Poznańskie Forum Duszpasterskie (101002)

by bp Zbigniew Kiernikowski

Na zaproszenenie Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego, wziąłem udział w Poznańskim Forum Duszpasterskim pod hasłem „W Komunii z Bogiem„, które odbyło się 2 października 2010 roku w auli Politechniki Poznańskiej organizowane i prowadzone przez Akcję Katolicką.

Tematyka dotyczyła programu duszpasterskiego na nowy rok duszpasterski, tj. od I Niedzieli Adwentu tego roku kalendarzowego. 

Arcybiskup S. Gądecki mówił o Słowie Bożym w budowaniu i przeżywaniu wspólnoty kościelnej i komunii z Bogiem. Ja wygłosiłem referat na temat: Dawanie świadectwa wiary w Boga w ruchach i stowarzyszeniach.  Inne referaty poruszały dziedziny duchowości i pracy Akcji Katolickiej,  roli przeżywania wspólnoty małżeńskiej na drodze do wspólnoty z Bogiem, wychowania chrześcijańskiego w rodzinie, szkole i kościele. 

Całość spotkania była interesująca.

Poza oficjalnymi wystąpieniami i punktami programu ważne i intersujące były także te prywatne, przypadkowe i podobne spotkania – niektóre po latach.

Otwieram ten wpis, aby umożliwić dalszy kontakt z Osobami spotkanymi i zainteresowanymi poruszonymi zagadnieniami.

Z  pozdrowieniem

Bp ZbK

Zobacz także:

http://podlasie24.pl//wiadomosci/z-kraju/poznanskie-forum-duszpasterskie-z-udzialem-biskupa-siedleckiego-4a49.html

Tam dźwiękowa wersja wystąpienia

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

11 komentarzy

 1. Czy mógłby ks.biskup zamieścić ten referat na stronie?

  #1 jacek
 2. Ucieszyłam się tym wpisem, bo wczoraj, gdy dowiedziałam się od M. P., że była na tym spotkaniu, bardzo żałowałam, że nie wiedziałam o nim.
  Myślę z sympatią i wdzięcznością o latach we wspólnocie na Górczynie, o spotkaniach i współredagowaniu felietonów do Pracy i powściągliwości, tak się chyba nazywało to już nie istniejące czsopismo. Czytam komentarze ks. biskupa na tej stronie i cieszę się, że są.
  Pozdrawiam serdecznie Maryla

  #2 maryla
 3. #3 basa
 4. Dziękuje za umieszczenie wersji dźwiękowej. Radio Podlasie i portal Podlasie24.pl działa szybko i skutecznie. Jak zawsze głos Księdza Biskupa żywy i przeszywający jak miecz obosieczny

  #4 Borys
 5. Wysłuchałam katechez zwiastowania, głoszonych przez katechistów Drogi Neokatechumenalnej. Otworzyły mi oczy na wiele spraw, o których również mówił w wykładzie Ksiądz Biskup. Nie jestem w tej wspólnocie, ale wracam do tego, co usłyszałam. Takie „oświecenie” potrzebne jest wielu, może wszystkim…
  Sposobem na „wyzerowanie” siebie i „nastrojenie się” na Chrystusa jest program „Chrzest w życiu i misji Kościoła”. Daje odpowiedź na pytania: dlaczego tak trudno mi być z drugim człowiekiem i jak zniszczyć „w sobie” ten mur wrogości do bliźniego. Nie własnymi siłami, oczywiście, ale decyzja musi być moja.
  Pozdrawiam 🙂

  #5 katechetka
 6. Katechetko dobrze, że mi przypomniałaś o programie „Chrzest w życiu i misji Kościoła”
  Dla zainteresowanych: kolejnej katechezy Ks. Biskupa, zaczynającej kolejny rok pracy z programem można posłuchać na stronie:
  http://www.podlasie24.pl/wiadomosci/diec.-siedlecka/biskup-siedlecki-zainaugurowal-nowy-rok-formacji-w-ramach-programu—chrzest-w-zyciu-i-misji-kosciola–4908.html

