W dzisiejszej, trzeciej katechezie paschalnej, mówiłem o sensie czasu Wielkiej Soboty. Czasu bez liturgii (poza Liturgią Godzin). W tym czasie kontemplujemy przy grobie Pańskim sens Jego zstąpienia do Otchłani. Sens Jego Śmierci. Trwanie przy Jego grobie (nie chodzi o fizyczne przebywanie przed przygotowanym w kościele grobem, lecz świadomość, że On jest w niemocy) to okazja do tego, abyśmy uświadamiali sobie, że nie oczekujemy powrotu rzeczy przeszłych, lecz wprost przeciwnie: wobec doświadczenia śmierci i grobu ze względu na Zmartwychwstałego Pana, w którego wierzymy, oczekujemy cudu przemiany naszego myślenia.

W świetle tego grobu, który będzie świadkiem zmartwychwstania, patrzymy na różne nasze sytuacje „grobowe”. A więc te wszystkie sytuacje, w których nasza wyobraźnia i nasze moce się wyczerpały, te sytuacje, w których już nie mamy cierpliwości i nie widzimy sensu podejmowania ciężaru życia. Patrzymy na te grobowe sytuacje gotowi na blask zmartwychwstania. Jeśli tylko pozwolimy na to, aby w nas dokonywało się obumarcie naszych wyobrażeń, oczekiwań, pretensji, żalów opartych tylko na nas samych i wypływających z naszego „starego” wnętrza, to możemy być pewni, że nastąpi coś ze zmartwychwstania. Staniemy inaczej przed drugim człowiekiem, będziemy gotowi wejść w pojednanie i zobaczymy, że ten drugi też na to czekał, tylko może nie był jeszcze tak blisko „grobu” jak my; nie odnalazł się blisko grobu Pana.

Liturgia Wigilii Paschalna winna odbywać się w nocy. Jest świętym czuwaniem na cześć Pana. Składa się ona z czerech części:

 1. Liturgia Światła;
 2. Liturgia Słowa;
 3. Liturgia Chrzcielna;
 4. Liturgia Eucharystii.

Omówiłem szczegółowo niektóre elementy liturgii światła, w szczególności znaki wypisany na Paschale. Następnie omówiłem niektóre części liturgii słowa oraz liturgii chrzcielnej.

Zapewne zostaną umieszczone odpowiednie fragmenty tej katechezy w wersji fonicznej, w wersji audio. Za co dziękuję Redakcji KRP.

Posłuchaj:

Liturgia Słowa

Liturgia Chrzcielna

Symbolika paschału

Trwanie przy grobie

Jezus zstąpił do otchłani

Publiczne oddawanie Bogu chwały i czci

Owoc tajemnicy paschalnej Jezusa Chrystusa

Bp ZbK

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

22 komentarze

 1. Bardzo dziękuję Księdzu Biskupowi za to, że każdego roku dokłada tak wielu starań, aby pomóc nam jeszcze lepiej zrozumieć znaczenie Paschy w naszym życiu. Nie mogłem wysłuchać katechez w katedrze, dlatego z utęsknieniem czekam na ich wersję elektroniczną… Zrozumienie liturgii Triduum Paschalnego jest najlepszą drogą do pełnego świętowania Paschy Chrystusa. Bogactwo symboli i gestów używanych w tych dniach podczas celebracji jest ogromne. Wielu z nich bardzo często nie rozumiemy (np. prostracja). Dobrze, że Ksiądz Biskup z takim zapałem to wszystko wyjaśnia. Szkoda, że nasi duszpasterze tak rzadko robią to w swoich parafiach. Niekiedy nawet wręcz przeszkadzają uchwycić właściwy sens Misterium Paschalnego poprzez złą organizację liturgii w tych dniach (np. sprawując liturgię Wigilii Paschalnej o godz. 18.00 lub organizując po niej całonocną adorację przed grobem Jezusa…).
  Jeszcze raz bardzo dziękuję Księdzu Biskupowi i czekam na katechezy.

  #1 Nikodem
 2. Po raz pierwszy w życiu będę w tym roku uczestniczył w Liturgii Wigilii Paschalnej. Chciałbym aby choć jeden promień z aureoli zmartwychwstania Jezusa rozświetlił moją przyszłość.
  P.S. Dziękuję Księże Biskupie za dzisiejszą homilię (Msza Krzyżma), a przede wszystkim za kolejne, w tak wyjątkowym dniu zwrócenie uwagi na rolę świeckich w dziele ewangelizacji,poczynając od swojej parafii. To miło, kiedy mogę skonstatować , że słyszę to czego od dawna w głębi serca oczekiwałem.

  #2 A.F.
 3. Po raz pierwszy w życiu będę w tym roku uczestniczył w Liturgii Wigilii Paschalnej. Chciałbym aby choć jeden promień z aureoli zmartwychwstania Jezusa rozświetlił moją przyszłość.
  P.S. Dziękuję Księże Biskupie za dzisiejszą homilię , a przede wszystkim za kolejne, w tak wyjątkowym dniu zwrócenie uwagi na rolę świeckich w dziele ewangelizacji,poczynając od swojej parafii. To miło, kiedy mogę skonstatować , że słyszę to czego od dawna w głębi serca oczekiwałem.

