Na progu Triduum Paschalnego warto uświadomić sobie, czym jest Pascha w swej istocie.

Słowo pascha oznacza przejście (także: interwencję, uderzenie). Pascha zarówno dla Żydów jak i dla dla chrześcijan – chociaż już z nowymi treściami – jest podstawowym wydarzeniem w historii zbawienia. Jest wydarzeniem centralnym dla życia chrześcijańskiego.

Pascha żydowska, spełniona za czasów Mojżesza, to cudowne wyprowadzenie Izraelitów z niewoli egipskiej, przejście przez Morze Czerwone oraz wejście do Ziemi Obiecanej.

Celebrowana później corocznie przez wiernych Izraelitów jako obrzęd święty, nie tylko wspominała dokonane w przeszłości wydarzenia, ale je przywoływała i czyniła obecnymi w ich życiu. Jednocześnie zapowiadała i wyznaczała dynamikę wydarzenia zbawczego mającego się dokonać w historii Wcielonego Słowa – Jezusa Chrystusa.

To On za życia swego pragnął spożyć Paschę ze swymi uczniami i w ten sposób wypełnić to, co ona oznaczała (zob. Łk 22,15). Jego Pascha – czyli Jego przejście przez śmierć do życia – wypełniła ostatecznie sens pierwszej Paschy, nadając jej jednocześnie nowe znaczenie i nowy wymiar, oraz ukazując nową perspektywę całej historii zbawienia.

Bp ZbK

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

2 komentarze

  1. Serdeczne dzięki za r o z j a ś n i e n i e czym jest Pascha dla chrześcijan w tym i dla mnie.Wychodząc ze znaczenia tego słowa jako „interwencję. uderzenie” to w kontekście Triduum Paschalnego bardzo jest to zobowiązujące dla mnie – chrześcijanki: by przez uderzenie i wręcz powalenie mnie na kolana przed Jezusem Chrystusem, objawiła się moc interwencji samego Pana Boga w moje życie, w moją duszę, aż do oczyszczenia jej. Czego sobie i innym życzę z okazji Wielkiej Nocy. Z Bogiem!

    #1 Ewa
  2. Dziękuje księdzu.

    #2 Natalia

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php