Augustyn

by bp Zbigniew Kiernikowski

W odpowiedzi przytaczam stosowne fragmenty Motu Proprio .Zaznaczam, że moja wypowiedź nie odnosiła się do sprawowania Mszy św. bez udziału ludu (o tym art. 2 Motu Proprio), lecz do sprawowania Mszy św. z udziałem wiernych. W tym przypadku ma zastosowanie Art. 5. Przywołuje on też kanon 392.  Art. 5. § 1. W parafiach, w których jest stale obecna grupa wiernych przywiązanych do wcześniejszych tradycji liturgicznych, proboszcz powinien chętnie przyjąć ich prośbę o odprawianie Mszy w rycie Mszału Rzymskiego ogłoszonego w 1962 i zapewnić, aby dobro tych wiernych stało w zgodzie ze zwykłą opieką duszpasterską w parafii i pod kierunkiem biskupa zgodnie z kanonem 392, unikając niezgody i wybierając jedność Kościoła. Poprosiłem więc Księży Proboszczów o informowanie mnie o takich przypadkach, gdyż tutaj ma również zastosowanie kanon 392. Zachodzi to w przypadku, gdy proboszcz wyraża zgodę jak i też wtedy, gdyby tej zgody nie wyraził. Szczególnie zaś w drugim przypadku, jak to ujmuje art. 7. Motu Proprio: Art. 7. Jeśli grupa wiernych świeckich nie otrzymała od proboszcza zgody na swoją prośbę, o której mowa w art. 5 par. 1, informuje o tym biskupa diecezjalnego, który jest usilnie proszony o spełnienie ich prośby. Jeśli biskup z jakiegokolwiek powodu nie może zapewnić takiej celebracji, sprawa kierowana jest do Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”. Mam nadzieję, że jestem w Kościele rzymsko-katolickim na swoim właściwym mi miejscu, a nie ponad nim.Bp Zbk

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

8 komentarzy

 1. Księże Biskupie,
  z okazji Księdza Imienin życzę: zdrowia, sił, wytrwałości w pasterzowaniu naszą diecezją;
  życzliwości i zrozumienia ze strony prezbiteratu;
  radości ze spotkań z wiernymi, szczególnie młodymi; wdzięczności ze strony tych, których Ksiądz Biskup naucza i prowadzi drogą posłuszeństwa Ewangelii.

  #1 julia
 2. JE z okazji imienin życzymy wiele zdrowia, zrozumienia do końca woli Bożej, ufności w Boże Miłosierdzie, by każdy dzień był pełen Bożego pokoju, radości i życzliwości od ludzi.

  #2 rodzina z Zelechowa
 3. Ja również dołączam się do imieninowych życzeń! Życzę Księdzu Biskupowi wielu sił, zdrowia, trwania przy Bogu i drugim człowieku każdego dnia, radości ze sprawowanej posługi,dużo życzliwych osób na ścieżkach życia i aby miał Ksiądz Biskup siły każdego dnia przybliżać ludzi do Boga, wlewając w ich serca nadzieję i ukojenie ran.

  #3 Agata
 4. Szczęść Boże !
  Kiedyś pacjentka zadała mi takie pytania ( przed pójściem do szpitala ): Czy leczenie się nie jest przeciwstawianiem się woli Pana Boga ? Skoro Pan Bóg chce ją tak doświadczyć, to może ona powinna przyjąć tą chorobę, a nie walczyć z nią ?
  Odpowiedziałam na te pytania po swojemu, ale chciałabym wiedzieć, co powinnam odpowiedzieć wg Ks. Biskupa.
  Barbara Saczuk

  #4 basa
 5. Chciałem odpisać dokładnie to co JE Biskup Kiernikowski
  Nie twórzmy problemu tam gdzie go nie ma…
  Nasz ordynariusz zgodnie z obowiązującymi przepisami kieruje wiernych w pierwszej kolejności do proboszczów a jako odpowiedzialny za liturgię w diecezji chce znać choćby skalę zapotrzebowania na Mszę Św. w rycie nadzwyczajnym.
  Arkadiusz Dymecki

  #5 A.D.
 6. Ekscelencjo,
  mam pytanie, a właściwie prośbę. Czy JE mógłby mi wytłumaczyć, jak należy rozumieć grzechy przeciwko Duchowi Świętemu. W Ewangelii według Świętego Mateusza, Jezus mówi,,… Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym…”
  Oczywiście dołączam się do życzeń. Szczęść Boże

  #6 Mikołaj
 7. Wasza Ekscelencja zawsze błogosławi swój powierzony lud boży,pozwól aby i ja mógł prosić Boga o błogosławieństwo dla ks Biskupa ,aby radość ze swojej posługi pasterskiej nigdy nie zniknęła z Twojej twarzy.Niech Twój św Patron ma w swojej opiece.

  #7 stan
 8. Chciałabym się jeszcze odnieść do Ewangelii Mt 14,22-33 (św. Piotr chodzi po wodzie). Zgadzam się z Ks.Biskupem, że należy w życiu duchowym zrezygnować z własnej inicjatywy, a pozwolić działać Bogu. Jednak wydaje się, że istnieje pewna pułapka kwietyzmu, jakiejś bierności. Jak to odróżnić od rzeczywistego zdania się na Boga?
  S.T.S.

  #8 S.T.S.

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php