  #3 A.F.
 4. Dziękuję Księdzu Biskupowi za ten błogosławiony czas Wielkiego Tygodnia.
  Od kiedy /kilku lat/ głoszone są te katechezy, za każdym razem / co roku/ słyszę je z pewną nowością dla siebie. Pozwala mi to na uroczyste wchodzenie w Tridum Paschalne i świetowanie Wielkiej Nocy. W tym roku szczególnie mocno przeżywam ten czas…

  #4 niezapominajka
 5. Księże Biskupie, niech mi wolno będzie złożyć
  szczególne życzenia w Dzień Kapłaństwa,
  Jego Ekscelencji i na Twoje Księże Biskupie ręce wszystkim Kapłanom : Mocy Słowa Bożego w Waszym
  pasterskim posługiwaniu, radości z każdego nawracającego się grzesznika i sił oraz zdrowia
  w pokonywaniu przeciwności Bożą wolą.

  ” Alleluja.
  Chwalcie Pana z niebios,
  chwalcie Go na wysokościach!
  Chwalcie go wszyscy Jego aniołowie,
  chwalcie Go wszystkie Jego zastępy!”…
  Psalm 148

  #5 niezapominajka
 6. Serdecznie, świątecznie pozdrawiamy człą rodzinką z wyrazami głębokiego szacunku!

  #6 niezapominajka
 7. Dziękując Bogu za Sakrament Kapłaństwa dołączam się do życzeń Niezapominajki. Chwała Panu i wszystkim, którzy ten piękny dar przyjęli. Niech nasza modlitwa będzie wsparciem dla kapłanów, a także niech obudzi serca tych którzy wahają się, czy przyjąć ten wyjątkowy dar. Módlmy się za wszystkich.

  #7 owieczka
 8. Do życzeń Niezapominajki i Owieczki dołączam i ja 🙂

  #8 julia
 9. Proszę o odpowiedz:czy Sekwencję Wielkanocną powinna śpiewać tylko jedna osoba w czasie Eucharystii,czy też mogą wszyscy wierni?
  Zdarza mi się włączyć w ten śpiew.Nie wiem czy to nie samowola.

  #9 mirpat
 10. Ad #9 mirpat
  O ile mi wiadomo, to sekwencja nie jest śpiewem solowym.
  Zazwyczaj śpiewa ją schola. Nic mi nie wiadomo, aby były jakiekolwiek przeciwskazania, by w ten śpiew włączał się lud – np. na przemian ze scholą.
  Może odezwie się ktoś na ten temat i zajmie głos w sposób bardziej wyczerpujący – ktoś z liturgistów.
  Bp ZbK

  #10 bp Zbigniew Kiernikowski
 11. Bóg ma dla nas dobry plan, a my w naszym rozumowaniu mówimy Bogu „nie Panie Boże, ja wiem lepiej” i co?
  Kto rzeczywiście ma rację? Bóg czy ja?
  Dopóki człowiek tego nie zrozumie, będzie niejako w niewoli, w niewoli egipskiej.
  Człowiek, rzeczywiście nie myśli tak jak Bóg, nie myśli o sprawach Bożych, tylko jak mi jest najlepiej – to tak jak pisał św. Jan od krzyża.
  Poczytajcie: http://www.voxdomini.com.pl/valt/jk/jk-02-dr.htm#dr

  #11 chani
 12. Oto ja służebnica Pańska niech mi się stanie według słowa twego. Jak zawsze pracując w duchu modlę się.
  Dziś zrozumiałem co to znaczy zgoda aby w nas się spełniło słowo Pańskie. To jest zgoda na przyjście Pana w całej Jego mocy i chwale, to jest wielka radość, to jest zrozumienie każdego bólu i cierpienia otworzenie się, ale i wielka tajemnica, wyrażona przez Matkę podczas objawień w Fatimie.
  Miałem kiedyś prawie narzeczoną Stella się nazywała, strasznie ona cierpiała. Matka z Ojcem się rozwiedli, bulimia, i mimo iż fajnie czas spędzaliśmy zawsze cierpiała.
  Zrozumiałem jak silne relacje ma dziecko z ojcem i matką, jak małe dziecko nic nie rozumie i cierpi zamyka się na świat.
  Zgoda na przyjęcie Słowa to droga w bólu i w niezrozumieniu i Pan wtedy nas otwiera na zrozumienie, z bólem serca Matka szukała Pana, to przyjęcie krzyża, droga przez cierpienie wytrwałość, to błogosławieństwo to oddala miecz Pana, to zbyt trudne do wyrażenia jak piękne jest przyjście Pana, jakie to wszystko proste a zarazem trudne.

  #12 pawelpiotr
 13. Pogodnych,Radosnych Świąt !

