W sobotę 15 marca i w niedzielę 16 marca 2014 r. prowadziłem rekolekcje do grupy uczestników wydarzeń w Miętnem, jakie miały miejsce przed 30 laty. Treścią konferencji była próba spojrzenia w świetlę orędzia biblijnego na krzyż.

Jako motto służyło powiedzenie: Świat się zmienia, a krzyż zawsze ten sam stoi.

Ikoną, który towarzyszyła nam jako obraz i motyw była rzeźba, która została postawiona na placu przed kolegiatą w Garwolinie, która przedstawia ręce trzymające krzyż albo/i ręce trzymające się krzyża.

Konferencje były skoncentrowane na trzech bardziej szczegółowych tematach:

1. Skąd w ogóle wziął się krzyż i skąd biorą się nasze krzyże.
  2. Jak krzyż stał się narzędziem zbawienia przez Jezusa Chrystusa.
  3. Jakie ma miejsce i jaka jest rola krzyża w naszym życiu.

Te rozważania pomogły nam spojrzeć głębiej na wydarzenia sprzed trzydziestu laty. Mam też nadzieję, że pomogły docenić tamte wydarzenia i ludzi, którzy wówczas tak się zaangażowali. Życzeniem nas wszystkich było, by pomogły też właściwiej spoglądać na codzienne wydarzenia z naszego życia, w których na różne sposoby krzyż się przejawia oraz właściwie ustosunkowywać się do sprawy obecności krzyża w życiu publicznym.

Pozdrawiam jeszcze raz wszystkich Uczestników tych rekolekcji

1. Czy jest możliwość, aby posłuchać gdzieś nagrań konferencji wygłoszonych na rekolekcjach?

#1 basa
  2. Za pozwoleniem ks.Biskupa chciałbym skierować pytanie do Leszka z komentarza # 57 w sprawie pierwszej żony Adama która miała na imię ” Lila „.
    Leszku jesteś w będzie,albo chcesz sam wprowadzić w zamieszanie wydanie Pisma Sw.
    Rozmawiałem z osobą która studiuje Pismo Sw w języku Hebrajskim i ma po Hebrajsku pisane Pismo Sw i nie jest napisane żeby była „Lila” jako pierwsza żona Adama.
    Skoro tak piszesz to podaj namiary gdzie to jest napisane.
    Jeżeli dowiedziałeś się od Jechowych to u nich wszystko możliwe tam i pszczoły są sto razy większe.
    Jestem bardzo ciekawy gdzie tak wyczytałeś.

#2 Józef
  3. #2 Józefie,
    pisząc o pierwszej żonie Adama – Lilit,
    Leszek cytował Talmud
    (zbiór komentarzy do Tory, opartych na rozważaniach rabinów żyjących między III w.p.e. a VI w.n.e.),
    nie Pismo Święte.
    Pozdrawiam 🙂

#3 julia
  4. # 3 julia.
    Dziękuje Julio za podpowiedz.
    Dlatego powstało i powstaje w mnie bunt jak ktoś nadaje bez opierania się o Pism Sw.
    Słucham duchowieństwa:ich kazań,ale po kazaniu robię werefikację.
    Dlatego powstało całe zamieszanie w mojej parafii i w diecezji co do mojej osoby.
    Obudził się inny duch,Duch Boży który toruje mnie że całą nadzieje mam pokładać w Panu Bogu.
    Swięci są dla mnie przykładem a nie modlitwą.
    Jezus mówi do swoich uczniów którzy go słuchają ” Idzcie i nauczajcie wszystkie narody chrzcząc je w Imię Ojca i Syna i Ducha Swiętego,uczcie je wypełniać wszystko co wam nakazałem a oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata „.
    Stałem się ostrożny w swoim życiu co do modlitwy i oddawania czci komu kolwiek.
    Będę się zwracał bezpośrednio tylko do Pana i Jemu będę oddawał tylko cześć.

#4 Józef
  5. Pozdrawiam serdecznie księdza biskupa Zbigniewa a także uczestników wydarzeń sprzed 30 lat w Miętnem .
    Pozdrowienia ślę z Torunia .
    Jestem w sposób szczególny z tamtymi wydarzeniami związany . W Toruniu w szkołach średnich prowadziliśmy akcje solidaryzującą się z młodzieżą z Miętnego , broniąca krzyża . W różny sposób to solidaryzowanie się wyrażało : wieszanie krzyży , modlenie się na przerwach czy wywieszanie własnoręcznie wykonach plakatów w szkole .To zmuszało do określania się młodych ludzi . Oczywiście wrogów krzyża nie brakowało . Dyrektorzy i niektórzy nauczyciele głosili hasła : młodzież do nauki i zawiadamiali SB .
    Tamte wydarzenia zmieniły moje życie . Zarówno fizycznie jak i duchowo . Dzięki !
    Jednak cały czas patrzę z podziwem na tamtych ludzi z Miętnego – broniących krzyża – nie jakaś Warszawka lub inne prestiżowe szkoły lub miasta . Tylko Wy , młodzi ludzie ze szkoły rolniczej , daliście nam waszym rówieśnikom w całej Polsce , świadectwo .
    Świadectwo krzyża i świadka krzyża .
    Wielkie dzięki za tamto !!!

Księdzu biskupowi dziękuje za pamięć o tych ludziach i wydarzeniach . Wspominanie i przypominanie tego wydarzenia dziś, stawia księdza biskupa w zaszczytnym miejscu godnego następcy biskupa Mazura z tamtych lat – Jego postawa wtedy , bardzo do nas , młodzieży, przemawiała .

Takich ludzi trzeba nam też dziś !
    Wojtek .

PS Mamy nadzieję ,że ksiądz biskup poprowadzi jeszcze Spotkanie z Biblią w Toruniu 🙂 Do tej pory nie spotkaliśmy się z odmową .

#5 Wojtek z Torunia
  6. Także ponawiam pytanie – można konferencje gdzieś odsłuchać?
    zbyt ważna kwestia!!

#6 kowaland