Zaskoczenie (Ndz Wlkn – 170416)

by bp Zbigniew Kiernikowski

Fakt, który jest nam obwieszczony w Wielką Noc jest zaskoczeniem. Zaskoczył wówczas osoby bliskie Jezusowie. Zaskakuje także dzisiaj nas. Powinien nas zaskakiwać i to stale.

Tam gdzie przeżywam prawdę, że jest śmierć. Dociera ona do mnie w niektórych momentach. Wówczas zazwyczaj myślimy o końcu. To właśnie w takim kontekście, gdy prawda o śmierci ciśnie się niejako na pierwszy plan i nierzadko powoduje rezygnację, dokonuje się zaskakujące obwieszczenie o zmartwychwstałym Panu. Jest to zaskoczenie. Zdumienie, że coś takiego się stało. Zostały rozerwane kajdany ograniczające moje myślenie i doświadczenie.

Arcykapłani chcieli uprzedzić i zneutralizować to ewentualne zaskoczenie, prze przygotowane ograniczenie. Uprosili Piłata, by dał straże, by strzegli grobu Jezusa, ale była to próba „strzeżenia” swojej prawdy. Nic nie miało się zmienić w ich myśleniu. Nic nie ma się zmienić w tym co my wiemy, o czym decydujemy, na czym polega nasza władza i nasze zarządzanie nad przyszłości.

Tak ma być jak ja chcę. Dotyczy to czasem moich relacji w rodzinie, w pracy itp. Ma być tak, jak ja przewiduję. Wykluczam zaskoczenie. A gdyby coś z tego się stało, to i tak mamy środki, aby przekonywać o naszych racjach i naszym sposobie pojmowania prawdy. Arcykapłani byli w stanie dać sporo pieniędzy strażnikom, żeby rozpowiadali „ustanowioną przez nich prawdę”. Tak się rozeszła ta pogłoska.

Jezus przez fakt zmartwychwstaną zaskoczył uczniów, zaskoczył kobiety, zaskoczył strażników, zaskoczył arcykapłanów. Stale zaskakuje. Nie jest to bowiem prawda, którą można sobie wydedukować i jakoś wcześniej ustalić. Trzeba dać się zaskoczyć, że może być inaczej, niż ja przewidują i wyobrażam sobie. Trzeba nam nauczyć się wchodzić w nieprzewidywalność ludzką. Fakt zmartwychwstania zmienia wszystko i stale nas zaskakuje w naszych konkretnych sytuacjach.

Ogólnie jesteśmy ludźmi wierzącymi. Przekonani, że znamy Boga. Wyznajemy wiarę w kościele recytując Credo czy odmawiając je na modlitwie. Wyznajemy wiarę w jednego Boga. W konkretnych jednak sytuacjach nie zawsze chcemy dać się zaskoczyć i przyzwolić, żeby fakt zmartwychwstania Jezusa stawał sią i był niejako naszym

Tak dzieje się, albo się nie dzieje, kiedy wyciągam rękę do nieprzyjaciela. Może być odrzucona. A może stać się cud przemiany i zmartwychwstania. Może wydaje mi się, że podjęte kroki ku rozwodowi czy życie w rozłamie małżeństwa to już „uzyskane” przeze mnie rozwiązanie. Nie może być inaczej. Niejednokrotnie człowiek wykreśla z horyzontu swego myślenia pojednanie czy nawrócenie i zmiana myślenia.

Bardzo często „ciąży” ludziom mylenia, że nie może być inaczej, niż sami postanowili i że muszą – czasem za wszelką cenę – bronić swojej prawdy. Nie dopuszczają myśli, że może zaistnieć nowość, może zafunkcjonować gest pojednania, który uleczy zastarzałe sprawy i zmieni relacje. Jeśli w posłuszeństwie Ewangelii uczynię gesty i kroki wynikające z tej Dobrej Nowiny, które mi obwieszcza ową logikę zaskoczenia, mogę ja też zostać zaskoczony i może we mnie dokonać się coś, co mnie zaskoczy i wprowadzi w zdumienie na miarę nowego stworzenia. Będzie to stworzenia relacji nowego typu, wzbudzenia nowego sposobu widzenia, przetarcia oczu, które może zaszły mgłą własnych przekonań itp.

