Dziś w Kościele św. Jacka w Legnicy (na tzw. Zakaczawiu) zainstalowaliśmy albo inaczej mówiąc oddaliśmy czy przedstawiliśmy do kultu publicznego czcigodną Relikwię Ciała Pańskiego. Przeprowadzone bowiem badania nad tą cząstką MATERII, która powstała jako relikwia, czyli resztka z Hostii, nie dały innego wyjaśnienia poza stwierdzeniem, że jest to tkanka ludzkiego pochodzenia. Co więcej, że wszystko na to wskazuje, że jest to cząstka (tkanka) mięśnia sercowego. Badania umożliwiały także określenie „staniu” tej tkanki. Wszystko wskazuje na stan agonalny tegoż mięśnia sercowego. Badania stawiają nas przed Tajemnicą, której nie da się w tej chwili po ludzku wyjaśnić.

Dziś pod moim przewodnictwem odbyło się w Katedrze Legnickiej nabożeństwo o charakterze adoracyjnym wobec wystawionego Najświętszego sakramentu i jednocześnie ekspiacyjnym, czyli pokutnym.

Następnie przeszliśmy w procesji z Katedry do Kościoła św. Jacka. Ta procesja też maiła charakter pokutny. Głównym śpiewem była Litania do Serca Pana Jezusa.

W Kościele

W Kościele św. Jacka odbyła się najpierw Eucharystia. Jeszcze przed Eucharystią w sposób skrótowy Pani Dr Barbara Engel przedstawiła stan badań nad wspomnianą Relikwią. Dała też swoje świadectwo ujmując je w możliwie krótkiej formie.

W czasie liturgii Eucharystii użyliśmy czytań z dnia bieżącego, tj. soboty 13 tygodnia. Teksty modlitw mszalnych były o Tajemnicy Eucharystii.

W homilii zwróciłem uwagę na spełnianie się obietnic podniesienia i odbudowania „szałasu” (domu) Dawida. Jest tym centralna prawda o działaniu Boga wobec człowieka, który został wybrany i zagubił się po to, aby przeżyć łaskę nawrócenia i być przykładem i pasterzem wobec innych. Ta myśl wybrania i radości jest główną we fragmencie Ewangelii czytanej w dzień dzisiejszy. Obecność Pana Młodego, Oblubieńca, sprawia prawdę, że ci. Którzy są z Nim przeżywają radość i wolność. Jest to całkowita nowość w stosunku do tego wszystkiego, co człowiek w swoim poczucie religijności, nawet po części pochodzącym z inspiracji Bożej, myśli, że powinien robić. Czcigodna Relikwie jest znakiem ukierunkowującym nas ku zgłębianiu Eucharystii

Po modlitwie Postcomunio nastąpiło umieszczenie czcigodnej Relikwii w kapliczce przy prezbiterium, w tzw. Logia cesarska.

Odtąd wszyscy, którzy zechcą, mogą w sposób dogodny adorować czcigodną Cząstkę Ciała Pańskiego.

Oddajemy cześć i dziękczynienie Bogu, który tak bardzo się zbliża ku człowiekowi, by go pociągać ku sobie i obdarzać swoim życiem.

Pozostajemy w dziękczynieniu

Bp ZbK

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

11 komentarzy

 1. 2.07.2016
  Księże Biskupie!
  „Ty coś przepracował
  pół wieku bez mała,
  gdy od trosk posiwiała
  Ci srebrem głowa cała.
  Biskupie nasz drogi!
  Przyjm dziś urodzinowe życzenia:
  zdrowia i sił wielu…”

  Cieszę się, że blog nadal „czynny” – już się martwiłam, że koniec e-rozmów…

  Pozdrawiam ze Wsi

  #1 Aneta - Baba ze Wsi
 2. „W homilii zwróciłem uwagę na spełnianie się obietnic …”
  Oby i inni byli uprzejmi zwrócić/przywrócić …uwagę i rozwagę.

  #2 Ka
 3. wielce Czcigodny Księże Biskupie!
  Bóg zapłać za wszystkie lata posługi i za wszelkie czynione dobra dla Kościoła i ludzi…
  Niech Dobry Pan długie jeszcze lata pociesza nas Twoją obecnością i błogosławi w Twojej dalszej posłudze tu na Ziemi a Niebiosa już chwalą Twoją gorliwość i pokorę czyli stawanie w prawdzie w każdej sytuacji…
  Panie Boże zachowaj naszego Biskupa w dobrym zdrowiu i nieustającej radości z każdego
  nawróconego…
  Serdecznie pozdrawiam, dziękując jeszcze za niezapomniane chwile obecności w Legnicy a szczególnie za łaskę adoracji Ciała Pańskiego…

  #3 niezapominajka
 4. Z okazji Jubileuszu 45 lat Kapłaństwa, oraz Dnia Urodzin życzę Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi niesłabnącego żaru ducha w dalszym prowadzeniu Kościoła. Niech to posłannictwo wyda obfity owoc teraz i w przyszłości.

