Dzisiaj, w sobotę 10 marca 2018 r. odbyła się kolejna sesja Diecezjalnej Szkoły Liturgicznej. Wzięło w niej udział ponad 70 uczestników. Odbyło się kilka wykładów. Była modlitwa z Liturgii Godzin i Eucharystia.

Ja przedstawiłem temat „Celebracji Eucharystyczna na tle wydarzeń Paschy i celebracji żydowskie uczty paschalnej”. Zgłębiane tej tematyki jest potrzebne, aby odkryć z jednej strony ciągłość Ustanowienia Eucharystii przez Jezusa w Wielki Czwartek, a więc w prze3dzień Jego Męki. Z drugiej zań strony zrozumieć nowość, jaką Jezus wprowadza jako ten, który wypełnia Paschę i nadaje jej nowy wymiar i nowy sens.

Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus niejako zamknął sposób celebrowania Paschy jako pamiątki Wyjścia z niewoli egipskiej i odniósł tę celebrację do swojej Paschy, która spełniła się podczas Jego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania. Jezus niejako „wybrał” dwa szczególne momenty z uczty paschalnej upamiętniającej Wyjście z Egiptu. Jednym jest łamanie i spożywanie „przaśnego chleba” (chleba udręczenia), o którym Jezus powiedział: „To jest moje Ciał za was wydane”. Drugim jest kielich błogosławieństwa (czwarty kielich uczty paschalnej), o którym Jezus powiedział: „Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana” (Łk 22.20).

W Celebracji Eucharystii, która została wszechstronnie przygotowana, uczestniczący mieli możliwość spożywania łamanego Chleba Eucharystycznego, Ciała Jezusa oraz korzystania z picia z Kielicha Przymierza w Krwi Jezusa.

Dziękuję Organizatorom i Wykładowcom oraz wszystkim Uczestnikom. Mam nadzieję, że zaniosą trochę zdobytego doświadczenia do swych parafii.

Jeśli ktoś z uczestników zechce się podzielić swoimi refleksjami, to będzie to dla nas wszystkich pożyteczne.

Zachęcam i pozdrawiam

1. Chetnie wzial bym udzial w takidj sesji… jestem zmeczony walka wewnetrzna widzac co sie dzieje …. jak liturgia jest mieszana z nabozenstwami… np.podczas modlitwy wiernych sa odczytywane wezwania do MBNP , albo nie udziel sie blogoslawienstwa eucharystycznego tylko rozpoczyna sie Gozkie zale czy inne modlitwy np. za marlych tak jakby modlitwa za nich w Liturgii Eucharystii nie byla skuteczna?
    Wiele do zyczenia maja same rekolekcje ktore nijak sie nie maja do zblizajacej sie Paschy…. a odrebnym tematem jest sama celebracja Triduum Paschalnego!
    Uprawiam turystyke parafialna bo nie moge tego zniesc jak splyca sie Eucharystie i ide tam gdzie widze szacunek do Ołtarza!
    Przygotowanie dzieci do sakr. jest katecheza o prawdach wiary i to takich ktorych nie ma w katechizmie np. GLOWNE PRAWDY WIARY? A o Passze Jezusa cisza….
    Tak to wygląda, księże biskupie, w naszych parafiach…. nawet dobrzy prezbiterzy maja te nawyki dziwne….

#1 Mariusz
  2. Ad #1 Mariusz
    Mariuszu!
    Zapraszam. Podaj kontakt, albo skontaktuj się z Wydziałem Duszpasterskim naszej Kurii.

#2 bp Zbigniew Kiernikowski
  3. Komentarz Ks. Biskupa przypomniał mi czasy, gdy ja byłam uczestnikiem Diecezjalnej Szkoły Liturgicznej. 🙂
    Jestem bardzo szczęśliwa, że Bóg podarował mi wtedy możliwość uczestnictwa w niej.
    Dzięki niej miałam możliwość lepiej zrozumieć i wejść w głębsze przeżywanie liturgii.
    Szczególnie ta katecheza o piciu kielicha była mi bardzo pomocna w tamtym roku, gdy Bóg przeprowadzał mnie przez trudne wydarzenie. Bez niej być może nie potrafiłabym przejść przez to doświadczenie i pozostać w jedności z tym drugim.
    Zachęcam wszystkich do uczestnictwa w DSL, bo to nie tylko wiedza, ale i doświadczenie wiary. 🙂
    Przynajmniej tak było w diecezji siedleckiej, ale myślę, że podobnie jest w diecezji legnickiej.

#3 basa
  4. Czy program szkoły liturgicznej przewiduje katechezę o pokutniku w pierwotnym Kościele?
    Wielki post to przecież okres nie tylko katechumenalny ale przede wszystkim pokutny dla współczesnych heretyków.
    Dzisiaj jest również paląca konieczność neopokuty we współczesnym Kościele.
    janusz

#4 baran katolicki