Konrad – skład kadzidła

by bp Zbigniew Kiernikowski

Kadzidło to mieszanka żywicy i wonnych ziół oraz innych naturalnych składników wydzielającyh woń podczas spalania. Oryginalnie to żywica z drzew gatunku Boswellia rosnących w południowej Arabii, płn. Afryce także w Indiach. Jest ok. 25 odmian tego gatunku. Jako skład kadziła są podawane różne kombinacje, np.: żywica – 66%; olejki – 6%; substancje gumowe – 20%; różne dodatki roślinne – 2-4%; i inne – ok. 6%. To konkretny przepis 1788 roku. Odsyłam do studium M. Pfeifer, Der Weihrauch, Regensburg 1977. Naturalnie jest wiele różnych kombinacji, łącznie z tak uproszczonym rozwiązaniem, że jest to kompozycją głównie składająca się z suszonych polnych kwiatów.

Zachęcam do zajrzenia do katechez liturgicznych Swiatło i moc liturgii (Część III – katecheza 4/III). Dostępne także na stronie internetowej. Tam jest co prawda tylko krótko o składzie kadzidła. Więcej natomiast o jego znaczeniu i roli w obrzędach.

Bp ZbK

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

1 Komentarz

  1. To znaczenie i rola kadzidła najistotniejsze jest.Zastanawia mnie jedynie co dzieje się gdy posługują się nim „brudne ręce”.Przepraszam,może niestosowna ta moja myśl,ale proszę przyznać że nie wszyscy o dobrych,czystych rękach,ani nawet o w sercu intencjach.Ojejejej,tylko przepraszać mogę,za ciekawą wciąż istniejącą w stosunku do ludzi,niepokorę.

    #1 K.

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php