Dziś audycja.

Temat jak wyżej.

Bp ZbK

Posłuchaj audycji

 

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

26 komentarzy

 1. Tylko Kościół Chrystusowy jest jeden, a niekiedy parafia parafii nie równa a więc zależy też od Duszpasterzy. Tylko ksiądz, księdzu nie równy i tak zawsze będzie ale też DN nie jest konieczne do zbawienia a raczej łaska Boża…a jak przez Was rozumiana jest łaska? Pyta Henryk z Międzyrzeca

  #1 słuchacze audycji 09.10.2012
 2. Kończy się rok „Kościół moim domem” a wchodzimy w rok „wiary”, a na ile Państwo czują się wierzący i czy ciągle pogłębiają swą wiedzę religijną, odsyłam do Fides et ratio oraz pytanie, co napawało najwięcej trudności we wzrastaniu w wierze będąc na Drodze Neokatechumenalnej? Henryk z Mca

  #2 słuchacze audycji 09.10.2012
 3. Czlowiek sam z siebie nie uczyni niczego . Bog dziala w nas prawdziwie jesli zechce pan o tym pisac ze mna jestem otwarta na pana przemyslenia . Pozdrawiam

  #3 słuchacze audycji 09.10.2012
 4. P. Jezus mówi .. To, czego potrzebujecie, znajdziecie we Mnie, o ile będziecie kierowac sié milosció. – Szukajcie Boga .. SERDECZNIE POZDRAWIAM Alicja S.

  #4 słuchacze audycji 09.10.2012
 5. Tylko mi się wydaje, że Ks Bp czuje się wśród swoich tylko z DN a na ile czuje się wśród swoich diecezjan, bo przecież nia da się fizycznie całą diecezję „wepchnąć” na drogę..bo już w tym wszystkim się gubię. Henryk z M-ca

  #5 słuchacze audycji 09.10.2012
 6. A więc jednak w małżeństwie i nie tylko , bardzo jest potrzebny MEDIATOR głęboko religijny bo mi też tego często brakuje.

  #6 słuchacze audycji 09.10.2012
 7. Księże Biskupie chciałbym zapytać czy grzech, w moim przypadku chodzi o grzech samogwałtu, jest moim „zwichnięciem”, doświadczeniem tej słabości, aby ostatecznie móc doświadczyć Bożej miłości, aby stać się nowym człowiekiem. Czy grzech, który stał się nałogiem, a z którego pragnę się wyzwolić, może prowadzić mnie do Chrystusa?

  #7 poszukujący
 8. Ad #7 poszukujący
  Każdy grzech jest skutkiem „naszego poznania dobra i zła” podjętego niezależnie czy wbrew Bożym przykazaniom. Jest też „zwichnięciem” czy odejściem od Bożego planu na nasze życie. Jest dalej, albo raczej (prędzej czy później) prowadzi do otwarcia oczu, czyli doświadczenia naszej słabości (w konsekwencji także do ukrycia się człowieka).
  To doświadczenie ludzkie, w przypadku zaś jakiegokolwiek nałogu bardzo bolesne i zniewalające, nie przekreśla Bożego planu miłości ukierunkowanego na ratowania człowieka. Wręcz przeciwnie, jak mówi św. Paweł: „Gdzie jednak wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska, aby jak grzech zaznaczył swoje królowanie śmiercią, tak łaska przejawiła swe królowanie przez sprawiedliwość wiodącą do życia wiecznego przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego” (Rz 5,20n).
  Gdy człowiek, w świetle Ewangelii „pozna” swój grzech, uznają także swoją bezradność, i zacznie się szczerze zwracać do Boga przez Jezusa Chrystusa, doświadczy nowości życia i wolności dziecka Bożego.
  Poszukaj sobie dobrego spowiednika. Idź na katechezy Drogi Neokatechumenalnej, aby usłyszeć skierowany do Ciebie kerygmat, i wejdź do wspólnoty.
  Pan Bóg każdej chwili proponuje Ci historię zbawienia.
  Bp ZbK

  #8 bp Zbigniew Kiernikowski
 9. #5 Henryk
  Ja nie słuchałam wczorajszej audycji, ale słuchałam wiele poprzednich, kiedy gośćmi programu „Rozmowy o życiu” nie byli członkowie Drogi Neokatechumena

  #9 basa
 10. P.S. Słyszałam, że w Międzyrzecu katechezy zwiastowania mają być na wiosnę.
  Może pan pójdzie i posłucha?