  #13 Ka
 14. Księże Biskupie z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzę cierpliwości, ufności w miłość Chrystusa, zawierzenia Bogu w trudnych sytuacjach, pokoju w każdym krzyżu, radości ze ZMARTWYCHWSTANIA JEZUSA CHRYSTUSA, i tej niezachwianej pewności Abrahama, że Bóg przewidzi wszystko.
  Serdecznie pozdrawiam

  #14 lipka
 15. „Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja,
  A miejscem spotkania będzie Galilea”

  Życzę wszystkim spotkań ze Zmartwychwstałym Chrystusem w codzienności 🙂

  #15 julia
 16. ⇎ ” Usuńcie stary zakwas, żeby być nowym ciastem, tak jak jesteście wolni od kwasu. Bo istotnie Chrystus, nasza ofiara paschalna, został ofiarowany.” ⇎
  [1 Kor.5:7]
  ——————-
  W te święta życzę wszystkim, abyśmy porzucili, nie tylko słowami, ale czynami, dawne nasze postępowanie, nasz stary zakwas, do którego może się przyzwyczailiśmmy i z nim nam dobrze, żebyśmy mogli spożyć Paschę razem z Chrystusem. Żeby mieć z Nim swój udział, pozwólmy, dajmy się oczyścić przez Krew Naszega Baranka Paschalnego.

  #16 chani
 17. Dzieckiem Bożym jest, który daje się prowadzić Duchowi Świętemu, ale prowadzić się Jemu jest trudno, wiem to na swoim przykładzie. Jeszce raz powiem; trudno jest dać się prowadzić Bogu.
  Tu potrzeba ćwiczyć się w tym. Ja niestety nie potrafię. Więc, że jakby Bóg chciał, to by mnie zmusił, ale przecież On nic nie robi na siłę. Człowiek musi tego chcieć.
  O żebyście wiedzieli co ja wam chce powiedzieć…

  #17 chani
 18. Aby zmienił się świat naprawdę niewiele trzeba, wystarczy aby miłość ucałowała się z wolnością, żona z mężem, tylko tyle, a może aż tyle. Już zwyciężyliśmy w Chrystusie tej wiary i nadziei, życzę wszystkim. Chrystus zmartwychwstał.

  #18 pawelpiotr
 19. #17
  Dać się prowadzić tzn. znależć w sobie „miękkość” Ducha i z powiązaną z tym uległość.
  Ową „uległość” znakomicie można zaobserwować w małych dzieciach /dokąd dorośli ze swą skażoną „mądrością” nie wkroczą/.
  Wtedy najtrudniejsze,nie jest aż tak /jak myślimy/ trudne 😀

  #19 Ka
 20. W Wielką Sobotę był dla naszego małżeństwa trudny czas. Czy mimo wszystkich nieporozumień i oczekiwań z mojej strony , Zmartwychwstanie w nas
  nowość Jezusa Chrystusa?!! Tak Julio, oby codzienność owocowała w ciągłe zwycięztwo Syna Bożego nad naszymi słabościami!!! Tego też wszystkim życzę 🙂

  #20 niezapominajka
 21. Ekscelencjo!
  Rok temu będąc w kościele w pierwszy dzień świąt Wielkanocnych śpiewałem sekwencję razem z organistą ze śpiewnika i okazało się że organista z parafii św .Mikołaja przerwał w połowie i przeszedł do Alleluja ,a w tym roku na wieczorowej Mszy św. sekwencja nie była śpiewana wcale. To jak tu jest w końcu z tą sekwencją i liturgią w Kościele katolickim, gdzie Biskup podczas ostatniego bierzmowania publicznie skomentował ,iż „liturgia też jest ważna w szczegółach” czyli śpiew i muzyka.

  #21 z Międzyrzeca katolik
 22. Ad 9#,10#,21#.
  Sekwencji przed Soborem Watykańskim II było więcej, choćby na uroczystość Wszystkich Świętych ( Dzień , on, dzień gniewu Pańskiego) lub na Boże Ciało, itd. Sobór Watykański II reformując muzykę w liturgii pozostawił obowiązkowo sekwencję na Wielkanoc -( Victimae paschali laudes) dopuszczoną dowolnie do śpiewu przez całą oktawę wielkanocną, czyli do drugiej niedzieli wielkanocnej, obecnie Miłosierdzia Bożego. oraz sekwencję na uroczystość Zesłania Ducha Świętego ( Veni Sancte Spiritus0. Te sekwencje są rzadko śpiewane po łacinie, a powinny mieć pierwszeństwo w języku Kościoła katolickiego, natomiast melodia jest oparta na śpiewach gregoriańskich tych sekwencji tylko przetłumaczona na języki narodowe. Było by dobrze, gdyby cała wspólnota uczestnicząca w całym roku liturgicznym potrafiła zaśpiewać te dwie obowiązkowe sekwencje choć po polsku, wprowadzające całe zgromadzenie jeszcze w głębsze rozumienie ars celebrandii śpiewów i znaków oraz gestów Naszej diecezji…

  #22 Organista

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php