Przez dwa tygodnie przebywam w Ziemi Świętej (głównie w Galilei i w Jerozolimie) z moimi najbliższymi współpracownikami – księżmi i świeckimi. W krótki sposób i stosownie do  możliwości czasowych będę dzielił się niektórymi przeżyciami spostrzeżeniami. Mieszkamy w Domus Galilaeae – dom Drogi Neokatechumenalnej, przez który, jak widzimy stale przewija się wiele osób. Gdy przyjechaliśmy było przez kilka dni kilkudziesięciu księży z terenu Ziemi Swiętej, różnych obrządków katolickich (łaciński, grecki i melchicki), którze ze swymi biskupami odbywali tutaj kilkudnowe rekolekcje. Dom jest położony na Górze Błogosławieństw, trochę powyżej Kościoła Błogosławieństw, w pobliżu ruin miasta Korozaim. Stłd jest piękny widok na Jezioro Galilejskie i na miasto Tyberiadę, oraz na drugi brzeg Jeziora.

W środę, dzień naszego przyjazdu, byliśmy po południu w Tabdze (miejsce rozmnożenia chleba) oraz w kościele Prymatu. Eucharystię sprawowaliśmy u pobliskich Sióstr Franciszkanek przy tak zwanym miejscu pięciu, czy siedmiu źródeł wody żywej.

W modlitwie wspominam wszystkich powierzonych mojej pasterskiej trosce oraz tych, którzy prosili mnie o modlitwę.

1. Miejsce „siedmiu źródeł wody żywej” :-). To bardzo intrygujaca nazwa. Ciekawe czy ma coŚ wspólnego ze spotkaniem Jezusa i samarytanki koło Sychar ?. To będziemy z Księdzem Biskupem podróżnować …śladami JEZUSA :-). CUDNIE !

#1 Kama
  2. Tak naprawdę to nieustannie Jego śladami….staramy się chodzić :-)…

#2 Kama
  3. Dziękuję Księże Biskupie.

4. Ad #1 Kam
    Sychar, gdzie miało miejsce spotkanie Jezusa z Samarytanką, leży w Samarii. (może też tam będziemy za kilka dni).
    Tabga tymczasem jest miejscowością nad jeziorem Tyberiadzkim. Ze zboczy otaczających jezioro gór – także Góry Błogosławieństw, wypływają różne źródła. To o nich mowa w związku z Tabgą. Jest to miejsce, gdzie Jezus nauzczał z łodzi na jeziorze ludzi stojących na brzegu.
    Układ terenu w niektórych miejscach jest taki, że mówiąc z łodz przy brzegu jeziora, można korzystać z dobrej akustyki układu otaczającego teren. To Jezus czynił. Tu miał też miejsc cud rozmnożenia chleba.

#4 bp Zbigniew Kiernikowski
  5. Przed chwila w bibliotece podszedl do mnie Rick, artysta muzyk, sasiad z pobliskiej ulicy i pyta mnie , czy pomoglbym mu opatentowac innowacje AKUSTYCZNA w glosnikach, nie chce byle komu mowic, aby nie rozglosic. Gdy przeczytalem ponizsze, pokazalem mu, co prawda nie zna polskiego, ale ang. slowo “acoustic” jest podobne
    “…Układ terenu w niektórych miejscach jest taki, że mówiąc z łodz przy brzegu jeziora, można korzystać z dobrej AKUSTYKI układu otaczającego teren. To Jezus czynił…” Bp ZbK

Powiedzialem mu takze, ze wczoraj w SJA w homily, na co zwrocilem uwage, ze Fr Martin (jak zreszta zwykle popisuje sie, wychodzac na srodek miedzy lawki prawie I wystepuje jako aktor przed wiernymi, nawet skrocil czytanie do 1/3 Ew. Sw. reszte to znacie powiedzial.) co przypomialo mi co wtedy pomyslalem, gdy mowil, ze Jezus pozostawil tlum i sie od nich oddalil, wzial tylko ze soba Apostolow. I dalej rowazal konflikt miedzy tymi co slysza, a tymi co nie slysza/sluchaja Jezusa. I tak tanczyl przed oltarzem w poprzek wymachujac nieskordynowanie. Pomyslalem wtedy, ze to byl przede wszystkim trik/znajomosc wykorzystanie AKUSTYKI po wodzie.

#5 Jurek