  #10 basa
 11. Ad Pan Henryk
  Nie chcę się rozpisywać (ani wymądrzać).
  Myślę, że poszukuje Pan swojej drogi, swojego miejsca w Kościele. Nikt w pojedynkę nie może przeżywać wiary, trwać w niej – takie jest moje doświadczenie. Tak, nie zbawia wspólnota (struktura), ale to, co się we wspólnocie wierzących dokonuje.
  Ostatnio Ksiądz Biskup powiedział /nie pamiętam gdzie, gdzieś na wizytacji/ właśnie to, co mogłoby Panu przybliżyć nieco te sprawy wiary, dać odpowiedź na te pytania-wątpliwości :
  –”Wiara rodzi się z osobistego spotkania z Chrystusem i Jego Ewangelią. Dzisiaj wielu ludzi nie usłyszało i nie przyjęło kerygmatu.
  -Takiemu głoszeniu, podobnie jak przepowiadaniu Chrystusa, towarzyszą znaki i cuda, a w szczególności dar Ducha Świętego, który wzbudza wiarę i wierzących czyni wspólnotą
  -Przejście przez podwoje wiary oznacza nową egzystencję. Bogu nie chodzi o lepszego człowieka tylko dobrego człowieka. W konfrontacji z dobrem, musi wyjść wszystko to, co jest skutkiem zła. Dojrzałym chrześcijaninem jest ten, kto ma w sobie Ducha Jezusa Chrystusa i dzięki wierze potrafi być w każdej życiowej sytuacji świadkiem ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana. Wiemy, że to zadanie przerasta nasze ludzkie możliwości i wymaga pomocy ze strony Pana Boga oraz gruntownego przygotowania, czyli inicjacji chrześcijańskiej”
  Życzę więc Panu odwagi do podjęcia decyzji życia we wspólnocie DN lub innej w Kościele. Wszyscy potrzebujemy inicjacji chrześcijańskiej, a i ten mediator, głęboko wierzący – tak ja bym to nazwała, też jest nam potrzebny, a często go brakuje (jak powiedział słuchacz audycji). Trudno go znaleźć poza wspólnotą, tak myślę.
  Serdecznie pozdrawiam 🙂

  #11 Miriam
 12. Sedecznie dziękuje Księdzu Biskupowi za te ważne dla mnnie wskazówki.

  #12 poszukujący
 13. #1 Może i przynależność do DN nie jest koniecznością wymaganą do zbawienia,ale DN napewno oświetla drogę by człowiekowi osiągnąć je było łatwiej.
  #6 Podobnie uważam.Mądry „Mediator” konieczny.
  Poproszę o częstsze zamieszczanie linków.Z wielką przyjemnością /mądrość wypowiedzi/ się Ks.Biskupa słucha.

  #13 Ka
 14. Poszukującą byłam bardzo długo , w różnych wspolnotach.Dopiero jak trafilam do DN odnalazłam siebie- jako grzesznika /tj. podobnego do alkoholika , który wyszedł z nałogu , ale nie przestał nim być/.
  We wspolnocie uczę się konfrontacji Słowa z zyciem, co obnaża moje słabości , a wiec doświadczam łaski poznawania siebie.

  #14 Tereska
 15. #5 Henryk.
  Spójrz jakie to dziwne. Przez 13 lat kroczyłem Drogą Neokatechumenalną i ani razu nie słyszałem o Księdzu Biskupie Zbigniewie. Spotkałem Go dopiero kiedy zabłądziłem w sobie i dziękuję Bogu, że mimo mojej ucieczki On jest wierny.
  Proszę nie utożsamiać Księdza Biskupa jedynie z Neokatechumenatem bo On sam w Sobie jest darem dla takich jak ja.
  Pozdrawiam Cię
  janusz

  #15 baran katolicki
 16. Nie wiem czy to pisałem kiedyś, ale ja jestem jak prorok Jonasz – uciekam przed planem Bożym. Niby z jednej strony chce go, ale z drugiej tak sobie myślę, że sobie nie poradzę, przecież ja nic nie umiem, w życiu nic dobrego nie zrobiłem tylko broić potrafię. Wiem, że z Bogiem sobie poradzę, a jednak mam obawy i doznaje rozterki.