Mesjasz, którego wszyscy oczekiwali, kiedy się objawił w swoim słowie i w swoich czynach, nikomu nie pasował. Został więc ukrzyżowany, żeby Jego historia się zamknęła. Żeby nie zaskakiwał, żeby nie był już więcej niewygodny i objawiający prawdę inną niż ta tylko ludzka. A wszystkich zaskoczył. w swoim zmartwychwstaniu. Zaskoczył uczniów w okazanym i przebaczeniu. Więcej: dał im swego Ducha, aby był w nich jako racja i moc nowości. Aby oni zaskakiwali ludzi przez głoszenie Dobrej Nowiny. Aby objawiali, że może być inaczej, niż tylko ludzkie przewidywania, ludzkie lęki, aspiracje i oczekiwania. Pozwalajmy się zaskakiwać Zmartwychwstałemu.

Chrystus jest naszą Paschą.

Bp ZbK

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

34 komentarze

 1. Grek Germidiusz, który był oficjalnym biografem rządcy Judei, napisał również biografię Piłata. Początkowo był nastawiony przeciwko Chrystusowi i jak sam powiedział, namawiał żonę Piłata, aby ta nie starała się, aby mąż zmienił wyrok śmierci na Chrystusa. Aż do samej chwili ukrzyżowania uważał Chrystusa za oszusta. Dlatego z własnej inicjatywy wyruszył w nocy przed Zmartwychwstaniem do Grobu, chcąc upewnić się, że Chrystus nie zmartwychwstanie i Ciało Jego na zawsze pozostanie w ziemi. Ale wyszło inaczej.
  “Zbliżywszy się do Grobu i znajdując się w odległości stu pięćdziesięciu kroków od niego – napisał Germidiusz – widzieliśmy w półmroku wczesnego świtu straż przy grobie: dwie osoby siedziały, pozostałe leżały na ziemi, było bardzo cicho. Szliśmy bardzo powoli, i wyprzedziła nas straż, idąca do Grobu, aby zmienić tę, która tam znajdowała się od wieczoru. Później stało się nagle bardzo jasno. Nie mogliśmy pojąć, skąd to światło. Ale wkrótce zobaczyliśmy, że wychodzi ono z przesuwającego się w górze świecącego obłoku. Obłok opuścił się nad Grób i nad ziemią tam ukazał się człowiek, który jakby się cały świecił. Następnie rozległo się uderzenie grzmotu, ale nie w niebie, lecz na ziemi. Od tego grzmotu straże z przerażenia podskoczyły, a następnie upadły. W tym czasie do Grobu z prawej strony od nas ścieżką szła kobieta, która nagle zawołała: “Otworzyło się! Otworzyło się!” I w tym momencie zobaczyliśmy, że rzeczywiście bardzo wielki kamień, zakrywający wejście do pieczary, jakby sam się podniósł i otworzył Grób (otworzył wejście do pieczary Grobu). Bardzo się wystraszyliśmy. Potem, jakiś czas później, światło nad Grobem znikło, nastała cisza, jak zwykle. Gdy przybliżyliśmy się do Grobu, to okazało się, że nie ma tam już ciała pogrzebanego człowieka.”

  #1 lemi
 2. W WIELKI PIATEK po rannej drodze krzyzowej, gdy jeszcze modlilem sie a wlasciwie to czytalem w buletynie Combined Society of Mary o nowennie do Milosierdzia Bozego w pustym St Finbar’s, podeszla niesmialo do mnie kobieta, wyciagnela reke z $ 50 banknotem lub wiecej zwinietej w dloni, mowiac:
  • Wez, kup sobie cos na swieta.
  • Nie, dziekuje ja nie potrzebuje nic, moze wygladam na biednego, ale jestem bogaty.
  • Wiesz co, kiedy wczesniej parkowales swoj rower z przyczepka, bylam za toba I chcialam porozmawiac, ale na mnie nie zwrociles uwagi. Potem zastanawialam sie jak z toba porozmawiac, wiec teraz wrocilam, bo wydajesaz mi sie taki spokojny, czy mozesz sie za mnie pomodlic.
  • [Tos mnie ZASKOCZYLA], Jurek, jestem Polakiem, ale nikt chyba jeszcze mnie nie nazwal jako spokojny.
  • A ja Irlandka, Isabell.
  • … WLASNIE 19 LAT TEMU doswiadczylem Jezusa Milosiernego, pokazalem jej co czytam. Opowiedzialem jej moje doswiadczenie: “bylo TO W MARCU 98 w czasie Wielkopostnych rekolekcjach, ktore byly na temat MILOSIERDZIA BOZEGO…W domu Zona dala mi broszure do MILOSIERDZIA PANSKIEGO, tam przeczytalem m. in.: takie zdanie P. Jezusa, ze teraz jest czas na Milosierdzie a potem bedzie Sprawiedliwosc. JESLI UDASZ SIE DO MOJEGO MILOSIERDZIA STANE W CHWILI SMIERCI MIEDZY TWOJA DUSZA A OJCEM. Pamietam pomyslalem wtedy, to logiczne, moze uwierzyc I to tak do konca. Zaczalem sie modlic I od tego czasu minelo sporo czasu lubie sie modlic, I wydaje mi sie, ze MILOSIERDZIE BOZE towarzyszy mi na codzien.” A w ogole to przyjedz do Holy Cross na nowenne.
  • Teraz widze, ze to spotkanie nie bylo przypadkowe.
  • Pokazalem jej obraz Milosierdzia, ktory bez zgody proboszcza Fr Malcolm, gdy w koncu pozwolil mi zawiesic w konfesjonale (pokoik), ok.10 lat temu zawiesilem na drzwiach konfesjonalu, mowiac: P. Jezus ukazal sie Sw. Faustynie 22 -GO (LUTEGO 1931) I PROSIL O NAMALOWANIE OBRAZU MILOSIERDZIA BOZEGO,