  #6 basa
 7. Raz jeszcze chcemy podziękować ks. Biskupowi za unaocznienie sposobu niezbędnego dla odnowienia i umocnienia wiary, tj. poprzez wyzerowanie się.
  Wyzerowany człowiek wymaga opieki doświadczonego, profesjonalnego przewodnika, naszym zdaniem koniecznie osoby duchownej ( istnieje niebezpieczeństwo nawiązania relacji z przewodnikiem amatorem).
  Dla nas najpiękniejszym sposobem resetowania się jest sakrament pojednania poprzedzony rachunkiem sumienia, rozumianym jako Słowo Boże.
  Ponadto kalendarz liturgiczny stwarza okazje do cyklicznego zerowania.
  Coroczne przygotowanie się do Adwentu czy Wielkiego Postu to jeden wielki reset przed Bożym Narodzeniem czy Niedzielą Zmartwychwstania.

  Niniejszym dziękujemy za chwilę bezpośredniej rozmowy z ks. Biskupem przed rozpoczęciem sesji.
  Ewa i Tadeusz K.

  #7 ETKom
 8. Posłuchałam.Hmm… .

  #8 Ka
 9. Kiedy w internacie, koledzy mowili mi ze moj brat, wraz bodajze trzema innymi z kolegami z roku jest w seminarium, nie wierzylem. Po trzech miesiacach uswiadomil mi to ojciec. Bylo to dla mnie jak grom z jasnego nieba.
  Mielismy pare mlzenska historykow zatwardzialych ateistow, pomyslalem, mature mam z glowy.
  Wbrew obaw jednak zadalem.
  W czerwcu 66r. jak zwykle, nie wiele rozmawiajac z bratem, jechalismy na egzaminy wstepne na wydzial Elektryczny P.P., bo z Wydzialu Maszyn i Urzadzen, ku mojemu zdziwieniu, rok wczesniej brat, po ukonczonym I-szym roku, z wielkim sukcesem, jednak zrezygnowal.
  Pamietam nawet temat egzaminu z j. niemieckiego, tlumacznie anegdoty o Einsteinie, ktory zostal wyzwany za nieuka, kiedy to czytajac cos automatycznie podal konduktorowi zla oplate za tramwaj.
  Choc sam nie wszystko zrobilem, pomoglem sasiadowi z matematyki.
  W lipcu, chyba 15 –go znow pojechalem do Poznania, na ul. Curie Sklodowskiej. W srodku listy przyjetych kandydtow znalazlem swoje imie i nazwisko, to bylo niezapomniane uczucie.
  Minelo piec lat i chyba nie wielu kolegow wiedzialo, ze mam brata ksiedza. Z przyszla zona i kolegami pojechalem odwiedzic mlodego wikarego w Trzemesznie, mowil nam o Padre Pio.
  Potem On wyjechal do Rzymu, a potem ja do Australii.
  Dzis minelo 30 lat od mojego tu przyjazdu. Tydzien temu kolezanka ze studio przyslala mi wiadomosc:
  ‘Sesja p.t.: „W komunii z Bogiem”
  w sobotę, 2 października 2010 roku,
  w ramach Poznańskiego Forum Duszpasterskiego
  organizowanego pod patronatem
  Metropolity Poznańskiego oraz Rektora Politechniki
  Poznańskiej.
  Przygotowuje Akcja Katolicka Archidiecezji Poznańskiej przy
  współpracy z Radą Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich.’
  Wcześniej Msza św. w „moim” kosciele akademickim sw Rocha a następnie obrady na „mojej” politechnice.
  Mój brat ma miec wyklad.
  Tam tez spotkal sie z moja kolezanka ze studiow.
  Niezbadane sa wyroki Boze,
  Praise the Lord!

  #9 brat biskupa
 10. Byłem uczestnikiem poznańskiego Forum. Z wielką uwagą wysłuchałem wszystkich wykładów wygłoszonych w auli Politechniki Poznańskiej.
  Jestem jednak pod wrażeniem wykładu ks. bp. Kiernikowskiego, który dotychczas był dla mnie osobą nieznaną. Księże biskupie, dzięki za wygłoszone słowo, które posiało w sercu moim nadzieję i umocniło wiarę.

  #10 GRZEGORZ334
 11. #10 GRZEGORZ334,
  taki jest po prostu nasz Biskup…
  Pozdrawiam 🙂

  #11 julia

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php