  #16 chani
 17. CD #15:
  Ale niech się dzieję wola Boża.
  I to nie co ja chce, ale co Ty, Tatusiu 🙂

  #17 chani
 18. #15 Miło się czyta docenienie wartości jaka znajduje się w człowieku.

  #18 Ka
 19. Wielkie podziękowania Uczestnikom audycji za piękne świadectwo wiary przeżywanej nie bez codziennych zmagań i trudów. Wyszło,ukazało się całe piękno chrześcijańskiego życia – taki był mój odbiór. Nawet obecność Piotrusia była świadectwem 🙂
  Tak niech świeci Wasze światło!

  #19 Miriam
 20. Na maila dostałem taką wiadomość:
  „Milczenie bywa złotem, ale nie rozwiązuje problemów. „Zaniemówiłem, zamilkłem, pozbawiony szczęścia, lecz ból mój się powiększył”. (Psalm 39:3) Narastanie bólu duszy, czego doświadczył Psalmista, jest skutkiem milczenia w kłopotach i cierpieniu.” (cyt. z BW) – ja osobiście też mogę powiedzieć, że milczę w pewnej sytuacji, nie wiem jak się odezwać, a później cierpię z tego powodu.

  #20 chani
 21. Jeszcze ad 5
  Wczoraj posłuchałam audycji i zobaczyłam, że post 5 wprowadza nas w błąd, gdyż sugeruje, że w audycji uczestniczyły tylko osoby z Drogi Neokatechumenalnej.
  Gdy tymczasem były to dwa małżeństwa – jedno z Drogi Neokatechumenalnej, a drugie z Domowego Kościoła.

  #21 basa
 22. Dziękuję za katechezy z cyklu „Chrzest w życiu i misji Kościoła„
  Moją najbliższą wspólnotą jest rodzina i moja parafia.Katechezy te są dobrą alternatywą szczególnie dla tych,którzy nie mają czasu na dojazdy na miejsca spotkań różnych wspólnot działających w Kościele,czy nawet pieniędzy.Można z nich korzystać o każdej porze dnia i nocy.To taka metoda eksternistyczna,trudniejsza ale możliwa do zrealizowania.
  Moje pierwsze spotkanie z tymi katechezami-gdy poznawałam ich treść,to w jakiś sposób mój świat „zaczął się walić„.Mówiłam do siebie-jak nie zrobisz to i tak jest to zle.Odłożyłam je na dwa tygodnie,ale „coś„mnie do nich ciągnęło.Zmieniał się stopniowo mój sposób przygotowania do Sakramentu Pokuty.Książeczkowa wersja rachunków sumienia nie odpowiadała mi.Ciągle te same grzechy .Zaczęłam „wzorować się„ na katechezach.
  Obserwuję proces przemiany na drodze wiary.Wciąż są to tylko zaczątki,wciąż mało,ale proces trwa.
  Kerygmat rozumiem jako prawdę,że Bóg jest Miłością,a ja jestem grzesznikiem.Za takiego grzesznika jak ja Jezus umarł,wziął wszystkie nieprawości nasze i unicestwił w swoim ciele i krwi.Zmartwychwstał i ma dobrą wiadomość,że jesteśmy kochani za darmo,że jest życie wieczne,jeżeli damy się poprowadzić,to uzdolni do tracenia życia dla innych.
  Czy jest możliwe umieszczenie treści I katechezy z V roku w wersji pisanej na stronie internetowej?

  #22 mirpat
 23. #22 mirpat
  Teksty katechez w formie pisanej są na stronie
  http://www.chrzest.siedlce.pl/katecheza.php
  Sprawdziłam tam i na razie ostatniej katechezy jeszcze nie ma, ale myślę, że będzie.
  Ewentualnie, jak chcesz mogę Ci przysłać zeszyt z tegorocznymi katechezami – miałabyś już wszystkie 3 na ten rok, ale potrzebowałabym Twojego adresu.
  Mój mail basa2@op.pl

  #23 basa
 24. #23 basa
  Dziękuję za dobre chęci,ale poczekam.Nie chcę być inaczej traktowana niż inni w tej sprawie.Uśmiech.

  #24 mirpat
 25. # 24 mirpat
  Nie jesteś traktowana inaczej niż inni.
  Kiedyś już podałam mój adres na blogu w tej sprawie i kto chciał, to skorzystał. 🙂

  #25 basa
 26. Teraz też jeśli ktoś chce, to może skorzystać z ten propozycji.

  #26 basa

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php