  #2 Jurek
 3. “FAKT ZMARTWYCHWSTANIA ZMIENIA WSZYSTKO I STALE NAS ZASKAKUJE W NASZYCH KONKRETNYCH SYTUACJACH.” Bp ZbK.

  … CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAL, prawda ta wymaga odwagi swiadectwa I odwagi gloszenia, slysze na koniec homilii we Mszy sw w Radio gdy ponownie wlaczylem (18/04/17 3:26 pm)

  #3 Jurek
 4. ‘Kiedys tez pisalem, ze nasza mama umarla W DZIEN MILOSIEDZIA PANSKIEGO, jeszcze chyba wtedy nieustanowionego bo w (14 kwietnia) 1996r. A odkrylem to po latach, przypadkowo czytajac na komputerze tresc faxu/telegramu na pogrzeb, ktory wyslalem do mojego syna bedacego wtedy w Polsce. „KIEDY TY UMIERALAS (przypadkowo bo nie widzialem o chorobie) MODLILISMY SIE DO MILOSIERDZIA BOZEGO w kosciele Matki Boskiej Czestochowskiej w Essendon”.’

  #4 Jurek
 5. Zaskoczył /wystraszył/ mnie mój krzyż. Proszę sobie wyobrazić „szaleńca”, który będąc na DN usłyszał katechezę o krzyżu chwalebnym. Usłyszałem i uwierzyłem. Jak to się stało? Nie mam pojęcia.
  Mam krzyż zgodnie z tym co chciałem. Mam go już dwadzieścia jeden lat. Piotr to żywy /chwalebny/krzyż zmartwychwstałego Pana/Jezus Chrystus/w naszej codzienności.
  Zaskakuje nas niemalże każdego dnia. Zaskakuje nas swoim umieraniem/czekaniem/. Tyle cierpliwości. Tyle pokoju. tyle czekania. Nikt z nas nie może sobie wyobrazić siebie w martwym ciele. Ostatnio niemalże nam umarł. Budzimy się a on cały we krwi na poduszce.
  Co się stało? Nikt nie wie. Nawet lekarz, który go zna od dziecka poddaje się. Być może od żołądka. A może od płuc? Któż to wie. Czas pokarze. Czas ucieka a wieczność czeka.
  janusz

  #5 baran katolicki
 6. Dziś wiem, że błogosławieństwem jest „brak czegoś”.
  Mam przez to szansę, by być świadectwem życia dla innych.
  Jako rodzic dorosłych dzieci mam okazje uczyć się, co to znaczy potępiać zło, a nie człowieka.
  Uczę się miłości nie ślepej, ale prawdziwej. Nadziei szukać nie w sobie, ale w Bogu.
  Bóg sprawił, że jedno z moich dzieci żyjąc przez kilka lat w konkubinacie, zakończyło ten związek.
  Chwała Panu!