  #4 Zdzisławowa
 5. Treść Pisma Księdza Biskupa: „Badania stawiają nas przed Tajemnicą, której nie da się w tej chwili po ludzku wyjaśnić”. To założona redukcja poznania. To, co sam rozum ludzki wyczuwa i poznaje, zostało w pełni objawione przez Słowo Boże. Z okazji jubileuszu 45 lecia kapłaństwa, oraz Dnia Urodzin życzę Czcigodnemu Księdzu Biskupowi mocy i darów Ducha Świętego.

  #5 Leszek
 6. Czcigodna Relikwia jest znakiem ukierunkowującym nas ku zgłębianiu Eucharystii /Ks Bp/

  Czy dostrzegamy co Pan Bóg czyni w Swojej dobroci dla człowieka ,aby Mu uwierzył ?
  Czy dostrzegamy ,że taki cud dokonuje sie w każdej Eucharystii?

  Boże , przymnóż mi wiary

  Dziękuję Ks Biskupowi za głoszenie Dobrej Nowiny i życzę cudów przemiany wielu serc mocą płynąca z Eucharystii.
  Szczęśc Boże na dalsze lata posługiwania

  #6 Tereska
 7. Jakoś nie potrafię się połapać z tym cudem Eucharystycznym. Czy owe Relikwie to Najświętszy Sakrament? Czy adoracja Relikwii jest adoracją Najświętszego Sakramentu? Wiem, że resztka po Hostii się zachowała/nie dała się rozwodnić/ i ukazuje się nam jako ta sama Hostia bo przecież w całej Hostii jest cała Eucharystia. Proszę pomóc mi/nam/ przylgnąć do tajemnicy Jezusa Chrystusa ukrytego w Eucharystii. Pozdrawiam janusz

  #7 baran katolicki
 8. Czcigodny Księże Biskupie
  Pragę serdecznie powinszować z okazji urodzin.
  Niech Dobry Bóg prowadzi Księdza Biskupa swoimi drogami i strzeże.
  Jakże bardzo brakuje mi Księdza Biskupa w poprzedniej Diecezji, a konkretnie na falach Katolickiego Radia Podlasie. Tak wiele zawdzięczam nauczaniu Księdza Biskupa. Bóg zapłać.
  Bogusława

  #8 bogusia
 9. Może to nie na temat, ale jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak bardzo aktualne są wypowiedzi kard. Stefana Wyszyńskiego.
  Na przykład:
  ” W Polsce na ma wielu ludzi, którzy by na prawdę nie wierzyli. Natomiast jest dużo urzędników od „ateizmu”, którzy biorą pieniądze za to, aby szerzyć niewiarę. Tym braciom naszym przebaczamy, gdyż oni i tak są już bardzo pokrzywdzeni przez brak wiary, bo z niewiarą łączy się nienawiść i niepokój sumienia. Prosimy tylko dobrego Boga, aby i im udzielił Swojej miłości, którą Duch Święty przyniósł dla każdego człowieka – aby w niej zasmakowali i zrozumieli, czym jest miłość Boga.” 1973 r
  Może tylko trochę inni „urzędnicy”…
  I ta postawa wobec nich…
  Tak, komu brak wiary jest pokrzywdzony…
  Niesamowite są te teksty. 🙂

  #9 basa
 10. Ad #7 baran katolicki
  Januszu!
  Trudno jest tutaj dać wyczerpującą i adekwatną odpowiedź na Twoje pytanie.
  Tutaj teraz powiem tylko to, że ta Relikwia, to nie jest Najświętszy Sakrament (Eucharystia). Jest to Relikwia.
  Przygotowujemy opracowanie (książkę), w którym zostaną naświetlone te problemy. Ukaże się, jak mam nadzieję, najwcześniej we wrześniu.
  Pozdrawiam.
  Bp ZbK

  #10 bp Zbigniew Kiernikowski
 11. #9 basa
  „Natomiast jest dużo urzędników od „ateizmu”, którzy biorą pieniądze za to, aby szerzyć niewiarę.”
  Thanks Basiu, madre slowa. Chyba tak jest na calym swiecie juz teraz, a ponadto wrecz gorzej „jest dużo urzędników „Katolikow”, ktorzy uwazaja sie jaknabardziej za prywatnych Katolikow, ale wrecz oficjalnie i publicznie neguja duza czesc nauczania Kosciola, zostawiajac swoj katolicyzm z domu.
  „Prosimy tylko dobrego Boga, aby i im udzielił Swojej miłości, którą Duch Święty przyniósł dla każdego człowieka – aby w niej zasmakowali i zrozumieli, czym jest miłość Boga.”

  #11 Jurek

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php