Owieczka – Neokatechumenat cd.

Bardzo mnie interesuje źródło informacji przedstawionych jako oczywiste twierdzenia, które można zebrać w trzech punktach:
1. Biskup postawił 100% na Neokatechumenat
2. Biskup zepchnął na margines inne wspólnoty
3. Uważa neokatechumenat za drogę idealną, najlepszą, a inne wspólnoty, jako te, które w tym przeszkadzają.

Odpowiadam:
Rozmowa ma sens tylko wtedy, kiedy poruszamy się na terenie prawdy, a nie imputujemy własnych, niesprawdzonych treści rozmówcy.
Nie ukrywam, że widzę Drogę Neokatechumenalną jako jedną ze skutecznych form inicjacji chrześcijańskiej, może nawet najbardziej skuteczną w tej dziedzinie, ale na pewno nie jedyną. Jestem świadom również, i to podkreślam, że nie wszystkie wspólnoty mają ten sam aspekt formacyjny. Niewiele jest takich, które mają na uwadze inicjację chrześcijańską. Na polskim terenie, oprócz Neokatechumenatu, podejmuje to jeszcze Ruch Światło-Życie. Większość innych wspólnot i ruchów zakłada już w pewnym stopniu ukształtowaną wiarę. W Neokatechumenacie zaś chodzi o tych ludzi, którzy uświadamiają sobie to, iż nie mają właściwie uformowanej wiary, do tego się przyznają i szukają drogi pouczenia w wierze (zob. „Obrzędy chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych” p-kty 295 – 305). Ja jestem przekonany, że dziś bardzo potrzeba tego rodzaju formacji, bo mamy w Kościele wielu tradycyjnie praktykujących, ale niewierzących, wielu ochrzczonych, ale ich życie jako chrześcijan niczym nie różni się od życia ludzi nieochrzczonych (warto zajrzeć do adhortacji Jana Pawła II „Ecclesia in Europa” i zobaczyć uczynioną tam ocenę sytuacji, szczególnie p-kty 47-49).
Jeśli chodzi o mój stosunek do innych grup, wspólnot i ruchów kościelnych i moje rozumienie ich miejsca w Kościele, musiałaby Pani mieć okazję zobaczyć jak wyglądają moje spotkania podczas wizytacji parafialnych, np. konkretnie 10 lutego w Białej Podlaskiej parafii Chrystusa Miłosiernego. Gdyby Pani przesłuchała nagranie tego spotkania (w KRP pewnie to mają), przekonałaby się Pani, jak bardzo cenię różne wspólnoty i ruchy kościelne, a nie tylko neokatechumenat – Bp ZbK

1. ja podam księdzu Biskupowi źródło: księża. To oni mówią, że oprócz NEO- nikt i nic nie jest dla Ekscelencji ważny.

A ile jest w tym prawdy? Na ile ks. Bp jest przekonany do innych wspólnot i je wspiera? Gołym okiem widać, że Droga NEO- jest obecna w życiu diecezji cały czas dzięki ks. Bpowi. Czy podobnie troszczy się ks. Bp o inne wspólnoty? Nie ma przecież zaproszeń na ewangelizację prowadzoną przez Ruch Światło-Życie czy innych, które by ks Bp popierał i na które by zapraszał…

Czyli można powiedzieć, że drugie źródło tych „rewelacji” owieczki to po prostu życie.

#1 siedlczanin_chuck
  2. Byłam krótko w neokatechumenacie ale zrezygnowałam. Będąc w innych wspólnotach zauważyłam, że neo jest jakby fowaryzowane. Ale nie tylko neokatechumenat pomaga w kształtowaniu wiary. Bo wychodzi na to, że do innych wspólnot wchodzą tylko osoby mocno wierzące i uformowane.Obecnie mieszkam w innej diecezji i nie dostrzegam tam takiego czegoś.
    Mam szacunek do tego co ks Biskup przekazuje.

#2 owieczka
  3. siedlczanin_chuck a dlaczego uważasz, że kapłani są źródłem ?
    Powiem ci szczerze,że jeżeli ktoś widzi to dostrzerze jak to wygląda.

#3 owieczka
  4. siedlczanin_chuck – Każdy człowiek ma prawo wyboru odpowiedniej dla siebie wspólnoty czy to Oazy czy Odnowy w Duchu Świętym czy też Neokatechumenatu, KSM-u, RAM-u. A która jest lepsza a która gorsza to tak naprawdę nasze subiektywne odczucia. Wspólnota ma nam pomóc dojść do zbawienia ale sama nas nie zbawia. Pozdrawiam serdecznie an. Justyna

#4 Sowky
  5. Ja, w zamierzchłych czasach, bardzo chciałam rozpocząć Drogę, gdyż pociągała mnie ta formacja, ale nie było tej możliwości w Siedlcach. Dopiero Bp. Kiernikowski ją założył, a ponieważ stawia ona w tym mieście pierwsze kroki jest logiczne, że musi się nią opiekować, skoro powstała z Jego inicjatywy. Niedługo prawdopodobnie stanie się bardziej samodzielna. Zresztą nie ma co tworzyć teorii spiskowych. Myślę, że akurat ruch Światło-Życie dobrze sobie w naszej diecezji radzi. W przeciwieństwie do Drogi, która rzekomo faworyzowana, bojkotowana jest przez tych, którzy chcą pokazać, że Bp. racji nie ma 😉

#5 debora
  6. podczas katechez zostałem uzdrowiony z nałogu //Nie rozumię przeciwników Drogi. Pewnie są szczęśliwi i zadowoleni, którzy niczego nie doświadczyli po prostu [biedni]. Ale prawdziwi przeciwnicy to chyba ci, którzy byli na drodze i brakło im posłuszeństwa jak judaszowi. Niech Dobry Bóg ma was w opiece. tomek

#6 tomek
  7. gdzie mozna znależć aktualny statut Neokatechumenatu po polsku?

#7 Zoltan
  8. Ad #7 Zoltan
    Można zgłosić się do katechistów – oni wskażą lub udostępnią. Można też zgłosić się bezpośrednio do mnie.

#8 bp Zbigniew Kiernikowski
  9. Powiem tylko, że biskup jest skarbem naszego Kosciola
    i marzę, aby jak najwięcej takich biskupow było w Polsce i na
    świecie. Dzięki ks. Biskupowi mogę się nawracać.

#9 grzesznik
  10. OK