Czwartek, 16 lutego, dziewiąty i ostatni dzień naszych rekolekcji. Przed południem w Wieczerniku proklamacja Słowa z Ustanowienia Eucharystii i Zesłania Ducha Świętego. Po czytaniach odbyła się katecheza, która przeprowadził don Pino, odpowiedzialny za ośrodek Domus Mamre – Jerozolimskie Centrum Drogi Neokatechumenalnej. Aplikację do sytuacji kapłańskiej naszego prezbiterium zrobiłem ja. Następnie, jak to praktykujemy przy wszystkich konwiwencjach z prezbiterami i biskupami, odnowiliśmy przyrzeczenia kapłańskie. Był to bardzo głęboki i wzruszający moment. W tym wszystkim zostały dotknięte istotne sprawy życia i posługi kapłańskiej oraz natury Kościoła, który poruszony mocą Ducha Świętego niesie Ewangelię przez pokolenia całemu światu.

Z tego miejsca w modlitwie poleciliśmy Panu Bogu sprawy naszego Prezbiterium i naszej Diecezji oraz naszych Parafii, a w szczególności wszystkich cierpiących i potrzebujących, wszystkich, którzy czekają na Ewangelię.

Pod koniec naszego spotkania w Wieczerniku ks. Prałat Ryszard Andruszczak, Prepozyt Kapituły w Garwolinie, poprosił o mianowanie kanonikami tejże Kapituły ks. Marka Paluszkiewicza i ks. Leszka Paszkiewicza. Uczyniłem zgodnie z prośbą. W przypadku ks. Leszka muszę wystąpić o zgodę do jego Biskupa.

Południe i popołudnie spędziliśmy w Domus Mamre. Miało miejsce najpierw omówienie całej sytuacji topograficznej miasta Jerozolimy. Stąd bowiem rozciąga się piękny widok na Jerozolimę. Następnie mieliśmy katechezę o potrzebie ewangelizacji i duszpasterskiej sytuacji w Kościele. Była to też okazja do pewnego podsumowania naszych doświadczeń z tego czasu rekolekcji oraz do wyjaśnień na różne pytania dotyczące Drogi.

Ostatnim momentem była uroczysta celebracja Eucharystii. Czytania z dnia (Jk i Mk) bardzo dobrze i mocno przemawiały. Było bogate echo Słowa. W homilii podkreśliłem aspekt wiary, który nie ma względu na osoby  to w oparciu o czytanie z Jk. Ewangelia natomiast ukazywała, jak Jezus najpierw jakby prowokująco pyta uczniów, za kogo Go ludzie uważają. Jest to jakby uwzględniania opinii, pytanie o opinię. Stanowi to jednak tylko punkt wyjścia, by następnie postawić uczniów, a tym samym także dziś każdego z nas wobec pytania, które ma na względzie tylko Jego Osobę, bez względu na inne osoby i na wszelkie okoliczności.

Myślę, że mamy za co Panu Bogu dziękować. Przeżyliśmy bardzo wiele. Mam nadzieję, że będziemy mogli tutaj wracać powiększając grono tych, którzy poznają historię i geografię zbawienia a przede wszystkim osoby stanowiące główne figury historii zbawienia i Tego Boga, który objawiając się człowiekowi, prowadzi go drogą zbawienia w każdym pokoleniu. Prowadzi także dzisiaj każdego z nas, kto zechce słuchać i daje się prowadzić.

Serdecznie wszystkich pozdrawiam

Bp ZbK

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

16 komentarzy

 1. Czy ksiądz Biskup mógłby zamieścić na swoim blogu teksty homilii, które wygłosił podczas rekolekcji w Ziemi Świętej.

  #1 xP
 2. Dziękujemy pięknie.Szczęśliwej podróży do kraju.

  #2 Ka
 3. Mam takie przekonanie ,że tam kiedyś będę , najbardziej pragnęłabym ze wspolnotą NEOKATECHUMENALNA.
  Dziekuję za zdjęcia ,które tak wiele przybliżają.
  Dziekuję też Ks Bp za modlitwę w naszej intencji.