  #6 Mirosława
 7. „Która dusza przystąpi, która przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar” (Dz. 699).
  Co myślicie o Świętej Faustynie Kowalskiej?
  W swoim dzienniczku pisze o białej niedzieli. Pisze o niedzieli miłosierdzia. Czy taka jest Święta Wiara katolicka?
  Księże Biskupie, Basiu, Grzegorzu, co myślicie o dzienniczku świętej Faustyny? Przede mną biała niedziela.
  Nieskalana biel to znak zmartwychwstałego Pana Jezus Chrystus/.
  janusz

  #7 baran katolicki
 8. Jestem stale zaskakiwana jeśli spotyka mnie dobro od najbliższych i dalszych. Lubię być tak zaskakiwana…
  Gorzej gdy zaskakują mnie niepowodzenia. Wtedy szemrzę niestety.
  Podziwiam tych pokornych, którzy spokojnie przyjmują takie sytuacje.
  Modlę się w takich chwilach buntu o pokój serca kiedy troszkę ochłonę … skutek jest zaskakujący, wraca opamiętanie i pokój duszy…

  #8 niezapominajka
 9. Proszę pozwolić, że przytoczę całość mojego zaskoczenia Dzienniczkiem świętej Faustyny. „JEZUS ŻĄDA USTANOWIENIE ŚWIĘTA BOŻEGO MIŁOSIERDZIA
  W pewnej chwili usłyszałam te słowa: córko Moja, mów światu całemu o
  niepojętym miłosierdziu Moim. Pragnę, a święto miłosierdzia, było ucieczką i
  schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla, biednych grzeszników. W dniu tym
  otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się
  zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego; która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św.,
  dostąpi zupełnego odpuszczenia win i karę w dniu tym, otwarte są wszystkie upusty
  Boże, przez które płyną łaski; niech się nie lęka zbliżyć do Mnie żadna dusza, chociażby
  grzechy jej były jako szkarłat. Miłosierdzie Moje jest tak wielkie, że przez całą
  wieczność nie zgłębi go żaden umysł, ani ludzki, ani anielski. Wszystko co istnieje wyszło
  z wnętrzności miłosierdzia Mego. Każda dusza w stosunku do Mnie, rozważać będzie
  przez wieczność całą miłość i miłosierdzie Moje. Święto miłosierdzia wyszło z
  wnętrzności Moich, pragnę, aby, uroczyście obchodzone było w pierwszą niedzielę po
  Wielkanocy. Nie zazna ludzkość spokoju, dopokąd nie zwróci się do Źródła Miłosierdzia
  Mojego. (Dz 699) janusz

  #9 baran katolicki
 10. #7 i 9 Janusz
  Nic dodać. Nic ująć.
  I mój umysł nie jest w stanie go zgłębić tak, jak to powiedział Jezus.
  ” Tylko w Twoim miłosierdziu Panie mój nadzieja ma”

  #10 basa
 11. … Miłość Boga, jest Miłością Doskonałą, Otwartą, gotową zawsze na spotkanie człowieka. Bóg, Miłość przychodzi do serca człowieka i … czeka bowiem ta miłość zrodzona w sercu człowieka często, a może zawsze nosi znamiona świata … ale, Bóg, w Miłosći Doskonałej zawarł Miłosierdzie.
  „…Panie, gdybyś tu był”… to częste pytanie w duszy mojej.
  …” Daj mi pić” … ta częsta prośba duszy mojej.
  Jezus, z krzyża wyrzekł „…Pragnę”.
  I ja pragnę … wszystkiego co może przybliżyć duszę do Łaski.
  Nie mogę pominąć faktu że jestem grzesznikiem, który pragnie Miłości i … Miłosierdzia.
  Pascha Pana Jezusa odbyła się we mnie…
  Wieczorem, byłam Marią Magdaleną płakałam pod krzyżem Jezusa. Przyszłam rano, byłam przy pustym grobie i też płąkałam ( nie epoznałam Pana mojego) a, Jezus zapytał: ” Mario … Mario! … dlaczego płaczesz?” …

  … „… widziałam Pana i to mi powiedział… ”

  Pan, Król, Jezus powiedział dzisiaj … „nie lękaj się, bo chcę ciebie zanurzyć w Swoim Miłosierdziu Wielkim Nieskończonym … nie lękaj się … Ufaj .. Ufaj”

  #11 miłosierna samarytanka
 12. Dzisiaj z rana modlilam sie na różancu rozważajac wyrywkowe fragmenty z Dzienniczka S.Faustyny.
  Jestem zaskoczona Słowami ,które do mnie skierował,bo idealnie pokazuja moją sytuacje w jakiej sie znajduję.
  Niesamowite doswiadczenie Jego bliskości…a jednocześnie jakby wyrzut -DLACZEGO MI NIEDOWIERZASZ,ZE DO CIEBIE MOWIE .

