W nawiązaniu do katechez Paschalnych, które głoszę w tych dniach w siedleckiej katedrze, chcemy dziś rozmawiać na temat katechumenatu w kontekście czy w odniesieniu do Triduum Paschalnego. Będzie kilka osób, które słuchały katechez. Niektóre są poręczycielami, czyli gwarantami w stosunku do katechumenów. Będą to osoby z Domowego Kościoła. Mam nadzieją, że wywiąże się właściwa wymiana zdań i będziemy mieć okazję do pogłębienia naszych wiadomości na te tematy oraz lepiej przygotować się do przeżycia świąt paschalnych.

Mam nadzieję, że włączy się też grono słuchaczy, do czego serdecznie zachęcam.

Naturalnie jak zazwyczaj będzie możliwe połączenie telefoniczne i elektroniczne.

Pan Redaktor poda na początku audycji wszystkie dane  adresowe.

Zapraszam

Bp ZbK

Posłuchaj: http://archiwum.radiopodlasie.pl/?p=3861

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

16 komentarzy

 1. Chcialabym zapytac, co to znaczy przyjecie i oddanie Symbolu Wiary?

  #1 Studio 30.03.2010
 2. Piekna Liturgia Wielkiej Nocy.SZKODA ZE W NASZEJ Parafii nie ma w tę noc chrztów

  #2 Studio 30.03.2010
 3. W jakiej porze w takim razie powinno sie odprawiac Wigilie Paschalna? U mnie co roku odkad pamietam Wigilie odprawia sie o 18-tej. Podobnie, jak cale Triduum.

  #3 studio 30.03.2010.
 4. Rodzicow chrzestnych tez mozna nazwac gwarantami? Tylko slabo nam to wychodzi w zyciu

  #4 Studio 30.03.2010
 5. Spotkałem się kiedyś z osoba ,ktora byla na misjach i opowiadała mi,ze przygotowuje osoby dorosłe do chrztu sw. Jak sie nie myle to czas takiego przygotowania trwał tam trzy lata.

  #5 m
 6. Zazdroszcze Wam troche tego, ze patrzycie na nawrocenie naszych siostr i braci. To musi byc wspaniale uczucie widziec, jak Bog wychodzi na spotkanie swoich „synow marnotrawnych”. Lzy same nabiegaja mi do oczu, kiedy Was slucham.

  #6 Studio 30.03.2010
 7. Ad #1 Studio 30.03.2010
  Na pewnym etapie katechumenatu katechumeni otrzymują od wspólnoty kościelnej symbol wiary czyli wyznanie wiary (Skład Apostolski). Wspólnota, pod przewodnictwem biskupa, recytuje dla nich ten tekst no i oczywiście otrzymują stosowną katechezę wyjaśniającą.
  Przez jakiś czas rozważają te prawdy oraz patrzą, jak one odnoszą się do ich życia. Następnie, po pewnym czasie oddają ten Symbol wiary, tzn. teraz oni odmawiają to Wyznanie wiary przed wspólnotą, pod przedwodnictwem biskupa, i ewentualnie uzasadniają swoją wiarę na podstawie własnych przeżyć i doświadczeń przynajmniej w niektóre z artykułów wiary.
  Bp ZbK

  #7 bp Zbigniew Kiernikowski
 8. Ad #2 i #3 studio 30.03.2010.
  Liturgia Wigilii Paschalnej winna rozpoczynać się po zapadnięciu zmroku i skończyć się przed wschodem słońca. Taki jest sens Wigilii Paschalnej, czyli Swiętego czuwania. Takie też są przepisy liturgiczne – to bardzo wyraźne i stanowcze.
  Podczas Liturgii Wigilii Paschalnej winien być udziełany Chrzest. Domaga się tego natura całej liturgii. To szczególnie w Liturgii chrzcielnej objawia się specyfika Wigilii Paschanej i Swiąt Wielkanocnych. Ukrzyżowany i Zmartwychwstały Chrystus powołuje do życia – do nowego życia – swój nowy lud, czyli swoje nowe potomstwo, jakie nabywa w krainie umarłych. On, Pierworodny spośród umarłych.
  Oblubienica, jaką jest Kościół, rodzi swoje dzieci do nowego życia i staje się Matką.
  Bp ZbK

  #8 bp Zbigniew Kiernikowski
 9. Ad #4 Studio 30.03.2010
  Odpowiedzialność rodziców chrzestnych i w przypadku katechumenów dorosłych także gwarantów (poręczycieli) jest wielka. Bardzo często nie jest ona doceniana a nawet zazwyczaj nie ma miejsca w naszej świadomości jako odpowiedzialność za stosowne wychowanie. W doborze chrzestnych rolę odgrywają najczęściej inne czynniki.
  Bp ZbK

  #9 bp Zbigniew Kiernikowski
 10. Ad #5 m
  Tak, jest to różnie. Powinien być wystarczyjąacy czas na prekatechumenat (dopóki nie zostanie jasno sprecyzowana intencja – czas bez ograniczenia) i na katechumenat (zazwyczaj około roku).
  Podczas audycji tłumaczyliśmy to szczegółowo.
  Bp ZbK

  #10 bp Zbigniew Kiernikowski
 11. Ad #6 Studio 30.03.2010
  Zapraszam do katedry siedleckiej i na wszystkie spotkania dla katechumenów.
  Bp ZbK

  #11 bp Zbigniew Kiernikowski
 12. Nawet nie wiedzą ile tracą ci ,którzy nie korzystają z nabożeństwa w darze Wielkiej Soboty.
  Do mnie kiedyś bardzo przemówiła cisza Wielkiej Soboty oraz czytania liturgiczne na ten czas.

  #12 Tereska
 13. Podziwiam osobiste zaangażowanie Księdza Biskupa we wprowadzenie nowych członków do wspólnoty Koscioła.Pozdrawiam wszystkie osoby przygotowujace się do przyjecia chrztu swietego.
  Barbara

  #13 Barbara
 14. Mamy to szczęście uczestniczyć w przygotowaniach katechumenów do Chrztu. Trwają one już 9 miesięcy – były to katechezy, spotkania, obrzędy wprowadzające. Jednak oprócz przygotowywania katechumenów był to dla nas również okres przygotowania do Paschy. Rytm proponowanych tekstów, konfrontowanie tych treści z codziennością, wszystko to rozłożone czasie sprawiło, że znaki celebrowane w Triduum mają już swoją podbudowę układają się w logiczny ciąg , ich treść jest już obecna. Liturgia Wieczerzy Paschalnej jest teraz zwieńczeniem, zebraniem , finałem tego, co dojrzewa i jest kształtowane od pewnego już czasu.
  Do tego budząca się na dworze wiosna… Pięknie brzmią teraz słowa piosenki: „Wszystko mi mówi że mnie Ktoś pokochał!

  #14 grzegorz
 15. Dziś Wielki Czwartek Roku Kapłańskiego AD 2010.

  Dziękując Bogu za dar eucharystii i kapłaństwa życzę J.E. Księdzu Biskupowi wielkiego przylgnięcia do Jezusa Ukrzyżowanego – Najwyższego Kapłana. Życzę Bożych darów – wszelkiej łaski i błogosławieństwa – w kroczeniu za Jezusem, upodabniania się do Niego i prowadzenia innych ku Ojcu. Z darem modlitwy.

  #15 morszczuk
 16. Ja także życzę Księdzu Biskupowi wszystkiego, co dobre, tej pełni miłości, o której mówiły czytania dzisiejszej liturgii. Zostały 3 min z tego dnia.
  Pozdrawiam!

  #16 AnnaK

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php