Pytacz

by bp Zbigniew Kiernikowski

Według obowiązujących norm liturgia Eucharystii sprawowana wieczorem, po I Nieszporach niedzielnych, sprawowana w pełni jako liturgia niedzielna (przewidziane na niedzielę czytania, homilia, teksty liturgiczne z niedzieli) zadośćczyni obowiązkowi wynikającemu z przykazania kościelnego. Swiętowanie niedzieli bowiem rozpoczyna się I Nieszporami.

Nie każda liturgia sprawowana w sobotę wieczorem jest liturgią niedzielną. Nie zadośćczyni więc obowiązkowi uczestnictwa ten, kto uczestniczy w sobotę wieczorem w liturgii innej niż niedzielna. Zapewne będzie też niewłaściwe takie korzystanie z liturgii niedzielnej w sobotę, żeby mieć niedzielę do własnej dyspozycji (załatwiać własne interesy i przeprowadzać swoją wolę), niekoniecznie zaś po to, aby potraktować ją jako dzień świąteczny – Bp ZbK 

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

9 komentarzy

 1. Mnie bardzo interesuje to dlaczego ks Biskup postawił 100% na neokatechumenat a zepchnął na margines inne wspólnoty? Czy neokatechumenat jest drogą idealna, najlepszą a inne wspónoty w tym przeszkadzają? jak na to ks Biskup patrzy ?
  Z wyrazami szacunku
  owieczka

  #1 owieczka
 2. Czy jest „przeprowadzaniem własnej woli” całodzienna niedzielna wycieczka na łono natury? Czy w tym wypadku niedzielna liturgia w sobotę nie zastąpi niedzielnej Mszy świętej?

  #2 julia
 3. Ekscelencjo,
  jak więc objaśnić można
  „Kan. 1248

  § 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.”? Również byłbym skłonny zwracać uwagę na formularz Mszy oraz intencję wiernego (to co Ekscelencja nazwał 'niewłaściwym’). KPK, o ile dobrze go interpretuję, nie różnicuje jednak zadośćuczynienia obowiązkowi wg formularza (duży problem miał znajomy ksiądz, gdy spytałem go, czy wieczorem 2 II odprawiałby wg formularza z Ofiarowania Pańskiego, czy z Niedzieli – nie potrafił odpowiedzieć). Sam byłem przekonany, iż Msza wigilijna wymaga 'szczególnych potrzeb duszpasterskich’, czego jednak w KPK nie odnalazłem. Czy jest jakiś inny dokument, który objaśniałby szczegółowiej tę kwestię?

  #3 Prz
 4. Mam takie pytanie…Znajomi namawiają mnie na udział w Kursie Filipa, ja osobiście różne opinie słyszałam o tej formie rekolekcji ( te bardzo pozytywne, jak i negatywne). Ostanio doszło do mnie stwerdzenie, że wiele zależy od grupy ludzi, która prowadzi tą formę ewangelizacji. A jaka jest opinia Księdza Biskupa na ten temat? Podobnie trudno jest mi się ustosunkować i wyrobić opinię na temat charyzmatów. Może zbyt mało o nich wiem, np. o darze języków…

  #4 Agata
 5. Szanowny Księże Biskupie.

  Chciałbym zadać pewne pytania. Mam nadzieję, że zechce Jego Ekscelencja na nie odpowiedzieć. Chodzi mi o Motu Proprio i list Summorum Pontificum Benedykta XVI oraz późniejsze wskazania KEP w tej sprawie.

  Chciałbym zapytać o:

  Co kierowało Biskupami, by w ogóle tego typu dokument stworzyć?

  Jak ksiądz biskup osobiście przyjął wprowadzenie Motu Proprio i jakie są księdza Biskupa osobiste przemyślenia odnośnie powodów i konieczności przywrócenia szerszej możliwości dla sprawowania liturgii wedle mszału przedsoborowego?

  Dlaczego wymowa stanowiska KEP – tak to interpretuję – w dość wyraźny sposób ogranicza możliwość sprawowania mszy. św wedle Rytu Trydenckiego w polskich diecezjach?
  Potwierdzenie: Np. wskazanie, że tego typu msza nie może zastępować posoborowej liturgii, co sprawia, że często może być kłopot ze znalezieniem właściwej godziny dla celebracji. Tego typu norm ograniczających jest w istocie o wiele więcej.

  Skoro są dwa równoważne ryty w Kościele Katolickim, to czy należy się spodziewać, że w najbliższym czasie np. JE będzie celebrował mszę św. wedle mszału Jana XXIII z 1962 r?

  Z naleznymi wyrazami szacunku. Za ewentualne odpowiedzi bardzo dziękuję.

  #5 Norbert
 6. No to mnie kiedyś ksiądz proboszcz w błąd wprowadził twierdząc, że jak jestem na mszy ślubnej w sobotę po południu, to można ją potraktować jako niedzielną.

  #6 Jacek
 7. Księże Biskupie, czy w tak dużym mieście jak Siedlce będzie kiedyś celebrowana Msza Św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego? Byłaby to piękna odpowiedź diecezji na nauczanie Ojca Świętego Benedykta XVI. Z Panem Bogiem.

  #7 Lukasz
 8. Ekscelencją

  Od siedmiu lat pracuję w szkole jako katechetka w szkole średniej i zauważam że dzisiejsza młodzież nie jest za bardzo zainteresowana sprawami wiary. Chciałam zapytać co Ksiądz Biskup podpowiedziałby na zainteresowanie ich wiarą i jeszcze jedno co Ekscelencja sądzi o maturze z religii? Pozdrawiam i życzę owocnej pracy w winnicy Pańskiej. Szczęść Boże

  #8 anin
 9. przez 2 tys lat ludzie nawracali
  sie a teraz bez neokatechumentau nie dadza rady? ks Biskup uwaza ze inni sie nie zbawia? A gdzie Boze Milosierdzie ?

  #9 nawrócony

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php