  Mogę powiedzieć ,że dostałam gotową instrukcję na pełnienie Jego /nie swojej /woli.
  Czy sprostam ?
  Proszę o modlitwę

  #12 Klara
 13. „Zostały rozerwane kajdany ograniczające moje myślenie i doświadczenie” Ks.Bp
  – bardzo trafnie oddaje to moją codzienną rzeczywistość
  To może się dziać TYLKO mocą Zmartwychwstałego,
  bo moja tendencja z natury dąży do zamykania wielu spraw, myślenia w ciasne kajdany.
  Błogosławione zaskoczenie!

  #13 Miriam
 14. #5 Januszu
  Ufaj! Mimo wszystko, wbrew wszystkiemu, dla wszystkiego…
  Ufaj! Ufaj, że Pan Bóg da Tobie, Wam łaskę tego świętego zaskoczenia…
  bo:
  „może być inaczej, niż tylko ludzkie przewidywania, ludzkie lęki, aspiracje i oczekiwania. Pozwalajmy się zaskakiwać Zmartwychwstałemu” Ks.Bp

  #14 Miriam
 15. #9 Janusz
  A więc zwracajmy się do Miłosierdzia Bożego:
  https://www.youtube.com/watch?v=t8glLw4m3hI

  #15 Mirosława
 16. Dzisiaj w audycji katolickiej usłyszałem pytanie: ile Marii poszło do grobu? W czterech ewangeliach są podawane różne liczby.Jednakże Jan ewangelista był świadkiem naocznym i tak jak Germidiusz mówi o jednej, Marii Magdalenie.

  #16 lemi
 17. Dziwne jest to Miłosierdzie Boże. Z jednej strony zaprzecza naszej wiedzy katechetycznej o sądzie bożym i piekle a z drugiej strony moje odrzucenie Miłosierdzia Bożego lub jego lekceważenie (postawa, mogę źle czynić i tak Bóg daruje) zakończy się dla mnie pobytem w piekle.

  #17 lemi
 18. #17 lemi,
  jeżeli człowiek nie sprzeciwia się Duchowi Świętemu, to Boże Miłosierdzie ogarnia każdego…
  Gorzej gdy grzeszymy bo i tak nam Miłosierny Bóg wybaczy, to coś nie jest tak…Czyniony grzech świadomie , powiem- z premedytacją , jest przeciwstawieniem się Duchowi Świętemu a to już nie są żarty. Chyba ,że ktoś tkwi w nieświadomości popełnianego grzechu.
  Sama nie jestem wolna od takich grzechów ze zwyczajnego lenistwa, apatii, senności, wygodnictwa itp.
  Panie Boże , ulecz mnie z lenistwa i wygodnictwa , bo błądzę gdy Ty nie jesteś w moim życiu na pierwszym miejscu…

  #18 niezapominajka
 19. #11 miłosierna samarytanka.
  Witam Cię u nas i proszę podaj swoje imię chrzcielne. To bardzo ważne słyszeć swoje imię ze chrztu świętego. Czy jesteś ochrzczona w Kościele Katolickim? Zaufałem Panu a on nade mną się pochyla każdego dnia. Z dołu śmierci/życie dla siebie/ mnie wyprowadza i prowadzi na wyżyny niebieskie.
  Radością dla mnie są Twoje słowa. Przychodzą we właściwym czasie dla mnie.
  Dziękuję i pozdrawiam
  janusz

  #19 baran katolicki
 20. #17 lemi. Dlaczego uważasz, że Miłosierdzie Boże zaprzecza wiedzy katechetycznej o sądzie bożym? Julia by Ci udowodniła, że tak nie jest. Miłosierdzie Boże rozumiane/przyjmowane/ po katolicku to droga gu zanurzeniu. To osobiste nurkowanie w dół własnego ja. To droga od odkupienia do zbawienia. Proszę pamiętać, że usprawiedliwienie rozumiane po katolicku jest pomostem ku wiekuistemu Stwórcy. Wymazano nam dzisiaj katolickie usprawiedliwienie, które ma w sobie fundamentalne prawo kary. Po katolicku nie ma sprawiedliwości bez kary. Kara jako skutek grzechów osobistych musi się uzewnętrznić na kimś kto uwierzył w zmartwychwstałego Pana. Miłosierdzie Boże nie niweluje kary lecz ją bierze na siebie. Dla świata protestanckiego/anty katolickiego/ grzech nie ma żadnego znaczenia w zbawieniu. Zbawionym jest ten kto na serio obrał w konkretnym czasie Jezusa za swojego Pana i Zbawiciela. Nie ważne są zatem jego późniejsze dobre czy złe uczynki. Nie ma znaczenia w protestanckiej mentalności jakim jesteś dzisiaj człowiekiem. Bóg i tak cię kocha i to wystarczy. U nas katolików to za mało. Bóg mnie kocha to dopiero moje odkupienie. Czy i na ile ja kocham Boga to daleka droga przemiany ku zbawieniu. Ta radosna przemiana to usprawiedliwienie w Jezusie Chrystusie. Problem między katolickim i protestanckim pojmowaniem grzechu kładzie się betonowym murem między nami. Któż go zburzy i zjednoczy w Jezusie Chrystusie? janusz

