie przyjma. Pojechalam na pierwsza probe, a dziewczyny zgotowaly mi gorace przyjecie. Dzis jest juz inny sklad, a ja przychodze nadal, bo nowe dziewczyny tez mnie tam chca. Pierwszy raz w zyciu nie czuje sie gorsza. A to dla mnie takie wazne. Zabieraja mnie na ogniska, uroczystosci. Znalazlam

  #5 Sluchacze audycji 19.10.2010.
 6. Ksiądz Bp prowadził kiedyś katechezy liturgiczne i pewien słownik liturgiczny. Czy ten temat już się wyczerpał czy może będzie jeszcze kontynuacja ?

  #6 Sluchacze audycji 19.10.2010.
 7. Co nalezy zrobic jesli w prezbiterium nie ma odpowiedniej przestrzeni liturgicznej?
  Sluchacz z Domanic

  #7 Sluchacze audycji 19.10.2010.
 8. Czy przed rozpoczęciem czytania należy ukłonić się i jeżeli tak to czy do ołtarza, czy do celebransa, czy do ambony, z której czytamy?

  #8 Sluchacze audycji 19.10.2010.
 9. … cd. #4
  Już się dowiedziałam i wiem!
  🙂

  #9 julia
 10. A czy jest gdzieś link do odsłuchania tej audycji?
  Czasem się gubię na stronie KRP – ciężko jest znaleźć konkretną audycję. Pozdrawiam.

  #10 sylwester_cssr
 11. Ad #10 sywester
  Powinien już być.
  Zależy od Redakcji KRP.
  Ja też czekam.
  W audycji udzielałem bowiem odpowiedzi na przesłane pytania.
  Pozdrawiam
  Bp ZbK

  #11 bp Zbigniew Kiernikowski
 12. Z przyczyn technicznych audycja, która była emitowana 19.X, będzie dostępna do odsłuchania dzisiaj (21.X) po godzinie 14.30.

  Wszystkie audycje z ks. biskupem są do odsłuchania na archiwum. radiopodlasie.pl – wyszukać można po dacie i po kategorii jak również na stronie radiopodlasie.pl w dziale Nauczanie bp Zbigniewa Kiernikowskiego (audio). Pozdrawiam Szef Portalu Podlasie24.pl x Krzysztof

  #12 xPelka
 13. My też pozdrawiamy szefa portalu Podlasie i pięknie dziękujemy.

  #13 Ka
 14. Dziekuje za umozliwienie odsłuchania audycji na temat Szkoly Liturgicznej.
  Jak bym mogł coś podpowiedzieć, to dobrze by było, żeby takie Szkoly były w kazdym dekanacie.

  #14 m
 15. Ad #1, #2, #3
  Mówiliśmy już o tym podczas audycji, ale przypomnę jeszcze, że dolna granica wieku uczestnika Diecezjalnej Szkoły Liturgicznej (DSL) to 20 lat (choć zdarzają się wyjątki), górnej granicy nie określamy.
  Gdyby ktoś chciał się przygotować do funkcji nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej, to musi być mężczyzną i musi się zmieścić między 25 i 65 rokiem życia.
  Kandydatów do DSL zasadniczo kieruje proboszcz parafii, ale czasem ktoś trafia do szkoły w inny sposób – zawsze jednak ksiądz proboszcz powinien wiedzieć, że jego parafianin uczestniczy w takich zajęciach.
  Jeśli chodzi o długość trwania DSL, to na ogół zajęcia mieszczą się w okresie od października do kwietnia i obejmują pięć pełnych sobót, ponadto jest spotkanie rozpoczynające szkołę i spotkanie, które jest jej zakończeniem. Uczestnicy DSL (a także jej absolwenci) są również zapraszani do udziału w dorocznym Sympozjum Liturgicznym Diecezji Siedleckiej, które odbywa się w październiku.

  #15 Irena Chłopkowska
 16. Ależ ta Diecezja Siedlecka prężna.
  Możliwe, że moja również, tylko nie trafiłam na TAKIE wyrażenie myśli /blog/
  😀

  #16 Ka

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php