Synod 2008 (1)

by bp Zbigniew Kiernikowski

p1010075.jpgp1010080.jpgp1010081.jpgp1010082.jpgp1010094.jpgp1010099.jpgp1010132.jpgp1010136.jpgp1040682.jpgp1010146.jpg

W miarę możliwości będę przekazywał informacje z przebiegu 12 Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów poświęconego tematyce Słowa Bożego w życiu i misji Kościoła. W Synodzie bierze udział 252 ojców synodalnych oprócz tego są powołani eksperci i audytorzy oraz naturalnie cały zespół pracowników Sekretariatu Synodu. Z Polski jest nas pięciu ojców – sodales. Są nimi Kard. Stanisław Dziwisz, Abp Stanisław Gądecki i Abp Marian Gołębiewski, Bp Andrzej Suski i Bp Zbigniew Kiernikowski. Jako ekspert jest ks. Prof. Waldemar Chrostowski (UKSW i UMK), a jako audytorka jest Pani Ewa Kusz (INMK).

Przed południem, o godz. 9:3o rozpoczęła się niedzielna Eucharystia w Bazylice św. Pawła za murami. Przewodniczył jej Ojciec św. Benedykt XVI. Tą liturgią został uroczyście otwarty obecny Synod. Na rozpoczęcie Synodu została wybrana Bazylika św. Pawła (jedna z czterech Bazylik Większych – Patriarchalnych) z racji Roku św. Pawła i roli tego Apostoła w głoszeniu Ewangelii – do czego też nawiązał w homilii Ojciec Swięty.

Homilia Ojca Swiętego była oparta na tekstach dzisiejszej niedzieli, w których głównym motywem jest winnica Pańska – praca w niej i oddawanie Gospodarzowi winnicy owoców tej pracy we właściwym czasie. Jest to motyw, który wprowadza bezpośrednio do wydarzeń Męki Pana Jezusa i otwiera paschalne rozumienie tych wydarzeń.  Ojciec Swiąty przywołał Osobę Jezusa jako Krzewu Winnego i Odrzuconego Kamienia. Zwrócił uwagę na to, że niektóre – kiedyś kwitnące Kościoły w poszczególnych regionach świata – dzisiaj albo nie istnieją albo wiara ich członków osłabała. Z drugiej strony Pan – Gospodarz Winicy, przez swe Słowo, stale powołuje ludzi na nowych miejscach i stale powstają nowe wspólnoty, gdzie spełnia się Jego dzieło. Winnica Pana jest stale żywa i przynosi owoc.  To kilka myśli z homilii Ojca Swiętego.

(Zachcam przy tej okazji także do wczytania się w treści mojego wpisu – rozważania dzisiejszej Ewangelii obecnego poniżej).

Bardzo sugestywna była cała liturgia m.in. właśnie dlatego, że miała ona miejsce w Bazylice św. Pawła. Myślałem o wielkich możliwościach, jakie Pan Bóg nam dzisiaj daje, byśmy pozwolili, aby nas Słowo Boga przenikało – jak kiedyś św. Pawła. Modliłem się o to, byśmy odkrywali ten wielki dar i oddawali się jemu na służbę dla przeżywania już tutaj zbawienia naszego życia i życia naszych braci. Szczególnie myślę o tych, którzy w życiu cierpią są dotknięci wątpliwościami i nie widzą sensu życia, a nie znają Ewangelii. 

Moją modlitwą obejmuję wszystkich, którzy korzystają z tej naszej wspólnej blogowej komunikacji. Niechaj dzięki mocy przemieniającego Słowa powstaje między nami  komunia obejmująca wszystkie nasze różnorodności i odmienności i jednocząca nas w procesie nawracania się – zwracania się każdego z nas do Słowa. To przez to Słowo rodzi się nowe Ciało – Kościół. Przez to Słowo, które – często przez nas nierozumiane a czasem nawet przez nas odrzucane – stale jest do nas skierowane i stale jest do naszej dyspozycji. Przedziwna i wspaniała to prawda i dar.

Pozdrawiam z Rzymu!

Bp ZbK

Podziel się z innymi

Rss Komentarze

18 komentarzy

 1. Bardzo dziękuję Księdzu. Komunia jest baardzo ważna, ale czy człowiek dobrze rozumie ją? Dzięki WAM, /myślę o wszystkich Księżach/ jest szansa na TAK. Niech sam Bóg wspomaga Was w dyskusjach tam i podpowiada rozwiązania. Ja nie kłamię. ON JEST.

  #1 K.
 2. Dziękuję za włączenie nas w nurt Synodu i dziękuję za 'uśmiech’ do nas…

  #2 ze
 3. „Moją modlitwą obejmuję wszystkich, którzy korzystają z tej naszej wspólnej blogowej komunikacji”
  A więc – dziękuję za modlitwę:)

  #3 julia
 4. Drogi księże Biskupie, z uwaga przeczytałam wywiad z jego eminencją w Gościu Niedzielnym pt. „Logika Dobrej Nowiny”. Osiemnaście lat temu usłyszałam Dobrą Nowinę z ust katechistów Drogi Neokatechumenalnej. Spotykamy się dwa razy w tygodniu czasem trzy we wspólnocie czytając Biblię i nastawiając się, by wypełniać Słowo w Niej zawarte. Jestem matką 4 synów. Trzej są w swoich wspólnotach, czwarty ma 9 lat, ale już wie, że pójdzie na katechezy i do swojej wspólnoty… Kościól ratuje moje życie kazdego dnia. Wiem, że życie to dar – to moje doświadczenie. Proszę zaprosić do swojej diecezji katechstów wędrownych np. z Warszawy, z Lublina czy innych miast. Mam wrażenie czytając wypowiedzi Jego Eminencji, że Ksiądz otarł się o Drogę, bo słyszę to samo na katechezach, na konwiwencjach… Proszę przyjąć moje świadectwo jako pomoc w problemach, o ktorych Eminencja pisze. Szczęść Boże i Pokój z Tobą!
  ewa z wrocławia