  #20 baran katolicki
 21. Księże Biskupie!
  Jeśli uzna Ksiądz Biskup za uzasadnione by mi odpowiedzieć to proszę o taką 🙂
  Słuchając pewnej katechezy, usłyszałam takie twierdzenie , że Pan Bóg nie chciał ofiary krwawej swojego Syna a to ludzie przyczynili się do tego.
  Jako argument przytoczony był przykład Abrahama i Izaaka.
  Moja wiara jest taka: Pan Bóg przewidział dokładnie śmierć swego Syna…
  W Starym Testamencie o ile pamiętam u Proroka Jeremiasza zapowiadana była śmierć Jezusa Chrystusa bez wskazania na śmierć na krzyżu.
  Bo co by było , gdyby Sanhedryn o tym wiedział z pism proroków – z pewnością nie dopuścili by do ukrzyżowania wymyślając inną śmierć .
  Chwalebny Krzyż stał się dla ludzkości wyzwoleniem spod jarzma szatana.
  Dlaczego są walki z Krzyżem Jezusa Chrystusa ?
  To walczy zło tego świata i nie tylko tego…

  serdecznie pozdrawiam

  #21 niezapominajka
 22. dopowiedzenie
  … u Proroka Izajasza :Czwarta pieśń Sługi 52,13-15
  i dalej 53, 1-12 i prawie cały Izajasz przepowiada Syna Bożego
  przepraszam za pomyłkę 🙂

  #22 niezapominajka
 23. Wskazówka dla chętnych
  Szukać w „Biblii Jerozolimskiej”

  #23 niezapominajka
 24. Dziękuję Księdzu Biskupowi za tą inicjatywę dzięki której mogę mieć dostęp do rozważania wraz z Księdzem Biskupem Słowa Bożego … wszystko na Bożą Chwałę.

  Januszu … dziękuję, za to pytanie o imię …
  Chrzest w Kościele Katolickim odbył się i dostałam imię … Danuta Barbara.
  Bierzmowanie 15 sierpnia.
  Pamiętam, jak za sprawą Nieba natchniona Duchem Jezusa wybrałam na patronkę imię Świętej Marii Magdaleny.
  Jak Ona Pana umiłowała … zawsze przy Panu, bez reszty.
  Przepraszam … że, oceniłam i sama „zważyłam” siebie… w sercu swoim … jaka (byłam) …
  Dzisiaj, taką jednak jestem i … (pozostanę?) …
  Człowiek zmienia się, lecz jedynie, gdy w prostocie i pokorze słucha, widzi i jest posłuszny Panu, który …”Jest”… Światłem … Drogą … Bramą …
  Jeśli, Bóg, Pragnienie Siebie wzbudza, wtedy ile dopuściłam siły z Ducha ulegam … pragnieniom serca, i westchnieniom ducha swojego … to, jest możliwe, by nasycać się, bliskością Bożego Ducha … Miłością …
  Nieustannie, pragnę … „Prawdy” … aby, wydostawać się…”z dołu śmierci”(tak nazwałeś )…i żyć w Jezusie nie widząc siebie.
  Zapomnij o sobie (obumrzyj) i wtedy czekaj na owoc swojej miłości … przenika mnie myśl.
  Miłość hartuje się, w trudzie, doświadczeniu grzechu … nie raz odbywa się to: przez brak czuwania na modlitwie, brak zaufania w Boże Miłosierdzie po dotyku pocałunkiem-zdrady judaszowej, albo Piotrowe zaparcie się wiary … także, Tomaszowe niedowiarstwo.
  Nie mogę zapomnieć o Nikodemie …
  … o … Dyzmasie … tym złym Dobrym Łotrze, który przez Miłość Miłosierną dostąpił Łaski i Życia.
  „Jeśli w posłuszeństwie Ewangelii uczynię gesty i kroki wynikające z tej Dobrej Nowiny, które mi obwieszcza ową logikę zaskoczenia, mogę ja też zostać zaskoczony i może we mnie dokonać się coś, co mnie zaskoczy i wprowadzi w zdumienie na miarę nowego stworzenia. Będzie to stworzenia relacji nowego typu, wzbudzenia nowego sposobu widzenia, przetarcia oczu, które może zaszły mgłą własnych przekonań itp”.(Ks. Bp.Kiernikowski)
  Dziękuję za pochylenie sie nad poranioną … Duszą i pozdrawiam.
  miłosierna samarytanka