  Szczęśliwej podróży

  #3 Tereska
 4. #4 basa
 5. Gratulacje dla księży kanoników, to bardzo miła pamiątka otrzymać taki dar właśnie w Ziemi Świętej. Będziecie mieli pamiątkę do końca życia, pozdrawiem serdecznie.
  Dziękuję za możliwość towarzyszenia Wam po części w tym wędrowaniu, za zdjęcia i relacje no i przede wszystkim Księdzu Biskupowi za inicjatywę tej konwiwencji.
  Księże Biskupie przyjmij serdeczne życzenia z okazji Twojego Dnia Imienin, niech Pan obdarzy Cię radością i spełni wszystkie Twoje zamiary i pragnienia. Niech cię pocieszy w troskach i chorobach, niech da cierpliwość wobec małodusznych. Pamiętaj zawsze o tych, którzy wspierają Cię modlitwą i chcą korzystać z Twojego nauczania, wiary.
  Pozdrawiam bardzo serdecznie

  #5 AnnaK
 6. Dziękujemy za modlitwę i te rozmowy. Ze swej strony chciałabym złożyć najserdeczniejsze życzenia dla naszego Pasterza w dniu tak szczególnym. Życzę wielu łask Bożych i błogosławieństwa, które pozwoli jak najowocniej dalej służyć budowaniu Królestwa Bożego na ziemi.Do życzeń dołączam swoją modlitwę
  Szczęść Boże!

  #6 Paulina
 7. To ja Księże Biskupie,w podziękowaniu za trud i odwagę, z najlepszymi życzeniami – kwiatuszek.

  #7 Ka
 8. Wszelkiego dobra i mądrości!

  #8 Monika
 9. Księże Biskupie,
  dziś Kościół przypomina nam słowa Jezusa:
  „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je”
  Jak to bliskie jest temu, o czym wciąż nam Ksiądz Biskup przypomina…
  W dniu Imienin życzę, żeby naśladowców Jezusa w naszej diecezji było jak najwięcej.
  Pozdrawiam 🙂

  #9 julia
 10. Życze siedmiorakich darów w dniu imienin: mądrości, rozumu, rady, męstwa, wiedzy, bojaźni i pobożności.

  #10 pawelpiotr
 11. I ja również przyłączam się do tych wszystkich życzeń wypowiedzianych wcześniej przez Blogowiczów. Niech Bóg błogosławi Księdzu Biskupowi i daje potrzebne siły….
  Szczęść Boże na każdy dzień !
  ( zapracowana ale czytająca )

  #11 owieczka
 12. Najserdeczniejsze życzenia z okazji imienin

  #12 Jacek
 13. „Pasterze owczarni (Pastores gregis),w wypełnianiu swojej posługi biskupiej są świadomi, iż mogą liczyć na szczególną łaskę Bożą” –
  o tę i wszelkie inne łaski będę modlić się podczas dzisiejszej wieczornej Eucharystii w intencji Solenizanta. Niech Jezus, Dobry Pasterz i Nadzieja świata umacnia Księdza Biskupa i jednoczy ze sobą.
  Dla dobra Diecezji i całego Kościoła ( innych diecezji 😉

  #13 Miriam
 14. Drogi nam Księże Biskupie!
  Nieco spóżnione ale płynące z serc, życzenia Imieninowe,
  wszystkiego co najpiękniejsze a darowane przez Bożą Miłość..
  wdzięczni i pamiętający z pewnej rodziny

  #14 niezapominajka
 15. Jezus powiedział:
  „Przyjmijcie Ducha mego i niech spocznie na Was”,życzę żeby każdego dnia Duch Święty umacniał ks.Biskupa i prowadził do serc ludzkich przez głoszenie Słowa Bożego.

  #15 Józef
 16. #15 Józef
  Ja też bym przyłączył się do tych życzeń, bo swoich nie wymyślę przez porażenie 🙂

  #16 chani_vel_czupytek

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php