Dziś w Garwolinie, w parafii pw. Przemienienia Pańskiego uroczystość odpustowa. Podczas rej uroczystości dokonałem instalacji pierwszych księży Kanoników nowej Kapituły oraz ogłosiłem powołanie Konwentu „Lux Christi”, w który wchodzą i który tworzą osoby świeckie.

Celem i zadaniem zarówno Kapituły jak i Konwentu przy Kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie jest wspomaganie biskupa diecezjalnego w jego działaniach na polu krzewienia nauki chrześcijańskiej.

Skład Kapituły i Konwentu

Kapitułę, w jej dotychczasowym – można powiedzieć początkowym stanie ‑  tworzą następujący księża:

Ks. Ryszard Andruszczak, ks. Andrzej Banasiuk, ks. Stanisław Bieńko, ks. Henryk Bujnik, ks. Jan Madej, ks. Marek Skwierczyński, ks. Sławomir Żarski.

Są to księża, którzy w pamiętnych dniach na przełomie lat 1983 i 1984 zaangażowali się w pomoc młodzieży broniącej krzyża w szkole w Miętnem lub dzisiaj pracują na polu edukacji chrześcijańskiej.

Ogłosiłem też członków Konwentu. Są to pierwsze osoby tej instytucji, do których należy – przy współpracy ze mną ‑ poczynienie kroków w celu zorganizowania dalszych jej struktur.

Tymi osobami są:  p. Jolanta Łopuska, wicedyrektor KLO w Siedlcach, p. Robert Kowaluk, prawnik z Garwolina, p. Robert Kuźbida, nauczyciel KLO w Garwolinie; p. Małgorzata Małachowska, dyrektor KLO w Garwolinie, p. Aneta Sobierajska, katechetka z Siedlec, p. Anna Żochowska, lekarz pediatra z Sulbin.

To jest zalążek, który będzie się rozrastał. Konwent – wg zatwierdzonego przeze mnie statutu – będzie zrzeszał dwa typy członków: rzeczywistych i wspierających. Moderatorem Konwentu jest każdorazowy prepozyt Kapituły w Garwolinie, lub inny kapłan wyznaczony specjalnie przez biskupa siedleckiego. Spośród rzeczywistych członków Konwentu biskup siedlecki wyłania 12 osobową Kapitułę Konwentu, która zajmuje się organizowaniem życia Konwentu.

Cele specyficzne Konwentu

Cele specyficzne Konwentu „Lux Christi” to:

 1. działalność na rzecz edukacji i wychowania w duchu Ewangelii.;
 2. propagowanie nauki społecznej Kościoła;
 3. troska o kultywowanie tradycji patriotycznej i różne działania podejmowane w celu promowania i obrony chrześcijańskiego oblicza Europy;
 4. działanie ukierunkowane na rzecz zachowania wolności Kościoła w wyznawaniu wiary w życiu publicznym;
 5. wspieranie inicjatyw apostolskich Kościoła. 

Kilka myśli z homilii wygłoszonej podczas Uroczystości.

W świecie jest proponowane człowiekowi wiele mitów: ekonomicznych, religijnych, uczuciowych. Królują mity sukcesu, seksu czy łatwej miłości, zdrowia czy niby wiecznej młodości. Świat nas zwodzi swoim naukami. Jezus w wydarzeniu i w tajemnicy Przemienienia wskazuje bardzo realną drogę. Pozornie myślimy tylko u cudzie Przemienienia jako czymś poza nami i czymś sensacyjnym. Tymczasem Jezus objawił się wybranym uczniom w swojej boskiej prawdzie, by przekazać im całą prawdę o człowieku, który musi spotkać się z krzyżem i ze śmiercią. To jednak nie kończy jego drogi, lecz jest otwarciem nowej perspektywy. W tajemnicy przemienienia chodzi właśnie o zmianę naszego myślenia. Byśmy nie szli za mitami tego świata, lecz podjęli prawdę i ciężar naszego życia. Tylko wtedy dokona się w nas przemienienie z tych, którzy stale szukają różnych cudowności w prawdziwych realistów tego życia, by być dziedzicami życia wiecznego, jako współdziedzice Jezusa Chrystusa, Syna Bożego.

Mam nadzieję, że Członkowie Kapituły i Konwentu przy Kolegiacie w Garwolinie będą mne w tym nauczaniu wspomagać i propagować naukę Ewangelii, która ma moc przemieniać życie ludzi.

Więcej myśli z homilii w późniejszym czasie. Zresztą prawdopodobnie homilia zostanie umieszczona na stronie diecezjalnej.

Pozdrawiam

Bp ZbK

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

2 komentarze

 1. Pozdrawiam Garwolin.Byłam tam !!!Nie przypuszczałam wówczas że CUDA dzieją się wśród nas.A dzieją.Trzeba było doświadczyć lat.

  #1 Ka
 2. Z Przemienieniem Pańskim nieodparcie wiąże mi się następujący po sobie ciąg zdarzeń. W konsekwencji grzechu Adama i Ewy pierwsi rodzice tracą Raj w sensie fizycznym oraz bliskość Boga w sensie duchowym. Od tego momentu Dusza ludzka po śmierci ciała nie idzie do Boga lecz trafia do miejsca oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Miejsce to w Starym Testamencie nazywane jest „Otchłań”, „Szeol”… . W scenie Przemienienia ukazana jest podwójna natura Jezusa, natura Boska i Ludzka. Apostołom i nam abyśmy uwierzyli oraz Duszom oczekującym aby ich pocieszyć. Jeśli ktoś wątpi, że posiada duszę niech spojrzy na Mojżesza i Eliasza których ciała już umarły. W tym kontekście innego wymiaru nabiera głoszenie przez Jezusa nastanie Królestwa Bożego oraz Objawienia (Apokalipsa) Św. Jana.

  #2 lemi58

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php