  #24 miłosierna samarytanka
 25. Nie mogę spać , bo rozmyślam o wysłuchanej dzisiaj katechezie. Jest teraz 24-ta 🙂
  Nie potrafię zgodzić się z twierdzeniem , że Pan Bóg od nas niczego nie potrzebuje…
  Potrzebuje naszego nawrócenia ku Prawdzie, Dobru i Pięknu. Potrzebuje naszego dobrego, kochającego serca, naszej modlitwy i naszej zgody na cierpienie, naszego łączenia się z naturą Jego Syna ,Jezusa Chrystusa…
  Tak myślę , że my pragniemy Pana Boga, zbawienia i życia wiecznego, tak jak Pan Bóg pragnie nas i naszego dobra…

  #25 niezapominajka
 26. #25
  Pan Bóg rzeczywiście od nas niczego nie potrzebuje…dla siebie samego.
  To my potrzebujemy jego łaski dla naszego nawrócenia i ostatecznego celu -naszego zbawienia.

  Tak to rozumiem.

  Pozdrawiam

  #26 Klara
 27. #25 niezapominajka
  Pan Bóg nie pragnie niczego od nas (czyż nie wszystko jest Jego?) ale nas samych.
  Zawsze mnie przerażała zachęta, by coś ofiarować Panu Bogu, bo przecież nie mam nic, a zwłaszcza dobrego…
  Moje są tylko grzechy
  „Zaufałem, zaufałem Panu,
  a On nade mną się pochylił…”

  #27 Miriam
 28. #11,24
  No,Samarytanko.
  Szacun.

  #28 Ka
 29. Ad. 20
  Niechętnie podejmuję temat sprawiedliwości i kary z prostej przyczyny, nie wiem co Bóg postanowi, nie znam jego myśli ani dróg. Zostawiam wszystko jako wyłączną domenę Bogu. Chyba najlepszym uzasadnieniem mojej postawy są słowa Jezusa Łk 6;37 Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. 38 Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie».

  #29 lemi
 30. jezus nas zaskoczył swoim zmartwychwstaniem. Dzisiaj też zaskakuje.
  Ale też potrzeba nam takiego zaskoczenia gdy Adam dowiedział się o Ewie.
  To ludzie między sobą powinni się zaskakiwać.
  Mnie zaskakuje moja osobowość. Czasami śmieje się sam do siebie. Po prostu siebie zaskakuje.

  #30 chani
 31. Witam Wszystkich, …”…którzy źle się mają” …
  Rozważam Słowo Ewangelii na dziś i Słowo Księdza Biskupa, to ostatnie o „…Zaskoczeniu…” Miłosierdziem i Dobrem wraz z Pokojem … o, zaspokojenie Pragnienia (u Samarytanki … w południe – jakie to zaskakujące).
  Pozdrawiam wszystkich na blogu.
  Jezus, Chrystus, po, „nocy” … po, ciemności … wychodzi z Grobu … to, dzieje się … wczesnym rankiem, lecz gdy jest już jasno … i! … zaskakuje wszystkich Swoim Zmartwychwstaniem, bowiem, gdy staje pośród nas, Swoich Dzieci (jednak w śmiertelnych powłokach) to wie, że dla nas, jest to … zaskoczenie, że trudno jest nam w to uwierzyć. To, naturalne.
  To, Wiara.
  Przypominam sobie Słowo Nauki, że … „ wiara rodzi się z tego co się słyszy … ; … zaś tym co się słyszy jest Słowo Chrystusa” … Rz 10,17)
  Gdy, Człowiek-Bóg umierał świat pogrążył się w ciemnościach, a wokół zapanował strach i panika. To spowodował grzech popełniony na …Niewinnym! … Bożym i Człowieczym Synu. Maryi Synu.
  „Ktoś” może nadal trwa w lęku… lecz, niektórzy widząc, Tę Śmierć … od razu uwierzyli, że…” On prawdziwie był Synem Bożym”(Mt 27,58). Nawrócili się, jak setnik.
  Wyznali grzech i skruchę, jak Dyzmas … Łotr … a, Dobry … to, kolejne zaskoczenie …(paradoks).
  Jezus, Zmartwychwstał dawniej … dziś! … i dzieje się, to … Jezusa … Z Martwych Powstawanie dziś i nadal, każdego dnia … gdy, upadam pod ciężarem jakiejś niemocy duchowej … ludzkiej.
  Tak, jest … na prawdę.
  Na … prawdę ! … jest źle … gdy,wszyscy odeszli choć, nie potępili …Tyko Jezus? … pozostaje przy mnie i kreśli znaki na piasku …
  … Pragnę, aby do mnie to … Prawdziwe Zaskoczenie”… też dotarło … a w sercu powtarzam… może, zbyt cicho:
  … „Jezusie Synu Dawida ulituj się, nade mną ! … bylem Jego szaty się dotknęła , a będę zdrowa” …
  … „ chce pójść za Tobą, by nieść razem z Tobą, mój, mały krzyż…”