  #4 ewa
 5. Ojciec Biskup jest niemożliwy. Wiele radości dała mi ta krótka wzmianka o Synodzie. Gdyż generalnie mam trudność w patrzeniu na siebie jako na członka Kościoła Świętego. Nie potrafie tego uzasadnić. Poprostu jest dla mnie abstrakcją to, że jestem członkiem Kościoła. I za tym idzie cała tematyka związana z Kościołem, przynaleznością moją do niego. Tak jak mam doświadczenie córki, czuję się przynależna do konkretnej rodziny, tak w kwestii Kościoła to doświadczenie jest mi obce.
  Dlatego tyle radości mi sprawił ten wpis.
  Może zabrzmi to wyniośle, ale poczułam się ważna, poczułam że jestem „godna” tego, by wiedzieć o czym rozmawiają Ojcowie. Kim ja jestem, by Ojciec Biskup – będąc w Rzymie, mając wiele możliwości „zagospodarowania czasu”, siadał do laptopa, po to by „komuś” – mi szarej, świeckiej, studentce przekazać treści związane z obradami Synodu!!!
  Nie czuję się teraz jak bezkształtna „masa”, „tłum” lecz poczułam się jak jednostka wyodrębniona z tłumu, jak członek Kościoła, nad którym warto jest się pochylić…
  Dziękuję za modlitwę.
  Niech Duch Boży otwiera Pasterzy na wolę Boga Ojca.
  pokój,
  agnieszka

  #5 agnieszka
 6. Dzisiaj wiem, że Jezus nie jest życiowym „fajtłapą” z ulizanymi włosami i przedziałkiem na środku! Mamy często takie pokusy – ugłaskania Syna Bożego i redukowania Go do postawy grzecznościowej. ON zwołuje złych i dobrych – IDZIE PO CAŁOŚCI 🙂 Mt 22,10n
  Pragnę dzisiaj zwlekać z siebie szatę, którą własnoręcznie przygotowuję-samowystarczalność i pewność siebie… Wchodzę na drogę – pod prąd!
  Błogosławię zaocznie – Pokój

  #6 wojownik Pana
 7. Ojcze Biskupie,DZIĘKUJĘ za modlitwe.
  klara

  #7 klara
 8. Bóg zapłac za modlitwe.

  #8 M
 9. Dziękuję Księdzu Biskupowi za to „okno na Rzym” 😉 , za obietnicę relacji z obrad Synodu. Dziękuję za modlitwę i zapewniam o mojej modlitwie za Księdza Biskupa i za Synod. Rzeczywiście, możliwości Pan nam dzisiaj daje ogromne, by nas Jego Słowo przenikało i przemieniało 🙂
  Pozdrowienia serdeczne

  #9 Fasola
 10. Ładne zdjęcia. Wiem, że temat Synodu jest szczególnie bliski Ks.Biskupowi, a także dla nas na drodze, we wspólnotach zebranych przez Słowo i prowadzonych przez nie. W ramach komunii naszej na blogu jednoczę się w codziennej modlitwie i Eucharystii w intencji Synodu.
  Pozdrawiam

  #10 AnnaK
 11. #5 Agnieszko, jest jeszcze jeden powód do dumy a właściwie poczucia ważności w jak najlepszym tego słowa znaczeniu. W wywiadzie z Bpem Zbigniewem Kiernikowskim, emitowanym dziś w KRP, mówi on – odnosząc się do tematyki Synodu – o działaniu Słowa nie tylko przez głoszącego ale również w głoszącym, a „materiałem” do dyskusji na ten temat będą również doświadczenia zdobywane w naszej diecezji. Myślę, że – parafrazując Twój wpis – Ojcowie mogą się czuć dumni, że będą mogli wiedzieć, o czym rozmawiamy my!!!

  #11 Grzegorz
 12. Wojowniku,zaskakujesz mnie.POD PRĄD, w marszu Bożym przez ten świat 🙂

  #12 K.
 13. Hmm.Przyglądnęłam się bacznie zamieszczonym zdjęciom.Chciałam dostrzec najmniejsze detale u przedstawicieli Boga tu.I … jestem zadowolona.Miałabym zaufanie do tych twarzy i tego co wnoszą sobą tu.Piękne zdjęcia.Panie Boże, RADŹ IM.Bo Świat na ich słowo czeka,w Twoim zastępstwie.

  #13 K.
 14. #11 Grzegorz
  Może niemądre pytanie, ale co kryje się za skrótem KRP?
  pokój,
  agnieszka

  #14 agnieszka
 15. #14 Agnieszko, Katolickie Radio Podlasie 😉
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  #15 julia
 16. Dzięki Julio 🙂

  #16 agnieszka
 17. #16 do Agnieszki 🙂

  #17 julia
 18. dziękuję Księdzu Biskupowi za relacje z Rzymu; to dla mnie bardzo ważne

  #18 ks. Łukasz

Sorry, the comment form is closed at this time.


css.php