Synod 2008 (4)

by bp Zbigniew Kiernikowski

        

grupa-synodalna-1.jpg

Na zdjęciu polscy uczestnicy Synodu: Od lewej – Ks. Prof. W. Chrostowski, Bp A. Suski, Abp Marian Gołębiewski, Bp Z. Kiernikowski, P. Ewa Kusz

Kolejny, trzeci dzień obrad Synodu zainicjował nowy etap jego przebiegu. Mianowicie rozpoczęła się praca w circuli minores (w grupach językowych) Takich grup jest 12. Trzy francuskie, trzy angielskie, trzy hiszpańskie, dwie włoskie i jedna niemiecka. Grupy liczą średnio 20 – 25 osób. Biorą w nich udział zarówno ojcowie synodalni (sodales), jak i eksperci (adiutores) i audytorzy (auditores). W czasie obrad synodu będzie osiem takich sesji.

Dzisiaj odbyły się pierwsze posiedzenia poszczególnych grup. Ja jestem w jednej z włoskich grup językowych, razem z Abpem Marianem Gołębiewskim. Na pierwszym spotkaniu grupy należało podjąć pewne procedury formalno-organizacyjne, mianowicie wybór moderatora grupy i relatora. Zadaniem moderatora jest przewodniczenie wszystkim posiedzeniom, udzielanie głosu członkom grupy i ogólnie pilnowanie przebiegu prac grupy, według podanego porządku (ordo). Natomiast zadaniem relatora jest zebranie tego, co zostało przedstawione w ramach pracy grupy i zreferowanie tego w odpowiednim czasie na sesji plenarnej. Moderatorem moje grupy jest kard. Angelo Bagnasco, arcybiskup Genui, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, a relatorem – bp Salvatore Fisichella, Rektor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego.Dzisiejsza, bardzo ożywiona dyskusja koncentrowała się wokół tematów takich jak: relacja między Pismem świętym a Słowem Bożym, kerygmat, osadzenie głoszenia Słowa Bożego w kontekście liturgicznym. Nadto poruszony został temat relacji między naukowym podejściem do Biblii (biblijne studia uniwersyteckie), a aspektem pobożnościowym i kultycznym.

synod081008-3.jpg     synod081008-2.jpg

Po południu miała miejsce sesja plenarna z obecnością Ojca świętego. Jak zazwyczaj miała dwie części: wystąpienia oficjalne i wolne głosy. Oficjalnie przemawiało dziś 15 ojców synodalnych i ok. 15 w wolnych głosach. Ich tematyka była bardzo zróżnicowana. Wracano też do wczoraj wspomnianych problemów. Z nowych tematów, które zostały poruszone m.in. to rola Słowa Bożego w modlitwie różańcowej jako kontemplacja historii zbawienia. Następnie była mowa o relacji objawień prywatnych – uznanych czy nieuznanych przez Kościół – do objawienia zawartego w słowie Bożym i w tradycji Kościoła. Trzeba zawsze pamiętać, że to objawienie jest jedynym publicznym objawieniem prawdy w Kościele. Objawienia zaś prywatne mają charakter uzupełniający. Nadto nowym aspektem było zwrócenie uwagi na objawienie się Boga w rzeczach stworzonych i prawie naturalnym. Było też poruszone zagadnienie objawienia Bożej prawdy przez działanie osób natchnionych, które w Kościele dokonują różnych dzieł, m.in. powołanie zakonów, nowych form życia konsekrowanego itp. Te pozabiblijne aspekty objawienia mają też rolę pomocniczą i są znakami tego, jak Pan Bóg daje odczytywać swój zamysł.

To niektóre moje spostrzeżenia, którymi się z Wami dzielę.

Serdecznie pozdrawiam.

Bp ZbK

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

6 komentarzy

 1. Dziękuję Księdzu Biskupowi za te relacje z Synodu, za modlitwę i za to, że mam duże oparcie w Kościele poprzez Jego osobę. Dziś jadę na konwiwencję zaczynającą rok ewangelizacji do Lichenia. Jadę w smutku, ponieważ krzyż nie opuszcza mojego życia, ale wierzę, że ten krzyż jest drzewem mojego zbawienia.
  Serdecznie pozdrawiam i zapewniam o modlitwie w intencjach Księdza Biskupa oraz za osoby towarzyszące Księdzu.

  #1 lipka
 2. Bardzo ciekawe relacje. Czlowiek czuje się jakby sam był w Rzymie. Dziekujemy serdzecznie za te wiadomosci i jeszcze raz zyczymy owocnych obrad. Do modlitwy dołaczaja sie Kazia i Zosia.

  #2 M
 3. Słowo Boże /i tradycja Kościoła / jest najważniejsze. Gdyby tradycja zawierała jakiekolwiek błędy, Bóg by już znalazł sposób na korektę. Objawienia prywatne? Hm…, zapewne występują, ale one MUSZĄ znaleść /GDZIEŚ,JAKOŚ/ potwierdzenie. Bóg nie zadaje sobie trudu po to, żeby ten trud człowiek /lub Kościół/ nie pojął. To niemożliwe jest.

  #3 K.
 4. Proszę Księdza. Ja tylko mam PRZEKONAĆ, że BÓG JEST. Przekonuję jak umiem, choć nie umiem. I to wszystko.

  #4 K.
 5. Bardzo dziękuję Księdzu Biskupowi za wszelkie informacje umieszczane na blogu z XII Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów z Rzymu. Dzięki tym wpisom uczestniczymy wszyscy w tym wielkim dla Kościoła wydarzeniu. Dzięki Słowu Bożemu proklamowanemu we wspólnocie a także kontemplowanemu indywidualnie znajduję sens życia i sens cierpienia. Pamiętam w modlitwie o Ojcach Synodalnych i wszystkich, którzy ten trud wspomagają tam w Wiecznym Mieście i tutaj w Polsce.
  Szczęść Boże jmg

  #5 jmg
 6. Dziękuję Księdzu Biskupowi za informacje na blogu. Dziękuję Panu Bogu za obecność Księdza Biskupa w diecezji siedleckiej. Jeżeli można, składam tą drogą wyrazy najgłębszego szacunku Księdzu Profesorowi Waldemarowi Chrostowskiemu, którego jestem „fanką” (jeżeli tak można powiedzieć) i wierną czytelniczką. Życzę zdrowia i łask Bożych wszystkim uczestnikom Synodu.

  #6 beatka

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php