  Jezus Zmartwychwstał !
  On … zaskoczył mnie znowuż, dziś … rano.
  Przechodził obok … przystanął … i rzekł „Pokój wam”…
  „Nie lękajcie się” … „ Ja, Jestem …” …
  „Dzieci, czy macie co do jedzenia… a oni odparli nie mamy…”
  „Nie lękajcie się” … „ Ja, Jestem …”
  … „Nie, bój się … bo Ja, Jestem z Tobą …” W sercu czuję skruchę, pokorę i żal na myśl o grzechu, którym ja zaprowadziłam Jezusa, Bożego Syna, z Którego Ojciec uczynił Ofiarę Daną z Miłości na odkupienie grzechów świata.
  To, Miłość zaprowadziłam na Krzyż.
  Miłosierdzie, bierze początek z Miłości … i w Miłości.
  Może ? … Ostatecznie? … Stwórcy Ojca Boga Miłosierdzie i Miłość zrodziły się w Sercu Boga Ojca Jezusa, a ,wypowiedział Swoją Tę Wolę przez Miłosierdzie i wybaczenie wypowiedziane z poranionych Ust Jezusa Syna, który z Krzyża Cierpienia, w obliczu Swojej Boskiej Śmierci, przebaczenie okazał „światu-ludziom” . … ”Ojcze! … daruj im, bo nie wiedzą co czynią… „

  „(Mt 28,5-10)”Anioł zaś przemówił do niewiast: «Wy się nie bójcie! Gdyż wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział. Chodźcie, zobaczcie miejsce, gdzie leżał. A idźcie szybko i powiedzcie Jego uczniom: Powstał z martwych i oto udaje się przed wami do Galilei. Tam Go ujrzycie. Oto, co wam powiedziałem». Pośpiesznie więc oddaliły się od grobu, z bojaźnią i wielką radością, i biegły oznajmić to Jego uczniom.”

  „A oto Jezus stanął przed nimi i rzekł: «Witajcie!» One podeszły do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon. A Jezus rzekł do nich: «Nie bójcie się! Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech idą do Galilei, tam Mnie zobaczą».
  Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: «Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata»5.”(Mt 28,17-20)
  Przepraszam … szczerze dziekuję, za pochylenie się nad duszą zaskoczoną sobą, …
  danuta

  #31 miłosierna samarytanka
 32. #30 chani
  „Błogosławieni, którzy potrafią się śmiać z własnej głupoty,
  albowiem będą mieć ubaw do końca życia”- ks.J.Twardowski
  Wiem, że śmiać się z siebie, to wielka sztuka. 🙂
  Mieć dystans do siebie, gdy każdy chce być idealny. 🙂

  #32 Mirosława
 33. Jestem ślepcem, a czasem, muszę wejść na urwiste ścieżki …lecz, nie przestanę chodzić, dlatego że, mogę się potknąć … Jezus, tą drogą idzie do Emaus. Czy, odkryję Jego obecność ?
  Czy, da mi Siebie ujrzeć, oczami serca i duszy ?
  Czy, zaślubi mnie okruchami i odejdę już nienasycona ?

  #33 miłosierna samarytanka
 34. #32 Mirosława
  Podobno to objaw choroby psychicznej 🙂

  #34 Chani

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php